KAYAH

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
ODPOWIEDZ
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: KAYAH

Post autor: Piter »

Flux pisze:Ile znaczył Wodecki dla Kayah? Artystka zamyślona | przeambitni.pl
https://www.youtube.com/watch?v=3wB9oh0VOXo

Szkoda, że nie złożyła żadnego porządnego zdania. Jej tok myślenia podczas wywiadów bywa wyjątkowo nieskładny. Myślałem, że zdobędzie się na trochę więcej niż odzywki typu "a jak mam się czuć?"... 4
Szkoda, że dziennikarzem może dziś zostać każdy, kto tylko temat popycha do przodu, za to nie umie prowadzić rozmowy. Pyta, jakby od niechcenia. Dno.

Nie słyszalem wcześniej tego wykonania Izoldy. Nie podoba mi się, odarla go z piękna.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

endeven pisze:Nie jest ot prawda. Wykres na You Tubie dowodzi, że jednak afera opolska znacząco podbiła zainteresowanie zarówno radiostacji, jak i publiczności. Dowodzi temu również notowany w tamtym okresie mocny skok na ogólnej liście airplay, a nie tylko na liście eski.
Nie, Endeven, nie masz racji.
Po co jest ciągle grane w Esce już od ponad miesiąca. W propozycjach do listy przebojów tego radia pojawiło się 19 maja, a na samej liście zadebiutowało 10 dni później. Kiedy spojrzymy na przywołany przez Ciebie wykres na YouTube, to odczytamy, że właśnie w okolicach 20 maja nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania teledyskiem.
Afera wokół festiwalu w Opolu na pewno w jakimś tam stopniu pomogła tej piosence, tak samo jak to, że Kayah dwa razy zaśpiewała Po co w telewizji. Ale to jednak Eska miała największe znaczenie. Przypomnij sobie statystyki najchętniej oglądanych klipów na YouTube, które publikował PopRunTheWorld - największą popularnością w Polsce cieszą się te utwory, które ciągle są grane w Esce. Tak samo jest na Spotify - popatrz, jakie utwory są na liście Polska Top50.
Po tym, jak Eska zaczęła wałkować Po co, nastąpił mocny skok na YouTube i Spotify, a wtedy i Radio Zet zaczęło grać tę piosenkę już nie tylko w nocy, ale również w ciągu dnia.
endeven pisze:Wartość tekstu zalezy od pory roku, czy temperatury, czy wagi piosenki? Myślałem, że mozna pisac dobry tekst na każda okazję w każdym momencie.
W takim razie dobrze myślałeś. :) Ale też latem trwa sezon koncertów otwartych, więc jest to dobry czas na wydawanie i promowanie takich mniej skomplikowanych piosenek, jak Your high czy właśnie Po co. Takie kawałki jak Naucz mnie Sarsy, Tamta dziewczyna Grzeszczak czy Upiłam się Tobą Beaty nie są może najwyższych lotów, ale jako przeboje lata się sprawdziły i odniosły sukces.
endeven pisze:
ray pisze: Wniosek z tego taki, że bez wsparcia Eski nie da się mieć hitu w Polsce.
Błędny wniosek.
A mógłbyś napisać coś więcej? Bo ja też mogę zacytować jakąś Twoją wypowiedź i dopisać tylko: "Nie". Forum służy temu, by wymieniać się argumentami.
Jeżeli uważasz, że nie mam racji, to podaj przykłady polskich piosenek z ostatnich lat, które zostały hitami bez wsparcia Eski.
endeven pisze:bardzo wydumana analiza. Bardziej, niż sama lista Trójki.
Czy wydumana, nie wiem. Niemniej jednak dla mnie jest dziwne, że wzrost zainteresowania piosenką na YouTube i Spotify i awanse na innych listach przebojów idą w parze ze spadkiem popularności na liście Trójki.
W zeszłym roku było podobnie z Upiłam się Tobą Beaty - ten kawałek ma status podwójnie platynowego singla, a na liście przebojów Trójki nie był notowany nawet na 50 miejscu.

