Aretha Franklin

O wykonawcach muzyki zagranicznej, czyli co słychać w branży muzycznej za granicą.
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Aretha Franklin

Post autor: Flux »

Naprawdę? Nikt do tej pory nie skusił się na założenie tego wątku? Legenda muzyki, amerykańska ikona, niezwykły głos i osobowość. Prawdziwa kopalnia przebojów, że wspomnę tylko Respect, Think, (You Make Me Feel Like) A Natural Woman, Chain of Fools, Ain't No Way, I Never Loved a Man (The Way I Love You). Bardzo zasłużona postać dla takich gatunków jak soul, gospel czy funk jak i muzyki w ogólnym rozumieniu, bez podziałów rodzajowych. Dziś jako 70-letnia kobieta skrzeczy niemiłosiernie,ale jej styl śpiewu odcisnął piętno na wielu pokoleniach aspirujących wokalistek. Lubicie? Słuchacie? Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
Virtual Tom
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7740
Rejestracja: 08 gru 2004, 8:38
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Anything
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Aretha Franklin

Post autor: Virtual Tom »

Cenię, lubię i słucham okazjonalnie i teraz już wiem jak się nazywa to co mi nie zawsze odpowiada także u Patti :d

Nie lubię romansów takich wokalistek z muzyka gospel, chociaż sa one nieuniknione.

Podobnie jak z Pattii (wyłączając klasyczne utwory zpoczątlku kariery) poodba m sie Aretha z lat 80-tych, na uwagę zasluguję

Who's zoomin who

i rewelacyjny duet:

I Knew You Were Waiting For Me

Aretha miała tez mały, udany "romans" z Babyface efektem jest jedna z moich ulubionych piosenek - już z lat 90-tych w typowym dla r'n'b tego okresy brzmieniu:

Aretha Franklin - A Rose Is Still A Rose
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5023
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: Aretha Franklin

Post autor: addar »

to legenda!! uwielbiam!! chciłbym by glos naszj divy starzał się podobnie jak arethki :smile:
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: Aretha Franklin

Post autor: Piter »

Tom wymienił kawałki, które lubię. Polecam "So damn happy", płytę sprzed 10 lat, z gościnnym udziałem Mary J. Blige. Lubię i szanuję Arethę, ale kilka piosenek wolę w innych wersjach - chyba bliżej mi do D.Warrick na przykład.
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Aretha Franklin

Post autor: Flux »

O Dionne Warwick również założy się temat, jeśli jeszcze go nie ma. To kolejna bardzo ważna postać dla światowej fonografii. Aretha w ostatnich latach tak skrzeczy, że aż szkliwo na zębach pęka i małżowina uszna się marszczy. Dlatego właśnie wolę słuchać jej starszych nagrań. Posłuchajcie jak zarżnęła A house is not a home w hołdzie dla Vandrossa:

http://www.youtube.com/watch?v=7lE06yWO3lc

Na tym samym albumie możemy usłyszeć również wiekową LaBelle, która z kolei pięknie zaśpiewała Here & Now. Aretha też zabiła mnie śpiewając niedawno w duecie z Tony Bennettem How do you keep the music playing. Słuchać na własną odpowiedzialność :d
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5023
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: Aretha Franklin

Post autor: addar »

Flux pisze:A house is not a home
dała swoją wersje , jak wiekszość takich wokalistek przesadziła, ale emocje sa piękne, nie lubie głosu tego pedzia ale wesja z glee ma całkiem fajny klimat http://www.youtube.com/watch?v=S1yi82iCusA
Awatar użytkownika
Dobi
Administrator
Administrator
Posty: 4258
Rejestracja: 23 gru 2004, 12:46
Ulubiona piosenka: Smocze wzgórze
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aretha Franklin

Post autor: Dobi »

Addar to pojechałeś :ha: Jak można dawać do porównania jakąś przyśpiewkę z tego serialiku? :shock: To prawie jakby porównać głos Edyty i Mandaryny... Litości :ha:

Gdyby Arleta i Ci "wokaliści" stanęli obok siebie na scenie zmiażdżyłaby ich sowim głosem i jeszcze wdeptała w ziemię! :lol3:
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5023
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: Aretha Franklin

Post autor: addar »

