Basia

O wykonawcach muzyki zagranicznej, czyli co słychać w branży muzycznej za granicą.
ODPOWIEDZ
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Basia

Post autor: Piter »

Basia Trzetrzelewska - jedyna polska wokalistka, której udało się odnieść wymierny sukces międzynarodowy (platynowe płyty w USA, Japonii; złoto we Francji) - powraca (minęło jakieś 15 lat od ostatniej studyjnej płyty). Nie jest niestety jeszcze znana data premiery najnowszej płyty Basi w Polsce, natomiast wiadomo, że już od środy album "It's that girl again" będzie dostępny w Japonii, a od 24 marca w Stanach Zjednoczonych.

Utwór "A gift", pochodzący z tej płyty, można usłyszeć w radiu Złote Przeboje - Marek Niedźwiecki jak zwykle nie zawiódł. Polecam, niebanalny kawałek.

W ogóle muzykę Basi uważam za bardzo niebanalną. Lubię taką niszową, elegancką stylistykę, w którą w latach'80 Basia idealnie się wstrzeliła. Ciekawa melodyka, jazzowe brzmienia, elementy muzyki latynoamerykańskiej, no i zdecydowanie niegłupie teksty (prawdziwe perełki).

Jedną z moich ulubionych piosenek Basi jest "Clear horizon" - utwór został dołączony do składanki przebojów Basi z 1998 roku, ale pojawi się również na najnowszej płycie.
http://www.youtube.com/watch?v=4THsK-_BEds

Inne warte polecenia kawałki to:
oczywiście "Crusing for bruising"
http://www.youtube.com/watch?v=myknrlmt1Y4

poniżej wykonanie live, bodajże z programu Lettermana
http://www.youtube.com/watch?v=fcKaSaOXt1Y

"Time and tide"
http://www.youtube.com/watch?v=xN1mfwY7 ... re=related

"Drunk on love"
http://www.youtube.com/watch?v=4d-HteLy ... re=related

"Promises"
http://www.youtube.com/watch?v=ksBDsbWQ ... re=related

"Baby, you're mine"
http://www.youtube.com/watch?v=DHSlwVGEbgs

i... ostatnio moje ulubione - cover napisanej przez S. Wondera piosenki Arethy Franklin
http://www.youtube.com/watch?v=rbWtzXuoXI8

PS. Mało kto wie, że (podobnie jak z Sade) pod nazwą Basia, prócz wokalistki, kryje się ktoś jeszcze. Niejaki Danny White. Gdyby do duetu dodać brata Danny'ego, Petera, mielibyśmy trio Matt Bianco.
Marrcino
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5403
Rejestracja: 20 maja 2005, 18:18
Ulubiony album: Edyta Gorniak
Ulubiona piosenka: Sleep with me
Lokalizacja: Honolulu

Re: Basia

Post autor: Marrcino »

hmmm... o Basi wiedzialem niewiele, poza tym ze odniosla sukces w Stanach. I nie myslalem ze az taki sukces... Otoz ludzie tam znaja ja i jej piosenki calkiem dobrze... To oni rzucali mi hasło Basia a mnie było wstyd ze nie znam jej tworczosci 8) Wiec po powrocie nadrobilem straty :p Musze przyznac ze bardzo mi sie podoba. To taka muzyka w stylu 'easy listening', mila dla ucha. Swietnie sie slucha. I ten cieply glos... :PP Oprocz tych wymienionych przez Pitera bardzo lubie utwor "Astrud" :D
Awatar użytkownika
Matiz99
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9256
Rejestracja: 26 wrz 2006, 21:36
Ulubiony album: Edyta Gorniak
Ulubiona piosenka: ...Hold On Your Heart?
Lokalizacja: Droga Mleczna

Re: Basia

Post autor: Matiz99 »

Mmmm, czyżby zabrakło kaski? 8P Basia - reaktywacja:D Bardzo jestem ciekawy jej obecnego głosu mimo już jak to kiedyś powiedział P. Bałtroczyk ,,dalece posuniętego wieku'' :lol3:
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: Basia

Post autor: Piter »

Matiz99 pisze:Mmmm, czyżby zabrakło kaski? 8P
Nawet jeśli, fajnie, że chce zarabiać śpiewem, a nie pierdzeniem w tv jak chociażby EG.