Endeven, w Twoim poście znowu dostrzegłem zaczepny ton. Wyzbądź się tego. Jesteś ode mnie o kilka lat starszy, więc to ja od Ciebie powinienem się uczyć asertywności, a nie na odwrót. :)
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: KAYAH

Post autor: endeven »

ja się bawię na forum, Ty w moim odczuciu chcesz uzyskać jakiś certyfikat albo skończyć studia z wyróżnieniem. Poważna sprawa :)

Dobry tekst, czy dobry utwór nie są tożsame z sukcesem komercyjnym. To chyba tylko, albo aż tyle. Nie wiem, co tu rozwijać.

Jak sie zna specyfikę Trójki od początku istnienia listy przebojów, to nie widać nic dziwnego w tym, że Upiłam sie Tobą nie weszło do Top 50. A jeśli dodać kwestię archaiczności i starzenia się stałych wiernych słuchaczy tej listy, to już wszystko jasne, nie tylko w przypadku Beci, ale w ogólnych wynikach notowań tej listy.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

W niedzielę miałem okazję być na koncercie Kayah i Transoriental Orchestra we Wrocławiu. I jak zwykle było super. :)
Kayah wystąpiła w słynnej Synagodze Pod Białym Bocianem. To miejsce z jednej strony idealnie pasowało do treści, charakteru koncertu, z drugiej - było tam strasznie duszno... Niespodzianką było wejście Kayah - otóż ona weszła głównym wejściem, tak jak publiczność, i przy gromkich brawach przeszła środkiem synagogi i weszła na scenę. Na tym koncercie panowała bardzo fajna atmosfera, muzyka z płyty "Transoriental Orchestra" ma to do siebie, że porywa, nie da się przy niej usiedzieć w miejscu. I jeszcze Kayah jak zwykle zachowywała się bardzo bezpośrednio. Na przykład w pewnym momencie powiedziała mniej więcej tak: "Dzisiaj po koncercie niestety się z Wami nie uściskam, bo muszę gdzieś bardzo szybko iść. To znaczy, nie żebym miała rozwolnienie, ale rozumiecie... Po prostu zaraz po koncercie muszę uciekać". I na koniec jeszcze powiedziała: "Wrocław jest zawsze zajebisty, ale dzisiaj w tej synagodze mieliśmy naprawdę zajebisty czas". :lol3: Nawet mój towarzysz, który w zachowaniu też jest taki bezpośredni jak Kayah, stwierdził, że mówienie w miejscu modlitwy o rozwolnieniu i o tym, że coś jest zajebiste, było jednak pewnym przegięciem. A ja tam ją rozgrzeszam - uważam, że ona ma już taki status, taki dorobek, że jej wolno więcej. :)
Na koniec Kayah zaśpiewała Po co, które było idealnym zwieńczeniem koncertu. Fajne jest to, że ta piosenka pasuje i na koncerty "The best", i na te z Transoriental Orchestra, i na te nadchodzące z Bregovicem. Dzisiaj teledysk do tego singla przekroczył 4 miliony wyświetleń na YouTube, a wczoraj Po co znów było #1 na liście przebojów Eski. I mimo że bardzo lubię ten kawałek, to jednak zgadzam się, że próby czasu ten utwór raczej nie przetrwa. To nie będzie ponadczasowy hit jak Prawy do lewego czy Prócz Ciebie, nic. Ale myślę, że Po co i tak na stałe dołączy do setlisty koncertów "The best", tak jak kilka lat temu Za późno.

W zeszłym tygodniu Kayah wystąpiła również na zamkniętej imprezie Raffaello, gdzie zaśpiewała nie tylko solo, ale i w duecie z Andrzejem Piasecznym (na Instagramie znalazłem fragmenty ich wspólnych wykonań Imienia deszczu i I say a little prayer).
Prawie 3 lata temu Kayah i Piaseczny nagrali studyjną wersję I say a little prayer na potrzeby pewnej kampanii reklamowej:
-> Kayah & Andrzej Piaseczny - I say a little prayer
Znalazłem info, że za brzmienie i aranż odpowiadał tutaj Smolik. Powiem tak: bez Piaska brzmiałoby to lepiej. :)

