O CZYM ONA SPIEWA?

Rozmowy na tematy związane z Edytą.
Awatar użytkownika
baker
Niebo to my
Niebo to my
Posty: 1451
Rejestracja: 14 gru 2004, 12:48
Ulubiona piosenka: Nie było
Lokalizacja: opole/krakow

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: baker »

a musze sie przyznac ze po tym jak na mnie nawrzeszczałes, zeby nie byc twardogłowym, na nowo przysłachałam sie E. Cassidy. kiedy pierwsze rozczarowanie mineło, przyznaję ci racje, ze jest to najlepsza wersja, interpretacja i głos, jaki w OtR słysząłam. Jednak nadal nie tego szukam. Tamta wersja, która mi w glowie utkwiła, nie byla taka liryczna. Nie wiem jak po latach bym ja odebrala, (moglaby mnie rozczarowac), niemniej wszytskie porównuje do tego, co słysze we własnej głowie.. Ale co do E.C to zbyt pochopnie ją osądziłam, przyznaję sie.

No prosze jak sie pojednawczo zrobiło ;)

Ale zeby nie bylo za dobrze - to powiem otwracie, ze nie znosze tekstów Edyty.. bo jak sie nad nimi pochylam, to wydaja mi sie proste do interpretacji. Takie oczywite. Mało odkrywcze. No ale od tekstow to mamy Renie Przemyk. :)

p.s. A słyszałes OtR w wykoniu Tori Amos? Norrrrrmalnie nie da się tego słuchać :!: Zanim doszło do końca trzy razy sie spociłam i pięć z wysiłku zasapałam.. tak to zaśpiewała! Polecam! :D
Awatar użytkownika
DeathlySilence
Uwaga, spammer!!!! :D
Uwaga, spammer!!!! :D
Posty: 5125
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:29
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Gone
Lokalizacja: Słoneczne Mazury.

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: DeathlySilence »

Opisze tylko wersy, które niosą ze sobą 'głębszy' przekaz (przynajmniej te, z których zdołałem coś odczytać) - reszte traktuje jako potok słów tzw. łączników, pozwalających 'płynąć' wraz z melodią :wink:

Odeszli już ostatni co ścigali wiatr
W kraje uśpionych miast

Mowa tu o osobach, które zaprzestały podążania za marzeniami, młodzieńczymi fascynacjami, niespełnionymi/nieodwzajemnionymi miłościami, ideałami w realnym świecie jakim jest życie - a zarazem przerzucenie wszystkich tych oczekiwań, jakich nie zdołały osiągnąć w rzeczywistości - w kraine snów.

Będę śniła swoją baśń
Powrócę tutaj znowu

Sen jako przystań dla niespełnionych dusz - do której przycumują każdej nocy.

W mrocznych zamkach skryty skarb
Faza zasypiania - mrok, z którego wyłaniają sie piękne sny.

Pędzą konie w ciszy mgieł
Któżby mógł zatrzymać je

Spełnienie swych oczekiwań, o które zaprzestano walczyć na jawie, a którym nikt nie jest teraz w stanie zagrodzić przejścia - oprócz samego twórcy snu.

Pozdrawiam :) Ciekawy temacik...[/b]
Awatar użytkownika
Kasia
Ready for love
Ready for love
Posty: 3127
Rejestracja: 01 sty 2005, 23:12
Lokalizacja: Tychy

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: Kasia »

temat naprawde fajny i wzieło mnie na swoją interpretacje :D NIe bedzie ona jakoś zaawansowana, bo z moją wiedzą, która obejmuje podstawowy zakres literatury do Młodej Polski ( z włyączeniem tych epok lektur które nie zapisały się w nojej pamięci jakoś szczególnie) nic wspaniałego nie wymysle, a poza tym analiza tekstów dalej nie wychodzi mi najlepiej. (pozwolicie że nie bede doszukiwac się w tekscie jakichś nawiązań do Horacego lub tym podobnych rzeczy typu topos, hiperbola i takie tam pierdołki :D )

Aha, pozwole sobie napisać tekst po swojemu, a nie tak jak są podzielone zwrotki.

