Początki kariery Edyty

Od 1989 roku do Eurowizji

Rozmowy na tematy związane z Edytą.
ODPOWIEDZ
otruty_gniewem
Hope for us
Hope for us
Posty: 47
Rejestracja: 18 lip 2015, 11:49
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Polska

Początki kariery Edyty

Post autor: otruty_gniewem »

Nie wiem czy to odpowiedni wątek (jeśli nie, to proszę o przeniesienie/usunięcie), ale będzie trochę linków na YT więc może spełni kryteria działu.

Jako antidotum dla ostatnich poczynań Edyty, sporządziłem małe podsumowanie początków jej kariery, tym razem w - mam nadzieję bardziej użytecznej - formie pisemnego kalendarium od 1989 r. do Eurowizji. Jeśli komuś z Was się przyda, będzie mi miło :-) Przy okazji uzupełniłem nieco film o początkach Górniak, który kiedyś zamieszczałem - w sumie mało istotne modyfikacje (dodany jeden fragment video, kilka opisów, mała korekta techniczna i stylistyczna), jednak dodałem dla zasady. Link tutaj.

Wracając do poniższego zestawienia: do poszczególnych wydarzeń dodane są linki na YT. Nie ma wśród nich unikatów (nie dysponuję oryginalnymi filmami, wszystko zostało znalezione w sieci), jednak kilku spośród dodanych filmów nie było obecnie na YT bądź były w gorszej jakości (np. Malagenia i Wrzuć grosz do grającej szafy z Opola '93, Tak bardzo się zmienił świat z Piosenek z Filmoteki, Pamiętajcie o ogrodach z Blues-minus Kofty, Wiem, że nie byłam dla Ciebie z FPFF w Gdyni). Chcę jednak podkreślić, że większość tych filmów znajduje się w jeszcze lepszej (nie skompresowanej przez YT) wersji na chomiku e-gorniak.com, z którego m.in. korzystałem. Nie wiem, kto z użytkowników prowadzi(ł) tego chomika i dodawał filmy, ale wykonał kapitalną robotę.

Z filmów, które kiedyś krążyły po sieci, brakuje linków do nagrań z obrazem z Broadwayu oraz duetu Edyty z Geislerovą "Wszystko jedno czy słońce czy deszcz" z festiwalu w Gdyni. Pewnie przed laty było tego więcej, jednak gdzieś się rozpłynęło w sieci.

W kalendarium są jeszcze pewne braki i niepewne informacje, np. dokładna data ostatniego występu w Metrze i piosenka wykonywana na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich. Dotarcie zwłaszcza do tej drugiej informacji nie jest proste - jedynym odnalezionym źródłem są dyskusje na forum prowadzone od 10 lat, w których padały następujące tytuły: "Room for change", "Get here" i "To nie ja". Spośród nich jedynie pierwszy wydaje się prawdopodobny, zwłaszcza, że bodaj w 2006 r. na forum krążyły (już dawno nieaktywne) linki do bardzo słabej jakości nagrania mp3 "Room for change" z tego festiwalu. Informacja o wykonaniu RFC wymagałaby jednak dalszej weryfikacji - oczywiście najlepiej byłoby uzyskać odpowiedź od TVP (w końcu to jeden z głównych organizatorów festiwalu) lub dotrzeć do nagrania programu TV "Reportaż z Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich", wyemitowanego kilka miesięcy po festiwalu w TVP2 - oba rozwiązania wydają się jednak mało realne.

Chciałbym za jakiś czas kontynuować to opracowanie i pociągnąć je przynajmniej do końca lat 90-tych, chyba że w międzyczasie Edyta zdąży mnie ostatecznie zniechęcić swoimi medialnymi poczynaniami :? Zobaczymy... a tymczasem:


-------------------------------------
1989
-------------------------------------

Data: 1989 r.
Udział w programie telewizyjnym „Śpiewać każdy może”
Miejsce: Estrada Poznańska - Scena na Piętrze, Poznań
Wykonanie: „Stop” (oryg. wyk. Sam Brown)
Dodatkowe informacje: Na podstawie archiwalnych ramówek TV i innych artykułów można przypuszczać, że nagranie zarejestrowano pod koniec 1989 r. Emisja w TP1 mogła mieć miejsce w styczniu 1990 r. (brak odnalezionych emisji programu w ramówkach z 1989 r.), nie jest to jednak pewna informacja.
Autor programu: Zbigniew Górny.
Po udanym występie w programie, Edyta Górniak otrzymała zaproszenie do konkursu opolskich „Debiutów”, organizowanego przez Z. Górnego w czerwcu 1990 r.
Źródło: np. Wikipedia - Edyta Górniak (data i wykonanie); Głos Pomorza, nr 126, 1 czerwca 1990 r. (miejsce).
Link na YouTube:
Stop (1989, program „Śpiewać każdy może”)


-------------------------------------
1990
-------------------------------------

Data: 21 czerwca 1990 r. (czwartek)
Konkurs „Debiuty”, XXVII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Miejsce: Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole
Wykonanie:
„Zły chłopak” (aka „Co to da”; oryg. wyk. Lora Szafran) – piosenka konkursowa
„Ten typ tak ma” (autor: Lech Nowicki, piosenka specjalna na finał „Debiutów”) - wykonanie zbiorowe z innymi uczestnikami na zakończenie konkursu
Dodatkowe informacje: Laureaci „Debiutów”: nagroda im. Anny Jantar – Katarzyna Skrzynecka; wyróżnienia – Edyta Górniak, Tomasz Szuszkiewicz, Dariusz Rennert, Raz Dwa Trzy. Pozostali uczestnicy konkursu – m.in. Agnieszka Różańska, Cameleon, Jarosław Witaszczyk, Jacek Kotlarski.
Data emisji w TV: 20 czerwca 1990 r. (TP1; transmisja na żywo).
Źródło: Trybuna Robotnicza nr 142, 21 czerwca 1990 r.; Trybuna Robotnicza nr 144, 23-24 czerwca 1990 r.; You Tube.
Link na YouTube:
Zły chłopak („Debiuty”, XXVII KFPP w Opolu, 1990)
Ten typ tak ma („Debiuty”, XXVII KFPP w Opolu, 1990)

Data: 24 czerwca 1990 r. (niedziela)
Koncert laureatów „Mikrofon i ekran”, XXVII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Miejsce: Amfiteatr, Opole
Wykonanie: „Zły chłopak” (aka „Co to da”; oryg. wyk. Lora Szafran)
Dodatkowe informacje: Koncert finałowy „Mikrofon i ekran” trwał od godz. 21 do 3 w nocy, tj. obejmował 24 i 25 czerwca (źródło). Laureaci „Debiutów” występowali jednak na początku koncertu (źródło) co oznacza, że występ Edyty Górniak odbył się 24 czerwca 1990 r.
Data emisji w TV: 24 czerwca 1990 r. (TP1; transmisja na żywo).
Źródło: Dziennik Łódzki nr 144, 25 czerwca 1990 r.; festiwalopole.com; Raz, Dwa, Trzy - Monografia zespołu; Kalendarium M. Dureckiej
Link na YouTube:
Zły chłopak (koncert laureatów, XXVII KFPP w Opolu, 1990)

Data: koniec czerwca-lipiec 1990 r.
Rozpoczęcie udziału w próbach do musicalu Metro
Miejsce: Warszawa (sala AWF; Teatr Dramatyczny), ośrodek w Ojcówku pod Warszawą
Źródło: np. Piotr Krysiak. Edyta Górniak: Bez cenzury. Wydawnictwo Akapit-Press, maj 2005; potwierdzone w wywiadach prasowych z Edytą Górniak, np. Filipinka (4/2002)


-------------------------------------
1991
-------------------------------------

Data: 30 stycznia 1991 r. (środa)
Polska premiera musicalu Metro
Miejsce: Teatr Dramatyczny, Warszawa
Wykonanie: „Litania” (solo), inne piosenki zespołowo
Dodatkowe informacje: Reżyseria i choreografia: Janusz Józefowicz, muzyka: Janusz Stokłosa. Pierwsza obsada Metra: Monika Ambroziak, Krzysztof Adamski, Jacek Badurek, Alicja Borkowska, Michał Chamera, Paweł Cheda, Magdalena Depczyk, Wojciech Dmochowski, Małgorzata Duda, Katarzyna Galica, Denisa Geislerova, Edyta Górniak, Lidia Groblewska, Katarzyna Groniec, Piotr Hajduk, Joanna Jagła, Robert Janowski, Janusz Józefowicz, Adam Kamień, Violetta Klimczewska, Grzegorz Kowalczyk, Andrzej Kubicki, Magdalena Komornicka, Katarzyna Lewandowska, Barbara Melzer, Michał Milowicz, Radosław Natkański, Marek Pałucki, Danuta Petrow, Beata Pawlik, Iwona Runowska, Ewa Szawłowska, Ilona Trybuła, Marc Thomas, Beata Urbańska, Magda Wójcik, Kamila Zapytowska.
Źródło: np. Studio Buffo – strona oficjalna; Gazeta Wyborcza nr 496, wydanie z dnia 01/02/1991.
Link na YouTube:
Ostatnie próby przed premierą musicalu Metro (PKF, 1991)

Data: luty 1991 r.
Rozpoczęcie przygotowań do występu musicalu Metro na Broadwayu
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 510, wydanie z dnia 18/02/1991.

Data: 1991 r.
Nagranie teledysku do piosenki z musicalu Metro „Wieża Babel”
Miejsce: Dworzec Śródmieście, Warszawa
Dodatkowe informacje: Prawdopodobna, choć niepotwierdzona data to marzec 1991 r. W artykule z 30 marca 1991 r. pojawia się informacja o niedawnym nocnym nagraniu piosenki dla telewizji (Gazeta Wyborcza nr 545, wydanie z dnia 30/03/1991).
Źródło: np. Wikipedia – Musical Metro
Link na YouTube:
Wieża Babel (teledysk, 1991) (od 07:02)

Data: listopad 1991 r.
Udział w magazynie TP1 dla młodych widzów „Sami o sobie”
Źródło: (data) wynika z wypowiedzi E. Górniak w programie, wg której 10 dni po nagraniu ukończy 19 lat.
Link na YouTube:
Program TV „Sami o sobie” (1991)


-------------------------------------
1992
-------------------------------------

Data: marzec 1992 r.
Otwarte próby musicalu Metro przed wyjazdem na Broadway
Miejsce: Teatr Dramatyczny, Warszawa
Źródło: np. Tower of Babel
Link na YouTube:
Tower of Babel (otwarta próba przed Broadwayem, 1992) (od 17:18)

Data: 16-26 kwietnia 1992 r. (czwartek-niedziela)
Występy musicalu Metro na Broadwayu
Miejsce: Minskoff Theatre, Broadway, Nowy Jork, USA
Wykonanie: „Litany” aka „Prayer” (solo), „But not me” z R. Janowskim, „Waiting” z K. Groniec, inne piosenki (m.in. „Tower of Babel”) zespołowo
Dodatkowe informacje: Pierwsze przedpremierowe przedstawienie z publicznością (preview) – 26 marca 1992 r.; premiera – 16 kwietnia 1992 r.; ostatni spektakl – 26 kwietnia 1992 r.; łącznie – 24 występy przedpremierowe i 13 występów oficjalnych.
Reżyseria i choreografia: Janusz Józefowicz, muzyka: Janusz Stokłosa. Obsada musicalu na Broadwayu: Krzysztof Adamski, Monika Ambroziak, Andrew Appolonow, Jacek Badurek, Alicja Borkowska, Michał Chamera, Paweł Cheda, Mariusz Czajka, Magdalena Depczyk, Jarosław Derybowski, Wojciech Dmochowski, Małgorzata Duda, Katarzyna Galica, Katarzyna Gaweł, Denisa Geislerova, Edyta Górniak, Robyn Griggs, Lidia Groblewska, Katarzyna Groniec, Piotr Hajduk, Joanna Jagła, Jarosław Janikowski, Robert Janowski, Adam Kamień, Violetta Klimczewska, Grzegorz Kowalczyk, Olek Krupa, Andrzej Kubicki, Katarzyna Lewandowska, Barbara Melzer, Michał Milowicz, Radoslaw Natkański, Polina Oziernych, Marek Pałucki, Beata Pawlik, Iwona Runowska, Rohn Seykell, Katarzyna Skarpetowska, Igor Sorine, Ewa Szawłowska, Marc Thomas, Ilona Trybuła, Beata Urbańska, Kamila Zapytowska.
Źródło: np. ibdb.com - Metro; broadwayworld.com - Metro
Linki na YouTube: (tylko audio, brak dokładnej daty nagrania)
Litany aka Prayer (Broadway, 1992)
Waiting (Broadway, 1992)
But not me (Broadway, 1992)
Tower of Babel (Broadway, 1992)

Data: 11 lipca 1992 r. (sobota)
Koncert antypiracki pod hasłem „Piraci zabijają muzykę”
Miejsce: Park Agrykola, Warszawa
Wykonanie: „Litania” (solo), „A ja nie” (z Robertem Janowskim)
Dodatkowe informacje: Całodzienny koncert polskich zespołów, będący manifestacją artystów i firm fonograficznych, skierowaną przeciwko piratom kopiującym ich nagrania. Uczestnicy koncertu: Duet Gitar Klasycznych, 44, Klaatu, Mancu, The Days, Kosmetyki Mrs. Pinki, KSU, Latawce, Jezabel Jazz, Tubylcy Betonu, Human, Defekt Muzgó, Cetti, Zgoda, Golden Life, Apteka, Aya RL z Igorem Czarniawskim, Sex Bomba, zespół musicalu Metro, IRA, John Porter, Easy Rider, Sławomir Wierzcholski, Czesław Niemen, Edyta Bartosiewicz, Oddział Zamknięty, Jacek Kaczmarski, Closterkeller, Martyna Jakubowicz, Wilki, Elektryczne Gitary, Daab, Andrzej Krzywy z zespołem.
Data emisji w TV: 11 lipca 1992 r. (TVP2).
Źródło: np. Gazeta Stołeczna nr 162, wydanie z dnia 11/07/1992.
Linki na YouTube:
Litania (koncert antypiracki na Agrykoli, 1992)
A ja nie (koncert antypiracki na Agrykoli, 1992)

Data: 17 października 1992 r. (sobota)
Występ muzyczny w konkursie dla modelek i modeli „Twarz roku”
Miejsce: Teatr Wielki, Warszawa
Wykonanie: „Życie” (piosenka z musicalu Metro), „Stop” (oryg. wyk. Sam Brown)
Dodatkowe informacje: Data emisji w TV: 26 października 1992 r. (TVP2).
Źródło: Głos Słupski, nr 186, 10 sierpnia 1992 r.
Linki na YouTube:
Życie (konkurs „Twarz roku”, 1992)
Stop (konkurs „Twarz roku”, 1992)

Data: 31 października 1992 r. (sobota)
500. występ musicalu Metro
Miejsce: Teatr Dramatyczny, Warszawa
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 257, wydanie z dnia 31/10/1992.

Data: 14 listopada 1992 r. (sobota)
koncert „Piosenki The Beatles w interpretacji polskich wykonawców”
Miejsce: Sala Kongresowa w Warszawie
Wykonanie: nieznane
Dodatkowe informacje: Dwa koncerty zorganizowane 14 listopada z okazji 30-lecia założenia zespołu The Beatles, podczas których popularni wykonawcy zaśpiewali piosenki z repertuaru czwórki z Liverpoolu. Uczestnicy: Ryszard Rynkowski, Agnieszka Fatyga, John Porter, Katarzyna Skrzynecka, Dariusz Kordek, Edyta Górniak, zespoły: Tamerlane, No Limits, Żuki, Golden Life, P-89 i Hari Kryszna, orkiestra pod kierunkiem Wojciecha Borkowskiego; reżyserował Tomasz Dutkiewicz.
Data emisji w TV: 26 grudnia 1992 r. (TVP2).
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 266, wydanie z dnia 12/11/1992; Życie Warszawy nr 270, 13 listopada 1992 r.; Gazeta Stołeczna nr 269, wydanie z dnia 16/11/1992; Gazeta Telewizyjna nr 302, wydanie z dnia 24/12/1992.