Dobi pisze:Jak można dawać do porównania jakąś przyśpiewkę z tego serialiku?
może i przyśpiewka, ale ja pisałem o klimacie utworu i aranżacji, jedynie głos tego kolesia jest nie ten tego, ale muzycznie wykonanie jest dobre i na swój spsób urokliwe..... przecież jasne jest ze arethk wokalanie by ich zjadła na śniadanie :d
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Aretha Franklin

Post autor: Flux »

A pamiętacie Ermę Franklin, starszą siostrę Arethy? Nie miała tyle szczęścia, co słynna siostra. Nagrała tylko dwa solowe albumy jeszcze w latach '60 ale udało jej się wylansować jeden ogromny przebój. Chodzi oczywiście o Piece of my heart, które do dziś jest bardzo chętnie coverowane. Z ważniejszych nazwisk, które sięgnęły po ten utwór należy wymienić Dusty Springfield, Janis Joplin i Melissę Etheridge. Erma udzielała się również w chórkach Arethy, choćby w piosence Respect. Zmarła na raka gardła w 2002 roku. Jej hit do posłuchania poniżej:

http://www.youtube.com/watch?v=KBmztiERRH8
Awatar użytkownika
Mona.
Impossible
Impossible
Posty: 1780
Rejestracja: 29 mar 2010, 17:22
Lokalizacja: Polska

Re: Aretha Franklin

Post autor: Mona. »

Jeśli chodzi o "Peace of My Heart", to dawno temu już pokochałam tę piosenkę w wersji Janis Joplin i jest ona moim absolutnym numerem jeden. Zresztą Janis to jeden z najważniejszych dla mnie głosów w muzyce.

Co do Arethy, oprócz tych najbardziej znanych piosenek, nigdy jakoś nie zgłębiałam jej twórczości, mój błąd. Ale bardzo lubię np. "Think", "Respect", "Won't Be Long" czy "All Night Long". Z artystek tamtej epoki chyba jednak bardziej mi po drodze z Ettą James - uwielbiam ją szczególnie w tych bluesowo-rockandrollowych utworach :d
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: Aretha Franklin

Post autor: Piter »

Flux pisze:O Dionne Warwick również założy się temat, jeśli jeszcze go nie ma. To kolejna bardzo ważna postać dla światowej fonografii. Aretha w ostatnich latach tak skrzeczy, że aż szkliwo na zębach pęka i małżowina uszna się marszczy. Dlatego właśnie wolę słuchać jej starszych nagrań. Posłuchajcie jak zarżnęła A house is not a home w hołdzie dla Vandrossa:

http://www.youtube.com/watch?v=7lE06yWO3lc

Na tym samym albumie możemy usłyszeć również wiekową LaBelle, która z kolei pięknie zaśpiewała Here & Now. Aretha też zabiła mnie śpiewając niedawno w duecie z Tony Bennettem How do you keep the music playing. Słuchać na własną odpowiedzialność :d
Nie słyszałem skrzeku Arethy, muszę się przekonać. Mi się podobało jak na jakimś koncercie śpiewała "Touch my body" Mariah. :D

Co do dinozaurów brakuje nam jeszcze tematów o Dusty i Dianie Ross. :)
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Aretha Franklin

Post autor: Flux »

Aretha przygotowuje nowy album.
muzyka.onet.pl pisze:Do współpracy gwiazda soulu zaangażowała Babyface'a, Dona Wasa i Clive'a Davisa. - To nagrania, które szanuję i które bardzo lubię - wyjaśnia 71-letnia wokalistka.

Prace nad projektem rozpoczną się 1 stycznia, w domu Franklin w Detroit.

W zestawie znajdą się "People" Barbry Streisand czy "Last Dance" Donny Summer. - Zastanawiam się nawet nad "Bootylicious" Destiny's Child - dodała.

Premiera wstępnie planowana jest na drugi kwartał 2014 roku. Wydawcą będzie RCA.

Dorobek Arethy Franklin zamyka wydawnictwo "Aretha: A Woman Falling Out Of Love" z marca 2011 roku.
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: Aretha Franklin

Post autor: Piter »

Ja bym chciał usłyszeć nagrane Touch my body Mariah. :)
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Odeszli, odchodzą...

Post autor: KrzysiekF »

Aretha Franklin nie żyje.
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5023
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: Odeszli, odchodzą...

Post autor: addar »

pierwszy raz, chyba napisze tutaj ze jest mi przykro - bardzo. Uwielbiałem ja swojego czasu. "Miszczyni" choć z trudnym charakterkiem i duuużym ego <3 niech se spiewa w niebiosach
ODPOWIEDZ