Maryla Rodowicz

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: ray »

Byłem wczoraj w Bibliotece Narodowej na wystawie "Wszystkie Małgośki świata", o której wspomniałem parę postów wcześniej. Miałem się na nią wybrać już jakiś czas temu, ale koniec końców zrobiłem to dopiero w ostatnim możliwym dniu. :) I w sumie wyszło mi to na dobre, bo załapałem się również na finisaż, w którym wzięła udział sama Maryla.
Na wystawie można było zobaczyć mnóstwo archiwaliów związanych z Marylą - jej zdjęcia, kreacje sceniczne, gitary, rękopisy i maszynopisy Agnieszki Osieckiej (teksty piosenek i listy), kolekcję winyli, kaset magnetofonowych, wycinki prasowe z lat 70. i 80., legendarne, czerwone Porsche Maryli z lat 70. i obrazy Edwarda Dwurnika nawiązujące do różnych okresów kariery Rodowicz. Poza tym na starych, kineskopowych telewizorach wyświetlano fragmenty wywiadów i występów Maryli.
Z przyjemnością pooglądałem sobie to wszystko, ale też zauważyłem 2 błędy. :PP Po pierwsze, w tekście, który był na samym początku wystawy, napisano, że Maryla pojawiła się na początku lat 70. Przecież ona debiutowała już w latach 60., w 1969 miała już swój pierwszy duży przebój, Mówiły mu. A po drugie, pod zdjęciami Krzysztof Jasiński był podpisany jako jej pierwszy mąż, a Andrzej Dużyński - jako drugi. Przecież ona z Jasińskim nie miała ślubu - to Dużyński jest jej pierwszym mężem. :)
I jeszcze mam jedno zastrzeżenie - uważam, że ekspozycja trochę za bardzo koncentrowała się na latach 70. i 80., o czasach późniejszych było dużo mniej, a ostatnią dekadę już zupełnie pominięto. Myślę, że lepiej by było, gdyby ta wystawa opowiadała o 50 latach kariery Maryli. Przecież na przykład o kostiumie "Goła baba", w którym Rodowicz wystąpiła parę lat temu na sylwestra, mówiła swego czasu cała Polska - szkoda, że go tam nie było.

Na finisażu pojawiło się sporo znanych twarzy: Maria Szabłowska, Wojciech Gąssowski, Andrzej Pągowski, Marek Sierocki, Robert Kupisz, Adam Sztaba, Rafał Olbrychski i Sławek Uniatowski. Ale pierwszą znaną osobą, którą zauważyłem, była... Agnieszka Jastrzębska. :roll: I jeszcze ubrała się tak, jakby to ona była tam największą gwiazdą. Maryla przyszła w t-shircie, jeansowej kurtce i spódnicy, a Jastrzębska - w sukni do samej ziemi, niczym Diva. :lol3:
Na początku finisażu dyrektor Biblioteki i Maryla wygłosili krótkie mowy, były oczywiście wzajemne podziękowania, po czym Maryla dała akustyczny recital - zaśpiewała: Będzie to, co musi być (razem z Uniatowskim), Balladę wagonową, Remedium, Gaj, Sing, sing, Do łezki łezka i oczywiście Małgośkę. To była bardzo miła niespodzianka, że ona aż tyle piosenek tam zaśpiewała, tym bardziej, że przecież wstęp był wolny.
Dzisiaj w necie pojawiło się sporo wywiadów nagranych tam na miejscu. Według mnie, to jest trochę bez sensu, że teraz, kiedy wystawa została już zamknięta, jest o niej głośniej, niż wtedy, kiedy była czynna...
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: Kamui Shiro »

Rozumiem, że pojechałeś z Łodzi do stolicy na tę okazję? --- zazdro, też bym chciał wziąć w takim finisażu ze specjalnym występem Maryli udział.


Może po prostu technicznie albo z innych przyczyn ograniczyli się do paru dekad.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: ray »

Tak, pojechałem tam specjalnie, bo gdybym nie pojechał, tobym żałował. :)
Wiedziałem, że na finisażu będzie Maryla, bo często zaglądam na forum na jej stronie:
http://www.marylarodowicz.pl/pl/forum-8.