Data: 16 listopada 1992 r. (poniedziałek)
Występ muzyczny w bankiecie z okazji ukazania się pierwszego numeru polskiej edycji miesięcznika „Playboy”
Miejsce: Hotel „Victoria”, Warszawa
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 271, wydanie z dnia 18/11/1992; Agencja Gazeta; Kronika RP


-------------------------------------
1993
-------------------------------------

Data: 11 stycznia 1993 r. (poniedziałek)
koncert „Melodie filmu polskiego”, emitowany w TVP pt. „Piosenki z Filmoteki”
Miejsce: Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wykonanie:
„Magiczne ognie” (oryg. wyk. Grażyna Łobaszewska; piosenka do filmu „Magiczne ognie”, reż. Janusz Kidawa, 1983)
„Tak bardzo się zmienił świat” (oryg. wyk. Daniel Olbrychski i Elżbieta Czyżewska; piosenka z filmu
„Małżeństwo z rozsądku”, reż. Stanisław Bareja, 1966) - wykonanie zbiorowe z innymi uczestnikami koncertu
Dodatkowe informacje: Koncert, w którym znani artyści przypomnieli najpiękniejsze piosenki z polskich filmów. Uczestnicy: Affabre Concinui (piosenka z filmu „Dwa żebra Adama”), Ryszard Rynkowski (piosenka z filmu „Jej portret”), Majka Jeżowska (piosenka z filmu „Deja vu”), Agnieszka Różańska i Jacek Bończyk (piosenka z filmu „Małżeństwo z rozsądku”), Edyta Górniak (piosenka z filmu „Magiczne ognie”), Anna Jurksztowicz (piosenka z filmu „V.I.P.”), Jacek Chmielnik (piosenka z filmu „Vabank”), Rudi Schubert (piosenka z filmu „Romans czterdziestolatka”), Stefan Friedmann i Krzysztof Jaroszyński (skecz), Orkiestra Zbigniewa Górnego; autor: Zbigniew Górny.
Data emisji w TV: 3 maja 1993 r. (TVP2).
Źródło: np. Kalendarium Z. Górnego; film z koncertu.
Linki na YouTube:
Magiczne ognie (koncert „Piosenki z Filmoteki”, 1993)
Tak bardzo się zmienił świat (koncert „Piosenki z Filmoteki”, 1993)

Data: luty 1993 r.
Występ w londyńskim klubie muzycznym, od którego datuje się początek międzynarodowej działalności solowej E.Górniak
Miejsce: Klub „Xenon”, Londyn
Dodatkowe informacje: Po występie Edyta Górniak miała otrzymać propozycję kontraktu od 12 wytwórni płytowych.
Źródło: Wypowiedź E. Górniak w reportażu Edyta Górniak – LIVE

Data: I połowa 1993 r.
Nagranie piosenek do filmu „Pajęczarki”, reż. Barbara Sass, 1993
Miejsce: Studio ZIC ZAC, Warszawa
Wykonanie:
„Autostrada Piekło – Niebo” (muz. Piotr Rubik)
„Whenever” (muz. Piotr Rubik)
Dodatkowe informacje: „Autostrada Piekło – Niebo” wykonana w dwóch wersjach: w czołówce oraz w końcowej sekwencji filmu. Data premiery kinowej filmu: 16 września 1993 r.
Źródło: filmpolski.pl – Edyta Górniak (tytuły piosenek); orientacyjna data na podstawie wywiadu z E. Górniak w Luiza, nr 18 (3/1993); napisy końcowe filmu „Pajęczarki” (miejsce nagrania); filmpolski.pl – Pajęczarki (data premiery).
Linki na YouTube:
Autostrada Piekło-Niebo (film „Pajęczarki”, 1993; wersja z czołówki filmu)
Whenever (film „Pajęczarki”, 1993)
Autostrada Piekło-Niebo (film „Pajęczarki”, 1993; wersja z sekwencji końcowej)

Data: 24 czerwca 1993 r. (czwartek)
Prapremiera widowiska muzycznego „Do grającej szafy grosik wrzuć… - piosenki z lat 50.”, XXX Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Miejsce: Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole
Wykonanie:
„Wrzuć grosz do grającej szafy” (aka „Do grającej szafy grosik wrzuć”; oryg. wyk. Maria Koterbska)
„Kasztany” (oryg. wyk. Natasza Zylska)
„Malagenia” (oryg. wyk. wersji polskiej: Sława Przybylska)
oraz zespołowo:
„Batumi” (oryg. wyk. Filipinki) - z Moniką Ambroziak, Katarzyną Groniec, Anną Mamczur i Barbarą Melzer
„Mexicana” (oryg. wyk. Natasza Zylska) - z Moniką Ambroziak, Anną Mamczur, Barbarą Melzer, Dariuszem Kordkiem, Robertem Janowskim i Piotrem Hajdukiem
„Gdy mi ciebie zabraknie” (oryg. wyk. Ludmiła Jakubczak) – chórki
„Kuba, wyspa jak wulkan gorąca” (oryg. wyk. Janusz Gniatkowski) – chórki
Dodatkowe informacje: Spektakl muzyczny zrealizowany przez twórców Teatru Studio Buffo, poświęcony piosenkom lat 50-tych w nowych aranżacjach. Zespół wykonawców: Katarzyna Groniec, Edyta Górniak, Barbara Melzer, Monika Ambroziak, Anna Mamczur, Janusz Józefowicz, Robert Janowski, Dariusz Kordek, Piotr Hajduk. Reżyseria i choreografia: Janusz Józefowicz, kierownictwo muzyczne: Janusz Stokłosa. Widowisko kontynuowane w Teatrze Studio Buffo (premiera: 4 września 1993 r.).
Data emisji w TV: 24 czerwca 1993 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: np. Rzeczpospolita, 25 czerwca 1993; film z koncertu.
Linki na YouTube:
Wrzuć grosz do grającej szafy (XXX KFPP w Opolu, 1993; wersja początkowa)
Batumi (XXX KFPP w Opolu, 1993)
Kasztany (XXX KFPP w Opolu, 1993)
Mexicana (XXX KFPP w Opolu, 1993)
Malagenia (XXX KFPP w Opolu, 1993)
Wrzuć grosz do grającej szafy (XXX KFPP w Opolu, 1993; wersja końcowa)

Data: 26 czerwca 1993 r. (sobota)
Koncert finałowy „Mikrofon i ekran”, XXX Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Miejsce: Amfiteatr, Opole
Wykonanie: nieznane
Dodatkowe informacje: Podczas koncertu wręczono również nagrodę im. Karola Musioła dla zespołu „Metra” za widowisko „Do grającej szafy grosik wrzuć”.
Data emisji w TV: 26 czerwca 1993 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: Kalendarium Z. Górnego; festiwalopole.com

Data: 24 lipca 1993 r. (sobota)
Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich 1993
Miejsce: Karlshamn, Szwecja
Wykonanie: (informacja niepewna) „Room for change” (muz. Laura Pallas)
Dodatkowe informacje: Festiwal współorganizowany przez TVP. Edyta Górniak zdobyła III. miejsce.
I. miejsce: Chris Irvine (Holandia), II. miejsce – Lele (Austria).
Data emisji w TV: 6 października 1993 r. (TVP2; reportaż z festiwalu).
Źródło: Wikipedia – Baltic Song Contest (data i miejsce); informacja o wykonaniu „Room for change” pochodzi z forum, brak potwierdzenia w innych źródłach.

Data: 26 sierpnia 1993 r. (czwartek)
„Koncert wspomnień” podczas XXX Sopot Festival
Miejsce: Opera Leśna, Sopot
Wykonanie: „Hero of my heart” (oryg. wyk. Mara Getz)
Dodatkowe informacje: Koncert jubileuszowy inaugurujący XXX Sopot Festival, podczas którego wykonano największe przeboje w historii festiwalu. Uczestnicy koncertu (piosenka / oryg. wyk.): NO Limits („Orkiestry Dęte” / Halina Kunicka), Artur Barciś („Arlekino” / Emil Dymitrow), Ewa Błaszczyk („Sera el Amore” / Conchita Bautista), Hanna Śleszyńska („Wsio mogut koroli” / Ałła Pugaczowa), Edyta Górniak („Hero of my heart” / Mara Getz), Grzegorz Skawiński („Cheerio” / The Monroes), Katarzyna Skrzynecka („Malowany dzban” Helena Vondrackowa), B.A.D. („Summer Party” / Herrey's), Kayah („Cyganeria” / Angela Zilia), Michał Bajor („Merci, Cheri” / Udo Jurgens), Tamerlane („Niech zawsze będzie słońce” / Tamara Minasarowa), Agnieszka Różańska, Paweł Stasiak („Frontiera” / Marco Antonelli), Halina Benedyk.
Data emisji w TV: 26 sierpnia 1993 r. (TVP2; transmisja na żywo).
Źródło: np. Kalendarium Z. Górnego; Opera Leśna; Bałtycka Agencja Artystyczna
Link na YouTube:
Hero of my heart (Koncert wspomnień, XXX Sopot Festival, 1993)

Data: 4 września 1993 r. (sobota)
Premiera widowiska muzycznego „Do grającej szafy grosik wrzuć…– piosenki z lat 50.” / „Grosik 1”
Miejsce: Teatr Studio Buffo, Warszawa
Wykonanie: „Wrzuć grosz do grającej szafy” (aka „Do grającej szafy grosik wrzuć”; oryg. wyk. Maria Koterbska), „Kasztany” (oryg. wyk. Natasza Zylska), „Malagenia” (oryg. wyk. wersji polskiej: Sława Przybylska); inne piosenki zespołowo.
Dodatkowe informacje: Premiera widowiska była jednocześnie pierwszą premierą wystawioną na deskach Teatru Studio Buffo. Reżyseria i choreografia: Janusz Józefowicz, kierownictwo muzyczne: Janusz Stokłosa.
W 1993 roku zrealizowano krótki reportaż TV z prac nad spektaklem, pt. „Jak się robi grosik?” (data emisji w TVP2: 13 stycznia 1994 r.).
Źródło: np. Gazeta Stołeczna nr 208, wydanie z dnia 06/09/1993.
Link na YouTube:
Jak się robi grosik (fragment reportażu; 1993)

Data: jesień 1993 r.
Występ muzyczny w programie „Czar par”
Wykonanie: „Kasztany” (oryg. wyk. Natasza Zylska)
Dodatkowe informacje: Data emisji w TV: najprawdopodobniej odcinek z 18 września, ew. 20 listopada 1993 r. (TVP1).
Źródło: Na podstawie filmu oraz Wikia o Starej Telewizji.
Link na YouTube:
Kasztany (teleturniej „Czar par”, 1993)

Data: (informacja niepewna) jesień 1993 r.
Występ muzyczny w programie „Dzień zakochanych szansą na sukces...”
Wykonanie:
„Czekolada” (oryg. wyk. Natasza Zylska) - z Andrzejem K. Wróblewskim
„Kasztany” (oryg. wyk. Natasza Zylska) - ze Stanisławem Plakwiczem
„Gdy mi ciebie zabraknie” (oryg. wyk. Ludmiła Jakubczak) – z Anetą Kręglicką i zespołem Buffo
„Malagenia” (oryg. wyk. wersji polskiej: Sława Przybylska) - ze Stanisławem Plakwiczem
Dodatkowe informacje: Data emisji w TV: (informacja niepewna) 13 lutego 1994 r. (TVP2).
Źródło: Piosenki i uczestnicy zidentyfikowani na podstawie filmu; dokładna data nieznana (można przypuszczać, że program nagrano późną jesienią 1993 r. tj. w okresie kiedy grano spektakl „Grosik” w Studio Buffo oraz rozpoczynała działalność „Szansa na sukces”; z drugiej strony tytuł programu wskazuje, że mógł on być emitowany w TV z okazji Walentynek 1994 r. – np. w ramach całodziennego bloku „Dzień zakochanych” w TVP2 dn. 13 lutego).
Link na YouTube:
Program TV „Dzień zakochanych szansą na sukces...” (1993)

Data: 9 listopada 1993 r. (wtorek)
700. występ musicalu Metro
Miejsce: Teatr Dramatyczny, Warszawa
Dodatkowe informacje: Z okazji 700. przedstawienia, w 1993 roku zrealizowano reportaż TV poświęcony fenomenowi musicalu Metro pt. „Idole” (data emisji w TVP1: 2 stycznia 1994 r.).
Źródło: Film z wywiadu G. Torbickiej z zespołem Metra; Gazeta Stołeczna nr 262, wydanie z dnia 09/11/1993.
Link na YouTube:
Wywiad G. Torbickiej z okazji 700. występu Metra
700. występ musicalu Metro (fragment reportażu „Idole”, 1993)

Data: 12 listopada 1993 r. (piątek)
Gala finałowa 18. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 1993
Miejsce: Teatr Muzyczny, Gdynia
Wykonanie:
„Wiem, że nie byłam dla Ciebie” (oryg. wyk. Adam Aston; walc triste z filmu „Trędowata”, reż. Juliusz Gardan, 1936)
„Ach! Jak przyjemnie” (oryg. wyk. Helena Grossówna, Jadwiga Andrzejewska oraz zespół żeński; piosenka z filmu „Zapomniana melodia”, reż. Konrad Tom, Jan Fethke, 1938) - z Moniką Ambroziak, Barbarą Melzer i Denisą Geislerovą
„Wszystko jedno czy słońce, czy deszcz” (piosenka z musicalu Metro) – z Denisą Geislerovą
Dodatkowe informacje: Data emisji w TV: 12 listopada 1993 r. (TVP1, transmisja na żywo).
Źródło: np. Gazeta Stołeczna nr 262, wydanie z dnia 09/11/1993.
Linki na YouTube:
Wiem, że nie byłam dla Ciebie (XVIII FPFF w Gdyni, 1993)
Ach! Jak przyjemnie (XVIII FPFF w Gdyni, 1993)

Data: 27 listopada 1993 r. (sobota)
koncert „Rytm serca”
Miejsce: Teatr Polski, Warszawa
Wykonanie: m. in. „Too much love will kill you” (oryg. wyk. Brian May)
Dodatkowe informacje: Koncert dedykowany osobom grającym w Totolotka, z którego dochód przeznaczony został na akcję „Lotto - dzieciom". Uczestnicy: Hanna Banaszak, Edyta Geppert, Grażyna Szapołowska, Ewa Sałacka, Beata Molak, Edyta Górniak, Krzysztof Daukszewicz, Wojciech Dmochowski, Piotr Machalica, Maciej Zembaty, Dariusz Kordek, De Mono, Ars Nova, soliści Baletu Teatru Wielkiego, duet klasyczny - Jadwiga Kotnowska i Leszek Potasiński oraz zespół dziecięcy Gawęda; reżyserował Laco Adamik.
Data emisji w TV: 15, 29 grudnia 1993 r. (TVP1).
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 271, wydanie z dnia 20/11/1993; Gazeta Stołeczna nr 278, wydanie z dnia 29/11/1993; Gazeta Telewizyjna nr 289, wydanie z dnia 11/12/1993.
Link na YouTube:
Too much love will kill you (koncert „Rytm serca”, 1993)

Data: (informacja niepewna) końcówka 1993 r.
Ostatni regularny występ w musicalu Metro
Dodatkowe informacje: Dokładna data ostatniego występu E. Górniak nieznana. Jest pewne, że Edyta grała w Metrze jeszcze w listopadzie 1993 r. Ze względu na występy w spektaklu „Brel” w Teatrze Buffo od 7 stycznia 1994 r. oraz równoległe przygotowania do Eurowizji od stycznia 1994 r. wydaje się mało prawdopodobne, by Górniak brała udział w przedstawieniach Metra w 1994 r. (poza występami gościnnymi) - nie jest to jednak wykluczone.
Źródło: imdb.com – Edyta Górniak oraz na podstawie innych wydarzeń z kariery Edyty Górniak.

