Facebook - oficjalne konto Edyty

Rozmowy na tematy związane z Edytą.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: ray »

Też daję Edycie plusa za to, że wspomniała o Grzegorzu Grzybie i o "E.K.G", ale jednak nie liczyłbym na piosenki z tej płyty na trasie akustycznej (jeżeli już, to raczej będzie tylko List). Tym bardziej, że w facebookowej ankiecie jest tylko jeden utwór z "E.K.G".

Cały czas uważam, że Edyta napisała ładnie, ale jednego fragmentu nie rozumiem:
Edyta Górniak pisze:Stresujemy się, że musimy generować czas na odpoczynek na rodzinność na regenerację sił. A przecież ta podróż życia dla Nas w prezencie.
A my nie mamy czasu żyć.
I zgadzam się z Piterem, że byłoby fajnie, gdyby Edyta na jesiennej trasie sięgnęła po któryś z przebojów Kory. Może Anioł? Może Wyjątkowo zimny maj? A może Jestem kobietą? Teoretycznie mogłaby zaśpiewać i swoje Jestem kobietą, i Jestem kobietą Maanamu. :)
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: Piter »

Dla mnie cały ten fragment to bełkot.
IgaAga
The story so far
The story so far
Posty: 514
Rejestracja: 26 cze 2015, 20:49
Ulubiony album: Edyta górniak
Ulubiona piosenka: one#one
Lokalizacja: koszalin

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: IgaAga »

Zgadzam sie Piter
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: Kamui Shiro »

Ja tam rozumiem, pokracznie napisane, ale sensowne.
Awatar użytkownika
Kopaneek
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5905
Rejestracja: 20 paź 2008, 13:47
Ulubiony album: Edyta Gorniak / EKG
Ulubiona piosenka: To nie ja
Lokalizacja: Camerun - Stolica światowej piosenki

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: Kopaneek »

Dobrze napisała.
I nic nie zmieni tego, że Kora była słabą wokalistką.
Podobnie jak Nosowska.
Awatar użytkownika
rav33
Impossible
Impossible
Posty: 1624
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:53
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: Under her spell
Lokalizacja: Wrocław

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: rav33 »

Kopaneek pisze:Dobrze napisała.
I nic nie zmieni tego, że Kora była słabą wokalistką.
Podobnie jak Nosowska.
Tak sie nie pisze. Edyta w porównaniu z Celine, czy Whitney tez jest słaba. Jest dobra, ale nie tak dobra jak one. Takich dobrych w świecie jak Edyta jest wiele...
Awatar użytkownika
miko
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 237
Rejestracja: 16 cze 2018, 22:59
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Andromeda
Lokalizacja: Warszawa

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: miko »

rav33 pisze:Edyta w porównaniu z Celine, czy Whitney tez jest słaba. Jest dobra, ale nie tak dobra jak one. Takich dobrych w świecie jak Edyta jest wiele...
Ouuuuu.... Dobrych jest kilka. Toni Braxton, Jennifer Rush, Nicole Scherzinger, Ariana Grande, Christina nawet Sam Bailey. Ale Edyta jest na tej samej półce co Celine i Whitney. I mówili i pisali to wszyscy ludzie w branzy i to nie tylko w Polsce, wrecz zdecydowanie czesciej w zagranicznej prasie (glownie specjalistycznej) niz u nas.

Zgadzam sie ze nie powinna oceniac zdolnosci wokalnych kolezanek publicznie. Ale w sumie powiedziala prawde i to w kontekscie Kory oceniajacej zdolnosci wokalne (nie artystyczne) innych.
Awatar użytkownika
Skyfury
Sit down
Sit down
Posty: 84
Rejestracja: 26 lis 2017, 13:58
Ulubiona piosenka: Kolorowy Wiatr
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: Skyfury »

rav33 pisze:
Zgadzam sie ze nie powinna oceniac zdolnosci wokalnych kolezanek publicznie. Ale w sumie powiedziala prawde i to w kontekscie Kory oceniajacej zdolnosci wokalne (nie artystyczne) innych.
Myślę, że zwyczajnie nie powinno się pluć do miski kolegom/koleżankom z branży, każdy powinien zająć się swoją... tylko tyle i aż tyle
Awatar użytkownika
rav33
Impossible
Impossible
Posty: 1624
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:53
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: Under her spell
Lokalizacja: Wrocław