"Odeszli już ostatni co ścigali wiatr w kraje uśpionych miast, w źrenice jezior, (w) ostrza traw, (w) proporce drzew. Jak sen i czar... "

No dla mnie, podobnie jak dla paru innnych osób, znaczy to, że odeszli właśnie ci romantycy (nie ci z epoki, tylko tacy co marza bardziej, choc to podobne jest :D ), ludzie, którzy wierzyli w coś co własciwie było niemozliwe. Odeszli w różne miejsca czyli - w kraje uśpionych miast, w źrenice jezior, (w) ostrza traw, (w) proporce drzew - znaczy ze kazdy gdzies indziej, rozproszyli sie po całym świecie, trudno ich znaleźć, zagineli, nie ma ich.


Znowu rozłoze tekst na częsci:

"Będę śniła swoją baśń." - Ona jest tym romantykiem, nie chce tak jak wszyscyodejść (ja wnioskuje ze oni odeszli bo musieli, a nie bo chcieli), ona chce zostać przy swoim.


"W mrocznych zamkach skryty skarb." - nie za bardzo wiem co z tym zrobić, ale moze chodzić o to ze to nie bedzie łatwe, nie łątwo bedzie jej trzymac sie tych marzen, droga do celu jest ciezka (nei wiem, już zmyslem :D )

"Pędzą konie w ciszy mgieł." to może być jakby ciąg dalszy, moze to być jakby element basni, albo własnie ta droga do celu.

Powrócę tutaj znowu. Lecz jak? Kto drogę zna? - no (tu już nie wiem naprawde) moze dalej, ze ona zostaje przy swoim, że ktoś ją odciągnął, ale ona chce do tego wrócić i nei za bardzoi wie jak, ale...

"Któżby mógł zatrzymać je." - ... choćby nie wiem co nik jej nie zatrzyma.



"W zapadłych murach wielka miłość, wielkie łzy w zimnym spojrzeniu gwiazd.
Piękni rycerze w srebrnych zbrojach wznoszą się ponad noc, ponad sen, ponad czas... "

To mi tak troche psuje koncepcje, ale ci rycerze to własnie mi sie kojarza z takimi ludźmi nieśmiertelnymi ( a jednak nawiązanie do Horacego jesli sie nei myle :D ), którzy na zawsze zostaną w pamięci, jako tacy, którzy coś osiągneli, no i odchodzą teraz. ( to chyba do tej pierwszej zwrotki powinno byc)

No a potem refren.

Nie wiem jak to sie ma do prawdziwego sensu tego tekstu, ale powiem ze jest trudny :D Bo jakby tak go wziać do analizy na polskim to ja bym tylko ten topos nieśmiertelności znalazła chyba... I nie wiadomo w koncu o czym jest... To taka baśń jednak :) Ale bardzo ładna piosenka :)
Awatar użytkownika
B@r
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 11159
Rejestracja: 12 sty 2009, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: B@r »

To moze teraz "Niebo to my"?

Pierwsza zwrotka o nastolatce w ciazy, druga o mezczyznie chorym na AIDS. Cala piosenka o napietnowaniu takich osob (a takze wszelkich "innych") i o tym, by "otworzyc dla nich swe niebo" czyli nie oceniac, za to pomoc, spojrzec zyczliwszym okiem, po ludzku.
Awatar użytkownika
Estratos
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5339
Rejestracja: 20 maja 2008, 2:42
Lokalizacja: zza swiatow

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: Estratos »

HALLO!!! JA WYBIERAM PIOSENKI :evil: :evil: :evil:

:d :D :d :d

Jeszcze meczymy sie z "Bede sniła" ! :-)
Awatar użytkownika
B@r
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 11159
Rejestracja: 12 sty 2009, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: B@r »

Michal pisze:HALLO!!! JA WYBIERAM PIOSENKI
Dyktator. :P
Michal pisze:Jeszcze meczymy sie z "Bede sniła" !
No ilez mozna. :D
Awatar użytkownika
Marcin A.
Nieśmiertelni
Nieśmiertelni
Posty: 2143
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:40
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Dotyk
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: Marcin A. »

Michal pisze:HALLO!!! JA WYBIERAM PIOSENKI :evil: :evil: :evil:

:d :D :d :d

Jeszcze meczymy sie z "Bede sniła" ! :-)
No no no-panie Michale :) Widać,że twarde rzady PISu udzielaja się także tutaj. Nawet obok zdjęcia Edki słynne juz zdanie. Pozdrowienia dla ojca dyrektora tego tematu :wink: :wink: :wink: :D :D :D
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: Piter »

baker pisze:a musze sie przyznac ze po tym jak na mnie nawrzeszczałes, zeby nie byc twardogłowym, na nowo przysłachałam sie E. Cassidy. kiedy pierwsze rozczarowanie mineło, przyznaję ci racje, ze jest to najlepsza wersja, interpretacja i głos, jaki w OtR słysząłam. Jednak nadal nie tego szukam. Tamta wersja, która mi w glowie utkwiła, nie byla taka liryczna. Nie wiem jak po latach bym ja odebrala, (moglaby mnie rozczarowac), niemniej wszytskie porównuje do tego, co słysze we własnej głowie.. Ale co do E.C to zbyt pochopnie ją osądziłam, przyznaję sie.

No prosze jak sie pojednawczo zrobiło ;)

Ale zeby nie bylo za dobrze - to powiem otwracie, ze nie znosze tekstów Edyty.. bo jak sie nad nimi pochylam, to wydaja mi sie proste do interpretacji. Takie oczywite. Mało odkrywcze. No ale od tekstow to mamy Renie Przemyk. :)

p.s. A słyszałes OtR w wykoniu Tori Amos? Norrrrrmalnie nie da się tego słuchać :!: Zanim doszło do końca trzy razy sie spociłam i pięć z wysiłku zasapałam.. tak to zaśpiewała! Polecam! :D
No to bardzo się cieszę, że choc trochę zmieniłaś zdanie o wersji Evy. W każdym razie powiedz, jakiej Ty tej wersji szukasz? Rozumiem, że kiedyś tam dawno ją słyszałaś i teraz chcesz ją znów odnaleźć, tak? To spróbuj określić, jaka to była stylistyka. Rozumiem, że nie był to oryginał Judy Garland. Może Barbra Streisand? Nie wiem... A Tori AMos w tej piosence nie słyszałem, ale chętnie usłyszę. ;)

Co do twardej ręki ojca dyktatora. Proponuję, bądźmy inni! Obalmy tyrana i wprowadźmy anarchię. Magda, zapodaj "Niebo to my"!!! :lol:
Jej biały plecak jak żagiel pod wiatr- to widoczny brzuch ciężarnej?
chciała byc inna- co to znaczy? jak to się ma do ciąży? zaszła bo chciała być inna?
Awatar użytkownika
baker
Niebo to my
Niebo to my
Posty: 1451
Rejestracja: 14 gru 2004, 12:48
Ulubiona piosenka: Nie było
Lokalizacja: opole/krakow

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: baker »

Piter pisze:No to bardzo się cieszę, że choc trochę zmieniłaś zdanie o wersji Evy. W każdym razie powiedz, jakiej Ty tej wersji szukasz? Rozumiem, że kiedyś tam dawno ją słyszałaś i teraz chcesz ją znów odnaleźć, tak? To spróbuj określić, jaka to była stylistyka. Rozumiem, że nie był to oryginał Judy Garland. Może Barbra Streisand? Nie wiem... A Tori AMos w tej piosence nie słyszałem, ale chętnie usłyszę. ;)
Wersja,która ja słyszę jest nieco szybsza [ale nie jest to marusha!] i jest śpiewana dynamiczniej. Co najzwazniejsze: przy słowie "somewhere" - byla pokazana skala glosu: od dolu do gory. [jak mam to wytlumaczyc?! ja slucham metalu, nie znam sie na wokalizach!]
mam wrazenie ze artysci starają się wychuchać bebechy w tym swoim liryzmie.. Mimo, ze maja te swoje wokalizy, to jednak starają sie to robic bardzo delikatnie. [Spiewaja to jak jakies AVE Maria!!] A przez to ja czuje, ze to jest zaspiewane na pol gwizdka, bo ladunek emocjonalny jest niewystarczjacy! A tamta byla taka z taaaaaakim pałerem... :) moze taka wersja wcale nie istniejee.. ? mam juz kilkanascie sztuk tej piosenki i az smiech bierze, co niektórzy artyści z tym zrobili! :D [np. pan o nazwisku Israel Kamakawiwo.. hhihihihi]. Ale ile ja nazwisk poznam przy tym szukaniu!! Nie słyszałm wersji Barbra Streisand.