Data: 31 grudnia 1993 r. (piątek)
Sylwester w „Dwójce”
Wykonanie: „Get here” (oryg. wyk. Oleta Adams)
Dodatkowe informacje: Data emisji w TV: 31 grudnia 1993 r. (TVP2).
Źródło: Na podstawie opisu do filmu.
Link na YouTube:
Get here (Sylwester w TVP2, 1993)


-------------------------------------
1994 (do Eurowizji)
-------------------------------------

Data: 7 stycznia 1994 r. (piątek)
Premiera widowiska muzycznego „Nie opuszczaj mnie... - piosenki Jacquesa Brela” / „Brel”
Miejsce: Teatr Studio Buffo, Warszawa
Wykonanie: „Nie opuszczaj mnie” (oryg. wyk. Jacques Brel), „Rosa” (oryg. wyk. Jacques Brel) – zespołowo, i inne.
Dodatkowe informacje: Przedstawienie złożone z 19 piosenek Jacquesa Brela w polskim tłumaczeniu i nowych aranżacjach. Zespół Teatru Buffo w składzie: Janusz Józefowicz (na zmianę z Dariuszem Kordkiem), Monika Ambroziak, Barbara Melzer, Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Ilona Trybuła, Krzysztof Adamski, Wojciech Dmochowski, Piotr Hajduk. Reżyseria i choreografia: Janusz Józefowicz, opracowanie muzyczne: Janusz Stokłosa; piosenki Jacquesa Brela w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego.
Źródło: Studio Buffo – strona oficjalna; Gazeta Stołeczna nr 5, wydanie z dnia 07/01/1994; Gazeta Stołeczna nr 7, wydanie z dnia 10/01/1994.
Link na YouTube:
Rosa (fragment widowiska muzycznego „Brel”, 1994)
Premiera spektaklu „Brel” (reportaż z Teatru Buffo, 1994)

Data: 4 marca 1994 r. (piątek)
Koncert „Blues minus. Jonasz Kofta - największe przeboje”
Miejsce: Operetka Warszawska
Wykonanie:
„Lubię smutek pustych plaż” (oryg. wyk. Grażyna Łobaszewska)
„Pamiętajcie o ogrodach” (oryg. wyk. Jan Pietrzak) - wykonanie zbiorowe z innymi uczestnikami (na rozpoczęcie i zakończenie spektaklu)
Dodatkowe informacje: Koncert poświęcony piosenkom z tekstami Jonasza Kofty w nowych aranżacjach. Uczestnicy: Edyta Geppert, Katarzyna Groniec, Kayah, Barbara Melzer, Iza Zając, Czesław Niemen, Wojciech Dmochowski, Piotr Hajduk, Robert Janowski, Arkadiusz Kobierowski, Jakub Sienkiewicz, Bartosz Obuchowicz, Cygański Zespół Muzyczny „Terno”, Studio Singers; reżyserował Jan Szurmiej.
Data emisji w TV: 20 marca 1994 r. (TVP2).
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 52, wydanie z dnia 03/03/1994; Gazeta Stołeczna nr 55, wydanie z dnia 07/03/1994.
Linki na YouTube:
Lubię smutek pustych plaż (koncert „Blues – minus”, 1994)
Pamiętajcie o ogrodach (koncert „Blues – minus”, 1994; wersja początkowa)
Pamiętajcie o ogrodach (koncert „Blues – minus”, 1994; wersja końcowa)

Data: marzec 1994 r.
Nagranie studyjne piosenki „To nie ja!” (muz. Stanisław Syrewicz)
Miejsce: RG Jones Studios, Londyn
Dodatkowe informacje: Po powrocie z nagrania, w marcu 1994 r. w Warszawie nagrano teledysk do piosenki, zrealizowany przez Bolesława Pawicę.
Źródło: Książka: Jacek Cygan, Życie jest piosenką. Wydawnictwo Znak, październik 2014.
Link na YouTube:
To nie ja (teledysk, 1994)

Data: 30 kwietnia 1994 r. (sobota)
39. Konkurs Piosenki Eurowizji
Miejsce: Point Theatre, Dublin, Irlandia
Wykonanie: „To nie ja!” (muz. Stanisław Syrewicz)
Dodatkowe informacje: Piosenka wykonywana przez Edytę Górniak zajęła II. miejsce w konkursie, zdobywając 166 punktów.
I miejsce: „Rock 'N' Roll Kids” (Irlandia; wyk. Paul Harrington i Charlie McGettigan, 226 pkt); III. miejsce: „Wir geben 'ne Party” (Niemcy; wyk. Mekado, 128 pkt).
Data emisji w TV: 30 kwietnia 1994 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: np. Wikipedia - Konkurs Piosenki Eurowizji 1994
Linki na YouTube:
To nie ja (Konkurs Piosenki Eurowizji – popołudniowa próba generalna, 29 kwietnia 1994)
To nie ja (Konkurs Piosenki Eurowizji - wieczorna próba generalna, 29 kwietnia 1994)
To nie ja (Konkurs Piosenki Eurowizji – próba generalna z udziałem jury, 30 kwietnia 1994)
To nie ja (Konkurs Piosenki Eurowizji – występ finałowy, 30 kwietnia 1994)

---------------
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2015, 18:01 przez otruty_gniewem, łącznie zmieniany 1 raz.
Madlen
Lunatique
Lunatique
Posty: 2909
Rejestracja: 06 paź 2008, 13:34
Lokalizacja: Polska

Re: Edyta na YouTube

Post autor: Madlen »

otruty_gniewem, niesamowita robota, dziękuję Ci bardzo! Liczę wkrótce na dalszą część - po Eurwozji :d
MacLean
Impossible
Impossible
Posty: 1809
Rejestracja: 25 kwie 2009, 0:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Edyta na YouTube

Post autor: MacLean »

W istocie, niezwykle przydatne opracowanie. Serdeczne dzięki. :mexicanwave: :aww:
A tak swoją drogą, interpretacja "Pamiętajcie o ogrodach" bardzo mnie zawiodła. :nienie:
Awatar użytkownika
Dobi
Administrator
Administrator
Posty: 4258
Rejestracja: 23 gru 2004, 12:46
Ulubiona piosenka: Smocze wzgórze
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początki kariery Edyty

Post autor: Dobi »

Jestem pod wrażeniem. Bardzo szczegółowe opracowanie i od razu linku do wykonań :d Czyli to co lubię a nie same suche fakty :P Dla osoby która nie śledziła poczynać Edyty od początku kariery świetne.

Stąd też uznałem, że zasługuje to na osobny wątek :d
otruty_gniewem
Hope for us
Hope for us
Posty: 47
Rejestracja: 18 lip 2015, 11:49
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Polska

Re: Początki kariery Edyty

Post autor: otruty_gniewem »

Dzięki.
Chciałem, by wyszło rzetelnie, ale i tak nie obyło się bez pomyłki - informacja, że Edyta otrzymała Miss Foto w Sopocie 93 jest błędna, nagrodę tę dostała wyłącznie rok później. Niestety nie dam rady już tego edytować.
Mam chwilowo dostęp do pełnych archiwów Wyborczej i Rzeczpospolitej, spróbuję stamtąd wydobyć jakieś nowe/dokładniejsze daty czy mniejsze wydarzenia z kolejnych lat i uporządkować. Już po pierwszym przeglądzie widać jednak, że z 94 i 95 r., kiedy w karierze Edyty panował spory chaos, może być kłopot...

-- Dodano: 29 sty 2016, o 01:26 --

U Edyty sezon ogórkowy w pełni, pora zatem na trochę historii:)

Małe uzupełnienie do opracowania sprzed Eurowizji (podziękowania dla adminów za umożliwienie edytowania starego posta) - usunięte nieaktywne linki oraz wspomniany poprzednio błąd, dodane jedno wydarzenie oraz kilka linków z krótkimi fragmentami reportaży (emitowanych w TVP w styczniu 1994 r.) ze spektakli "Do grającej szafy..." (w Buffo), "Brel" i z 700. występu Metra. Filmiki te powstały z pocięcia większego pliku zawierającego fragmenty nagrań dot. Metra/Buffo, udostępnionego na forum X lat temu, wraz z dziesiątkami innych unikalnych staroci, przez nieocenioną starą gwardię (Bob/baker/vanity/pama/diuk69/DS/Romulus/Onyx i in.). Nagrania te były chyba dość niszowe, tym bardziej warte są przypomnienia.
Poprawiłem też datę debiutu Górniak w Opolu '90 (występ konkursowy w Teatrze Kochanowskiego) z 20 na 21 czerwca. Informacja z wcześniejszego źródła (kalendarium Z. Górnego) była błędna, o czym przekonuje archiwalna prasa (jako potwierdzenie: skan artykułu z Trybuny Robotniczej z 21 czerwca 1990 r., prawdopodobnie jedna z pierwszych wzmianek prasowych o Edycie; do znalezienia w bibliotekach cyfrowych).

------------------------------------------------------------

c.d. - próba zebrania i uporządkowania dat wydarzeń od zakończenia Eurowizji do 2001 r., z uwzględnieniem występów muzycznych (koncerty/recitale, programy TV, udział w galach/imprezach/festynach/itp), nagród i wyróżnień, epizodów w filmie i reklamie, premier i promocji albumów oraz singli. Pominięte (z pojedynczymi wyjątkami): wywiady radiowe i prasowe, mniej istotne wywiady i programy TV, sesje zdjęciowe, życie prywatne.
Spisowi wydarzeń i dat towarzyszy garść mniej lub bardziej zbędnych wypełniaczy: dodatkowych informacji (opracowanych gł. na podstawie gazet), komentarzy, źródeł. Żeby było mniej nudno, dla ilustracji dodawałem linki do filmów (YT lub wideografia forum) lub zdjęć (z portali informacyjnych, kilka z forum, facebooka (opublikowane na profilu Górniak), parę skanów z regionalnych gazet).
<Jeśli zamieszczanie takiej ilości linków w otwartym dziale jest problematyczne, mogę je usunąć lub można np. przenieść wątek do działu audio/video...>

Głównym źródłem dat była prasa codzienna (w znacznie mniejszym zakresie czasopisma kolorowe, do których miałem ograniczony dostęp - nigdy nie zbierałem żadnych materiałów o Edycie). Miejscami pomagały stare ramówki TV, artykuły internetowe, wywiady prasowe/TV i książki. Bardzo przydatne w ustaleniu wielu faktów było forumowe kalendarium koncertów oraz lektura archiwum forum (nie sposób nie wspomnieć tu zwłaszcza o baker i jej ogromnej wiedzy z tego okresu). Podziękowania również dla edikate za pomoc w ustaleniu szczegółów jednego wydarzenia.

Oczywiście, lista jest dalece niekompletna - brakuje sporo mniejszych występów i programów TV (zwłaszcza koncertów branżowych i występów TV z czasów promocji "EG" za granicą oraz koncertów zamkniętych dla świata polityki/biznesu, których chyba nie sposób w pełni odtworzyć; do ustalenia pozostaje też m.in. obecność Edyty w niektórych koncertach z cyklu "Zjazd Gwiazd"); dość pobieżnie potraktowana jest działalność zagraniczna; wreszcie sporo dat udało się ustalić jedynie w przybliżeniu. Jakość źródeł też jest różna - starałem się opierać na gazetach codziennych jako najbardziej wiarygodnym źródle dat, jednak nie zawsze było to możliwe. Przykładowo, daty wydania singli pochodzą w większości z baz tworzonych przez społeczność internetową (discogs, musicbrainz) i nie zawsze są w 100% pewne (co widać zwłaszcza w przypadku rozbieżności między nimi).

Może uda się kiedyś uzupełnić obecne braki i niedokładności - póki co, zarówno moje źródła jak i zapał nieco się wyczerpały:) Będę jednak wdzięczny za informacje o ewentualnych błędach - w razie potrzeby będę mógł edytować posta i na bieżąco poprawiać.
Miłego dnia!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------
1994 (po Eurowizji)
-------------------------------------

Data: 9 maja 1994 r. (poniedziałek)
Gościnny występ w 770. przedstawieniu musicalu Metro
Miejsce: Teatr Dramatyczny, Warszawa
Wykonanie: „Litania”
Dodatkowe informacje: Był to pierwszy występ Górniak po powrocie z Eurowizji. Edyta wykonała gościnnie jedną piosenkę („Litanię”). Po zakończeniu spektaklu wręczono uroczyście „Złote Płyty” dla zespołu Metra za 180 tys. (wg innego źródła: 190 tys.) sprzedanych kaset z muzyką z musicalu (wydanych przez Pomaton w 1992 r.). Odbyła się również promocja płyty kompaktowej z muzyką z Metra, która w tym czasie ukazała się na rynku.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 108, wydanie z dnia 11/05/1994; Gazeta Stołeczna nr 109, wydanie z dnia 12/05/1994; Gazeta Kielecka nr 105, 1-2 czerwca 1994 r.
Foto: Warszawa, „Złota Płyta” dla Metra (maj 1994)

Data: połowa maja 1994 r.
Występ muzyczny podczas imprezy plenerowej w Chorzowie
Miejsce: Chorzów
Wykonanie: „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: Według informacji podanej w książce J. Cygana, dwa tygodnie po Eurowizji (w połowie maja) Edyta uczestniczyła w dużej imprezie plenerowej w Chorzowie, gdzie zaśpiewała „To nie ja!”. Można przypuszczać, że był to festyn „Święto Wiosny” zorganizowany 14 maja 1994 r. w Chorzowie (informacja o wydarzeniu odnaleziona na stronie firmy uczestniczącej w organizacji imprezy), nie jest to jednak pewna informacja.
Źródło: Jacek Cygan, Życie jest piosenką. Wydawnictwo Znak, październik 2014.

Data: 21 maja 1994 r.
Udział i występ muzyczny w imprezie „Gdynia-Parner. Uwertura”
Miejsce: Hotel „Gdynia”, Gdynia
Dodatkowe informacje: Z odnalezionych zdjęć (źródło: kfp.pl) wynika, że Edyta – poza występem muzycznym – wystąpiła również w roli hostessy podczas aukcji obrazów.
Źródło: Wywiad prasowy (1994); kfp.pl.

Data: II połowa maja lub początek czerwca 1994 r.
Występ muzyczny w niemieckim programie rozrywkowym „RTL Nachtshow”
Miejsce: Studio RTL, Hürth k. Kolonii, Niemcy
Wykonanie: „Once in a lifetime”
Dodatkowe informacje: Wieczorny talk-show, emitowany w latach 1994-95 w niemieckiej RTL (w polskich ramówkach TV pt. „Wieczorny show (RTL)” lub „Nocny show (RTL)”). Zaproszenie do programu było pierwszą propozycją otrzymaną przez Górniak po występie w Konkursie Piosenki Eurowizji. Odcinek z udziałem Edyty nagrano najprawdopodobniej jeszcze w maju, ewentualnie w pierwszej połowie czerwca 1994 r. Dokładna data emisji w TV nieznana (nie wcześniej jednak niż 16 maja). Gośćmi odcinka były ponadto Paloma Picasso i Liza Minnelli.
Źródło: Film; Czas Krakowski nr 192, 19 sierpnia 1994 r.; Gazeta Krakowska nr 190, 19 sierpnia 1994 r.; Internet - różne.
Link na YouTube:
Once in a lifetime (RTL Nachtshow, 1994)

Data: 17 czerwca 1994 r. (piątek)
Udział w jury konkursu „Zostań Marilyn Monroe”
Miejsce: Centrum Handlowe „Panorama”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Konkurs dla dziewcząt na „najlepsze wcielenie Marilyn Monroe”, zorganizowany przez Radio WaWa i firmę Swatch w warszawskim centrum handlowym. Wśród jurorów znaleźli się m.in. Edyta Górniak, Jacek Skubikowski i Aleksandra Laska.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 141, wydanie z dnia 20/06/1994.; Życie Warszawy nr 145, 22 czerwca 1994 r.
Foto: Warszawa, „Zostań Marilyn Monroe” (czerwiec 1994)

Data: 18 czerwca 1994 r. (sobota)
Koncert „Cuda – Wianki” w Kielcach
Miejsce: Amfiteatr na Kadzielni, Kielce
Dodatkowe informacje: Widowisko estradowe z okazji Nocy Świętojańskiej, w którym wystąpiły gwiazdy polskiej piosenki i kabaretu, m.in. Edyta Górniak, Czerwone Gitary, Marcin Daniec, Krzysztof Ibisz (prowadzący). Wg relacji K. Ibisza, Górniak zaśpiewała dziewięć bisów.
Był to pierwszy solowy recital Edyty po występie w Konkursie Piosenki Eurowizji. Koncert w Kielcach zapoczątkował także długoletnią współpracę Górniak z Leszkiem Kumańskim (kielecka agencja „Kuman-Art”), organizatorem imprez masowych oraz producentem telewizyjnym, kontynuowaną w latach 1994-96 (występy w widowiskach estradowych, m.in. kabaretonie w Radomiu (1994), konkursie „Miss Ziemi Kieleckiej ‘95”, cyklu widowisk muzycznych „Zjazd Gwiazd” (1995-96), imprezie „Sportowcy dzieciom. Atlanta ’96” (1996)) oraz okazjonalnie w następnych latach (m.in. udział w programach TV: „Tour de Maryla” (2001), „Gdzie jest Wodzirej? – Sylwester z TVP1 (2003)”, „Mój pierwszy raz” (2005), „Podróże z żartem” (2006), „Duże dzieci” (2006) oraz widowiskach estradowych, m.in. „Sabacie czarownic” w Kielcach (2010 i 2012) i urodzinach Koziołka Matołka w Pacanowie (2012)).
Źródło: Gazeta Kielecka nr 117, 20 czerwca 1994 r.; Słowo Ludu nr 140, 20 czerwca 1994 r.
Foto: Kielce, Kadzielnia (czerwiec 1994) - 1; Kielce, Kadzielnia (czerwiec 1994) - 2