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: rav33 »

miko pisze:
rav33 pisze:Edyta w porównaniu z Celine, czy Whitney tez jest słaba. Jest dobra, ale nie tak dobra jak one. Takich dobrych w świecie jak Edyta jest wiele...
Ouuuuu.... Dobrych jest kilka. Toni Braxton, Jennifer Rush, Nicole Scherzinger, Ariana Grande, Christina nawet Sam Bailey. Ale Edyta jest na tej samej półce co Celine i Whitney. I mówili i pisali to wszyscy ludzie w branzy i to nie tylko w Polsce, wrecz zdecydowanie czesciej w zagranicznej prasie (glownie specjalistycznej) niz u nas.

Zgadzam sie ze nie powinna oceniac zdolnosci wokalnych kolezanek publicznie. Ale w sumie powiedziala prawde i to w kontekscie Kory oceniajacej zdolnosci wokalne (nie artystyczne) innych.
Posłuchaj, jak sie na zywo spiewa: I will always love you, I surrender lub I have nothing... u Edzi to niestety jest tylko darcie ryja. Edka wypada dobrze, ale dobrze, to stanowczo za mało na światowy poziom. Niestety jest tylko do DIV porównywana, nigdy z nimi nie wystąpila, ale na światowym poziomie divą nie jest. Ubolewam, ale brakuje wokalu, pracy, głosu...
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: ray »

miko pisze:Ale Edyta jest na tej samej półce co Celine i Whitney. I mówili i pisali to wszyscy ludzie w branzy i to nie tylko w Polsce, wrecz zdecydowanie czesciej w zagranicznej prasie (glownie specjalistycznej) niz u nas.
Edyta nie jest na tej samej półce co Céline i Whitney. Nawet w latach 90. nie była. Gdyby faktycznie była, to wytwórnia zrobiłaby wtedy wszystko, by uczynić z niej "żyłę złota". A przecież kiedy Edyta promowała za granicą album "Edyta Górniak", to nie włożono w tę promocję zbyt wiele pieniędzy - po pierwsze :edi: miała niskobudżetowe teledyski, po drugie, nie miała nawet jednej trasy koncertowej z prawdziwego zdarzenia, po trzecie, w programach telewizyjnych zazwyczaj leciała z playbacku. Tak więc spece od branży muzycznej nie chcieli w Edytę zbyt wiele inwestować, bo wcale nie byli przekonani, czy to im się opłaci.
miko pisze:Zgadzam sie ze nie powinna oceniac zdolnosci wokalnych kolezanek publicznie. Ale w sumie powiedziala prawde i to w kontekscie Kory oceniajacej zdolnosci wokalne (nie artystyczne) innych.
Ale zdanie: "Kora nie jest dobrą wokalistką" to nie była prawda. :) Bo liczy się wiele czynników - i czystość głosu, i jego siła, i barwa, i technika, i dykcja, i umiejętność manipulacji głosem, i zdolności aktorskie, i świadomość własnych ograniczeń, i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy.
Poza tym Kora jako jurorka oceniała właśnie nie tylko zdolności wokalne, ale również artystyczne. "Must be the music", w przeciwieństwie do "Voice'a", był programem, w którym uczestnicy nie musieli wykonywać na castingu coveru wybranego z listy, tylko mogli zagrać nawet coś swojego - jurorzy zwracali przecież uwagę również na gitarzystów, na aranżacje, nie tylko na sam wokal.

Wracając do tematu...
Ten wpis Edyty nie był zły.
Smutne jest natomiast to, co widzę w komentarzach pod nim. 4 lata temu Edyta popełniła wielką gafę, mówiąc, że Kora nie jest dobrą wokalistką, ale teraz niektórzy to przekręcili i wyszło, że Edyta powiedziała, że Kora w ogóle nie potrafi śpiewać. :roll: Istna paranoja. Paranoja jest goła!
Awatar użytkownika
miko
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 237
Rejestracja: 16 cze 2018, 22:59
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Andromeda
Lokalizacja: Warszawa

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: miko »

