KAYAH

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
ODPOWIEDZ
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Kayah powiedziała parę lat temu:
Kayah pisze:Wokaliści często biorą piosenki z tak zwanego publishingu - banku piosenek. Niektórzy mają swoich publisherów, którzy w tym banku szukają dla nich najlepiej rokujących przebojów. Ja nie korzystam z publishingu i właśnie dlatego moje płyty nie powstają z roku na rok. To, co tworzę, musi być owocem pewnych przemyśleń, a te z kolei muszą być owocem doświadczeń, a doświadczenia wymagają czasu. Jeśli ktoś mi zarzuca: "Twoja ostatnia płyta wyszła pięć lat temu" - wzruszam jedynie ramionami.

Bardzo mi się podobają te słowa. Ona ani nie ściemnia, ani nie unika tematu, tylko mówi otwarcie, jak jest.

Pamiętam, jak na festiwalu w Sopocie w 2007 Kayah zaśpiewała premierowy utwór o tym, że kobieta jest jak wino i że czas kładzie jej wisienkę na torcie. Niedawno na Facebooku odpowiedziała na pytanie fana o tę piosenkę, pisząc, że nigdy jej nie nagrała, ale może czas do niej wrócić... I to jest bardzo dobry pomysł - teraz, kiedy w listopadzie Kayah skończy 50 lat, mogłaby wydać płytę, którą pokazałaby, że jest pełną życia "pięćdziesiątką". Niech wyda album energetyczny, taneczny, w stylu funky, soul, disco, klubowym. Chcę więcej takich piosenek jak Po co, Za późno, Co ich to obchodzi czy Jutro rano.

Fajne jest to, że u Kayah jedno przechodzi płynnie w drugie - podczas pracy nad płytą "Skała" powstała piosenka Za późno, ale została ona wydana dopiero półtora roku po "Skale". Producentem Za późno był Atanas Valkov, który później wyprodukował całą płytę "Transoriental Orchestra". A ten album był punktem wyjścia dla współpracy Kayah z Idanem Raichelem. :)

Dzisiaj Kayah zagrała koncert w Pacanowie - wystąpiła na zakończenie urodzin Koziołka Matołka. :)
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: KAYAH

Post autor: Flux »

ray pisze:Bardzo podobają mi się zdjęcia w "Vivie!", są trochę w klimacie klipu do Po co - widać retusz, ale Kayah nie wyszła na tych fotkach sztucznie.
Z tym punktem nie mogę się zgodzić. Retusz na tych fotkach jest drastyczny, Kayah wygląda na nich jak ta lala, nawet w najlepszych latach jej uroda nie była zbliżona do tego, co widzimy na sesji zdjęciowej. Sztuczność do potęgi. Rozumiem lekkie poprawki czy wygładzenie, ale grafik odpicował ją od stóp do głów. Od odchudzonych nóg do zmienionych konturów twarzy. Powstała niemal nowa postać tylko bazująca na oryginale. Matrix czy inny avatar. Brr...
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

Tak martwiliście się o Kayah a tu proszę...

Po co podbija listy przebojów. m.in Poplistę RMF FM , od dnia premiery jest w TOP10 iTunes...

Nie ma jeszcze najnowszego zestawienia Airplay ale podejrzewam, że będzie znów awans :)

BRAWO KAYAH!
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Po półtora miesiąca od premiery teledysk do Po co ma już 2,1 mln wyświetleń na YouTube. W tej chwili ten klip radzi sobie wręcz rewelacyjnie - dziennie zyskuje ok. 100 tys. nowych odsłon. To więcej niż w przypadku przebojów idoli nastolatek - Zamienię Cię Natalii Szroeder, What you do Margaret czy O, Pani! Grzegorza Hyżego.
Na Spotify najnowszy singiel Kayah ma już 143 tys. odsłuchań.
Po co cały czas utrzymuje się na wszystkich czterech najważniejszych listach przebojów w naszym kraju - w RMF, w Zetce, w Trójce i w Esce. W ostatnim notowaniu POPlisty RMF Kayah znów była na 1 miejscu. Na liście Zetki awans z #16 na #13. Na liście Trójki spadek z #40 na #44. A na liście Eski - ostatnio #11.
Wygląda na to, że Po co to największy przebój Kayah od czasu Prócz Ciebie, nic.
:klaszcze:

W piątek Kayah wystąpiła na koncercie otwartym w Toruniu. Zaśpiewała m.in. Anioł wiedział (fragmencik tutaj) i Supermenkę (fragmencik tutaj).

Również w piątek ukazała się reedycja niedostępnej od dawna w sprzedaży płyty Stereo typ. Szkoda tylko, że bez żadnych bonusów. :(

I Kayah ma zaśpiewać gościnnie na kolejnej płycie Big Cyca, wydanej z okazji jubileuszu 30-lecia zespołu.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: KAYAH

Post autor: endeven »

opolska afera skutecznie dźwignęła singiel.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

PO Co już na 11 miejscu TOP Airplay w Polsce. Obecnie trzeci najchętniej grany w rozgłośniach utwór polski.