Data: 22-25 czerwca 1994 r. (środa-sobota)
XXXI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Miejsce: Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opole (22 czerwca); Amfiteatr, Opole (25 czerwca)
Wykonanie: m.in. „Kasztany”, premierowe wykonanie „Jestem kobietą” (22 czerwca); m.in. „To nie ja!” (z trzema bisami) (25 czerwca)
Dodatkowe informacje: 31. edycja festiwalu odbyła się w dniach 22-25 czerwca. Udział Edyty Górniak: 22 czerwca – recital po zakończeniu konkursu „Debiutów” (jako gość specjalny); 25 czerwca (właściwie 26 czerwca, gdyż występ miał miejsce po północy) – występ w koncercie finałowym „Mikrofon i ekran”, podczas którego Edyta otrzymała nagrodę im. Karola Musioła Towarzystwa Przyjaciół Opola za indywidualność wykonawczą.
Data emisji w TV: 26 czerwca („Mikrofon i ekran”, TVP 1; retransmisja); ponadto, 8 października 1994 r. nadano godzinny reportaż pt. „Edyta Górniak w Opolu” (TV Polonia / TV Katowice).
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 144, wydanie z dnia 23/06/1994; Rzeczpospolita, 23 czerwca 1994 r.; Życie Warszawy nr 155-156, 2-3 lipca 1994 r.; Jacek Cygan, Życie jest piosenką. Wydawnictwo Znak, październik 2014.
Linki na YouTube:
Jestem kobietą (KFPP Opole, 1994)
Wręczenie nagrody im. K. Musioła i „To nie ja (3x bis)” (KFPP Opole, 1994)

Data: koniec czerwca 1994 r.
Występ muzyczny podczas jubileuszu 8 lat „Teleexpressu”
Miejsce: Ogród restauracji „Belvedere”, Warszawa
Wykonanie: „Happy birthday”, „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: Uroczystość jubileuszowa z okazji rocznicy „Teleexpressu” odbyła się w ostatnich dniach czerwca (ok. 29.VI). W imprezie wzięli udział znani politycy (m.in. J. Oleksy, L. Miller), dziennikarze i artyści (m.in. J. Cygan, D. Kordek). Edyta zaśpiewała dwie piosenki („Happy Birthday”, „To nie ja!”).
Źródło: Życie Warszawy nr 159, 6 lipca 1994 r.; eastnews.pl.
Foto: Warszawa, jubileusz Teleexpressu (czerwiec 1994)

Data: 26 lipca 1994 r. (wtorek)
III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Słowiański Bazar”
Miejsce: Amfiteatr, Witebsk, Białoruś
Dodatkowe informacje: Trzecia edycja festiwalu, obejmującego - poza wydarzeniami muzycznymi - również inne dziedziny sztuk (stąd właściwa nazwa „Międzynarodowy Festiwal Sztuk"), odbyła się w dniach 18-26 lipca. Wg RP, występ Edyty zaplanowano na 25 lipca, a wg GW – 26 lipca (w koncercie galowym na zakończenie festiwalu). Data 26 lipca, jako pochodząca z bardziej aktualnego artykułu, wydaje się bardziej prawdopodobna.
W pierwszym koncercie galowym (19.VII) zaśpiewał Michał Bajor (jednocześnie juror festiwalu), a dwa dni później - w ramach „Dnia Polskiego” - wystąpili m.in. Closterkeller i B A D Master. W konkursie festiwalowym startowała Anna Maria Jopek (zdobywając trzy nagrody, w tym prywatną nagrodę przewodniczącego jury M. Legranda), dla której był to debiut telewizyjny i międzynarodowy.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 171, wydanie z dnia 25/07/1994; Rzeczpospolita, 21 lipca 1994 r.

Data: 12 sierpnia 1994 r. (piątek)
Koncert w ramach cyklu „Lato Artystyczne - Koncerty na dziedzińcach Krakowa”
Miejsce: Dziedziniec Collegium Medicum UJ, Kraków
Dodatkowe informacje: Cykliczna impreza plenerowa, organizowana od 1994 r. w Krakowie w miesiącach wakacyjnych, składająca się z czterech koncertów różnych artystów na najpiękniejszych dziedzińcach miasta. Oprócz Górniak, 12 sierpnia wystąpili Danuta Błażejczyk i Dariusz Kordek.
Edyta wzięła również udział w edycji „Lata artystycznego” z 2005 r., występując tym razem na dziedzińcu Collegium Maius UJ.
Źródło: Dziennik Polski nr 185, 11 sierpnia 1994 r.; Echo Krakowa nr 157, 12-15 sierpnia 1994 r.; Gazeta Krakowska nr 190, 19 sierpnia 1994 r.
Foto: Kraków, koncert na dziedzińcu CMUJ (sierpień 1994)

Data: 20 sierpnia 1994 r. (sobota)
Występ muzyczny w koncercie „Top-Show 1994” w Budapeszcie
Miejsce: Stołeczny Teatr Operetki, Budapeszt, Węgry
Wykonanie: „Too much love will kill you”, „Once in a lifetime”
Dodatkowe informacje: Udział w koncercie składankowym „Top-show”, realizowanym cyklicznie w latach 1993-1998 dla węgierskiej telewizji. W programie z sierpnia 1994 r. wystąpili również zwycięzcy konkursu Eurowizji ’94 – Charlie McGettigan i Paul Harrington, oraz artyści węgierscy. W całej historii programu wystąpiło wielu popularnych wykonawców międzynarodowych, m.in. Kylie Minogue, Toto Cutugno, Bonnie Tyler, Dr Alban, Gilbert Bécaud, Al Bano i Romina Power.
Źródło: nava.hu – Top-show 1994
Linki do filmu:
Edyta Górniak - występ w Budapeszcie (sierpień, 1994)
Too much love will kill you (Budapeszt, sierpień 1994)
Once in a lifetime (Budapeszt, sierpień 1994)

Data: 21 sierpnia 1994 r. (niedziela)
Premiera telewizyjna reportażu „Edyta Górniak – LIVE”
Dodatkowe informacje: Reportaż poświęcony działalności Edyty Górniak po występie w Konkursie Piosenki Eurowizji (wizyta w Opolu i Warszawie, nagrywanie anglojęzycznej płyty w Londynie), uzupełniony o wypowiedzi rodziny, znajomych i współpracowników. Realizacja: Łukasz Kośmicki, Piotr Gliwiński. Data nagrania: ok. czerwca 1994 r. Premiera telewizyjna odbyła się 21 sierpnia w TVP2.
Źródło: Gazeta Telewizyjna nr 193, wydanie z dnia 20/08/1994.
Link do filmu:
Reportaż Edyta Górniak – Live (1994)

Data: 26-27 sierpnia 1994 r. (piątek-sobota)
XXXI Sopot Festival
Miejsce: Opera Leśna, Sopot
Wykonanie: „Jestem kobietą”, „To nie ja!”, „Too much love will kill you”, „Once in a lifetime”, „Niebo to my” (26 sierpnia); „To nie ja!” (27 sierpnia)
Dodatkowe informacje: Festiwal w Operze Leśnej odbył się w dniach 26-27 sierpnia (licząc wszystkie imprezy festiwalowe: 12-28 sierpnia). Edyta Górniak wystąpiła poza konkursem: 26 sierpnia (podczas koncertu gwiazd festiwalu) i 27 sierpnia (podczas koncertu galowego).
Edyta otrzymała nagrodę specjalną XXXI Sopot Festival: „Miss Foto” (aka „Miss Obiektywu”), którą wręczono podczas koncertu galowego 27 sierpnia.
Data emisji w TV: 26-27 sierpnia 1994 r. (TVP2; transmisja na żywo)
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 200, wydanie z dnia 29/08/1994; Rzeczpospolita, 27 sierpnia 1994 r.; Rzeczpospolita, 29 sierpnia 1994 r.; Bałtycka Agencja Artystyczna
Linki na YouTube:
Jestem kobietą / To nie ja (XXXI Sopot Festival, 1994)
Too much love will kill you (XXXI Sopot Festival, 1994)
To nie ja (koncert galowy XXXI Sopot Festival, 1994)

Data: wrzesień 1994 r.
Wywiad i występ muzyczny w programie „MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna”
Miejsce: Warszawa
Wykonanie: „Kasztany”
Dodatkowe informacje: Na zakończenie programu Edyta wykonała „Kasztany” z akompaniamentem Janusza Stokłosy. Drugim gościem odcinka był Krzysztof Zanussi.
Data nagrania (wrzesień, najprawdopodobniej w połowie miesiąca) ustalona na podstawie aktualnych wydarzeń omawianych w programie. Dokładna data premierowej emisji odcinka w TVP1 nieznana.
Źródło: Film.
Link na YouTube:
Wywiad i „Kasztany” (MdM, 1994)

Data: 18 września 1994 r. (niedziela)
Występ muzyczny w imprezie „Święto Uśmiechu ‘94”
Miejsce: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, Chorzów
Dodatkowe informacje: Festyn odbył się w dniach 17-18 września i obejmował imprezy rozrywkowe i sportowe dla dzieci oraz występy znanych zespołów i wykonawców, m.in. Varius Manx (17.IX), Edyty Górniak i Maryli Rodowicz (18.IX).
Źródło: Trybuna Śląska nr 215, 15 września 1994 r.

Data: wrzesień 1994 r.
(informacja niepewna) Występ muzyczny w Ostrowie Wielkopolskim
Miejsce: Ostrów Wielkopolski
Dodatkowe informacje: Informacja o planowanych na wrzesień koncertach: w Ostrowie Wielkopolskim, Toruniu i Chorzowie pochodzi z wywiadu z Edytą z połowy sierpnia 1994 r. W późniejszych źródłach udało się potwierdzić jedynie udział w Chorzowie. W Toruniu Górniak wystąpiła w październiku; niewykluczone, że był to ten sam koncert co zapowiadany w wywiadzie, lecz zrealizowany w późniejszym terminie.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 190, 19 sierpnia 1994 r.

Data: jesień 1994 r.
Nagranie wideo piosenki „Litania” do telewizyjnej ekranizacji musicalu Metro
Miejsce: Studio Buffo, Warszawa
Wykonanie: „Litania”
Dodatkowe informacje: Data nagrania filmowej wersji „Metra” – jesień 1994 r. (prawdopodobnie wrzesień/październik 1994 r., brak jednak publikowanego źródła).
Film ukończono w 1994 r. i wydano w niskim nakładzie na kasetach VHS. Sprzedaż komercyjną kaset wideo rozpoczęto 9 kwietnia 1995 r., a premiera telewizyjna spektaklu odbyła się w poniedziałek wielkanocny 17 kwietnia 1995 r. (TVP1).
Muzyka: Janusz Stokłosa, adaptacja i choreografia: Janusz Józefowicz.
Źródło: Film; Metro – Wikipedia; Życie Warszawy nr 97-98, 8-9 kwietnia 1995 r.
Link na YouTube:
Litania (wersja TV musicalu Metro, 1994)

Data: wrzesień - październik 1994 r.
Promocja singla „Once in a lifetime - To nie ja” w Niemczech
Miejsce: Niemcy (m.in. Hamburg, Kolonia, Monachium)
Dodatkowe informacje: Koncerty promocyjne dla przedstawicieli branży muzycznej m.in. w Hamburgu, Kolonii (wrzesień/październik), Monachium (październik). Inauguracja w Hamburgu, promocja kontynuowana jesienią 1994 r.
Źródło: Wywiad w TVP1 (październik 1994); Gazeta Krakowska nr 190, 19 sierpnia 1994 r.; daty innych wydarzeń.

Data: 30 września 1994 r. (piątek)
Premiera singla promocyjnego z piosenką „Jestem kobietą”
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: Piosenkę wydano na płycie promocyjnej wytwórni Pomaton EMI, zawierającej składankę piosenek różnych wykonawców (oprócz E. Górniak: R. Janowski, M. Jackowski, M. Umer, zespół Raz, Dwa, Trzy).
Teledysk do „Jestem kobietą” (reżyseria: Gareth Roberts) zrealizowano późną jesienią 1994 r. w Londynie; telewizyjna premiera miała miejsce pod koniec roku.
Data wydania singla pochodzi z Wikipedii, gdzie nie jest poparta wiarygodnym źródłem, jednak pokrywa się z datą premiery piosenki na Liście Przebojów Programu Trzeciego.
Źródło: Wikipedia – Jestem kobietą; edytaportfolio.za.pl; Archiwum Listy Przebojów Trójki – Edyta Górniak; Jacek Cygan, Życie jest piosenką. Wydawnictwo Znak, październik 2014.
Link do filmu:
Jestem kobietą (teledysk, 1994)

Data: 1 października 1994 r. (sobota)
Koncert finałowy II Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej 1994
Miejsce: Studio TVP (S1) przy Woronicza, Warszawa
Wykonanie: „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: Występ podczas gali wręczenia nagród dla najlepszych produkcji filmowych mijającego roku, zorganizowanej po raz drugi (i ostatni) przez Telewizję Polską. Wystąpili również m.in. Robert Janowski, Ewa Błaszczyk, Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat.
Data emisji w TV: 1 października 1994 r. (TVP1, TV Polonia; transmisja na żywo).
Źródło: Film; Antena nr 43, 17 października 1994 r.
Link na YouTube:
To nie ja (II FPTT, 1994)

Data: 2 października 1994 r. (niedziela)
III Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Białostockie Malwy ‘94”
Miejsce: Hala „Włókniarza”, Białystok
Wykonanie: m.in. „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: Trzecia edycja festiwalu odbyła się w dniach 1-2 października. W pierwszym dniu, w konkursie dla młodych talentów wzięli udział wokaliści z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy (laureatkami poprzedniej edycji „Białostockich Malw” były: Ines Zaczek – później wokalistka Kairos, Anna Maria Jopek i Dorota Miśkiewicz). W koncercie galowym, drugiego dnia festiwalu, wystąpili gościnnie Edyta Górniak i Michał Bajor. Reportaż z festiwalu wyemitowano w TVP2 w lutym 1995 r.
Od 1995 roku, tj. po przeniesieniu do Białej Podlaskiej (a następnie do Płocka i Siedlec), festiwal znany jako „Malwy”.
Źródło: Rzeczpospolita 30 sierpnia 1994 r.; Głos Pomorza, nr 227, 29 września 1998 r.

Data: I połowa października 1994 r.
Występ muzyczny w Toruniu
Miejsce: Toruń
Dodatkowe informacje: Informacja o występie w Toruniu podana w wywiadzie dla TVP1, przeprowadzonym w dniu wyjazdu Edyty na serię koncertów w polskich miastach. Brak bliższych szczegółów dotyczących wydarzenia (wg słów Edyty, zaplanowane były dwa koncerty z jej udziałem). Najprawdopodobniej, podobnie jak w przypadku innych występów Górniak w 1994 r., był to krótki recital (lub wykonanie pojedynczej piosenki) w ramach większej imprezy estradowej (np. widowisko muzyczno-kabaretowe, koncert składankowy, gala lub inna impreza zamknięta), a nie samodzielny koncert.
Data (między 10-14 października) ustalona na podstawie wydarzeń omawianych w wywiadzie oraz terminów innych występów.
Źródło: Wywiad w TVP1 (październik 1994)

Data: 15 października 1994 r. (sobota)
Recital podczas II Spotkań Muzyczno-Kabaretowych „Palma ‘94”
Miejsce: Hala „Unii” („Jaskółka”), Tarnów
Dodatkowe informacje: W drugiej edycji widowiska estradowego pod nazwą „Odbiła Mi Palma” wystąpili również Skaldowie oraz czołówka polskich kabaretów.
Źródło: Tarnowski Magazyn Informacyjny (TEMI) nr 41, 12 października 1994 r.