Niedawno Kayah powiedziała w jednym z wywiadów, że jest za przyjmowaniem uchodźców, i znów polały się na nią hektolitry hejtu. Poczytajcie komentarze pod tym filmikiem:
https://www.youtube.com/watch?v=L_MAjHz5QHY.
Żyjemy w kraju, w którym nie można wyrażać asertywnie swojego zdania, bo od razu jest się wyzywanym od najgorszych. Masakra.
I przecież już ponad 12 lat temu w teledysku do Prócz Ciebie, nic pojawiła się m.in. Afroamerykanka i muzułmanka. Może co poniektórzy mądrzy inaczej postanowią teraz, że już nigdy więcej nie włączą tego teledysku i usuną tę piosenkę ze swoich playlist, bo to jest przecież "antypolskie, lewackie i antykatolickie". :roll:

Nasz forumowy kolega, B@r napisał ostatnio artykuł, że Kayah w 3 dni zarobiła aż 60 tys. zł i zamierza te pieniądze wydać na luksusowe wakacje. Niby nic złośliwego nie było tam napisane, ale i tak ten tekst był tak skonstruowany, by sprowokować do pisania negatywnych komentarzy. Przecież można było wspomnieć chociaż w jednym zdaniu, że Kayah pod koniec czerwca ma również 3 występy dla fanów i że zaangażowała się w obronę Puszczy Białowieskiej.
Wygląda na to, że faktycznie Kayah zaplanowała sobie dłuższy urlop, bo wyjątkowo w tym roku nie ma ogłoszonych żadnych koncertów otwartych na lipiec i sierpień. I może dobrze - gdyby miała śpiewać na imprezach z okazji dni miast, mogłoby tam dojść do jakichś nieprzyjemnych sytuacji. :(
xaweryunique
Hope for us
Hope for us
Posty: 18
Rejestracja: 09 maja 2017, 18:02
Ulubiony album: -
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: --

Re: KAYAH

Post autor: xaweryunique »

Kayah niebywale zasługuje na sukces, utwór lekki i przyjemny, ale bardzo wartościowy tekst. Bo nie trzeba pisać wielkich poematów, żeby było coś dobre.

Cieszę się również, że radia nie zapomniały o Kayah i tak często grają jej utwory, te nowsze ale i te starsze.

Zauważyłem też że ten utwór nie odbiega mocno stylistycznie od obecnego wizerunku Kayah, a np. z ,,Za póżno '' tak było, że jej wizytówka były koncerty aukustyczne, a wypuściła taki typowo - radiowy hit.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

Po Co na 3 miejscu listy Airplay Charts...

Jest sukces :)

http://bestsellery.zpav.pl/airplays/top.php

:winko:
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: KAYAH

Post autor: Kamui Shiro »

Ja się zakochałem w "Po co" i aż w to nie wierzę... od tyyylu lat w ogóle mnie nie interesowało, co robi Kayah, i nagle takie miłe zaskoczenie. Pewnie że piosenka prosta i typowa dla niej, ale co w tym złego? Ludzie mają zwyczaj czepiać się 'poziomu' hitów pokroju Naucz mnie, Tamtej dziewczyny czy Po co, a to są dobre, zgrabnie wyprodukowane piosenki dance-pop z chwytliwą melodią i tekstem.

Moim zdaniem Opole pomaga, ale tez po prostu wydała wreszcie przebój.

Tekst nie jest według mnie full banalny, a nawet jeśli, to jak najbardziej w dobrym tego słowa znaczeniu - odkrywa pozytywne, proste spostrzeżenia. Mnie tam pomaga :)
Awatar użytkownika
keraj
Impossible
Impossible
Posty: 1584
Rejestracja: 20 sty 2011, 10:45
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie Zapomnij
Lokalizacja: Kraków

Re: KAYAH

Post autor: keraj »