:PP
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: KAYAH

Post autor: Piter »

Słyszałem kilka razy tę piosenkę ale za nic bym jej nie powtórzył. Bo i po co?
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

Utwór Kayah feat. Idan Raichel Po Co jest obecnie najczęściej granym polskim utworem w stacjach radiowych.

Zestawienie Airplay TOP miejsce #8

http://bestsellery.zpav.pl/airplays/top.php
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: KAYAH

Post autor: Flux »

Ile znaczył Wodecki dla Kayah? Artystka zamyślona | przeambitni.pl
https://www.youtube.com/watch?v=3wB9oh0VOXo

Szkoda, że nie złożyła żadnego porządnego zdania. Jej tok myślenia podczas wywiadów bywa wyjątkowo nieskładny. Myślałem, że zdobędzie się na trochę więcej niż odzywki typu "a jak mam się czuć?"... Kiedyś śpiewała na koncercie Zbyszka (od 33 minuty):

Zbigniew Wodecki - koncert (2002 r.)
https://www.youtube.com/watch?v=w-_UmehZiG8

Fajnie, że nowy singiel się przyjął, choć nie jest najwyższych lotów. Pocieszające, że artystka około 50tki może wciąż być puszczana w radio. Brakuje mi jednak w Kayah tej lekkości z początków:

Tilt - Mówię Ci że
https://www.youtube.com/watch?v=puKnDg6fhE4
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Przyznam się, że nie wiedziałem wcześniej, że był taki koncert Wodeckiego w TVN i jeszcze z gościnnym udziałem Kayah...
Izolda w wersji soul wyszła naprawdę fajnie. Teraz Kayah już chyba nawet nie pamięta, że to śpiewała. :)

Co do wywiadu, to nie ma co ukrywać, że akurat tym razem Kayah nie pokazała się z najlepszej strony.
Mnie się wydaje, że to było nagrywane na imprezie z okazji 20-lecia "Vivy!", gdzie Kayah również zaśpiewała. Możliwe, że po występie zeszło z niej całe napięcie i dlatego właśnie odpowiedziała tak, jak odpowiedziała.

Dla kontrastu zamieszczam wywiad sprzed 6 lat - "Co Kayah sądzi o Michale Szpaku?":
https://www.youtube.com/watch?v=Iti4XYG-nz4.
Najlepsze jest to, że rok temu, kiedy zaczął się boom na Szpaka, jego fanki odkryły ten stary wywiad i zaczęły komentować w stylu: "Nie wiedziałam, że ona jest taka mądra". :)

Mnie się Po co bardzo podoba. Uważam, że sukces tej piosenki jest jak najbardziej zasłużony. Tekst jest trochę banalny, ale w takiej lekkiej piosence na lato to nie ma znaczenia. I bardzo podoba mi się to, że w piosence mamy miks różnych wpływów etno, a w teledysku młodych, pełnych energii ludzi pochodzących z różnych kultur. "Świat jest tak piękny, bo jest różnorodny". Szkoda tylko, że w naszym pięknym kraju tak wielu ludzi jest innego zdania...
W zeszłym tygodniu Po co dotarło do 1 miejsca listy przebojów Radia Eska. Myślę, że to przede wszystkim właśnie Eska, a nie afera opolska, dźwignęła ten singiel. Kiedy Eska zaczęła grać Po co, od razu podskoczyły wyniki na YouTube i Spotify. Wniosek z tego taki, że bez wsparcia Eski nie da się mieć hitu w Polsce.
I ciekawe jest to, że kiedy Po co stało się już dużym przebojem, to szybko wypadło z Listy Przebojów Trójki. Wygląda wręcz na to, że głosujący na Trójkowej liście zniechęcili się do singla Kayah tylko dlatego, że ta piosenka odniosła duży sukces komercyjny. "My tutaj cenimy alternatywne utwory, nie będziemy głosować na piosenkę, która ciągle leci w Esce". Ale wciąż można jeszcze głosować na Po co na tej liście.

W poniedziałek Kayah zaśpiewała na zamkniętej imprezie Samochód Roku Playboya 2017, a we wtorek wystąpiła na koncercie otwartym "Kultura dla Puszczy" w obronie Puszczy Białowieskiej. Kayah zaśpiewała tam jedną piosenkę - Do diabła z przysłowiami. W tym utworze jest wers: "Żaden las nagle nie wyrastał", więc pasowało idealnie.
Jakaś dziewczyna napisała na Facebooku Kayah:
No proszę, Pani Kayah Puszczą się martwi, ale zabijanie dzieci tak gorliwie promowała. Osobiście nie wierzę w dobre intencje ludzi o takich priorytetach!
Okazuje się, że nawet występ na darmowym koncercie w obronie Puszczy Białowieskiej może się stać pretekstem do napisania czegoś złośliwego. :roll:
I jeszcze tego samego dnia, we wtorek, Kayah pojawiła się na premierze butów Manolo Blahnika przy Moliera 2.
Do końca czerwca Kayah ma jeszcze 3 występy:
- 24 czerwca - Rzeszów - występ gościnny na koncercie "Europejski Stadion Kultury"
- 25 czerwca - Wrocław - koncert biletowany z Transoriental Orchestra
- 29 czerwca - Gdańsk - koncert biletowany z Royal String Quartet.
Kayah w tym roku zasuwa jak mały robocik. :)
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