Data: połowa października 1994 r.
Występ muzyczny w Katowicach
Miejsce: Katowice
Dodatkowe informacje: Informacja o występie w Katowicach podana w wywiadzie dla TVP1, przeprowadzonym w dniu wyjazdu Edyty na serię koncertów w polskich miastach. Brak bliższych szczegółów dotyczących wydarzenia. Najprawdopodobniej, podobnie jak w przypadku innych występów Górniak w 1994 r., był to krótki recital (lub wykonanie pojedynczej piosenki) w ramach większej imprezy estradowej (np. widowisko muzyczno-kabaretowe, koncert składankowy, gala lub inna impreza zamknięta), a nie samodzielny koncert.
Data (ok. 16 października) ustalona na podstawie wydarzeń omawianych w wywiadzie oraz terminów innych występów.
Źródło: Wywiad w TVP1 (październik 1994)

Data: połowa października 1994 r.
Recital podczas widowiska muzyczno-kabaretowego „Szok” w Radomiu
Miejsce: Dom Kultury (obecnie: Miejski Ośrodek Kultury) „Amfiteatr”, Radom
Dodatkowe informacje: Kabareton prowadził Krzysztof Ibisz. Informacja o występie w Radomiu podana w wywiadzie dla TVP1, przeprowadzonym w dniu wyjazdu Edyty na serię koncertów w polskich miastach. Impreza zidentyfikowana na podstawie odnalezionych zdjęć i fragmentu filmu. Orientacyjna data (ok. 16-20 października) ustalona na podstawie wydarzeń omawianych w wywiadzie oraz dat innych występów.
Źródło: Wywiad w TVP1 (październik 1994)
Foto: Radom, Amfiteatr (październik 1994)

Data: 30 października 1994 r. (niedziela; data emisji w TV)
Wywiad i występ muzyczny w programie „Wieczór z Alicją”
Miejsce: Warszawa
Wykonanie: „Jej portret”, „Jabłuszko pełne snu” (z Mieczysławem Wojnickim)
Dodatkowe informacje: Program nagrano bezpośrednio po powrocie Edyty z serii koncertów w Polsce (ok. 20 października 1994 r.) i wyemitowano 30 października w TVP1.
„Jabłuszko pełne snu” Edyta zaśpiewała w duecie z oryginalnym wykonawcą piosenki, wówczas 75-letnim Mieczysławem Wojnickim.
Źródło: Film; terminy innych wydarzeń; Życie Warszawy nr 273-274, 29-30 października 1994 r.
Linki na YouTube:
Jej portret (Wieczór z Alicją, 1994)
Jabłuszko pełne snu (Wieczór z Alicją, 1994)
Wieczór z Alicją – wywiad i piosenki (1994)

Data: późna jesień 1994 r.
Premiera singla „Once in a lifetime - To nie ja”
Miejsce: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Polska
Wykonanie: Lista utworów: „Once in a lifetime”, „To nie ja!”.
Dodatkowe informacje: Wg artykułu z GW, był to pierwszy od prawie 10 lat (tj. po zakończeniu epoki płyt winylowych) singiel komercyjny wydany w Polsce (i pierwszy w historii wydany na płycie kompaktowej).
Data wydania singla różni się w zależności od źródła: od 14 września (wg musicbrainz) do 12 grudnia (wg discogs). W artykułach prasowych podawane są mniej precyzyjne informacje (jesień, późna jesień lub grudzień 1994 r.). Rozbieżności mogą wynikać z faktu, że sprzedaż komercyjną rozpoczęto dopiero po pewnym czasie od premiery radiowej w stacjach niemieckich. W wywiadzie D. Szpetkowskiej z pierwszej połowy października, Górniak zaprezentowała - po raz pierwszy w Polsce - okładkę i zapowiadała premierę płyty na ok. 20 października.
Singiel nagrywano na przełomie maja/czerwca 1994 r. i wydano w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Teledysk zrealizowano latem 1994 r. (w okolicach sierpnia; reżyseria: Kola Ilori).
Źródło: discogs.com; musicbrainz.org; IMVDb.com; Gazeta Stołeczna nr 227, wydanie z dnia 28/09/1996.
Link do filmu:
Once in a lifetime (teledysk, 1994)

Data: listopad 1994 r. (data publikacji)
Okładka i wywiad dla „Playboya”
Dodatkowe informacje: Sesję zdjęciową oraz wywiad (z cyklu „20 pytań do…”) przeprowadzono jeszcze latem (zdjęcia wykonano dzień po ścięciu długich włosów Edyty, mniej więcej w połowie lipca), jednak zapowiadany pierwotnie na wrzesień numer ukazał się ostatecznie z dwumiesięcznym opóźnieniem.
Źródło: Playboy nr 11 (24), listopad 1994; Gazeta Krakowska nr 190, 19 sierpnia 1994 r.

Data: 26 listopada 1994 r. (sobota)
6. Chanson Festival „Köln-Breslau-Moskau-Paris” aka 6. Przegląd Piosenki „Kolonia-Wrocław-Moskwa-Paryż”
Miejsce: Sala medialna Deutsche Rundfunk, Kolonia, Niemcy
Wykonanie: „Room for change”, „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: Cykliczny przegląd piosenki organizowany przez Niemiecko Polskie Towarzystwo Kulturalne POLONICA e.V w Kolonii. Szósta edycja festiwalu trwała od 24 do 27 listopada 1994 r. Uroczysty koncert galowy z udziałem m.in. Edyty Górniak, laureatów wrocławskiego przeglądu piosenki aktorskiej (Mariusz Kiljan i Iwona Konieczkowska) oraz gwiazdy festiwalu – Edyty Geppert, transmitowano na żywo 26 listopada w TV Polonia i niemieckej Deutsche Welle.
Źródło: Trybuna Śląska, nr 274, 25 listopada 1994 r.; Odra, Tom 35 (1-6), 1995 r.; Wikia o Starej Telewizji.
Link na YouTube:
Room for change; To nie ja (Kolonia, 1994)

Data: koniec listopada 1994 r.
Występ podczas uroczystości w konsulacie RP w Niemczech
Miejsce: Konsulat RP, Kolonia, Niemcy
Wykonanie: „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: Na podstawie filmu można stwierdzić, że nagranie przedstawia okolicznościowe spotkanie w dawnej siedzibie konsulatu RP w Kolonii, związane z trwającym przeglądem piosenki 6. Chanson Festival, zorganizowanym przez Niemiecko Polskie Towarzystwo Kulturalne POLONICA e.V. w dniach 24-27 listopada 1994 r. Nagranie pochodzi najprawdopodobniej z reportażu pt. „Edyta Geppert na Chanson Festival”, emitowanego 15 sierpnia 1995 r. w TV Polonia.
Źródło: Film
Link na YouTube:
To nie ja (fragment; Niemcy, 1994)

Data: 4 grudnia 1994 r. (niedziela)
Koncert mikołajkowy w Chorzowie
Miejsce: Hala „Kapelusz”, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, Chorzów
Wykonanie: m.in. „Niebo to my”
Dodatkowe informacje: Charytatywna impreza plenerowo-estradowa dla dzieci z ośrodków opieki i domów dziecka pod hasłem „I ty możesz zostać św. Mikołajem”, zorganizowana w dniach 3-4 i 6 grudnia przez Program II TVP i „Trybunę Śląską”. W koncercie dn. 4 grudnia wystąpili również m.in. Czerwone Gitary, Maryla Rodowicz, Varius Manx.
Źródło: Trybuna Śląska nr 276, 28 listopada 1994 r.; Trybuna Śląska nr 282, 5 grudnia 1994 r.

Data: 5 grudnia 1994 r. (poniedziałek)
Koncert Indywidualności Roku 1994
Miejsce: Kopalnia soli „Wieliczka” (komora „Warszawa”), Wieliczka
Wykonanie: „Niebo to my”, „Kasztany”, „To nie ja / Once in a lifetime”, „Jestem kobietą”
Dodatkowe informacje: Koncert zorganizowany w ramach V Akademickiego Forum Kultury w Krakowie. Z recitalami wystąpili: Robert Janowski, Renata Przemyk, Leszek Możdżer, Joanna Kacperek, Grzegorz Turnau, Edyta Górniak; w ostatniej chwili odwołano występ Varius Manx. Data emisji w TV: 29 grudnia 1994 r. (TVP1).
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 279, wydanie z dnia 01/12/1994; GW Kraków, wydanie z dnia 07/12/1994; Panorama Wieliczki nr 7, 15-31 grudnia 1994 r.
Link na YouTube:
Wywiad i fragment „Koncertu Indywidualności Roku 1994”

Data: grudzień 1994 r. (data premiery albumu)
Gościnny udział na płycie Henryka Miśkiewicza „More love”
Wykonanie: „Jej portret”
Dodatkowe informacje: Wykonanie piosenki „Jej portret” na albumie „More love” saksofonisty jazzowego Henryka Miśkiewicza. Data nagrania albumu: lipiec 1994 r. (wokal Edyty nagrano najprawdopodobniej dopiero jesienią), data wydania płyty: grudzień 1994 r.
Piosenka (w tej samej wersji) znalazła się również na wydanym w 1995 r. albumie Górniak „Dotyk”.
Źródło: discogs.com; Gazeta Stołeczna nr 20, wydanie z dnia 24/01/1995.

Data: 31 grudnia 1994 r. (sobota; data emisji w TV)
Występ muzyczny w programie „Sylwestrowa Dyskoteka Pana Jacka”
Miejsce: Warszawa
Wykonanie: „Pada śnieg”, „Nie daj się, śpiewaj”
Dodatkowe informacje: Program nagrano tuż przed świętami Bożego Narodzenia 1994 r. i nadano w TVP1 w sylwestrowe południe. Wykonanie „Pada śnieg” – w duecie z Krzysztofem Antkowiakiem; „Nie daj się, śpiewaj” – zespołowo z innymi uczestnikami (m.in. Anna Jurksztowicz, Krzysztof Antkowiak, De Mono, Marcin Daniec; piosenka napisana przez R. Paczkowskiego i J. Cygana specjalnie na potrzeby programu).
Źródło: Antena nr 1, 31 grudnia 1994 r.-5 stycznia 1995 r.; film.
Linki na YouTube:
Nie daj się, śpiewaj (Dyskoteka Pana Jacka, 1994)
Pada śnieg (Dyskoteka Pana Jacka, 1994)


-------------------------------------
1995
-------------------------------------

Data: 3 stycznia 1995 r. (wtorek)
Premiera piosenki specjalnej „W każdym z nas”
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: Piosenka była polskim wkładem w Europejski Rok Ochrony Przyrody 1995, ogłoszony przez Radę Europy. Autor i kompozytor: Marek Kościkiewicz. Wykonawcy: Edyta Górniak, Robert Janowski, Omar Sangare, Andrzej Krzywy, Ryszard Rynkowski, Kayah, Katarzyna Skrzynecka, Kostek Joriadis. Piosenkę nagrano 20 grudnia 1994 r. w Studio Buffo, dzień później zrealizowano wideoklip (reżyseria: Aleksandra Laska). Premiera w radio i telewizji: 3 stycznia 1995 r.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 296, wydanie z dnia 21/12/1994.
Link na YouTube:
W każdym z nas (teledysk, 1994)

Data: 20 stycznia 1995 r. (piątek)
(informacja niepewna) Recital podczas konkursu „Miss Ziemi Łódzkiej ‘95”
Miejsce: Łódź
Wykonanie: „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: Informacja o występie w Łodzi oparta wyłącznie na opisie filmu odnalezionego w Internecie (brak innych źródeł). Film był opisany jako „Miss Łodzi ‘94”, najprawdopodobniej jednak nagranie pochodzi z finału konkursu Miss Ziemi Łódzkiej ’95, który odbył się 20 stycznia 1995 r. i był jednocześnie eliminacją konkursu Miss Polonia ’95.
Górniak była gościem kilku finałów regionalnych (ponadto Miss Ziemi Kaliskiej, Miss Ziemi Kieleckiej i Miss Podlasia; lista może być niepełna) oraz finału ogólnopolskiego Miss Polonia ’95.
Źródło: Opis filmu; GW Kraków, wydanie z dnia 11/03/1995.
Link na YouTube:
To nie ja (regionalny finał Miss Polonia ‘95)

Data: 22 stycznia 1995 r. (niedziela)
Nagroda „Wielkie Mannidło” oraz występ muzyczny podczas urodzinowego balu Radia Kolor
Miejsce: Plac Zamkowy, Warszawa; dyskoteka „Ground Zero”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Nagroda dla największej indywidualności muzycznej roku. O jej przyznaniu decydowała trzyosobowa kapituła: Krzysztof Materna, Grzegorz Wasowski i Wojciech Mann. Dodatkiem do nagrody był najnowszy model Forda Fiesty. Samochód wręczono na Placu Zamkowym przy Kolumnie Zygmunta, statuetkę – podczas urodzinowego balu Radia Kolor w warszawskiej dyskotece. Edyta zaśpiewała trzy piosenki; wystąpił również zespół De Mono.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 19, wydanie z dnia 23/01/1995; Gazeta Stołeczna nr 20, wydanie z dnia 24/01/1995; Życie Warszawy nr 23, 24 stycznia 1995 r.
Foto:
Warszawa, Plac Zamkowy (styczeń 1995)
Warszawa, bal Radia Kolor w „Ground Zero” (styczeń 1995)

Data: 29 stycznia 1995 r. (niedziela; data emisji w TV)
Udział w programie TV „On, czyli kto?”
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Cykliczny program TVP1, którego bohaterami są znane osobistości polskiego życia publicznego. Edyta wystąpiła w odcinku poświęconym marszałkowi Senatu – Adamowi Struzikowi.
Źródło: Film; ramówki TV
Link do filmu:
Edyta Górniak w programie „On, czyli kto? Adam Struzik" (styczeń 1995)

Data: 31 stycznia 1995 r. (wtorek)
Uczestnictwo w uroczystej promocji książki „Dlaczego się kochają, czyli życie na różowo”
Miejsce: Klub „Tango”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Druga książka Krystyny Gucewicz (po „Kto z kim, czyli jak się kochają”) opisująca znane pary artystów i dziennikarzy. Edyta Górniak i Dariusz Kordek (oboje obecni na promocji) byli jedną z 77 par opisanych w książce.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 27, wydanie z dnia 01/02/1995.
Foto: Okładka książki „Dlaczego się kochają”

Data: 5 lutego 1995 r. (niedziela)
Nagroda muzyczna dwutygodnika „Bravo” dla wokalistki 1994 r.
Miejsce: Dyskoteka „Colosseum”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Nagroda „Srebrny Otto ’94” dla najlepszej wokalistki (razem z Anitą Lipnicką). Z powodu pobytu za granicą, Edyta nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia. Statuetkę wręczono ostatecznie 14 maja 1995 r. przy okazji promocji albumu „Dotyk” na dziedzińcu warszawskiej Starej Dziekanki.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 30, wydanie z dnia 04/02/1995; Gazeta Stołeczna nr 31, wydanie z dnia 06/02/1995; Gazeta Stołeczna nr 111, wydanie z dnia 15/05/1995.

Data: 10 lutego 1995 r. (piątek)
Recital podczas konkursu „Miss Ziemi Kaliskiej ‘95"
Miejsce: Centrum Kultury, Ostrów Wielkopolski
Dodatkowe informacje: Oprócz Edyty wystąpił Ryszard Rynkowski.
Górniak była gościem kilku finałów regionalnych (ponadto Miss Ziemi Kieleckiej, Miss Podlasia i prawdopodobnie Miss Ziemi Łódzkiej; lista może być niepełna) oraz finału ogólnopolskiego Miss Polonia ’95.
Źródło: GW Poznań nr 37, wydanie z dnia 13/02/1995.
Foto: Ostrów, Miss Polonia Ziemi Kaliskiej (luty 1995)

Data: 10 lutego 1995 r. (piątek)
Nagroda Dance Music Awards '94
Miejsce: Dyskoteka „Colosseum”, Warszawa
Dodatkowe informacje: „Dance Music Awards '94” to plebiscyt polskich prezenterów muzycznych (DJ-ów). Edyta Górniak zdobyła trzy wyróżnienia w kategoriach: wokalistka, przebój „To nie ja!” oraz debiut. Edyta nie pojawiła się na rozdaniu nagród.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 34, wydanie z dnia 09/02/1995; Gazeta Stołeczna nr 37, wydanie z dnia 13/02/1995.