Mamy chyba Polski Hit lata - mnie też oczarował ten utwór i rzeczywiście bardzo uzależnia.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

xaweryunique pisze:Zauważyłem też że ten utwór nie odbiega mocno stylistycznie od obecnego wizerunku Kayah, a np. z ,,Za póżno '' tak było, że jej wizytówka były koncerty aukustyczne, a wypuściła taki typowo - radiowy hit.
Nie do końca tak było. Kayah od paru lat - tak samo jak Jusia - stawia na różnorodność. Ona gra koncerty i z największymi przebojami, i z Transoriental Orchestra, i z Royal String Quartet, i z Marcinem Wyrostkiem i Coloriage, i jeszcze udziela się gościnnie w niezliczonej ilości innych projektów. Kayah teraz nie ma jednego konkretnego wizerunku. I w czasach Za późno też tak było - przecież wtedy też grywała "normalne" koncerty ze swoimi największymi przebojami, nie tylko te akustyczne.
Kayah jest teraz na takim etapie, że ona pracuje, ale jednocześnie się tą pracą bawi, widać, że ona nie ma ciśnienia na sukces komercyjny.

Mnie osobiście sukces singla Po co bardzo, bardzo cieszy. Wydawało mi się, że Kayah jest już po prostu za stara na to, by mieć hit. ;-) Tym bardziej, że pod koniec zeszłego roku jej album świąteczny początkowo sprzedawał się kiepsko i koncerty promujące tę płytę też nie cieszyły się jakimś ogromnym wzięciem.
Ten singiel wyszedł w idealnym momencie - przecież we wrześniu będzie trasa z Bregovicem. Pewnie Kayah i jej menadżer wymyślili, że na parę miesięcy przed tą trasą dobrze by było wypuścić komercyjny singiel i to jeszcze taki, który muzycznie będzie bliski stylowi Bregovica. No i jak postanowili, tak zrobili. :)

Niestety, na listach przebojów Po co już raczej nie pójdzie w górę. Zresztą mam wrażenie, że te listy są ustawione - we wtorek Kayah była na 1 miejscu na liście Eski, następnego dnia - na 15 miejscu, a już w czwartek była poza dwudziestką i do dziś nie wróciła na listę. Dla mnie to jest dziwne.

Parę dni temu Kayah zagrała ostatni koncert przed wakacjami - w Gdańsku, z Royal String Quartet.
Na YouTube pojawił się krótki filmik:
-> Kayah & Royal Quartet w Gdańsku
Wydaje mi się, że na samym początku zafałszowała...
A śpiewanie z zatkanym nosem to jest właśnie dowód na to, o czym pisałem wyżej - ona się bawi. :)
Album "Kayah & Royal Quartet" wzbudza we mnie ambiwalentne uczucia. Z jednej strony uwielbiam Libertango i 100 lat młodej parze, bardzo często ich słucham, z drugiej - płyta jako całość jest dość wymagająca, trudna. Szkoda, że nie znalazło się na niej trochę więcej żywych kawałków. Ponad półtora roku temu wydano ten album na winylu z trzema dodatkowymi utworami (Fever, Twoja dłoń, Trudno kochać). Niestety, tych bonusów nie można nigdzie posłuchać w necie. :(
Nie uważam "Kayah & Royal Quartet" za płytę złą. Jest naprawdę dobra, tylko po prostu nie do słuchania na co dzień w całości. :) Z wolnych piosenek z tego albumu najbardziej lubię Wiosna przyjdzie i tak.
Kayah powiedziała kiedyś (w rozmowie z Arturem Rawiczem), że ona tę płytę nagrała w zaledwie 3 dni. :shock:
I przy okazji jej promocji udzieliła bardzo fajnego wywiadu dla "Gali":
http://www.gala.pl/artykul/kayah-i-roya ... supermenka.
Najlepsze jest to zdanie:
Kayah pisze:Od lat nie gram i nie śpiewam dla debili i ignorantów.
:lol3:
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