Heh, teledyski byly "tanie" bo dostarczal je Kubiak wiec byly albo takie albo zadne. Ale czy serio byly takie "tanie" ?... WYCBTM krecono w Queen's House w Maritime Museum i to jeszcze za czasow kiedy nie dalo sie wynajac tej sali i ogrodu, nawet na wesele rosyjskich oligarchow. W tym teledysku Edyta wystylizowana na Audrey Hepburn z Breakfast at Tiffany's przez najlepszych stylistow, video krecone przez calą baterie szerokokatnych kamer z zastosowaniem nowatorskiej obrobki cyfrowej... Tancerze w Anything i cala ekipa, modele z topowych agencji.. To prawda ze Edzia nie wyplynela na szersze wody, nie miala duzej trasy koncertowej. Ale jej nazwisko przewija sie prawie 300 razy w Billbord magazine i blizniaczym Music & Media (europejska edycja Billboardu). Zazwyczaj przy okazji swiatowych list przebojow, rankingu teledyskow i wejscia na heavy rotation najwiekszych europejskich styacji radiowych. Czesto przy okazji promocji kolejnych singli i sukcesow, prawie zawsze opatrzone dopiskiem ze to nastepna Celine/Mariah/Whitney.

W moim odczuciu Edyta najlepsze lata wokalne miala do 2005/2006 roku. My znamy I surrender, I will always love you i wiekszosc innych z lat pozniejszych. W latach 90/00 miala potezny glos ktory brzmial swietnie w kazdym rejestrze. Przy promocji Invisible Edyty Whitney miala juz tak zniszczony glos ze Edzia zmiatala ja ze sceny w swoj nienajlepszy dzien... Takie byly komentarze wytedy.
To nie przez bycie tylko "dobrą" a nie "najlepszą" Edyta nie zostala swiatowa gwiazda.

Co do wystepow na zywo, logujac sie tutaj spodziewalem sie ze bedziecie zbierac archwialne nagrania (szukam "Somebody" z Rzeszowa z 2009 roku), ale widze ze wspominasz pewnie wystepy Edzi z Hiszpanii i Portugalii w ktorcyh spiewa z playbacku (tak jak wszyscy w tego typu programach).

Tutaj jest Anything https://www.youtube.com/watch?v=SFQRAkr4IuU a tu WYCBTM https://www.youtube.com/watch?v=r4Co8Vtb8to oba spiewane na zywo, z zespolem, w Dunskim programie Musikbutikken z wielomilionowa widownia. Edyta byla gosciem specjalnym, spiewala na zywo i udzielila wywiadu. Takich wystepow miala s e t k i tylko EMI tego nie zbieral, Kubiak tez nie a sama Edyta o calej promo tour ktora przy okazji wydania EG trwala ponad 2 lata niewiele mowila.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: ray »

miko pisze:Heh, teledyski byly "tanie" bo dostarczal je Kubiak wiec byly albo takie albo zadne. Ale czy serio byly takie "tanie" ?...
Jak na polskie warunki, te teledyski nie były tanie, ale jeżeli myślano o podboju świata, to należało bardziej sypnąć groszem.
miko pisze:Takich wystepow miala s e t k i tylko EMI tego nie zbieral, Kubiak tez nie a sama Edyta o calej promo tour ktora przy okazji wydania EG trwala ponad 2 lata niewiele mowila.
Setki? Na pewno nie setki.
Mamy na forum wątek "Początki kariery Edyty", gdzie jeden z naszych forowiczów dokładnie przedstawił przebieg kariery Edyty aż do końca 2001 roku - tutaj. Wynika z tego, że Edyta w okresie 1998-1999, oprócz tego, że promowała płytę "Edyta Górniak" na świecie, sporo też pracowała w Polsce - tak więc setki występów za granicą nie wchodzą w grę.
I wydaje mi się, że zdecydowanie częściej Edyta występowała wtedy z playbacku, bo takie były po prostu realia w studiach telewizyjnych.

