Inni o Edycie

Znalazłeś w mass mediach coś na temat Edyty, zamieść to tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Inni o Edycie

Post autor: niuto »

Chyba jednak inaczej rozumiemy słowo kicz. Oczywiste, że trudno doszukiwać się poetyckości w popie - bo to zupełnie inne bajki. Poezja spiewana to poezja spiewana a muzyka rozrywkowa to muzyka rozrywkowa. Zarówno tu i tu mozna znaleźć i ziarno i plewy. Jednak określenie "Dotyku" czy "To nie ja" takim sobie pop-kiczem to chyba jednak lekkie nadużycie. Czy się Edyte lubi czy nie, to jej debiutancki album i single go promujące to jedne z najlepszych akcentów polskiej muzyki pop lat 90. I jeśli "Dotyk" jest kiczem, to nie wiem w jakich kategoriach można rozpatrywać dziś Grzeszczak, Margaret, Andrzejewicz, Hyżego i wielu wielu innych.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Inni o Edycie

Post autor: Kamui Shiro »

Też pop-kiczu.

Oczywiście, że piosenki z Dotyku były dużo lepszymi kompozycjami od piosenek Margaret czy Gosi, czy Grzeszczakówny, bo muzyka pop była ogólnie na wyższym poziomie, pod każdym względem. Edyta też wzięła z tego kicz popu lat 90-tych to, co najlepsze, i okrasiła przepięknym głosem. Ale to nie jest nic wiekopomnego moim skromnym zdaniem, fajne popowe kawałki o byciu młodą kobitką. Których sama nie napisała. Ok, mogą być w jakiejś setce najlepszych piosenek polskich, ale to nie byłaby setka naprawdę niesamowitych utworów. Takie moje skromne zdanie, kill me. Gdybym nie lubił jej muzyki, to by mnie tu nie było :)
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Inni o Edycie

Post autor: niuto »

To możesz podać przykłady naprawde dobrych popowych kawałków z lat 90. lub współczesnych, których nie okreslimy kiczem?? Bo Niemen, Stan Borys, czy Hey to nie popowi artyści więc trudno ich rozpatrywać w tych samych kategoriach co Edytę. Skoro sam napisałes, że jednak piosenki Edyty są lepsze od dzisiejszych przebojów, to może nie jest to jednak kicz-pop? :)
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Inni o Edycie

Post autor: Kamui Shiro »

Ojej, było tego trochę. Skoro muszę... Zajmę się latami 90-tymi, współczesność może później ;) Szczerze to Rolowanie Urbańskiej jest bardziej pomysłowe niż cała dyskografia Edyty >D

Maryla Rodowicz - Łatwopalni

Hey - Moja i twoja nadzieja

Bajm - Ta sama chwila (kicz, ale jaki cudny i poruszający!)

Kasia Kowalska - A to co mam


Wilki - Son Of The Blue Sky

ONA - Kiedy powiem sobie dość

Varius Manx - Ten sen

Maanam - Smycz

Ich Troje - Prawo (kicz, kicz, ale przekaz...)

Justyna Steczkowska - Sama

może też Kayah - Fleciki
a nawet Urszula - Na sen
jejuu, może nawet De Mono - Znów jesteś
a nawet nawet nawet Gabryś Fleszar - Kroplą deszczu

... Wszystkie te piosenki wydają mi się ciekawsze niż Edytowe, a to tylko wierzchołęk góry lodowej - najbardziej znani i pamiętani oraz ich wielkie przeboje. A na pewno jest też dużo niedocenionych, świetnych kawałków, których nie znam. Nie chcę za dużo ujmować Edycie, dużo jest w jej dorobku świetnych piosenek pop i wciąż to powtarzam. Ale do panteonu tak za ładny głos i buzię (bo głównie to działa) bym zaraz kogoś nie zaliczał, jednak od naprawdę genialnych piosenek oczekuję czegoś więcej. Edyta nie nagrała niczego przerastającego artystycznie własne ego, jest mistrzynią prawie-niezwykłych piosenek.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2016, 23:48 przez Kamui Shiro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5026
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: Inni o Edycie

Post autor: addar »

Kamu i czasami mnie przerażasz i wtedy przypomina mi sie twoje spiewające video :strach: :PP
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Inni o Edycie

Post autor: Kamui Shiro »

Chodzi Ci o wzmiankowanie Rolowania? :d

To jest temat "Inni o Edycie", a nie "Inni o mnie" ;)

Gusta są różne, dla kogoś "Jestem kobietą", "Jak najdalej" albo "Niebo to my" może być hymnem wszechczasów, nic mi do tego. Uważam po prostu, że EG jest ceniona raczej za supergłos, bo supermuzyki u niej zabrakło. Wyżej cenię (a niekoniecznie bardziej lubię) podane przed chwilą dla przykładu kawałki, ale to tylko moje zdanie. No i pomijając te kwestie wszystkie, nie wyobrażam sobie polskiej sceny pop bez EG, jest zajebista.