Maryla już potwierdziła, że wystąpi w tym roku w Opolu:
Maryla Rodowicz pisze:Jeżeli mam zaśpiewać coś bardzo żywego, jakiś szybki numer, będę śpiewała „Futbol” w związku z tym, że mamy mistrzostwa świata, parę dni przed mistrzostwami będę miała ten występ, będę otwierała festiwal w Opolu, to nie mogę wyjść w długiej kreacji, tylko to musi być suknia, coś, co będę miała na grzbiecie, co nie krępuje moich ruchów, co ma jakiś odpowiednik w sporcie.
Piątym singlem z ostatniej płyty zostały Cuda. Wybór na singla teoretycznie dobry, bo piosenka ma wpadający w ucho refren, ale radia i tak jej nie grają. Jedynka zagrała raz. :roll:

W zeszłym roku Maryla parę razy wspomniała, że ma dużo nowego materiału i że niedługo po płycie balladowej wyda kolejną, bardziej taneczną. I teraz jest cisza na ten temat. :( Gdyby ten album miał wyjść jeszcze w tym roku, to Maryla już by coś o tym mówiła...
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: Kamui Shiro »

Haha, mogles dac znac wczesniej xD chociaz niestety Wrocław to nie Łodź pod względem dystansu i bym się nie szarpnął raczej na to

Jeju no, niech zaspiewa cos oprocz Futbolu, specjalnie na nią się wybieram tam.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: KrzysiekF »

Płyta Ach świecie oficjalnie ZŁota :) z datą 9 maja certyfikowana przez ZPAV :)
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: ray »

I to jest bardzo dobra wiadomość.
Maryla już się tym pochwaliła i na swojej stronie internetowej, i na swoim fanpage'u, i na swoim prywatnym profilu na Facebooku. I już jej Kayah pogratulowała tej złotej płyty. :)

Teraz przed Rodowicz 3 festiwale:
- Polsat Superhit Festiwal w Sopocie (25 maja)
- Międzynarodowy Festiwal Talentów im. Anny German w Zielonej Górze (3 czerwca)
- festiwal w Opolu (8-10 czerwca)
Tak więc przez 3 weekendy z rzędu będzie nam Maryla śpiewała w telewizji. :)

I cały czas mam w pamięci, co Maryla ostatnio powiedziała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej":
Maryla Rodowicz pisze:Ja nie umrę. To moje postanowienie i tego się trzymam. Poza tym coraz więcej jest ludzi żyjących powyżej setki. Co prawda nie wyglądają zbyt dobrze, ale ja mam świetne kremy. Bardzo drogie. Wstydzę się powiedzieć, jak drogie. Mam nowe tytanowe biodro. Dzwoni mi na lotnisku. Czasem mnie rewidują. Zapraszają do specjalnego pokoju. Trzeba ściągnąć majtki i pokazać bliznę. Agnieszka Osiecka zaraz by napisała piosenkę o nowym biodrze...
:lol3:
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: Kamui Shiro »

Boże, ileż ona ma lat, 90, że tak biadoli? :roll: Od jakiegoś czasu sugeruje stanie na skraju śmierci.
Czy wiadomo już może, w jaki dzień dokładnie wystąpi w Opolu? 10 czerwca mam też inny koncert w planach i chciałbym zaliczyć oba... Czego można się spodziewać na festiwalu imienia German? Będzie śpiewać co?
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: ray »

