Kora

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
B@r
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 11159
Rejestracja: 12 sty 2009, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kora

Post autor: B@r »

Piter pisze: To był schyłek 2004 roku więc Ramona miałaby dziś jakieś 15 lat jak nic.
Ma już 18. Piękny wiek.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora

Post autor: ray »

A czy ktoś się orientuje, jak wygląda sprawa z zespołem Złoty Maanam?
Parę lat temu rozpisywano się, że byli muzycy Maanamu założyli zespół Złoty Maanam z nową wokalistką, która stylizuje się na Korę. Miała być sprawa w sądzie, a Kora nie szczędziła gorzkich słów:
Kora pisze:Maanam to dziecko moje i Marka. Tylko my byliśmy nieprzerwanie w zespole od 1976 do 2008 r., gdy razem zdecydowaliśmy o zawieszeniu działalności. W tym czasie przez Maanam przewinęło się kilkudziesięciu muzyków, nagraliśmy kilkanaście płyt, zagraliśmy kilka tysięcy koncertów. Stworzyliśmy wartościową markę w polskiej kulturze i nie chcę, żeby muzycy, którzy z różnych względów zostali z zespołu zwolnieni, przywłaszczyli sobie tę markę. Niech zbudują coś swojego od początku. Dlatego razem z Kamilem i z Mateuszem – synem moim i Marka Jackowskiego – użyjemy wszelkich prawnych metod, aby zablokować tę działalność. (...)
Nie mam nic przeciwko tym muzykom, kiedyś ich nawet bardzo lubiłam. Tej dziewczynie też życzę, aby zrobiła wielką karierę, ale pod swoim nazwiskiem. Wszystko w dosyć okrutny sposób zbiegło się ze sobą: śmierć Marka, moja choroba i próba zawłaszczenia nazwy Maanam. Byli koledzy zachowują się jak hieny cmentarne. Może właśnie to byłaby odpowiednia dla nich nazwa?
A jednak ten Złoty Maanam cały czas istnieje, nawet niedawno widziałem, że mieli jakąś piosenkę na liście Trójki.
Czyli Kora i Sipowicz po prostu odpuścili?
Bob
Lunatique
Lunatique
Posty: 2847
Rejestracja: 08 gru 2004, 13:26
Ulubiony album: Perła
Lokalizacja: Poland

Re: Kora

Post autor: Bob »

Dyskografia zakupiona + Wet Cat i Night Patrol,słucham od kilku dni i mentalnie pękam , zremasterowane nagrania brzmią niewiarygodnie dobrze.Poprzednio słuchałem tych nagrań ostatni raz chyba jeszcze w latach 90 tych czy 80 tych?...Ogromna różnica w odsłuchu , emocje się spotęgowały .Pierwsze płyty to rozkwit geniuszu w pełnej krasie...
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora

Post autor: ray »

Przeglądając stare artykuły o Korze na Pudelku, przypadkiem natrafiłem na takie coś:
Pudelek pisze:W drugim odcinku czwartej edycji Must Be The Music najsurowszym jurorem okazała się być Kora. Na początek oberwało się Sandrze Rusin, która zaprezentowała piosenkę Kayah i Bregovica, Kiedyś byłam różą.
Czarodziejka bez czaru, brakuje tego elementu, który powodowałby to, że coś magicznego się dzieje - podsumował jej występ Łozo. Jackowska nie była już tak miła: Powiem Sandro, że bardzo źle śpiewasz. Kultura śpiewania bardzo niska, żeby nie powiedzieć zerowa. Chcesz nadrobić to ruchem tajemniczym, ale to wszystko jest bardzo, bardzo pretensjonalne, albo po prostu nie umiesz śpiewać.
Znalazłem ten odcinek na Ipli:
-> Must Be The Music 4 - Odcinek 2
Sandra pojawia się w 13:39. Napiszę tylko tyle: jurorzy mieli rację.
Co ciekawe, od razu po Sandrze wystąpił... Mateusz Ziółko. :) I on też nie przypadł Korze do gustu.
W tym samym odcinku zaśpiewał również Przemek Radziszewski (od 49:02), który później razem z Sandrą był w grupie Edyty w "Voice". Radziszewski już się Korze spodobał.