U Kayah cały czas coś się dzieje...
Po krótkiej przerwie wróciła do koncertowania, zaczęła od Białogardu (29 lipca) i Szczecina (7 sierpnia). W obu przypadkach zagrała koncerty otwarte typu "The best".
-> Kayah - Dni Białogardu
12 sierpnia wystąpiła na polsatowskim koncercie "Disco pod gwiazdami" w Stężycy, zaśpiewała Po co i Prawy do lewego. Towarzyszyli jej muzycy z zespołu Tsigunz Fanfara Avantura, bałkańskiej orkiestry dętej. Pamiętam, że oni już wcześniej występowali razem z Kayah - na jej recitalu na TOPtrendach w 2011 i parę miesięcy później na sylwestra.
Następnego dnia Kayah wystąpiła w Lublinie na koncercie Re:tradycja, gdzie razem z romską poetką i pieśniarką, Teresą Mirgą wykonała parę cygańskich utworów oraz Nie ma, nie ma Ciebie.
A w ostatnią sobotę zaśpiewała na festiwalu w Sopocie:
-> Za późno, Po co, Prawy do lewego - TOP of the TOP Sopot Festival
Wypadła dobrze, były co prawda momenty, że wokal niedomagał, uważam też, że jej stylizacja była trochę przesadzona (miałem skojarzenie z choinką :)) i faktycznie jej twarz niepokoi, ale gdybym miał porównać występ Kayah z występem Edyty, to zdecydowanie wygrywa Kayah. Ona dała publiczności dokładnie to, czego od niej oczekiwano - zaśpiewała swoje piosenki, przeboje, w wersjach odświeżonych, ale wciąż bliskich oryginalnym, nie było żadnego "wykręcania", w dodatku wyglądała efektownie i jeszcze towarzyszyli jej tancerze. Widać było, że ona czuła się na tej scenie jak ryba w wodzie i sama dobrze się bawiła (Koko Euro Spoko :lol3:).

A teraz o tym, co będzie:
W najbliższą sobotę Kayah i Royal Quartet zagrają koncert biletowany w Tczewie.
Następnego dnia Kayah znów zaśpiewa w telewizji - Po co powalczy o tytuł przeboju lata na koncercie Przebój Lata RMF FM i Polsatu w Kielcach.
2 września Kayah wystąpi razem z Marcinem Wyrostkiem i Tango Corazon Quintet na koncercie otwartym w Jeleniej Górze.
Od 14 do 23 września Kayah zagra 8 koncertów w ramach trasy z Bregovicem.
26 września Kayah wystąpi w Szczecinie - weźmie udział w koncercie "Wspólne brzmienia":
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie po raz czwarty zaprasza na koncert w ramach autorskiego projektu "Wspólne Brzmienia". Myślą przewodnią tegorocznej edycji będzie „powrót do korzeni" w wydaniu chóralno-instrumentalnym, którego motywem głównym stanie się muzyka etniczna.
Do współpracy zaproszono wybitnych artystów: zespół KROKE oraz wokalistkę KAYAH, wykonawców od lat osiągających sukcesy na światowych scenach muzycznych. Szczególna uwaga skupi się na muzyce klezmerskiej. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć oryginalne aranżacje melodii żydowskich, wywodzących się z krakowskiego Kazimierza, jak również urokliwe pieśni bałkańskie czy poruszające, obfitujące w kontrastujące emocje utwory kultury Romów.

Później Kayah wystąpi jako gość specjalny na 3 koncertach Maryli Rodowicz w ramach trasy Diva Tour - Kayah pojawi się na koncercie w Olsztynie (29 września), w Toruniu (17 listopada) i w Lublinie (6 grudnia). To kolejny dowód na to, że nie ma żadnego konfliktu na linii Kayah - Maryla.
A w przyszłym roku, już od lutego Kayah będzie brała udział w koncertach muzyki filmowej. I pewnie zaśpiewa coś razem z Jusią. :)

Za niecały miesiąc, w połowie września ukaże się reedycja płyty "Kayah & Bregovic". Kiedy się o tym dowiedziałem, w pierwszej chwili pomyślałem, że to tylko zdzieranie kasy z fanów: 2 lata temu Kayah wydała reedycję płyty "Kamień", w zeszłym roku - kolejną w swojej karierze płytę z kolędami, a teraz to... Z drugiej strony zapowiada się, że ta reedycja nie będzie zrobiona na odwal się. Fantastycznym pomysłem było ogłoszenie konkursu na stworzenie remiksów do Ta-bakiery, Śpij kochanie, śpij i To nie ptak:
Kayah pisze:Ja daję Wam swój wokal do 3 utworów: „To nie ptak”, „Tabakiera” i „Śpij kochanie śpi”, a resztę dogrywacie sami… (...) Najlepsze 3 aranżacje znajdą się na specjalnej reedycji naszego albumu „Kayah i Bregović”, który ukazuje się z okazji naszej wspólnej wrześniowej trasy koncertowej!