Data: 11 lutego 1995 r. (sobota)
Recital podczas Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji za rok 1994
Miejsce: Sala Lustrzana Muzeum Zamkowego, Pszczyna
Dodatkowe informacje: Wyróżnienia „Laurów Umiejętności i Kompetencji” przyznawane są od 1993 roku wybitnym przedstawicielom samorządów terytorialnego i gospodarczego, przedsiębiorcom, przedstawicielom nauki, kultury i medycyny.
Galę prowadziła ówczesna menadżer Górniak w Polsce – Aleksandra Trzcińska, a oprócz Edyty wystąpił Dariusz Kordek.
Źródło: Trybuna Śląska nr 37, 13 lutego 1995 r.; Katalog Laurów 2014
Foto: Pszczyna, Laury (luty 1995)

Data: koniec lutego / początek marca 1995 r.
Nagroda muzyczna „Mikrofon Popcornu ‘94”
Miejsce: Klub „Tango”, Warszawa
Wykonanie: Edyta odebrała osobiście nagrodę, jednak nie zaśpiewała z powodu przeziębienia.
Dodatkowe informacje: Mikrofon za piosenkę roku „To nie ja!” oraz Mikrofon w kategorii Wokalistka roku 1994.
Przybliżona data (przełom lutego i marca) ustalona na podstawie wywiadu w programie „Gra!my” oraz terminów rozdania nagród w sąsiednich latach.
Źródło: Film; Mikrofony Popcornu – Wikipedia
Linki na YouTube:
Mikrofony Popcornu (Wywiad w programie Gra!my, 1995)
Mikrofony Popcornu (Odbieranie nagrody, 1995)

Data: 4 marca 1995 r. (sobota)
Recital podczas pokazu mody w Szczecinie
Miejsce: Teatr Polski, Szczecin
Źródło: pomeranica.pl – Encyklopedia Pomorza Zachodniego

Data: 7 marca 1995 r. (wtorek)
Udział w programie „Muzyczna Jedynka”
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Rozmowa Artura Orzecha z Edytą Górniak w programie muzycznym TVP1, dotycząca wspomnień z Eurowizji i prac nad albumem „Dotyk”. Z dostępnych zdjęć wynika, że odcinek nagrano 7 marca; dokładna data emisji w TV nieznana.
Źródło: Film; edytaportfolio.za.pl
Link do filmu:
Wywiad (Muzyczna Jedynka, 1995)

Data: 13 marca 1995 r. (poniedziałek)
Nagroda „Wiktor ’94” dla najpopularniejszego piosenkarza lub artysty estrady w 1994 roku oraz występ muzyczny w gali wręczenia nagród
Miejsce: Hotel „Victoria”, Warszawa
Wykonanie: m.in. „Jestem kobietą”
Dodatkowe informacje: Dziesiąta edycja rozdania nagród Akademii Telewizyjnej dla najpopularniejszych i najbardziej cenionych osobowości telewizyjnych roku. Przed odebraniem statuetki Edyta wykonała trzy piosenki, m.in. „Jestem kobietą”. W kategorii „najpopularniejszego piosenkarza lub artysty estrady” nominowano ponadto Edytę Bartosiewicz, Anitę Lipnicką, Katarzynę Nosowską i Grzegorza Turnaua.
Źródło: Film; Gazeta Wyborcza nr 62, wydanie z dnia 14/03/1995; Kurier Lubelski nr 50, 10-12 marca 1995 r.
Link na YouTube:
Fragment „Jestem kobietą” i wywiad w TVP1 (Wiktory ‘94, 1995)

Data: 18 marca 1995 r. (sobota)
Recital podczas konkursu „Miss Ziemi Kieleckiej ‘95"
Miejsce: Hala „Iskry”, Kielce
Dodatkowe informacje: Oprócz Edyty wystąpili m.in. Ryszard Rynkowski i Dariusz Kordek; imprezę prowadzili Krzysztof Ibisz i Paulina Smaszcz.
Górniak była gościem kilku finałów regionalnych (ponadto Miss Ziemi Kaliskiej, Miss Podlasia i prawdopodobnie Miss Ziemi Łódzkiej; lista może być niepełna) oraz finału ogólnopolskiego Miss Polonia ’95.
Źródło: Słowo Ludu nr 67, 20 marca 1995 r.

Data: 19 marca 1995 r. (niedziela)
Nominacje do nagrody „Fryderyk ‘94” oraz udział w gali wręczenia nagród
Miejsce: Teatr Polski, Warszawa
Dodatkowe informacje: Nominacja do „Fryderyka” w kategoriach: Najlepsza wokalistka, Piosenka roku („To nie ja!”), Najlepszy teledysk („Jestem kobietą”), Wydarzenie roku („Edyta Górniak - Festiwal Eurowizji”), Debiut roku.
Data emisji w TV: 19 marca 1995 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 44, wydanie z dnia 21/02/1995 r.; ZPAV – Fryderyk ’94; Wikia o Starej Telewizji.
Foto: Warszawa, Fryderyk ’94 (marzec 1995)

Data: 1 kwietnia 1995 r. (sobota)
Nagroda w ogólnopolskim plebiscycie muzycznym TOP ‘94 podczas targów „Play-Box ‘95”
Miejsce: Hala „Spodek”, Katowice
Dodatkowe informacje: „Złote Play-Boxy” za muzyczne wydarzenia roku przyznawało 75 rozgłośni radiowych. „To nie ja!” zajęła 3 miejsce w kategorii Piosenka roku. Uroczystość rozdania nagród zorganizowana w ramach II. Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów i Producentów Tele-Audio-Video „Play-Box ‘95”. Nagrodę w imieniu Edyty Górniak odebrał przedstawiciel wytwórni Pomaton. Relację z koncertu galowego nadano 19 kwietnia 1995 r. w TVP2.
Źródło: GW Katowice nr 78, wydanie z dnia 03/04/1995; Trybuna Śląska nr 79, 3 kwietnia 1995 r.; Wikia o Starej Telewizji.

Data: kwiecień 1995 r.
Występ muzyczny w programie TV Polonia przed premierą albumu „Dotyk”
Wykonanie: „Get here”, „Nie opuszczaj mnie…”
Dodatkowe informacje: Niezidentyfikowany program emitowany w TV Polonia. Nagranie w kwietniu 1995 r. (podczas wywiadu Edyta podała ostateczną datę wydania „Dotyku” – 8 maja, która była znana dopiero w tym okresie – jeszcze w marcu premiera albumu planowana była na II połowę kwietnia).
Źródło: Film.
Link na YouTube:
Get here; Nie opuszczaj mnie (TV Polonia, 1995)

Data: kwiecień 1995 r.
Premiera singla promocyjnego „Dotknij…”
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: Na singlu zamieszczone są piosenki „Dotyk”, „Niebo to my”, składanka fragmentów czterech piosenek („Dotyk”, „Niebo to my”, fragmenty „To nie ja!” i „Jestem kobietą”) oraz kilkuczęściowy wywiad z Edytą.
Teledysk do piosenki „Dotyk” nakręcono w połowie kwietnia 1995 r. w Londynie (reżyseria: Nigel Askew); premiera telewizyjna miała miejsce pod koniec miesiąca.
Źródło: discogs.org; IMVDb.com; Rzeczpospolita, 9 maja 1995 r.
Linki do filmów:
Dotyk (teledysk, 1995)
Dotyk (teledysk – alternatywna wersja, 1995)

Data: kwiecień/maj 1995 r.
Nagroda „Drzewo miłości” tygodnika „Kobieta i mężczyzna”
Miejsce: Restauracja „La Gioconda”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Nagroda dla najpopularniejszej kobiety dla Edyty Górniak i najpopularniejszego mężczyzny dla Krzysztofa Ibisza, przyznana przez czytelników tygodnika „Kobieta i mężczyzna”. Z dostępnych zdjęć i fragmentu artykułu wynika, że statuetki wręczono na wiosnę, niedługo po ceremonii przyznania „Wiktorów” (kwiecień lub maj 1995 r.).
Źródło: Fragment artykułu (KM nr 24, 11 czerwca 1995 r.); forum
Foto: Warszawa, „Drzewa miłości” (wiosna 1995)

Data: 30 kwietnia 1995 r. (niedziela)
Udział w bloku programowym TVP1 z okazji rocznicy występu w Konkursie Piosenki Eurowizji
Miejsce: Studio TVP, Warszawa
Dodatkowe informacje: 30 kwietnia w specjalnym bloku programowym wspominano pierwszą rocznicę debiutu Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, z udziałem Edyty Górniak, Jacka Cygana, Aleksandry Trzcińskiej. W jednym z wejść Edyta Górniak wystąpiła z Justyną Steczkowską, uczestniczką 40. Konkursu Piosenki Eurowizji.
Źródło: Opis filmu.
Linki na YouTube:
Rok po Eurowizji (wywiad z E. Górniak, 1995)
Rok po Eurowizji (wywiad z E. Górniak i J. Steczkowską, 1995)
Rok po Eurowizji (P. Kraśko i E. Górniak – omówienie ramówki TVP1, 1995)

Data: 3 maja 1995 r. (środa)
Recital podczas konkursu „Miss Podlasia ‘95”
Miejsce: Białystok
Dodatkowe informacje: Górniak była gościem kilku finałów regionalnych (ponadto Miss Ziemi Kaliskiej, Miss Ziemi Kieleckiej i prawdopodobnie Miss Ziemi Łódzkiej; lista może być niepełna) oraz finału ogólnopolskiego Miss Polonia ’95.
Źródło: forum; Gazeta Krakowska nr 103, 5 maja 1995 r.
Foto: Białystok, Miss Podlasia ’95 (maj 1995)

Data: 6 maja 1995 r. (sobota)
Rozpoczęcie trasy promocyjnej albumu „Dotyk” – koncert w Rzeszowie
Miejsce: Filharmonia Rzeszowska, Rzeszów
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 107, wydanie z dnia 10/05/1995; Nowiny nr 87, 5-8 maja 1995 r.; Koncerty

Data: 8 maja 1995 r. (poniedziałek)
Premiera albumu „Dotyk”
Miejsce: Polska
Wykonanie: Lista utworów: „Jestem kobietą”, „Będę śniła”, „Dotyk", „Szyby”, „Niebo to my”, „Nie opuszczaj mnie”, „Litania”, „Kasztany”, „Pada śnieg”, „To nie ja!”, „Jej portret”.
Dodatkowe informacje: Prace nad albumem trwały z przerwami od połowy 1994 r. do lutego-marca 1995 r. Płytę nagrywano m.in. w warszawskim Studio Buffo.
Źródło: discogs.org; musicbrainz.org
Foto: Edyta Górniak z płytą „Dotyk” (wiosna 1995)

Data: 9 maja 1995 r. (wtorek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Olsztynie
Miejsce: Kino „Kopernik”, Olsztyn
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; Gazeta Wyborcza nr 107, wydanie z dnia 10/05/1995.
Foto: Olsztyn, Kopernik (maj 1995)

Data: 13 maja 1995 r. (sobota)
Uczestnictwo w polskim jury 40. Konkursu Piosenki Eurowizji
Miejsce: Studio TVP, Warszawa
Dodatkowe informacje: Jury składało się z 16 osób, w tym 8 amatorów i 8 profesjonalistów (Irena Santor, Edyta Górniak, Robert Janson, Czesław Niemen, Janusz Stokłosa, Andrzej Marzec, Marek Bieliński, Janusz Rzeszewski).
Źródło: Film.
Link na YouTube:
Eurowizja '95 - prezentacja polskiego jury

Data: 14 maja 1995 r. (niedziela)
Promocja albumu „Dotyk” w Warszawie
Miejsce: Dziedziniec „Starej Dziekanki”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Spotkanie z fanami, podpisywanie kaset i płyt w ramach promocji albumu „Dotyk”. Marek Sierocki wręczył Górniak statuetkę „Srebrnego Otto” przyznaną przez czytelników dwutygodnika „Bravo”, której Edyta nie mogła odebrać osobiście podczas gali wręczenia nagród w lutym 1995 r.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 111, wydanie z dnia 15/05/1995.
Foto: Warszawa, „Stara Dziekanka” (maj 1995)

Data: 24 maja 1995 r. (środa)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Ciechanowie
Miejsce: Ciechanów
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; Gazeta Wyborcza nr 107, wydanie z dnia 10/05/1995.

Data: 26 maja 1995 r. (piątek)
Certyfikat „Złotej Płyty” dla albumu „Dotyk”
Dodatkowe informacje: Album osiągnął sprzedaż 100 tys. sztuk (równoznaczny ze statusem „Złotej Płyty”) już po dwóch (wg innego źródła – trzech) dniach od premiery; data formalnego nadania wyróżnienia przez ZPAV to 26 maja.
Źródło: ZPAV – Złote Płyty 1995; Gazeta Stołeczna nr 110, wydanie z dnia 13/05/1995.

Data: 28 maja 1995 r. (niedziela)
Koncert charytatywny „Sportowcy - Dzieciom”
Miejsce: Hala „Spodek”, Katowice
Wykonanie: „Jestem kobietą”
Dodatkowe informacje: Dochód z imprezy przekazano na pomoc dzieciom chorym na serce. Wystąpili znani polscy sportowcy oraz artyści, m.in. Edyta Górniak, Adrianna Biedrzyńska, Ryszard Rynkowski, zespoły Bajm, De Mono, Oddział Zamknięty.
Data emisji w TV: 15 czerwca 1995 r. (TVP1).
Źródło: Rzeczpospolita, 17 maja 1995 r.; Trybuna Śląska nr 122, 27-28 maja 1995 r.; tnsglobal.pl.
Link na YouTube:
Jestem kobietą (Sportowcy dzieciom, 1995)

Data: 2 czerwca 1995 r. (piątek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Cieszynie
Miejsce: Teatr im. A. Mickiewicza, Cieszyn
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Pierwotnie na 2 czerwca zaplanowano koncert w ramach trasy „Dotyk” w Tarnowie (GW Kraków, wydanie z dnia 21/04/1995). Zmiana lokalizacji mogła wynikać z udziału Edyty, w połowie czerwca 1995 r., w innym tarnowskim koncercie (widowisko estradowe z cyklu „Zjazd Gwiazd – Przeboje 50-lecia”).
Źródło: Kronika Beskidzka nr 22, 1 czerwca 1995 r.; Kronika Beskidzka nr 24, 14 czerwca 1995 r.
Foto: Cieszyn, Teatr (czerwiec 1995)

Data: 4 czerwca 1995 r. (niedziela)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Krakowie
Miejsce: Filharmonia Krakowska, Kraków
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; Echo Krakowa nr 109, 6 czerwca 1995 r.
Foto: Kraków, Filharmonia (czerwiec 1995)

Data: 6 czerwca 1995 r. (wtorek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Dąbrowie Górniczej
Miejsce: Dąbrowa Górnicza
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; GW Katowice nr 109, wydanie z dnia 12/05/1995.

Data: 8 czerwca 1995 r. (czwartek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Częstochowie
Miejsce: Filharmonia Częstochowska, Częstochowa
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; Gazeta Wyborcza nr 107, wydanie z dnia 10/05/1995.

Data: 9 czerwca 1995 r. (piątek)
Koncert plenerowy „Rockstock ‘95”
Miejsce: Stadion Olimpijski, Wrocław
Dodatkowe informacje: Pierwsza edycja rockowego pikniku przygotowanego przez Radio Eska odbyła się w dniach 9-11 czerwca 1995 r. W pierwszym dniu imprezy wystąpili: Edyta Górniak, Czerwone Gitary i Skaldowie (9 czerwca), a w kolejnych dniach: Budka Suflera, Bajm, Perfect, Lady Pank, Oddział Zamknięty (10 czerwca); Varius Manx, De Mono, Golden Life, Alphaville (11 czerwca).
Górniak wzięła również udział w następnej edycji „Rockstocku” w 1996 r.
Źródło: Życie Warszawy nr 153, 7 czerwca 1995 r.; Co Jest Grane: wrocławski miesięcznik kulturalno-informacyjny, 1995, nr 6 (16).

Data: 12 czerwca 1995 r. (poniedziałek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Opolu
Miejsce: Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty

Data: 14 czerwca 1995 r. (środa)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Zabrzu
Miejsce: Zabrze
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; GW Katowice nr 109, wydanie z dnia 12/05/1995.

Data: 15 czerwca 1995 r. (czwartek)
Koncert z cyklu „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” w Tarnowie
Miejsce: Stadion „Unii”, Tarnów
Dodatkowe informacje: „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” to cykl ogólnopolskich imprez masowych, organizowanych w latach 1995-96 przez Leszka Kumańskiego. W plenerowym koncercie w Tarnowie wystąpili m.in.: Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Dariusz Kordek, Czerwone Gitary, Skaldowie, Trubadurzy. Prowadzący: Krzysztof Ibisz, Maciej Orłoś, Jacek Kawalec, Paulina Smaszcz i Marek Gaszyński.
Górniak wystąpiła również w innych widowiskach z cyklu: w Radomiu, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Katowicach (wszystkie 1995 r.), w Opolu oraz „Zjeździe Gwiazd Teleexpressu” w Warszawie (1996 r.); lista może być niepełna (do zweryfikowania ewentualny udział w Gdańsku (hala „Olivii”; koniec 1995 lub początek 1996 r.), Zielonej Górze (amfiteatr, wiosna 1996 r.) i Szczecinie (amfiteatr, wiosna 1996 r.); w widowiskach we Wrocławiu (Hala Ludowa; luty 1996 r.) i Koszalinie (amfiteatr, maj 1996 r.) Edyta nie uczestniczyła).
Źródło: Gazeta Krakowska nr 137, 16 czerwca 1995 r.; Słowo Ludu nr 133, 10-11 czerwca 1995 r.