Gmerając w archiwum Pudelka, znalazłem też ciekawą opinię Krzysztofa Skiby na temat Kory jako jurorki "MBTM":
Krzysztof Skiba pisze:Muszę przyznać, że show Polsatu "Must Be The Music" oglądałem tylko jednym okiem i chyba jest najsłabszym programem ze wszystkich, które proponują nam stacje. Kora jest tak zimną postacią, że kiedy spojrzałem jej w oczy, to od razu zamarzła mi w domu kolacja... Chyba tak nie powinno być, bo w tym programie występują przecież debiutanci i członek jury powinien im okazać odrobinę ciepła. Tego u Kory nie było widać. W dodatku chyba tylko w Polsce, jak komuś nie wychodzi na polu artystycznym, to od razu zostaje jurorem w telewizji. Podobnie jest z Mają Sablewską w TVN. Została jurorką i od razu uciekły od niej wszystkie gwiazdy.
Uuuuu, ostro...
Teraz, po śmierci Kory, Skiba ładnie pożegnał ją na Facebooku, wspominał ją również w TVN24, i jemu portale plotkarskie nie zarzuciły hipokryzji. W przypadku Edyty - tak, w przypadku Skiby - nie. Najpewniej dlatego, że artykuły z nazwiskiem Górniak od lat mają lepszą klikalność niż artykuły z nazwiskiem Skiba. :)
Bob pisze:Pierwsze płyty to rozkwit geniuszu w pełnej krasie...
Często właśnie spotykam się z opinią, że Maanam z lat 80. był dużo lepszy niż ten z lat 90.
W najnowszej "Angorze" Paweł Gzyl napisał nawet:
Paweł Gzyl pisze:Czas represji służył polskiej muzyce rockowej. Kiedy Maanam powrócił na scenę w wolnym kraju, był już zupełnie innym zespołem. Mdłe melodie, kiczowate piosenki o miłości, brak energii, sentymentalne rozmemłanie. Dopiero "Znaki szczególne" okazały się powrotem do formy.
Kompletnie się z tym nie zgadzam. Przecież Maanam od pierwszej do ostatniej płyty łączył drapieżność z łagodnością, zawsze była energia. "Derwisz i anioł", "Róża" i "Łóżko" to świetne albumy.
Awatar użytkownika
miko
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 237
Rejestracja: 16 cze 2018, 22:59
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Andromeda
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kora

Post autor: miko »

Skiba jako jedyny szerokoznany Artysta bronil Edyty w swojej kolumnie we "Wprost" przy okazj Korei i Hymnu. Mowi co mysli, nie zawsze zgodnie z linia mainstreamu ktory ma swoich pupilkow.
Rodowicz dowalila Edzi za hymn a jako Krolowa polskiej piosenki mogla pokazac klasę ktorej nie ma, opowiadajac dzinnikarzom o co jej slina na jezyk przyniesie. I z wiekiem jej nie przeszlo, swoje ostatnie wydawnictwo promowala rozwodem z mezem i to ze szczegolami...

Skiba ladnie pozegnal Korę, jeszcze piękniej pozegnala ja Edyta. Skad na Pudelku i tutaj takie czepialstwo w stosunku do Edyty ? ;-)
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora

Post autor: ray »

Miko, koncentruj się bardziej na temacie. To jest wątek o Korze, a Ty napisałeś tylko o Skibie, Rodowicz i Górniak.

Jeśli chodzi o Rodowicz, odniosę się do Twoich słów w odpowiednim wątku. :)
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Kora

Post autor: Kamui Shiro »

Nigdy nie znalem sie na twórczosci Maanam ani Kory, moze teraz bedzie wiecej okazji sie zaglebic… Bardziej pokolenie rodziców, a ja bylem do ich muzyki pop (przeciw klasycznej brakowalo mi argumentow xD) w opozycji dla samej zasady ;) Sluchalem radia poza Trójka i ta droga moglem poznac przed powrotem Kory na swiecznik (w czasie choroby i Voice'a) tylko dwie piosenki: stale grywane Kocham cie kochanie moje i nowe wówczas Do kogo bieglam . Obie dosyc mi sie podobaly, ale Kora jako osobowosc nie odpowiadala mi - zbyt nastawiona na natretne prowokowanie, takie odnosilem wrazenie od dziecka, nie podobala mi sie tez fizycznie. Pozniej zaciekawilo mnie, wlasciwie za co jest ona tak bardzo ceniona - i poznajac kilka najwiekszch jej hitów solo I z zespolem musialem przyznac, ze absolutnie nie za nic. Nadal jednak nie byla w moim klimacie zbytnio, a jako jurorka draznila mnie. Oczywiscie trzymalem kciuki za jej zdrowie, ale pamietam tez sporo hejtowania w mediach na temat jej nierównej - jak sie okazalo - walki z choroba, sam dawalem sie temu chwilami poniesc chyba. Przykro mi...

Moja ulubiona piosenka to Raz dwa, raz dwa.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Kora

Post autor: KrzysiekF »

Obecnie prawie wszystkie zapasy płyt Maanamu zostały sprzedane. Z Empiku, Merlina, Bonito zniknęły albumy po masteringu. Złota Kolekcja wznowienie od jutra (obecnie #1 empik.com) . Jestem ciekaw jak Warner sobie poradzi z dystrybucją płyt do salonów. Oby szybko...