Konkurs już się zakończył, wszystkich prac można posłuchać tutaj. Mnie bardzo podoba się remiks, który zajął 3 miejsce - jeszcze bardziej tangowa wersja Ta-bakiery. <3
Na tej reedycji powinno znaleźć się też Po co. Ta piosenka pasuje stylem do kompozycji Bregovica, w dodatku jest teraz przebojem, więc warto by było dodać ją jako bonus.
Po co wypadło już ze wszystkich najważniejszych list przebojów, ale jeszcze utrzymuje się na liście AirPlay - Top - w najnowszym, opublikowanym dzisiaj notowaniu jest na 99 miejscu. Pewnie za tydzień będzie już poza zestawieniem. I potwierdziło się to, o czym pisałem wcześniej - to Radio Eska napędza oglądalność klipów na YouTube. Kiedy Eska usunęła Po co ze swojej głównej playlisty, liczba nowych wyświetleń teledysku na YouTube zaczęła stopniowo spadać. Ale i tak jest bardzo dobrze - po niespełna 4 miesiącach od premiery klip do Po co ma na liczniku 8,4 mln odsłon.

Kayah udzieliła ostatnio paru wywiadów - w każdym z nich jest co nieco o muzyce:
-> wywiad w radiowej Jedynce
-> Kayah dla "Co jest grane 24"
-> wywiad dla Polsat.pl
-> fragment wywiadu dla "Playboya"
Oprócz tego Kayah udzieliła też ostatnio wywiadów dla dwóch lifestylowych magazynów - "Vege" i "Slow Life". Oczywiście ze względu na charakter tych pism zadano jej pytania m.in. o to, jak wyglądało jej pierwsze zetknięcie z dietą roślinną albo czy potrafi się przestawić na tryb slow. :) Ale też w obu tych wywiadach Kayah opowiadała o singlu Po co i o nadchodzącej trasie z Bregovicem. Jak się chce promować swoją twórczość, to trzeba być otwartym na każde medium. :)

Kayah w tym roku zasuwa jak mróweczka. Dzieli uwagę między śpiewanie swoich największych przebojów a występowanie z innymi, często niszowymi artystami. Widać jak na dłoni, że muzyka jest jej wielką miłością.
I podoba mi się, co Kayah mówi w wywiadach o pracy nad nową płytą. Wydaje mi się, że ona nie ściemnia, kiedy mówi, że w telefonie ma materiał na aż dwie płyty. Tylko żeby ten telefon jej teraz nie wpadł na przykład do wanny. ;-)
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: KAYAH

Post autor: Piter »

Dzieje się, ale artystycznie niewiele nowego. Jeden nowy singiel raz na kilka lat, a tak to odcinanie kuponów. Z drugiej strony jeśli wydaje słabą płytę i wmawia że zrozumią ją tylko inteligentni ludzie, to może lepiej niech już będzie, co jest.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Kayah zagrała dzisiaj aż 2 koncerty - o 16.00 w Poznaniu i o 20.00 w Zielonej Górze.
:shock:

Ostatnio Kayah zaśpiewała parę swoich przebojów w "Jaka to melodia?":
-> Po co
-> Za późno
-> Testosteron
Duży plus za to, że śpiewała na żywo. Kiedy Diva Górniak wykonywała swoje piosenki w tym programie, leciała z taśmy. :PP

W dzisiejszym odcinku "Twoja twarz brzmi znajomo" Kasia Moś wcieliła się w Kayah i zaśpiewała Po co. Zgadzam się z jurorami, że z twarzy była łudząco podobna do Kayah, ale nie zgadzam się, że brzmiała tak jak ona. Ale ogólnie występ Moś był OK.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: KAYAH

Post autor: Kamui Shiro »