Data: 16 czerwca 1995 r. (piątek)
Koncert z cyklu „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” w Radomiu
Miejsce: Stadion „Radomiaka”, Radom
Dodatkowe informacje: „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” to cykl ogólnopolskich imprez masowych, organizowanych w latach 1995-96 przez Leszka Kumańskiego. W plenerowym koncercie w Radomiu wystąpili m.in.: Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Dariusz Kordek, Czerwone Gitary, Skaldowie, Trubadurzy. Prowadzący: Krzysztof Ibisz, Maciej Orłoś, Jacek Kawalec, Paulina Smaszcz i Marek Gaszyński.
Górniak wystąpiła również w innych widowiskach z cyklu: w Tarnowie, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Katowicach (wszystkie 1995 r.), w Opolu oraz „Zjeździe Gwiazd Teleexpressu” w Warszawie (1996 r.); lista może być niepełna.
Źródło: Słowo Ludu (wydanie radomskie) nr 136, 14-15 czerwca 1995 r.

Data: 17 czerwca 1995 r. (sobota)
Koncert z cyklu „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” w Kielcach
Miejsce: Stadion „Błękitnych”, Kielce
Wykonanie: m.in. „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” to cykl ogólnopolskich imprez masowych, organizowanych w latach 1995-96 przez Leszka Kumańskiego. W plenerowym koncercie w Kielcach wystąpili m.in.: Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Czerwone Gitary, Skaldowie, Tercet Egzotyczny. Prowadzący: Krzysztof Ibisz, Maciej Orłoś, Jacek Kawalec, Paulina Smaszcz i Marek Gaszyński.
Górniak wystąpiła również w innych widowiskach z cyklu: w Tarnowie, Radomiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach (wszystkie 1995 r.), w Opolu oraz „Zjeździe Gwiazd Teleexpressu” w Warszawie (1996 r.); lista może być niepełna.
Dwuczęściową relację z widowiska „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” nadano 27 i 29 lipca 1995 r. w TV Polonia (data premierowej emisji), brak jednak informacji który z trzech czerwcowych koncertów zarejestrowano na potrzeby telewizji.
Źródło: Słowo Ludu (wydanie kieleckie) nr 138, 17-18 czerwca 1995 r.; Słowo Ludu (wydanie kieleckie) nr 139, 19 czerwca 1995 r.

Data: 18 czerwca 1995 r. (niedziela)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Jeleniej Górze
Miejsce: Teatr im. C. K. Norwida, Jelenia Góra
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; Nowiny Jeleniogórskie nr 24, 13 czerwca 1995 r.

Data: 27 czerwca 1995 r. (wtorek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Toruniu
Miejsce: Aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty

Data: 29 czerwca 1995 r. (czwartek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Bydgoszczy
Miejsce: Bydgoszcz
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty

Data: (prawdopodobnie) koniec czerwca 1995 r.
Nagroda Miasta Opola w Dziedzinie Kultury
Miejsce: Opole
Dodatkowe informacje: Nagroda, ustanowiona w 1995 roku przez Zarząd Miasta Opola, jest wręczana corocznie opolskim artystom za wybitne zasługi w dziedzinie kultury.
Brak dokładnej daty wydarzenia oraz informacji na temat obecności Edyty. W późniejszych latach 90-tych nagrody wręczano regularnie pod koniec czerwca, nie jest jednak pewne czy podobnie było w 1995 r.
Źródło: opole.pl

Data: 1 lipca 1995 r. (sobota)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Poznaniu
Miejsce: Kino „Grunwald”, Poznań
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty

Data: 3 lipca 1995 r. (poniedziałek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Szczecinie
Miejsce: Hala Wojewódzkiego Domu Sportu, Szczecin
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty

Data: 5 sierpnia 1995 r. (sobota)
Koncert na sopockim molo
Miejsce: Molo, Sopot
Wykonanie: m.in. „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: Koncert Edyty Górniak na sopockim molo był imprezą towarzyszącą turniejowi tenisowemu kobiet „Prokom Polish Open”. Piosenkę „To nie ja!” Górniak zaśpiewała z tenisistką Katarzyną Nowak. Innym sportowym akcentem był występ Edyty, podczas jednego z wejść, w stroju tenisistki.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 181, wydanie z dnia 05/08/1995; Gazeta Wyborcza nr 185, wydanie z dnia 10/08/1995.

Data: 25 sierpnia 1995 r. (piątek; data premiery albumu)
Udział na płycie „Koronkowe sny” Zbigniewa Górnego
Miejsce: Polska
Wykonanie: „Magiczne ognie”
Dodatkowe informacje: Wykonanie piosenki „Magiczne ognie” (muz. Z. Górny, oryginalne wykonanie: Grażyna Łobaszewska na ścieżce dźwiękowej do filmu „Magiczne ognie” w reż. J. Kidawy, 1983 r.) na płycie „Koronkowe sny”, na której znalazły się piosenki i utwory instrumentalne skomponowane przez Zbigniewa Górnego.
„Magiczne ognie” wydano ponadto w 1996 r. jako singiel na płycie promocyjnej wydawcy albumu (Radio Merkury).
Źródło: musicbrainz.org (1); musicbrainz.org (2)

Data: 26 sierpnia 1995 r. (sobota)
XXXII Sopot Festival
Miejsce: Opera Leśna, Sopot
Wykonanie: „Jestem kobietą”, „Będę śniła”, „Love is on the line”, „Stop!”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „Dotyk”, „To nie ja!”.
Dodatkowe informacje: Festiwal odbył się w dniach 25-26 sierpnia. Edyta wystąpiła gościnnie z recitalem w drugim dniu festiwalu. Oprócz Górniak zaśpiewali również: Annie Lennox, Vanessa Mae, Varius Manx. W tym samym dniu Edyta odebrała od wytwórni Pomaton EMI „Platynową Płytę” za album „Dotyk”.
Data emisji w TV: 26 sierpnia 1995 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: Gazeta Telewizyjna nr 192, wydanie z dnia 19/08/1995; Gazeta Wyborcza nr 199, wydanie z dnia 28/08/1995; Rzeczpospolita, 28 sierpnia 1995 r.; Bałtycka Agencja Artystyczna
Linki na YouTube:
Sopot 1995 (Wywiad i próba przed występem)
Jestem kobietą (Sopot, 1995)
Będę śniła (Sopot, 1995)
Love is on the line (Sopot, 1995)
Stop! (Sopot, 1995)
Szczęśliwej drogi już czas (Sopot, 1995)
Dotyk/Jestem kobietą (Sopot, 1995)
To nie ja (Sopot, 1995)

Data: sierpień 1995 r.
Premiera singla promocyjnego z piosenką „Będę śniła”
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: Piosenkę wydano na płycie promocyjnej wytwórni Pomaton EMI, zawierającej składankę piosenek różnych wykonawców (oprócz E. Górniak: Maanam, Graża T i Daab, M. Umer i P. Fronczewski, W. Młynarski, zespół Buffo - Grosik 2).
Płytę promocyjną wydano w sierpniu 1995 r., debiut piosenki „Będę śniła” na listach przebojów: wrzesień (Radio Szczecin), październik (30 Ton), grudzień 1995 r. (Lista Przebojów Programu Trzeciego). Nie zrealizowano teledysku do piosenki.
Źródło: edytaportfolio.za.pl; Archiwum Listy Przebojów Trójki – Edyta Górniak; Radio Szczecin – Edyta Górniak

Data: 4 września 1995 r. (poniedziałek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Zielonej Górze
Miejsce: Zielona Góra
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Termin koncertu w Zielonej Górze (najprawdopodobniej 4 września, ewentualnie dzień później – na podstawie daty na zdjęciu) zidentyfikowana dzięki pomocy edikate, uczestniczki tamtego wydarzenia.
Źródło: forum (edikate).

Data: 5 września 1995 r. (wtorek)
Udział w inauguracji Radia „Zielona Góra”
Miejsce: Zielona Góra
Dodatkowe informacje: Uczestnictwo – jako „matki chrzestnej” Radia Zielona Góra - w uroczystej inauguracji stacji dn. 5 września.
Źródło: Zeszyty prasoznawcze nr 1-2, Kraków 2001; Rzeczpospolita, 3 sierpnia 1996 r.
Foto: Inauguracja Radia Zielona Góra (wrzesień 1995)

Data: 16 września 1995 r. (sobota)
Recital podczas finału konkursu „Miss Polonia ’95”
Miejsce: Sala Kongresowa PKiN, Warszawa
Wykonanie: „Szczęśliwej drogi już czas”, „To nie ja!”, „Nie opuszczaj mnie”
Dodatkowe informacje: Z recitalami wystąpili również: Ryszard Rynkowski i zespół Bad Boys Blue.
Górniak wystąpiła wcześniej w kilku finałach regionalnych, będących eliminacją do finałowego konkursu Miss Polonia ’95.
Data emisji w TV: 16 września 1995 r. (TVP1; transmisja z godzinnym poślizgiem).
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 204, wydanie z dnia 02/09/1995; Trybuna Śląska nr 217, 18 września 1995 r.; Wikia o Starej Telewizji.
Link do filmu:
Szczęśliwej drogi już czas (Miss Polonia '95)

Data: 17 września 1995 r. (niedziela)
Koncert plenerowy w ramach festynu „Gwarki Śląskie”
Miejsce: Rynek, Tarnowskie Góry
Dodatkowe informacje: Impreza odbyła się 17 i 18 września. W pierwszym dniu wystąpili m.in. Stanisław Sojka i Eleni. W koncercie niedzielnym, prowadzonym przez Krzysztofa Ibisza, zaśpiewały Edyta Górniak oraz Beata Kozidrak i Bajm.
Źródło: Trybuna Śląska nr 218, 19 września 1995 r.

Data: 28 września 1995 r. (czwartek)
Udział w jubileuszu 5. urodzin Radia „Zet”
Miejsce: Radio „Zet”, Warszawa
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 226, wydanie z dnia 28/09/1995.

Data: wrzesień lub początek października 1995 r.
Koncert z cyklu „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” w Łodzi
Miejsce: Hala MOSiR, Łódź
Dodatkowe informacje: „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” to cykl ogólnopolskich imprez masowych, organizowanych w latach 1995-96 przez Leszka Kumańskiego. Koncerty w Łodzi i Poznaniu odbyły się wczesną jesienią (druga połowa września lub początek października), brak jednak dokładniejszej daty. Szczegółowa obsada wykonawców i prezenterów koncertu nie ustalona, najprawdopodobniej jednak nie odbiegała od wcześniejszych widowisk.
Górniak wystąpiła również w innych widowiskach z cyklu: w Tarnowie, Radomiu, Kielcach, Poznaniu, Katowicach (wszystkie 1995 r.), w Opolu oraz „Zjeździe Gwiazd Teleexpressu” w Warszawie (1996 r.); lista może być niepełna.
Źródło: Słowo Ludu nr 209, 9-10 września 1995 r.; Trybuna Śląska nr 239, 13 października 1995 r.

Data: wrzesień lub początek października 1995 r.
Koncert z cyklu „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” w Poznaniu
Miejsce: Hala „Arena”, Poznań
Dodatkowe informacje: „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” to cykl ogólnopolskich imprez masowych, organizowanych w latach 1995-96 przez Leszka Kumańskiego. Koncerty w Łodzi i Poznaniu odbyły się wczesną jesienią (druga połowa września lub początek października), brak jednak dokładniejszej daty. Szczegółowa obsada wykonawców i prezenterów koncertu nie ustalona, najprawdopodobniej jednak nie odbiegała od wcześniejszych widowisk.
Górniak wystąpiła również w innych widowiskach z cyklu: w Tarnowie, Radomiu, Kielcach, Łodzi, Katowicach (wszystkie 1995 r.), w Opolu oraz „Zjeździe Gwiazd Teleexpressu” w Warszawie (1996 r.); lista może być niepełna.
Źródło: Słowo Ludu nr 209, 9-10 września 1995 r.; Trybuna Śląska nr 239, 13 października 1995 r.

Data: 1 października 1995 r. (niedziela)
Koncert charytatywny „Grosik dla Julki”
Miejsce: Teatr Studio Buffo, Warszawa
Dodatkowe informacje: Cały dochód ze spektaklu, zorganizowanego przez Janusza Józefowicza, Janusza Stokłosę i Studio Buffo, przeznaczono na sfinansowanie operacji dziesięciomiesięcznej Julii. Wystąpili m.in. Alibabki, Adrianna Biedrzyńska, Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Magda Umer, Michał Bajor i Daniel Olbrychski.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 228, wydanie z dnia 30/09/1995; Gazeta Stołeczna nr 229, wydanie z dnia 02/10/1995.

Data: I połowa października 1995 r.
Recital podczas jubileuszu 1. rocznicy firmy „Informix” w Polsce
Miejsce: Zamek Królewski, Warszawa
Dodatkowe informacje: Impreza zamknięta odbyła się w pierwszej połowie października 1995 r. (najprawdopodobniej między 5-10.X.).
Źródło: Computerworld, nr 38/1995, 16 października 1995 r.

Data: 13 października 1995 r. (piątek)
Występ muzyczny podczas gali z okazji 50. urodzin Daniela Olbrychskiego
Miejsce: Teatr Rampa, Warszawa
Wykonanie: „Happy birthday” / „Sto lat”
Dodatkowe informacje: D. Olbrychski urodził się 27 lutego, jednak uroczystość urodzinową zorganizowano dopiero w październiku. Edyta zaśpiewała solenizantowi „Happy birthday” i „Sto lat”.
Data emisji w TV: 11 lutego 1996 r. (TVP1).
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 241, wydanie z dnia 16/10/1995; Wikia o Starej Telewizji.
Link na YouTube:
Happy Birthday (urodziny D. Olbrychskiego, 1995)

Data: 10 listopada 1995 r. (piątek)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert w Olsztynie
Miejsce: Hala „Urania”, Olsztyn
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; bilet
Foto: Olsztyn, Urania (listopad 1995)

Data: 13 listopada 1995 r. (poniedziałek; data polskiej premiery filmu)
Udział w ścieżce dźwiękowej do filmu „Pocahontas” oraz uczestnictwo w uroczystej premierze filmu
Miejsce: Teatr Wielki, Warszawa (polska premiera filmu)
Wykonanie: „Kolorowy wiatr”, „Ten za łukiem rzeki świat”, „Dzicy są, cz. II” (z Januszem Zakrzeńskim i Krzysztofem Kołbasiukiem)
Dodatkowe informacje: W uroczystym pokazie premierowym filmu, który odbył się 13 listopada 1995 r. w Teatrze Wielkim (data premiery w całym kraju – 17 listopada), wzięli udział m.in. Edyta Górniak oraz aktorzy użyczający głosu postaciom z filmu. Premierze animacji wytwórni Walta Disneya towarzyszyły: polska edycja soundtracku pt. „Pocahontas” (dostępna w sprzedaży komercyjnej) oraz teledysk do piosenki „Kolorowy wiatr”, zrealizowany w 1995 r. i emitowany jesienią (reżyseria: Bolesław Pawica). W tym samym roku wydano również singiel promocyjny „Kolorowy wiatr”, zawierający utwory: „Kolorowy wiatr” (wyk. Edyta Górniak), „Śleboda” i „Ciemna strona” (wyk. Liroy), „Near the black forest” (wyk. Vanessa Daou), „L.O.B. Sound” (wyk. Lordz Of Brooklyn).
Źródło: Życie Warszawy nr 310, 14 listopada 1995 r.; Kolorowy wiatr - Wikipedia; castalbums.org; discogs.org; musicbrainz.org
Link do filmu:
Kolorowy wiatr (teledysk, 1995)