Airplay Top ZPAV 28.07. - 03.08.2018

#51 Kocham Cię, Kochanie Moje
#69 Cykady Na Cykladach
#80 Krakowski Spleen
barth
Hope for us
Hope for us
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2018, 14:02
Lokalizacja: Polska

Re: Kora

Post autor: barth »

Przykro mi było na wiadomość o śmierci Kory, tacy artyści w każdym calu swojego życia to rzadkość. Cenię ich twórczość, bardzo. Album "Łóżko" genialny, choć to piosenka "Ocean wolnego czasu" jest moja ulubiona Maanamu.
Warto poznać ich muzykę. Grupa ludzi która trafiła na siebie w idealnym momencie.
Awatar użytkownika
B@r
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 11159
Rejestracja: 12 sty 2009, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kora

Post autor: B@r »

Jeśli chcecie bliżej poznać Korę, BARDZO polecam wam to wydawnictwo - "Wyborcza Classic. Kora" - specjalny magazyn przygotowany przez redakcję „Gazety Wyborczej” zawierający archiwalne artykuły (i wywiady) opisujące życie artystki. Poza tym o Korze opowiadają m.in. Mariusz Szczygieł, Magdalena Środa, Sylwia Chutnik, Hanna Bakuła, Tomasz Raczek czy Jerzy Owsiak. :)

Więcej szczegółów tu - https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/w ... -wyborczej#
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Kora

Post autor: KrzysiekF »

Złota Kolekcja Maanamu z dniem dzisiejszym jest Złota płytą.

Dodano po 17 godzinach 54 minutach 21 sekundach:
21 września premiera płyty. Zapis koncertu z ,którego pochodzą m.in te wykonania.

Eksplozja - Maanam & Artur Rojek
Maanam & Justyna Steczkowska - Szał niebieskich ciał

Maanam i goście
https://www.empik.com/maanam-i-goscie-m ... 1,muzyka-p

CD 1
1. Zapowiedź koncertu (Wojciech Jagielski)
2. Boskie Buenos (Maanam)
3. Anioł – miłość to wieczna tęsknota (Gościnnie Bogdan Łyszkiewicz)
4. Żądza pieniądza (Gościnnie Robert Brylewski i Milo Kurtis)
5. Eksplozja (Gościnnie Artur Rojek)
6. Tylko tango (Gościnnie John Porter)
7. Szare miraże (Gościnnie Muniek Staszczyk)
8. Mówią, że miłość mieszka w niebie (Maanam)
9. Jestem kobietą (Gościnnie Stanisław Soyka)
10. Karuzela marzeń (Gościnnie Muniek Staszczyk)
11. Raz-dwa-raz-dwa (Gościnnie Justyna Steczkowska)
12. Sie ściemnia (Gościnnie Kasia Nosowska)
13. Oprócz błękitnego nieba (Gościnnie Robert Brylewski, Milo Kurtis, Bogdan Łyszkiewicz)

CD 2
1. Och, ten Hollywood (Gościnnie Zbigniew Namysłowski, Stanisław Soyka)
2. Ta noc do innych jest niepodobna (Gościnnie Zbigniew Namysłowski)
3. Oddech szczura (Gościnnie Sławomir Wierzcholski, Milo Kurtis)
4. Krakowski spleen (Gościnnie John Porter)
5. Lucciola (Maanam)
6. Szał niebieskich ciał (Gościnnie Justyna Steczkowska)
7. Paranoja jest goła (Gościnnie Kasia Nosowska)
8. Cykady na Cykladach (Maanam)
9. Kocham Cię, kochanie moje (Maanam i wszyscy goście)
Awatar użytkownika
B@r
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 11159
Rejestracja: 12 sty 2009, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kora

Post autor: B@r »

KrzysiekF pisze:21 września premiera płyty
Wow, prawdziwa perełka, ale serio trzeba było czekać na śmierć Kory, by ją wydać? :roll:
Co ciekawe, płytę wydaje Warner, a nie Kamiling Co Sipowicz. :roll:

Nie wiedziałem, że takie wydawnictwo jest planowane, ale już wrzucone do koszyka. Dzięki. :)

Kamil Sipowicz (co potwierdziła menedżerka Kory), dysponuje też tekstami Kory, które miały być wykorzystane do nowych piosenek na jej płytę i prawdopodobnie zostaną wydane jako tomik poezji.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Kora

Post autor: KrzysiekF »

Złota Kolekcja Maanamu z Platynową Płytą. (24 tyg na OLIS-ie).
ODPOWIEDZ