Gdzie tam podobna. Nie służyła też ta przemiana żadnej z pań, co gorsza wyeksponowano nogi, które oryginał ma dużo dłuższe. Wokalnie dramat - słuchając początku miałem wrażenie, że ta kobieta chce zrobić karykaturę głosu Kayah, a jednocześnie nie była w stanie zejść tak nisko wokalnie i zarazem tak przyjemnie. Refren lepiej, ale ogólnie nie podobało mi się. Nie wiem, co bierze jury - tyle, że jeden chyba zauważył, że w przypadku Kayah jest większa energia na scenie.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Byłem dzisiaj na koncercie Kayah i Bregovica, inaugurującym ich wspólną trasę.
Najpierw na scenie pojawił się Bregović ze swoimi muzykami. Zagrali chyba z 8 piosenek, w tym Gas, gas i Kalashnikov. W końcu dołączyła do nich Kayah razem z Iwoną Zasuwą i kapelą góralską. Na setlistę złożyło się wszystkie 10 piosenek z płyty "Kayah & Bregović" oraz szlagier Miłość Ci wszystko wybaczy. Na bis zabrzmiało Po co i drugi raz Prawy do lewego.
Było trochę niedociągnięć, na przykład w 100 lat młodej parze Kayah pomyliła tekst, a w Čaje Šukarije Bregović nie zorientował się, że piosenka się skończyła, i grał dalej. :) No, ale to był dopiero pierwszy koncert z tej trasy, pewnie dlatego. Pierwszą wspólną próbę Kayah i Goran mieli w środę, zaledwie dzień przed koncertem.
Kiedy ukazała się płyta "Kayah & Bregović", chodziłem do piątej klasy podstawówki. Pamiętam, jaki był wtedy megaszał na ten album. Nawet moja nauczycielka polskiego kiedyś na lekcji rozpływała się w zachwytach nad piosenką Jeśli Bóg istnieje. Minęło 18 lat i ta płyta nadal jest żywa w pamięci słuchaczy. To niesamowite, jak ludzie reagują na te utwory. Przecież Byłam różą czy Ta-bakiera nawet nie były singlami, a i tak wszyscy je znają. Dzisiaj na koncercie Kayah często przekręcała mikrofon w stronę publiczności i ludzie (w tym ja) śpiewali te piosenki niemal od początku do końca.
Ogólnie koncert zaliczam do udanych, choć uważam, że ceny biletów zaczynające się od 129 zł i to jeszcze za miejsca stojące to gruuuba przesada. I za dużo było Bregovica solo.
Po koncercie, po mniej więcej pół godziny przerwy, Kayah wyszła do fanów, były autografy i zdjęcia. Na miejscu można było kupić płyty Kayah (CD i winyle), koszulki, bluzy. Czyli było tak jak zawsze. :) Bardzo lubię koncerty Kayah w Wytwórni, mam nadzieję, że w przyszłym roku znów przyjedzie - z kolejną trasą.

6 października ukaże się dwupłytowa reedycja albumu "Kayah & Bregović". Pierwszy krążek to album w wersji oryginalnej, a drugi krążek prezentuje się tak:
1. To nie ptak – Marcel McCrash Kraszkiewicz mix
2. To nie ptak – skyquake mix
3. Ta-bakiera – Grzegorz Koniarz mix
4. To nie ptak – Paweł Rychert mix
5. Ta-bakiera – Zgoda mix
6. Śpij kochanie, śpij – Ludwik Zamenhof mix
7. Ta-bakiera – Vlasta Traczyk mix
8. Śpij kochanie, śpij – Paweł Podeszwik mix
9. Prawy do lewego – Smolik remix
10. Prawy do lewego – Nie zgadniesz remix (Sebastian Imbierowicz remix)
11. Nie ma, nie ma Ciebie (wersja koncertowa)
12. Miłość Ci wszystko wybaczy (wersja koncertowa)
Pewnie kupię tę reedycję, ale nie jestem zachwycony tracklistą. Przecież można było dodać Po co jako bonus i jeszcze dorzucić jakiś remiks tej piosenki.

Ostatnio Kayah gościła w Radiu Zet, gdzie udzieliła fajnego wywiadu Szymonowi Majewskiemu:
-> wywiad w Radiu Zet
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

Singiel PO CO otrzymał wyróżnienie przyznane przez ZPAV - ZŁOTA PŁYTA
ODPOWIEDZ