Kora

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Odeszli, odchodzą...

Post autor: Flux »

Dopiero co słuchałem. Planowałem kupić podwójny winyl. Powoli wszyscy wielcy nas opuszczają.
Awatar użytkownika
Wojtuś
Lunatique
Lunatique
Posty: 2867
Rejestracja: 04 lut 2008, 19:39
Ulubiony album: E.K.G
Ulubiona piosenka: Dotyk, Teraz Tu
Lokalizacja: Bratnik

Re: Odeszli, odchodzą...

Post autor: Wojtuś »

Wielka strata. Choć nie byłem wielkim fanem to kilka piosenek bardzo lubiłem.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Odeszli, odchodzą...

Post autor: KrzysiekF »

Ikona. Artystka kompletna.

Wielka strata. Dyskografia obszerna , będzie do czego wracać. :beczy:
Awatar użytkownika
Steffie
Impossible
Impossible
Posty: 1671
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:30
Lokalizacja: Ziemia

Re: Odeszli, odchodzą...

Post autor: Steffie »

Wielka artystka. RIP.

Maanam i Kora

Taka ja zapamietamy.
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5023
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora

Post autor: addar »

Nie lubiłem jej ani jako osoby medialnej ani piosenkarki, ale żal człoweika, jak zawsze. Mogła sobie pożyć troche jeszcze w tej jej luksusie :?
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora

Post autor: ray »

Jestem w wielkim szoku. :shock:
Przecież podobno szykowała nową płytę, miały być koncerty...

Wielka Artystka, Ikona, piekielnie inteligentna kobieta...

Pociesza mnie tylko to, że Ona pozostanie nieśmiertelna - tak jak Niemen czy Ciechowski. Bo to jest ten kaliber.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kora

Post autor: endeven »

Ogromny żal. Jedyna taka.
To co najlepsze
Make it happen
Make it happen
Posty: 165
Rejestracja: 13 kwie 2018, 17:24
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: To co najlepsze
Lokalizacja: Polska

Re: Kora

Post autor: To co najlepsze »

odeszla Gwiazda, jakiej świat nam mogł pozazdroscić, ogromny żal, czujęjakby umarła cząstka mnie zaklęta w metaforach, słowach, odwadze. Artystka, bez niej nie było by Steczkowskiej, Nosowskiej .....itd. Największa!
IgaAga
The story so far
The story so far
Posty: 514
Rejestracja: 26 cze 2015, 20:49
Ulubiony album: Edyta górniak
Ulubiona piosenka: one#one
Lokalizacja: koszalin

Re: Kora

Post autor: IgaAga »

Ikona wolności, niedościgniony wzór dla młodych pokoleń. Ogromna strata i ogromny żal.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Kora

Post autor: KrzysiekF »

Aktualnie w TOP100 Empiku - 7 albumów Maanamu.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora

Post autor: ray »

Doda dzisiaj na koncercie zaśpiewała Krakowski spleen:
https://www.instagram.com/p/BlyfhjygAQV ... =dodaqueen
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: Kora

Post autor: Piter »

Na pudelku widziałem, że hodowała alpaki (Lady Gaga, Amy i Lily). Trzymała je w pomieszczeniu (w jednym z pokojów w domu?), gdzie na ścianie wisiały obrazy. :)
Była odjechana, szalona, nietuzinkowa, oczytana, inteligentna, wyrazista, drapieżna, mądra, energetyczna, niepowtarzalna...
Jest mi podobnie smutno jak po śmierci Paradowskiej i Czubaszek. Wielka strata!
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Kora

Post autor: KrzysiekF »

Krzysio Zalewski z wczoraj.


Męskie Granie Orkiestra 2018 - Szare Miraże [Wrocław 28.07.2018]
https://www.youtube.com/watch?v=d3vwmma0I-k

W Top100 Empiku - 12 albumów Maanamu i Kory. W kategorii Pop/Rock - 17 tytułów w TOP100.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora

Post autor: ray »

W tym artykule na Pudelku, o którym wspomniał Piter, są błędy.
Artykuł ma tytuł: "Kora miała swój azyl na Roztoczu. Tak wygląda jej dom (ZDJĘCIA)", a tymczasem część zdjęć przedstawia wnętrza jej warszawskiego domu, który Kora pokazała w 2009 w programie "MTV Cribs".

Polecam dwa ostatnie odcinki "Uwaga - Kulisy sławy" z Korą:
-> Kora w "Uwadze" - kwiecień 2018
-> Kora w "Uwadze" - wrzesień 2016
Oglądałem trzy miesiące temu oba te reportaże. Z tego nowszego wynikało, że już jest lepiej z jej zdrowiem. Poza tym niedawno ukazały się dwie nowe wersje Krakowskiego spleenu - jedna Glacy, druga Jimka. I jeszcze w marcu menadżerka Kory powiedziała: "Stan zdrowia Kory jest bardzo dobry już od pewnego czasu. Jesteśmy również po pracy studyjnej" i dodała, że w planach są koncerty. Dlatego wczoraj byłem naprawdę w wielkim szoku...