Jeśli chcesz posłuchać, jak zmienił się jej głos w związku z upływem lat (dziwne podejrzenie), znajdź sobie na YT jej występ z Matt Bianco - z promocji ich albumu w Niemczech, występ bodajże z SAT1.
surferman
The story so far
The story so far
Posty: 547
Rejestracja: 28 gru 2005, 18:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Basia

Post autor: surferman »

przecież to polska piosenkarka (zgodnie z wyjaśnieniem Wikipedii i ogólnie przyjętym kanonem, że pochodzi ona z polski) a to, ze śpiewa po angielsku i tam sprzedaje płyty? - co wiec robi w tym dziale?
Awatar użytkownika
Blur
Chyba nie piszę za dużo, co?
Chyba nie piszę za dużo, co?
Posty: 4487
Rejestracja: 28 lip 2007, 22:23
Ulubiona piosenka: Room For Change
Lokalizacja: Warszawa

Re: Basia

Post autor: Blur »

przecież to polska piosenkarka (zgodnie z wyjaśnieniem Wikipedii i ogólnie przyjętym kanonem, że pochodzi ona z polski) a to, ze śpiewa po angielsku i tam sprzedaje płyty? - co wiec robi w tym dziale?
Jej pochodzenie nie ma nic wspólnego z muzyką jaką wykonuje, a ta raczej nie zalicza się do polskiej.
surferman
The story so far
The story so far
Posty: 547
Rejestracja: 28 gru 2005, 18:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Basia

Post autor: surferman »

maleo pisze:Jej pochodzenie nie ma nic wspólnego z muzyką jaką wykonuje, a ta raczej nie zalicza się do polskiej.
w takim razie Edyta też jest zagraniczną piosenkarką...tyle, że jej płyty słabo się nie w Polsce sprzedają :D

a co do samej Basi...wiecie, ze jej piosenka "Time and Tide" znalazła się na 30 miejscu w Billboard Hot 100?
Awatar użytkownika
diuk69
Perła
Perła
Posty: 1032
Rejestracja: 29 paź 2007, 8:00
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Lithuania

Re: Basia

Post autor: diuk69 »

Pierwszy raz usłyszalem Basię na winylu ,album "Greanpeace-breakthrough" ,rarytasik :hellobaby: rok 1988,obok takich gwiazd,jak Sting, Bryan Adams, Greatful Dead, R.E.M, INXS ,John Farnham i inne.Wypadła tam dosyć blado. :PP Ale nie dziwo,bo przy takim towarzystwie... :lol:
Po obejrzeniu na YT - niezle, niezle :wink2: Słucha sie przyjemnie,ale nie powala.Jest znana,ale nigdy nie osiągnela statusu tych wyżej wymienionych. Ale i tak zasługuje na szacunek za osiągnięcia w USA,za to co robi .Mi osobiście średnio się podoba.Ale to tylko moje zdanie :-)
Bob
Lunatique
Lunatique
Posty: 2847
Rejestracja: 08 gru 2004, 13:26
Ulubiony album: Perła
Lokalizacja: Poland

Re: Basia

Post autor: Bob »

Mi w płytotece brakuje tylko japończyków z remixami i vcd z klipami wydanymi na rynek amerykanski. Była lansowana przez amerykańskie stacje radiowe i muzyczne w latach 80-90-tych , była ulubienicą chicagowskiej WNUA 95.5 Smooth Jazz słuchanej przeze mnie w swego czasu . Mnóstwo najwspanialszych wspomnień i chwil związanych z jej muzyka i Matt Bianco....Doczekała sie wydania kolekcjonerskiego powlekanego złotem CD z Time and Tide w latach 90-tych - reedycja. Jedyna polska artystka , która tak na prawdę zrobiła międzynarodowa karierę...
Awatar użytkownika
diuk69
Perła
Perła
Posty: 1032
Rejestracja: 29 paź 2007, 8:00
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Lithuania

Re: Basia

Post autor: diuk69 »

Bob pisze:Jedyna polska artystka , która tak na prawdę zrobiła międzynarodowa karierę...
Zgadzam się z tym.Jej osiągnięcia robią wrażenie.Tylko że to nie mój styl.Ale ciesze się,że tyle osiągneła, bo rozumiem,jaka to jest ciężka praca,przebić się na tamtejszym rynku muzycznym.Jest przykładem wartym naśladowania w jej zaradności w promowaniu własnej muzyki ,w znajdywaniu odpowiednich ludzi,wspólpracowników,którzy niewątpliwie też jej w tym pomogli.No i trochę szczęśćia (jednak...)Czym to zaowocowało-właśnie przez ciebie zostało ładnie opisane.Ja życzę Basi jak największych sukcesów i może zapoznam się z nową płytą,jak tylko zostanie wydana. :-)
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: Basia