Kamui Shiro pisze:Czy wiadomo już może, w jaki dzień dokładnie wystąpi w Opolu?
Maryla na pewno wystąpi pierwszego dnia festiwalu (8 czerwca) - pewne jest, że zaśpiewa na koncercie piosenek futbolowych.
Z terminarza na stronie Maryli wynika, że w pozostałe dni jej nie będzie:
8/06 55 KFPP 2018 Opole
9/06 Będzin (otwarty)
10/06 Krosno Odrzańskie (otwarty)
Ale...
Maryla napisała też na swojej stronie, że będzie miała 2 kostiumy do Opola, więc może jest szansa, że wystąpi także na jeszcze którymś koncercie:
Maryla Rodowicz pisze:Czekam do poniedziałku na miarę kostiumów w liczbie 6. Namnożyło się. Dwa do Sopotu,dwa do Opola,kreacja na czerwony dywan na galę Plejady.I suknia do koncertu piosenek Seweryna Krajewskiego na 3 czerwca.A to jeszcze nie koniec atrakcji,ale o tym potem.
Kamui Shiro pisze:Czego można się spodziewać na festiwalu imienia German? Będzie śpiewać co?
W pierwszej części gwiazdy będą śpiewać piosenki Anny German - wystąpią: Justyna Steczkowska, Kasia Cerekwicka, Halina Mlynkova, Joanna Moro, Natalia Szroeder, Vladyslava Vdovychenko, Rafał Brzozowski i Michał Szpak.
A w drugiej części debiutanci będą śpiewać piosenki Seweryna Krajewskiego i wtedy jako gość specjalny wystąpi Maryla. Czyli pewnie zaśpiewa coś, co skomponował Krajewski.
Awatar użytkownika
ediva
Linger
Linger
Posty: 936
Rejestracja: 17 mar 2014, 18:55
Ulubiony album: Nie Wiem Kiedy
Ulubiona piosenka: Nie Wiem Jak
Lokalizacja: Majami Bicz

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: ediva »

ray pisze:W pierwszej części gwiazdy będą śpiewać piosenki Anny German - wystąpią: Justyna Steczkowska, Kasia Cerekwicka, Halina Mlynkova, Joanna Moro, Natalia Szroeder, Vladyslava Vdovychenko, Rafał Brzozowski i Michał Szpak.
Podziwiam Joannę Moro za odwagę :shock: Szkoda, że :edi: nadal czuje się "niegodna" żeby śpiewać piosenki German. Widocznie Moro, Brzozowski czy Mlynkova bardziej godni.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: Kamui Shiro »

ray pisze: Z terminarza na stronie Maryli wynika, że w pozostałe dni jej nie będzie:
8/06 55 KFPP 2018 Opole

Dzięki bardzo za info. Super, pasuje mi to datowanie... Bo 10-go i 9-go mam też plany koncertowe. A czy na tym futbolowym koncercie :roll: będzie szansa, że Mary (i inni wyjadacze) zaśpiewa coś z niefutbolowych przebojów? Skoro bierze aż dwa kostiumy, to liczę na to, że tak xD chociaż to może kostium w kształcie piłkii drugi jest na zmianę, jakby się poplamiła zupą czy soczkiem.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: ray »

Kamui Shiro pisze:A czy na tym futbolowym koncercie :roll: będzie szansa, że Mary (i inni wyjadacze) zaśpiewa coś z niefutbolowych przebojów?
Tak, jest szansa. :)
Maryla zdradziła, że w Opolu zostanie jej wręczona złota płyta, tak więc raczej zaśpiewa coś więcej niż tylko Futbol.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: Kamui Shiro »

Ooo. Masz u mnie festiwalowe piwo za info.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: ray »

Jak oceniacie występy Maryli na festiwalu w Sopocie?
-> Pełnia
-> Małgośka
Wokalnie było słabo jak na nią, chyba po prostu akurat tego dnia nie była w formie, bo i na ostatniej płycie, i na koncercie, na którym byłem w zeszłym roku, i niedawno na finisażu w Bibliotece Narodowej, śpiewała dużo lepiej.
Ale stroje miała świetne! I bardzo mi się podobało show w Pełni - te czaszki w strojach tancerzy i w wizualizacjach...
I jeszcze słowa Maryli na koniec Pełni: "Zapraszam wszystkich w miasto!". :D
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: niuto »

Mnie się podobało. Maryla, nawet jak nie do końca domaga wokalnie to daje czadu. Biorąc pod uwagę wiek i dorobek naprawdę podziwiam, ze jej się jeszcze chce i niech kobitka robi, to co lubi jak najdłużej.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Maryla Rodowicz