I dodam, że za jej najciekawszą piosenkę uważam "Oczyszczenie" :P gdyby bardziej poszalała, popromowała w takim kierunku... bo to już początek jakiejś fajnej dróżki był.
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5550
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Inni o Edycie

Post autor: Flux »

Mam zdecydowanie inne pojęcie o kiczu w muzyce od Kamui Shiro, ale zgodzę się co do jednego. U Edyty zdecydowanie zabrakło supermuzyki. Jeśli rozpatrywać to, jakimi możliwościami dysponowała, jaką opieką artystyczną była otaczana, niewiele w jej dorobku prawdziwych perełek, a zdecydowana większość pochodzi z początku kariery. Edyta jest totalnie nieoryginalna i odtwórcza, w muzyce nie ma własnego stylu, bo zawsze była skazana na łaskę kompozytorów i tekściarzy, a jak się nie ma zbyt dobrego gustu i nie umie się współpracować z ludźmi... Najważniejszym znakiem firmowym jest bez wątpienia jej głos, który choć słabnie, wciąż broni swojej właścicielki.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Inni o Edycie

Post autor: Kamui Shiro »

Zgadzam się. Przy czym sprawdziłem, że jest współautorką niektórych - głównie nowszych - piosenek, więc coś tam czasem też utworzy... na Wikipedii w ogóle jest wpisana jako kompozytorka o.O
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5550
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Inni o Edycie

Post autor: Flux »

Edyta zaczęła się bardziej angażować w proces twórczy, co zawsze należy docenić, ale ostatecznie jak zwykle położyła sprawę z nowym albumem, którego była ponoć współkompozytorem, więc jest też WSPÓŁWINNA, ODPOWIEDZIALNA ZA BRAK PŁYTY, zwłaszcza że jako artystka stanowi organ decyzyjny. Chciałoby się wszystko zrzucić na młodych, nieznanych chłopaków, ale ta historyjka się nie klei. Dlatego też taki z Edyty kompozytor jak i reżyser teledysków. Każdy może napisać scenariusz, nagrać video i je zmontować, ale jeszcze nie czyni to scenarzysty/operatora kamery/montażysty. Zwłaszcza, że w każdy proces twórczy u Edyty są zamieszane destrukcyjne siły :573:
Awatar użytkownika
adaś
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 245
Rejestracja: 14 sie 2015, 0:22
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Niebo to my
Lokalizacja: polska

Re: Inni o Edycie

Post autor: adaś »

Korwin-Piotrowska o przeprowadzkach Edyty https://www.youtube.com/watch?v=4xkNe6o_JVA . Ja to współczuję życia Pani Karolinie przecież ,przecież ona istnieje tylko dzięki obrabianiu #CIACH# tym co coś robią lub coś potrafią. A co do filmu o Divie...jeśli miał on upokorzyć Edytę ,to nie wyszło bo upokorzył ,,dziennikarkę''.Skoro Edzie stać to niech se mieszka nawet co miesiąc gdzie indziej ,a to ,że gada głupoty... ona po prostu może ,zapracowała sobie na to...może nie pracą,ale jeśli ktoś od pionad 25 lat jest na scenie i wciąż ma fanów i potrafi wzruszyć?wywołać emocje to dla mnie może #CIACH# głupoty ile chce.
O tytule filmu nie wspominam,bo jest to żałosne.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Inni o Edycie