Post autor: Piter »

diuk69 pisze: Sting, Bryan Adams, Greatful Dead, R.E.M, INXS ,John Farnham
Nie znam Johna F. ani Greatful Dead, ale reszta wydaje mi się wykonawcami muzyki raczej młodzieżowej. Basia, mimo wszystko, celowała chyba w starszą, dojrzalszą publikę. Może dlatego nie zrobiła "aż takiej" kariery, choć i tak przecież jest czego pogratulować.

Warto odnotować, że Basia być może została zauważona dlatego, że nigdy nie próbowała być kimś innym, wstrzeliła się w niszę - drugiej tak śpiewającej, skromnie wyglądającej kobiety nie było. Miło, że w jej muzyce można odnaleźć polskie pierwiastki.

Zainteresowanych nową płytą odsyłam do oficjalnej strony Basi: http://www.basiasongs.com/
Tam, w dziale audio trzy piosenki.

Fragment "A gift" do odsłuchania na stronie Złotych Przebojów.

[ Dodano: 08-03-2009, 21:25 ]
surferman pisze:a co do samej Basi...wiecie, ze jej piosenka "Time and Tide" znalazła się na 30 miejscu w Billboard Hot 100?
Podobnie jak "Cruising for bruising". I nie na trzydziestym miejscu, tylko w hot 30.
Awatar użytkownika
vanity
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9129
Rejestracja: 14 lut 2005, 2:21
Lokalizacja: 666

Re: Basia

Post autor: vanity »

surferman pisze:przecież to polska piosenkarka (zgodnie z wyjaśnieniem Wikipedii i ogólnie przyjętym kanonem, że pochodzi ona z polski
kwestia interpretacji. mnie się wydaje, że my naród jak ktoś tylko ma jakieś powiązania z Polską nazywamy go Polakiem/Polką. To taka podobno nasza narodowa mania wyszukiwania u ludzi sukcesu polskich korzeni. Wiele ludzi dzięki temu podnieca się np Marthą Stewart. natomiast wracając do Basi, korzenie ma polskie, obywatelstwo brytyjskie i to od wczesnych lat 80-tych. no, chyba że potem zmieniła na amerykańskie...
Awatar użytkownika
Matiz99
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9256
Rejestracja: 26 wrz 2006, 21:36
Ulubiony album: Edyta Gorniak
Ulubiona piosenka: ...Hold On Your Heart?
Lokalizacja: Droga Mleczna

Re: Basia

Post autor: Matiz99 »

vanity pisze:wracając do Basi, korzenie ma polskie, obywatelstwo brytyjskie i to od wczesnych lat 80-tych. no, chyba że potem zmieniła na amerykańskie...
Korzenie to za mało powiedziane.Urodziłą się w polsce, mówi po polsku i pierwsze lata dziecinstwa spędziła w polsce :-) Jest polką z krwi i kości.
Awatar użytkownika
vanity
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9129
Rejestracja: 14 lut 2005, 2:21
Lokalizacja: 666

Re: Basia

Post autor: vanity »

Matiz99 pisze:Korzenie to za mało powiedziane.Urodziłą się w polsce, mówi po polsku i pierwsze lata dziecinstwa spędziła w polsce :-) Jest polką z krwi i kości.
Gorzej, nawet w Alibabkach śpiewała :P
Awatar użytkownika
Matiz99
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9256
Rejestracja: 26 wrz 2006, 21:36
Ulubiony album: Edyta Gorniak
Ulubiona piosenka: ...Hold On Your Heart?
Lokalizacja: Droga Mleczna

Re: Basia

Post autor: Matiz99 »

vanity pisze:
Matiz99 pisze:Korzenie to za mało powiedziane.Urodziłą się w polsce, mówi po polsku i pierwsze lata dziecinstwa spędziła w polsce :-) Jest polką z krwi i kości.
Gorzej, nawet w Alibabkach śpiewała :P
Tak. ale to już chyba po przeprowadzce do USA. Chyba że się myle?

http://www.youtube.com/watch?v=JzJ71h-60jM ciekawy wywiad z 2008roku :)
ODPOWIEDZ