Muzyka Maanamu jest ze mną od dzieciństwa. W połowie lat 90., kiedy triumfy święciła Edyta, Justyna czy Varius Manx, również Maanam miał bardzo dobry czas - albumy "Róża" i "Łóżko" sprzedały się świetnie, a teledyski do tych płyt często leciały w telewizji. Dlatego cieszę się, że jestem z tego pokolenia, które jeszcze pamięta Korę jako artystkę odnoszącą faktyczne sukcesy komercyjne. Mam niestety wrażenie, że dla współczesnych nastolatków Kora była przede wszystkim (a może nawet tylko) jurorką z "Must be the music" i bohaterką afery z Ramonką.
Szkoda, że dwie ostatnie płyty Maanamu, czyli "Hotel Nirwana" i "Znaki szczególne" były komercyjną klapą (Wikipedia podaje, że oba albumy sprzedały się w nakładzie jedynie 10 tys. sztuk). W tej chwili na empik.com w Top100 jest już 15 płyt Maanamu i Kory, ale jednak tych dwóch wspomnianych cały czas brak.
Zauważyłem też, że kolekcjonerski box "Simple story" kosztuje teraz na empik.com 218,99 zł. Pamiętam, że kupiłem to wydanie w 2006 za nieco ponad 100 zł, a później widziałem je w sprzedaży za nawet mniej niż 100 zł. Tak więc wygląda na to, że teraz, po śmierci Kory, Empik specjalnie wywindował cenę tego boxu do horrendalnego poziomu. Nieładnie... :kciuk:

Bardzo podobało mi się to, że aż tylu polskich artystów oddało hołd Korze - czy to na Facebooku, czy na Instagramie, czy na koncertach. W sobotę na Audioriver Festival zabrzmiało Kocham Cię, kochanie moje. Wizualizacja z Korą jako Czarną Madonną z klipu Organka pojawiła się wczoraj na Męskim Graniu we Wrocławiu i dzisiaj na urodzinach Łodzi. Kayah w sobotę na koncercie w Olsztynie zadedykowała Korze Prócz Ciebie, nic.
Pięknie o Korze napisał na Facebooku Michał Witkowski (oczywiście zauważyłem, że on trochę pokręcił fakty, bo piosenka Głęboko w sercu jest z czerwca 2006, a płyta Kory z 5th Element wyszła ponad 2 lata później, ale to tylko szczegół, tutaj ważne jest ogólne przesłanie tego tekstu).

Kora była absolutnie Prawdziwą Artystką. W 100% oryginalną, nikogo nie podrabiała. Kiedyś śpiewała o Ewie Demarczyk: Czarna Madonna, Czarny Anioł, Za każdym razem ten sam dreszcz, Jedna jedyna w swym rodzaju, Niedościgniona złodziejka serc, ale dokładnie to samo można by powiedzieć o niej samej...
Myślę też, że Kora dość późno została gwiazdą, zwłaszcza w porównaniu do tego, jak w branży muzycznej jest teraz. Kariera Maanamu wystrzeliła w 1980, kiedy Kora miała już 29 lat. Ona najpierw wyszła za mąż, urodziła dwóch synów, cały czas się rozwijała, uczestniczyła w życiu artystycznym Krakowa i nie tylko Krakowa, i dopiero po tym wszystkim zaczęła robić karierę z Maanamem. I bardzo dobrze - dzięki temu już od pierwszej płyty była dojrzałą artystką.
Kora była też ikoną środowiska LGBT. Tak sobie teraz myślę, z jak wieloma "kolegami" rozmawiałem o niej i o jej utworach...
Podobno piosenka Derwisz, mimo że wydano ją dopiero w 1991, powstała już pod koniec lat 70., ale ze względu na wydźwięk tekstu nie można było jej wtedy wydać. Tak przynajmniej podaje portal Queer.pl, nie wiem, czy to prawda. Lipstick on the glass zawsze był dla mnie utworem o miłości lesbijskiej. Swoją drogą, to chyba właśnie moja ulubiona piosenka Maanamu.
Wczoraj zwróciłem uwagę na kawałek Nowy przewodnik - cały czas zastanawiam się nad interpretacją tego tekstu, czy chodzi tu o to, że ciężko żyło się w czasach stanu wojennego?

I polecam autobiografię "Kora, Kora. A planety szaleją". Czyta się ją jednym tchem.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Kora

Post autor: KrzysiekF »

ray pisze: W tej chwili na empik.com w Top100 jest już 15 płyt Maanamu i Kory, ale jednak tych dwóch wspomnianych cały czas brak.
Zauważyłem też, że kolekcjonerski box "Simple story" kosztuje teraz na empik.com 218,99 zł. Pamiętam, że kupiłem to wydanie w 2006 za nieco ponad 100 zł, a później widziałem je w sprzedaży za nawet mniej niż 100 zł. Tak więc wygląda na to, że teraz, po śmierci Kory, Empik specjalnie wywindował cenę tego boxu do horrendalnego poziomu. Nieładnie... :kciuk:
Empik jest mega drogi, co prawda obniżyli dziś wszystkie edycje po remasteringu płyt Maanamu do 25,99 ale porównanie np Złotej Kolekcji i Boxu Simple Story z merlin.pl wypada na korzyść Merlina.

Złota Kolekcja - Empik 31,99 Merlin - 23,99
Simple Story BOX - Empik 218,99 Merlin - 159,99

Sami widzicie... Można.

Ponoć w najbliższych godzinach ma wyjść z drukarni kilka tysięcy Złotej Kolekcji do Empiku. Obecnie nr 1 empik.com

Dodano po 9 minutach 18 sekundach:
ray pisze:
I polecam autobiografię "Kora, Kora. A planety szaleją". Czyta się ją jednym tchem.

Wznowienie książki zapowiadane jest na 15 sierpnia.
ODPOWIEDZ