Byłem na występie na spotkaniu obrońców puszczy. Było cudownie, rodzinnie, klimatycznie, bezpiecznie . Artyści występowali na wyciągniecie ręki. Wszyscy bez jakichkolwiek wymagań, na surowo , bez prób.

Kayah prawdziwa i szczera do szpiku kości

<3.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: KAYAH

Post autor: endeven »

ray pisze:W zeszłym tygodniu Po co dotarło do 1 miejsca listy przebojów Radia Eska. Myślę, że to przede wszystkim właśnie Eska, a nie afera opolska, dźwignęła ten singiel.
Nie jest ot prawda. Wykres na You Tubie dowodzi, że jednak afera opolska znacząco podbiła zainteresowanie zarówno radiostacji, jak i publiczności. Dowodzi temu również notowany w tamtym okresie mocny skok na ogólnej liście airplay, a nie tylko na liście eski.
ray pisze:Tekst jest trochę banalny, ale w takiej lekkiej piosence na lato to nie ma znaczenia.
Wartość tekstu zalezy od pory roku, czy temperatury, czy wagi piosenki? Myślałem, że mozna pisac dobry tekst na każda okazję w każdym momencie.
ray pisze:Wniosek z tego taki, że bez wsparcia Eski nie da się mieć hitu w Polsce.
Błędny wniosek.
ray pisze:I ciekawe jest to, że kiedy Po co stało się już dużym przebojem, to szybko wypadło z Listy Przebojów Trójki. Wygląda wręcz na to, że głosujący na Trójkowej liście zniechęcili się do singla Kayah tylko dlatego, że ta piosenka odniosła duży sukces komercyjny. "My tutaj cenimy alternatywne utwory, nie będziemy głosować na piosenkę, która ciągle leci w Esce". Ale wciąż można jeszcze głosować na Po co na tej liście.
bardzo wydumana analiza. Bardziej, niż sama lista Trójki.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

Szkoda, że żadna afera z Edytą już prawie dekadę nie wypromowała żadnego hitu Edyty :lol3: 2008 - To nie tak jak myślisz, każdy późniejszy singiel był przyjęty już gorzej.

Wiązanie powodzenia singla Kayah z Opolem jest jakby w moim odczuciu nie fair.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: KAYAH

Post autor: endeven »

Opole pomogło promocyjnie, zwróciło większą uwagę i oczy na Kayah i na singiel. Nie ma w tym nic negatywnego, ani niesprawiedliwego. No chyba, że pewna polityka, która wartościowe nagrania spycha w niebyt? Tylko się cieszyć, że wywindowało to piosenkę. Jest przeciętna, ale cieszy radiowy sukces kogoś, kto reprezentuje wiekowe pokolenie, z reguły marginalizowane w komercyjnych stacjach (na rzecz pozbawionych osobowości i charyzmy młodocianych produktów).
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: KAYAH

Post autor: Flux »

endeven pisze:Jest przeciętna, ale cieszy radiowy sukces kogoś, kto reprezentuje wiekowe pokolenie, z reguły marginalizowane w komercyjnych stacjach (na rzecz pozbawionych osobowości i charyzmy młodocianych produktów).
Zgadzam się w całej rozciągłości. Przeciętny utwór, który trafił pod strzechy. Czy jednak przebije barierę sezonu? Nie sądzę, to lekki utwór który moim zdaniem publiczności wkrótce się znudzi i mało kto będzie do niego wracał za rok czy dwa. Tak czy inaczej, życzyłem Kayah powodzenia z tym singlem i osiągnęła sukces, a czy afera opolska posłużyła promocji? Pewnie tak, ale to samej artystce nie umniejsza. To pewnego rodzaju sytuacja sprzyjająca. Cieszy mnie, że ogólnopolskie komercyjne stacje grają utwór piosenkarki, której metryka zdecydowanie odstaje od założeń programowych, gdzie promuje się młokosów. Ze starszego pokolenia chyba tylko Beata Kozidrak może liczyć na taką uwagę, ale jej nowe utwory są... ekhem... musiałbym używać niecenzuralnych znaków :d Dlatego bardziej kibicuję Kasi Szczot, szczególnie że zbliża się trasa z Goranem i na pewno będzie to doskonała okazja, żeby zainteresować tłumy "podstarzałą" wokalistką ;)
ODPOWIEDZ