Post autor: ray »

adaś pisze:Ja to współczuję życia Pani Karolinie przecież ,przecież ona istnieje tylko dzięki obrabianiu #CIACH# tym co coś robią lub coś potrafią.
:lol3:
Polecam w takim razie przejrzenie fanpage'a "Karolina Korwin Piotrowska - codzienna dawka dobrych rzeczy". Ja zaglądam na ten fanpage przynajmniej raz dziennie i zawsze znajduję na nim coś nowego wartego uwagi. Na przykład wczoraj w nocy przeczytałem artykuł Korwin Piotrowskiej o filmie "Ostatnia rodzina" o Beksińskich:
http://www.o2.pl/artykul/karolina-korwi ... 692868737a.
I teraz mam jeszcze większą ochotę zobaczyć ten film.
Poza tym, Korwin Piotrowska wydała w 2013 książkę "Bomba. Alfabet polskiego szołbiznesu", w 2014 kolejną książkę pt. "Ćwiartka raz" i w tym roku kolejną książkę pt. "Krótka książka o miłości".
Nie tylko w Polsce emitowane są programy takie jak "Magiel towarzyski". Powinniśmy się cieszyć, że akurat w naszym kraju taki program prowadzi tak cholernie inteligentna i oczytana babka, a nie jakaś celebrytka (przez pewien czas podobny program w stacji Tele5 prowadziła Frytka).
Korwin Piotrowska od lat w swoim programie drze łacha z głupot polskiego show-biznesu. I wychodzi jej to bardzo dobrze. W tym filmiku ostrze krytyki KKP skierowane jest nawet nie w stronę Edyty, a bardziej brukowców, które od lutego serwują nam telenowelę związaną z mieszkaniem Edyty w Krakowie. Tylko na początku KKP zadrwiła z (faktycznie głupiej) wypowiedzi Edyty: "Obudziłam się 1 stycznia w Krakowie i pomyślałam: tutaj będę mieszkać". :)
adaś pisze:Skoro Edzie stać to niech se mieszka nawet co miesiąc gdzie indziej ,a to ,że gada głupoty... ona po prostu może ,zapracowała sobie na to...może nie pracą,ale jeśli ktoś od pionad 25 lat jest na scenie i wciąż ma fanów i potrafi wzruszyć?
Tylko wiesz... Jest mnóstwo innych artystek, o których też można napisać, że mogą gadać głupoty, bo już sobie na to zapracowały, np. Ania Dąbrowska, Kayah, Justyna Steczkowska, Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska. I mimo że one wszystkie tak samo, jak :edi: są utalentowane i wrażliwe, to jednak aż takich głupot nie pie*dolą. ;-)
Awatar użytkownika
adaś
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 245
Rejestracja: 14 sie 2015, 0:22
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Niebo to my
Lokalizacja: polska

Re: Inni o Edycie

Post autor: adaś »

ray pisze: Tylko wiesz... Jest mnóstwo innych artystek, o których też można napisać, że mogą gadać głupoty, bo już sobie na to zapracowały, np. Ania Dąbrowska, Kayah, Justyna Steczkowska, Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska. I mimo że one wszystkie tak samo, jak :edi: są utalentowane i wrażliwe, to jednak aż takich głupot nie pie*dolą. ;-)

No nie pie*dolą i jakby jeszcze Edytka tego nie robiła to zobacz jak by nudno było :hellobaby: :PP
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Inni o Edycie

Post autor: ray »

Kayah o Edycie:
"Nie przyjaźnimy się. Jesteśmy koleżankami po fachu".
http://plejada.pl/newsy/ostatnio-pomysl ... est/bdqthd

Kayah powiedziała:
"Im jesteśmy starsi, tym normalniejsi".
Według mnie, Edyta jest wyjątkiem potwierdzającym tę regułę. ;-)
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5550
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Inni o Edycie

Post autor: Flux »

Jak śmiesznie to brzmi w opozycji do słów Edyty o otwieraniu serca, zbyt długiej separacji i byciu piękną kobietą :lol3: :lol3: :lol3: Ze strony Kayah to raczej zimny dystans, ale Górniak wśród palm mogła nie odczuć tego chłodu obojętności :lol3:
Awatar użytkownika
Michael
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 6951
Rejestracja: 25 gru 2004, 13:20
Lokalizacja: PL

Re: Inni o Edycie

Post autor: Michael »

Flux pisze:Jak śmiesznie to brzmi w opozycji do słów Edyty o otwieraniu serca, zbyt długiej separacji i byciu piękną kobietą :lol3: :lol3: :lol3: Ze strony Kayah to raczej zimny dystans, ale Górniak wśród palm mogła nie odczuć tego chłodu obojętności :lol3:
Nie rozumiem, co złego jest w tym, że Kayah nie przyjaźni się z Edytą i odwrotnie?
Czy Ty przyjaźnisz się ze wszystkimi ludźmi, których znasz?

Najważniejsze, że Edyta nie bierze już udziału w tym dennym programie :B.
ODPOWIEDZ