a tu Tori: mp3.
http://rapidshare.de/files/20169250/Tor ... s.mp3.html

ciekawa jestem co sadzisz, bo jak ja tego slucham, to chce jej pomoc i sie tez wysilam i pomagam i wyslilam!.. a jak sie piosenka skonczy to czuje osobisty sukces ze wspolnie dobieglysmy do konca! :D Zreszta sam zoabcz czemu. :) sugestia niedopowiedzianego mnie tu zabija!!

tak naprawde kazda z tych wersji ma swoj urok, bo ta piosenka jest piekna sama z siebie.

hmm.. czy ja moge sobie pozwolic na taka prywate w tym temacie? Chyba jzu odpracowalam swoje, to moze moge.. :D
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: Piter »

Jak lubisz metal, to może blisko Ci do punku. Tu masz wersję Niny Hagen.
http://www.youtube.com/watch?v=kdVconKV ... na%20hagen

A tak poważnie, to może spróbuj Patti Labelle?
Awatar użytkownika
Marcin A.
Nieśmiertelni
Nieśmiertelni
Posty: 2143
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:40
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Dotyk
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: Marcin A. »

Baker,Piter-interesujaca ta Wasza dyskusja na temat interpretacji "Będę śniła"... :roll: :roll: :roll:
Awatar użytkownika
baker
Niebo to my
Niebo to my
Posty: 1451
Rejestracja: 14 gru 2004, 12:48
Ulubiona piosenka: Nie było
Lokalizacja: opole/krakow

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: baker »

Piter pisze:Jak lubisz metal, to może blisko Ci do punku. Tu masz wersję Niny Hagen.
http://www.youtube.com/watch?v=kdVconKV ... na%20hagen

A tak poważnie, to może spróbuj Patti Labelle?
hehhehe juz nie lubie. ale wersja.. interesujaca. przekombinowana, ale podoba mi sie to, ze w koncu ktos sie wzial ze te piosenke bez przesadnego pietyzmu.

a jak Tori? ja własnie słucham Patti Labelle.. hyyyh.. jak ja nie lubie soulu! dobrze mowie? to sie soul nazywa? jak sie tak, to ja bardzo nie lubie soulu.. nie linczowac!! mam prawo!

[hehhehe - i nie wspołczuć!!!! ;) mam swoj gust! :) ]

[ Dodano: 2006-05-11, 13:20 ]
Marcin A. pisze:Baker,Piter-interesujaca ta Wasza dyskusja na temat interpretacji "Będę śniła"... :roll: :roll: :roll:
to co mam zrobic!? z kim i gdzie mam o tym pogadac, jak nikt wokol mnie sie nie zna!
Piter własnie krzewi kulture..chyba dobrze, nie? :) przeciez mu nie zabronisz? :>

Wyciac, przeniesc i po bólu.

:)
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: Piter »

Awatar użytkownika
baker
Niebo to my
Niebo to my
Posty: 1451
Rejestracja: 14 gru 2004, 12:48
Ulubiona piosenka: Nie było
Lokalizacja: opole/krakow

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: baker »

Dzieki za pomoc, wiedze, ze jest na youtube.com co ogladac.. poszukam sobie..
czy wszyscy artysci na swicie spiewali te piosneke??? :shock:

krysia to sie malo nie udusila..

carey za krótko i za bardzo popisowo chociaz oczywiscie ładnie! :) ta trzecia pani - hmm.. chyba ładnie. nie, nooo.. bardzo ładnie. :)

jeszcze raz dzieki za zaangazowanie ;)
Titter
Edytoświrek: ja tu mieszkam!
Edytoświrek: ja tu mieszkam!
Posty: 4106
Rejestracja: 09 gru 2004, 14:13
Ulubiony album: Edyta Gorniak
Ulubiona piosenka: Bede snila
Lokalizacja: Wichrowe Wzgorze

Re: O CZYM ONA SPIEWA?

Post autor: Titter »

Mam prosbe. Wracamy do tematu.
ODPOWIEDZ