Post autor: Kamui Shiro »

Ja nie byłem w Sopocie, ale w Nysie, dzięki informacji od Raya (bardzo dzięki!), owszem. Odważnie, bo koncert o 22, praca we Wrocławiu na 7 rano, a pierwszy pociąg (z przesiadką) z Nysy o 4.49 i wszystko na styk :P Niemniej własnie marzyło mi się i pozwiedzać Nysę porządnie, chocby nocą (tam są świetne szlaki spacerowe śladami niemieckiego poety Eichendorffa nad jezioro - duże jezioro na skraju miasta nocą, jakieś lisy, sarny, pijane podejrzane typy, no magia), i zaliczyć koncert Maryli - w tych warunkach, darmowo, idealnie wręcz. Zresztą przyjazd pociągiem miałem dokładnie na koncert, więc przeznaczenie xD

Ale do rzeczy.

Podobało mi się. Przyznaję, że nie wszystkie utwory Maryli aż tak lubię - mam kilka ulubionych, resztę szanuję bądź toleruję - bardziej ciekawiło mnie, jak wyglądają jej koncerty, chciałem posłuchać jej live i to nie na występie z paroma kawałkami.
Wrażenia: bardzo energetycznie. Maryla cały czas zwinnie podrygiwała, trzymała świetną formę sceniczną, w ogóle nie dałbym jej 70 lat, o ile 60. Wokalnie nie mam uwag, pewnie że można by jeszcze lepiej, ale według mnie po prostu klasa - warsztat, dykcja, maniera, siła, nie do zdarcia - wszystko na swoim miejscu. I inteligentne teksty piosenek. Całość wypadła żywiej i lepiej niż na filmikach z Sopotu dwa posty wyżej. W czasie półtoragodzinnego koncertu był może jeden moment, kiedy wokalistka wydawała się odrobinę zmęczona, no i miała jedną krótką przerwę. Zajęła ją mocna solówka gitarowa. W ogóle szacunek, że ona tak na wysokich obcasach wywija.
Podobał mi się styl Maryli i koncertu - rozpięty między rockiem, country, kiczowatym popem, wreszcie zakończony w klimacie biesiady. Stroje Maryli mnie osobiście się podobają, uważam, że ma na siebie pomysł, jest odważna, kontrowersyjna... Trochę mangowo. Tym razem raczej nie skandalizowała, miała udaną sukienkę i podkreślające zgrabne nogi spodnie. Nie było zmian stroju, ale zmieniała nakrycia głowy - najpierw brak, potem kapelusz, na koniec wieniec kwiatów. Widać, że to osoba we wczesnobabcinym wieku, ale nadal hot ;) I tu był ciekawy moment, kiedy zaprosiła na scenę dwóch panów, jednego nieletniego, a drugiemu kazała zdjąć koszulkę - tonem dominy xD Poza tym zaprosiła też kogoś z papugą na ramieniu, chyba zauważyła ją w tłumie pod sceną i się zaciekawiła.

Nie było chyba zbyt wiele piosenek z nowej płyty, ze dwie? Ach świecie i W sumie nie jest źle.
Poza tym oczywiście najbardziej znane hity. Najbardziej ucieszyło mnie Remedium (mam nagrany fragment), Małgośka z rapowaną wstawką chórzystki, Pełnia ( akurat przy pełni na niebie) i na końcu - nie znam tytułu, ale bisowane, Go-Go-Go w refrenie. Na zakończenie W sumie nie jest źle (które mi tam w ogóle nie pasowało) podobała mi się wstawka "juhu!" :D

Publiczność zgromadzona z okazji dni Nysy, zmęczona z powodu późnej pory i zaciekawiona na równi jarmarkiem i wesołym miasteczkiem - mało zaangażowana, ale jednak były grupy głośnych fanów i ogólnie ludziom się podobało, słyszałem opinie "lepiej niż Sylwia/ Maryla jest super" itd.
ODPOWIEDZ