I jako moderator muszę zwrócić uwagę, że odeszliśmy od tematu.
:offtopic:
Tak więc na ewentualny dalszy ciąg dyskusji zapraszam do wątku "Kariera Edyty". :)
Awatar użytkownika
Kopaneek
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5905
Rejestracja: 20 paź 2008, 13:47
Ulubiony album: Edyta Gorniak / EKG
Ulubiona piosenka: To nie ja
Lokalizacja: Camerun - Stolica światowej piosenki

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: Kopaneek »

rav33 pisze:
Kopaneek pisze:Dobrze napisała.
I nic nie zmieni tego, że Kora była słabą wokalistką.
Podobnie jak Nosowska.
Tak sie nie pisze. Edyta w porównaniu z Celine, czy Whitney tez jest słaba. Jest dobra, ale nie tak dobra jak one. Takich dobrych w świecie jak Edyta jest wiele...
Nie zgodzę się. Edyta chyba jako jedyna w tym kraju ma prawo oceniać wokal innych publicznie. I nikt rozważny jej osądu nie podważy. Celine jest bardziej wyćwiczona, ale to Edyta dostała od Bozi więcej. Mocniejszy i silniejszy głos, szersza skala, większa przestrzeń i głębia, barwa. Niestety z lenistwem w pakiecie. Z Whitney trudną ją porównywać 1:1. Czarnoskóre wokalistki zawsze mają mocniejsze głosy. Ale kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że Edyta śpiewając IEW w TzG zaśpiewała je w tonacji wyższej niż Whitney czy sama autorka hitu, jeśli przypomnimy sobie najlepsze wykonanie Edyty SLYB, dojdziemy do wniosku, że Edyta mocniej przywaliła głosem niż legendarna Pati Labelle. Skubana miała i nadal ma ogromny potencjał. W przypadku IWALY Edyta nigdy nie zaśpiewała go będąc w pełnej formie wokalnej. Od zawsze było wiadomo, że jest talentem samorodnym. Od zawsze bardziej wspiera się talentem niż techniką. Nie ćwiczy regularnie i to jej odwieczny problem. Chociaż jej ostatnie wykonania live... szok. Na serio myślałem kilka lat temu, że traci głos. A tu takie zaskoczenie!
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: Piter »

Naprawdę Edyta zaśpiewała Somebody lepiej od Patti? Mnie coś w jej wersji raziło. I chyba to była fraza. Aż muszę wrócić do obu wykonań.

Dodano po 6 minutach :
rav33 pisze:
Kopaneek pisze:Dobrze napisała.
I nic nie zmieni tego, że Kora była słabą wokalistką.
Podobnie jak Nosowska.
Tak sie nie pisze. Edyta w porównaniu z Celine, czy Whitney tez jest słaba. Jest dobra, ale nie tak dobra jak one. Takich dobrych w świecie jak Edyta jest wiele...
Zgadzam się. Oglądałem kiedyś zestawienie Edyty z Mariah oparte na tych samych dźwiękach wykonanych przez nie obie i Edyta brzmiała jak taka prowincjonalna kopia.
Wydaje mi się też, że nie trzeba być diwą, aby oceniać cudzy śpiew. Nauczyciele śpiewu często sami nie są wybitni, a znają się na sprawie. Edyta ze swoją techniką nie ma większego prawa do oceny niż jej inne koleżanki z branży.
Sama też ostatnimi czasy nie śpiewa już wybitnie. Co najwyżej poprawnie i to też nie zawsze.
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5023
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: Facebook - oficjalne konto Edyty

Post autor: addar »

Lol edyta ma coś czego nie ma żaba celka ani motyl bez skrzydeł Maryja... Genialne Zdolności interpretatorskie ona porostu świetnie oddaje emocje i potrafi śpiewać utwory na różne sposoby. Jest piosenkarka potrafiąca doskonale śpiewać zarowno dramatycznie i liryczne. Jest to cecha której nie miała żadna z div. One raz zinterpretuja i potem każdym wykonaniem starają się naśladować pierwowzór, który jest ubogi w przekaż emocjonalny skupiając się bardziej na popisach
Piter ty widziales zestawienie Maryji i edyty himcia, tylko tyle że Maryi nagrania były z czasów gdy miała 20 parę lat. Edyty natomiast były głównie z jej lat 30/40.edyta w jej prajmie miała jakość z którą swobodnie stawała w szranki z divami*. Więc to porównanie było nie fair a i tak edyta lepiej śpiewa na piersiowym głosie od marysi. Marysia byla świetna jedynie w gwiazdkach Nie będę porównywal teraz bo celka Marysia i Whitney mogą edzi tylko trzymać mikrofon w wieku 46 lat
ODPOWIEDZ