Data: 18 listopada 1995 r. (sobota)
Koncert z cyklu „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” w Katowicach
Miejsce: Hala „Spodek”, Katowice
Wykonanie: m.in. „Jestem kobietą”, „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” to cykl ogólnopolskich imprez masowych, organizowanych w latach 1995-96 przez Leszka Kumańskiego. Podczas koncertu w katowickim „Spodku”, zaproszeni artyści wykonali największe przeboje powojennego półwiecza. Wystąpili m.in.: Maryla Rodowicz, Beata Kozidrak i Bajm, Edyta Górniak, Dariusz Kordek, Trubadurzy oraz czołówka polskich kabaretów. Prowadzący: Krzysztof Ibisz, Jacek Kawalec, Paulina Smaszcz i Marek Gaszyński.
Górniak wystąpiła również w innych widowiskach z cyklu: w Tarnowie, Radomiu, Kielcach, Łodzi, Poznaniu (wszystkie 1995 r.), w Opolu oraz „Zjeździe Gwiazd Teleexpressu” w Warszawie (1996 r.); lista może być niepełna.
Fragmenty widowiska „Zjazd Gwiazd” w katowickim „Spodku” nadano 21 stycznia 1996 r. w TV Polonia.
Źródło: Trybuna Śląska nr 269, 20 listopada 1995 r.; archiwalne ramówki TV.
Link na YouTube:
Jestem kobietą (Zjazd Gwiazd w „Spodku”, 1995)

Data: 19 listopada 1995 r. (niedziela)
Trasa promocyjna albumu „Dotyk” – koncert we Wrocławiu
Miejsce: Teatr Muzyczny – Operetka Wrocławska (d. Kino „Śląsk”), Wrocław
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; Co Jest Grane: wrocławski miesięcznik kulturalno-informacyjny, 1995, nr 11 (21); film.
Link na YouTube:
Fragmenty prób i wywiadów przed ostatnimi koncertami w ramach trasy „Dotyk” (1995)

Data: 20 listopada 1995 r. (poniedziałek)
Wywiad na żywo w TV Polonia
Miejsce: Studio TVP, Warszawa
Dodatkowe informacje: Rozmowa na żywo Jędrzeja Dudkiewicza z Edytą Górniak w studio TVP, przeprowadzona w miejsce przewidzianej w ramówce powtórki reportażu „Edyta Górniak – LIVE” (nadanego po raz pierwszy w sierpniu 1994 r. w TVP2). Planowaną emisję reportażu w TV Polonia odwołano najprawdopodobniej z inicjatywy samej Edyty, która już po premierze zgłaszała zastrzeżenia do rzetelności reportażu i nigdy go nie autoryzowała.
Data emisji w TV: 20 listopada 1995 r. (TV Polonia)
Źródło: Film; ramówki TV.
Link na YouTube:
Wywiad (TV Polonia, 1995)

Data: grudzień 1995 r.
Premiera singla promocyjnego z piosenką „Pada śnieg”
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: Piosenkę (nagraną w duecie z Krzysztofem Antkowiakiem w grudniu 1994 r.) wydano na płycie promocyjnej wytwórni Pomaton EMI, zawierającej składankę piosenek świątecznych różnych wykonawców (oprócz E. Górniak i K. Antkowiaka: J. Wójcicki, Rodzina Pospieszalskich, Pod Budą, E. Adamiak, HIP Symphonic Orchestra).
Płytę promocyjną wydano przed świętami (grudzień) 1995 r. Nie zrealizowano teledysku do piosenki.
Źródło: edytaportfolio.za.pl; discogs.org; Jacek Cygan, Życie jest piosenką. Wydawnictwo Znak, październik 2014.

Data: 25 grudnia 1995 r. (poniedziałek; data emisji w TV)
Wywiad i występ muzyczny w programie „Oko w oko - świąteczna gala z Edytą Górniak”
Miejsce: Warszawa
Wykonanie: „Cicha noc”, „Gdy śliczna panna…”
Dodatkowe informacje: Podczas programu Edyta wykonała kolędy: „Cicha noc” oraz (zespołowo z fanami) „Gdy śliczna panna…”. W rozmowie z Maciejem Orłosiem zapowiedziała czasowe zawieszenie kariery muzycznej.
Data emisji w TV: 25 grudnia 1995 r. (TVP1).
Źródło: Antena nr 52, 18 grudnia 1995 r.; Wikia o Starej Telewizji.
Link na YouTube:
Oko w oko z Edytą Górniak (1995)

Data: 28 grudnia 1995 r. (czwartek)
Zakończenie trasy promocyjnej albumu „Dotyk” – „koncert gwiazdkowy” w Warszawie
Miejsce: Sala Kongresowa PKiN, Warszawa
Wykonanie: Utwory wykonywane podczas trasy: piosenki z albumu „Dotyk”, ponadto m.in. „Malagenia”, „Get here”, „Love is on the line”, „Room for change”, „Once in a lifetime”, „Stop!”.
Dodatkowe informacje: Pierwszy solowy koncert Edyty Górniak w Warszawie, będący jednocześnie zwieńczeniem trasy koncertowej promującej płytę „Dotyk”. Gościnnie wystąpił Ryszard Rynkowski, z którym Edyta zaśpiewała dwie piosenki.
Lista koncertów podczas trasy „Dotyk”: Rzeszów (6 maja); Olsztyn (9 maja); Ciechanów (24 maja); Cieszyn (2 czerwca); Kraków (4 czerwca); Dąbrowa Górnicza (6 czerwca); Częstochowa (8 czerwca); Opole (12 czerwca); Zabrze (14 czerwca); Jelenia Góra (18 czerwca); Toruń (27 czerwca); Bydgoszcz (29 czerwca); Poznań (1 lipca); Szczecin (3 lipca). Kontynuacja trasy: Zielona Góra (4 września); Olsztyn (10 listopada); Wrocław (19 listopada); Warszawa (28 grudnia).
Źródło: Koncerty; Gazeta Stołeczna nr 300, wydanie z dnia 28/12/1995; Gazeta Stołeczna nr 301, wydanie z dnia 29/12/1995.
Foto: Warszawa, Sala Kongresowa PKiN (grudzień 1995)
Link na YouTube:
Fragmenty prób i wywiadów przed ostatnimi koncertami w ramach trasy „Dotyk” (1995)

Data: 30 grudnia 1995 r. (sobota)
Certyfikat „Platynowej Płyty” dla albumu „Dotyk”
Dodatkowe informacje: Po dwóch miesiącach od premiery album sprzedał się w liczbie 250 tys. sztuk. Uroczyste wręczenie Edycie symbolicznej „Platynowej Płyty” od wytwórni nastąpiło 26 sierpnia 1995 r. podczas Sopot Festival. Data formalnego nadania certyfikatu przez ZPAV to 30 grudnia.
Źródło: ZPAV – Platynowe Płyty 1995; Gazeta Wyborcza nr 179, wydanie z dnia 03/08/1995; Życie Warszawy nr 2, 3 stycznia 1996 r.

Data: 31 grudnia 1995 r. / 1 stycznia 1996 r. (niedziela/poniedziałek)
Recital podczas balu sylwestrowego w hotelu „Sobieski”
Miejsce: Hotel „Sobieski”, Warszawa
Dodatkowe informacje: W balu wzięło udział 350 osób. Edyta wystąpiła tuż przed północą z krótkim recitalem, po czym przeniosła się na imprezę sylwestrową zorganizowaną nieopodal na terenie Politechniki Warszawskiej.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 1, wydanie z dnia 02/01/1996; Życie Warszawy nr 1, 2 stycznia 1996 r.

Data: 31 grudnia 1995 r. / 1 stycznia 1996 r. (niedziela/poniedziałek)
Recital podczas balu sylwestrowego w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej
Miejsce: Aula Główna Politechniki Warszawskiej, Warszawa
Dodatkowe informacje: W balu wzięło udział 400 osób. Górniak wystąpiła po północy z półgodzinnym recitalem.
Źródło: Życie Warszawy nr 1, 2 stycznia 1996 r.


-------------------------------------
1996
-------------------------------------

Data: 5 lutego 1996 r. (poniedziałek)
Premiera singla „Love is on the line”
Miejsce: Polska
Wykonanie: Lista utworów: „Love is on the line (radio edit)”, „Love is on the line (extended version)”, „Love is on the line (no way Jose mix)”, „Love is on the line (a’ capella)”.
Dodatkowe informacje: Drugi (po „Once in a lifetime - To nie ja”) singiel komercyjny E. Górniak. Singiel nagrano w 1995 r.; premiera w sklepach muzycznych: w zależności od źródła, 5 lub 12 lutego 1996 r. Nie zrealizowano teledysku do piosenki.
Źródło: musicbrainz.org; discogs.org

Data: 11 lutego 1996 r. (niedziela)
Nagroda muzyczna „Złoty Ekran Teleexpressu”
Miejsce: Klub „Riviera Remont”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Nagrody „Złotych Ekranów” dla najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej ufundował „Teleexpress”. Edyta Górniak zdobyła nagrodę telewidzów, którą odebrała osobiście podczas uroczystości w warszawskim klubie.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 36, wydanie z dnia 12/02/1996.

Data: 20 lutego 1996 r. (wtorek)
Promocja singla „Love is on the line” w Warszawie
Miejsce: Sklep muzyczny „Digital”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Spotkania z fanami, rozdawanie autografów, podpisywanie płyt w warszawskim sklepie muzycznym. Brak informacji, czy akcja promocyjna singla objęła również inne miasta.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 44, wydanie z dnia 21/02/1996.

Data: 6 marca 1996 r. (środa)
Koncert dla Zepter International
Miejsce: Sala Kongresowa PKiN, Warszawa
Dodatkowe informacje: Impreza zamknięta.
Źródło: Koncerty

Data: 8 marca 1996 r. (piątek)
Recital podczas gali otwarcia kasyna gry w Bydgoszczy
Miejsce: Grand Casino, Bydgoszcz
Wykonanie: m.in. „To nie ja!”, „Jestem kobietą”, „Dotyk”
Źródło: GW Bydgoszcz nr 57, wydanie z dnia 08/03/2000; e-play.com

Data: 19 marca 1996 r. (wtorek)
Nagroda „Fryderyk ‘95” oraz udział w gali wręczenia nagród
Miejsce: Teatr Polski, Warszawa
Wykonanie: „Dziewczyna szamana” / „Jestem kobietą” (w duecie z Justyną Steczkowską)
Dodatkowe informacje: Nagroda „Fryderyka” w kategoriach: Fonograficzny debiut roku (za album „Dotyk”) oraz Wideoklip roku (za teledysk do piosenki „Dotyk”). Ponadto nominacje w kategoriach: Album roku - pop („Dotyk”), Piosenka roku („Dotyk”), Wideoklip roku („Jestem kobietą”), Wokalistka roku.
Podczas gali wręczenia nagród, Edyta wykonała w duecie z J. Steczkowską składankę piosenek „Dziewczyna szamana” i „Jestem kobietą”.
Data emisji w TV: 19 marca 1996 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 68, wydanie z dnia 20/03/1996; ZPAV – Fryderyk ’95
Linki na YouTube:
Wywiad przed Fryderykami ’95 (program muzyczny „Riff”, 1996)
Dziewczyna szamana / Jestem kobietą (duet z J. Steczkowską, Fryderyk ’95)
Odebranie nagrody za wideoklip roku (Fryderyk ’95)

Data: 27 kwietnia 1996 r. (sobota)
Koncert w Szczecinie
Miejsce: Szczecin
Dodatkowe informacje: Szczegóły wydarzenia do ustalenia.
Źródło: Koncerty

Data: 4 maja 1996 r. (sobota)
Recital podczas konkursu „Miss Śląska i Zagłębia ‘96”
Miejsce: Centrum Kultury, Katowice
Dodatkowe informacje: Występ muzyczny podczas regionalnego finału konkursu „Miss Polonia ‘96”.
Źródło: GW Katowice nr 104, wydanie z dnia 06/05/1996.

Data: maj 1996 r.
Udział w programie rozrywkowym TV Polsat
Dodatkowe informacje: Gościnny udział wiosną 1996 r. (wraz z Arturem Iwanem) w talk-show prowadzonym przez Michała Bajora.
Źródło: Film; forum.
Link na YouTube:
Edyta Górniak gościem Michała Bajora (1996)

Data: 25 maja 1996 r. (sobota)
Koncert z cyklu „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” w Opolu
Miejsce: Amfiteatr, Opole
Wykonanie: „Jestem kobietą”, „Dotyk”, „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: „Zjazd Gwiazd - Przeboje 50-lecia” to cykl ogólnopolskich imprez masowych, organizowanych w latach 1995-96 przez Leszka Kumańskiego. Szczegółowa obsada wykonawców i prezenterów koncertu nie ustalona.
Górniak wystąpiła również w innych widowiskach z cyklu: w Tarnowie, Radomiu, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Katowicach (wszystkie 1995 r.) oraz w „Zjeździe Gwiazd Teleexpressu” w Warszawie (1996 r.); lista może być niepełna.
Źródło: forum

Data: (informacja niepewna) wiosna 1996 r.
Występ muzyczny w programie TVP1
Wykonanie: „Jestem kobietą”
Dodatkowe informacje: Nagranie pochodzi z niezidentyfikowanego programu dla dzieci lub młodzieży, nadawanego w TVP1. Na podstawie filmu wydaje się, że program zarejestrowano prawdopodobnie późną wiosną (maj/czerwiec) 1996 r.
Źródło: Film
Link na YouTube:
Jestem kobietą (program TVP1, 1996)

Data: 15 czerwca 1996 r. (sobota)
Koncert „Zjazd Gwiazd Teleexpressu”
Miejsce: Korty „Legii”, Warszawa
Wykonanie: m.in. „Happy birthday”, „To nie ja!”
Dodatkowe informacje: Jeden z dziesięciu jubileuszowych koncertów z okazji 10-lecia Teleexpressu, które odbywały się od kwietnia do października 1996 r. W połowie czerwca zaśpiewały m.in. Edyta Górniak, Anita Lipnicka, Maryla Rodowicz i Bajm.
Data emisji w TV: 5 lipca 1996 r. (TV Polonia).
Źródło: CO JEST GRANE nr 137, wydanie z dnia 14/06/1996; Gazeta Stołeczna nr 76, wydanie z dnia 29/03/1996; Wikia o Starej Telewizji.
Link na YouTube:
Happy birthday / To nie ja (10-lecie Teleexpressu, 1996)

Data: 21 czerwca 1996 r. (piątek)
Koncert plenerowy „Rockstock ‘96”
Miejsce: Stadion Olimpijski, Wrocław
Dodatkowe informacje: Druga edycja rockowego pikniku przygotowanego przez Radio Eska. Wystąpili: Bronsky Beat, Lady Pank, Bajm, Justyna Steczkowska, Edyta Górniak.
Górniak wystąpiła również w poprzedniej edycji „Rockstocku” w 1995 r.
Źródło: Panorama Oleśnicka nr 28, 9-15 lipca 1996 r.

Data: 22 czerwca 1996 r. (sobota)
Koncert plenerowy „Sportowcy dzieciom. Atlanta ‘96”
Miejsce: Rynek Nowego Miasta, Warszawa
Dodatkowe informacje: Koncert „Sportowcy dzieciom. Atlanta ‘96” był jednym z punktów programu dwudniowego festynu pod nazwą „Wieczór radości i gwiazd”, zorganizowanego w dniach 22-23 czerwca w związku z obchodami 400-lecia stołeczności Warszawy. W imprezie wzięli udział m.in. Edyta Górniak, Adrianna Biedrzyńska, Ryszard Rynkowski, Robert Janowski, Artur Barciś, De Mono, Elektryczne Gitary oraz czołówka polskich sportowców.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 144, wydanie z dnia 22/06/1996; Gazeta Stołeczna nr 145, wydanie z dnia 24/06/1996.

Data: 29 czerwca 1996 r. (sobota)
XXXIII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Miejsce: Amfiteatr, Opole
Wykonanie: „To Atlanta” (z jednym bisem)
Dodatkowe informacje: 33. edycja KFPP odbyła się w dniach 27-29 czerwca. Edyta wystąpiła w zamykającym festiwal koncercie galowym „Przeboje laureatów", wykonując w finale premierowo piosenkę „To Atlanta” (właśc. data występu to 30 czerwca, gdyż koncert zakończył się po północy). W ostatnim dniu zaśpiewali również zwycięzcy festiwali piosenki aktorskiej, studenckiej, opolskich „Debiutów” i zdobywcy „Fryderyków”, m.in. Violetta Brzezińska, Grzegorz Turnau, Varius Manx, Anita Lipnicka, Kasia Kowalska i Kayah.
Data emisji w TV: 29 czerwca 1996 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 151, wydanie z dnia 01/07/1996.
Linki na YouTube:
To Atlanta (KFPP Opole, 1996)
To Atlanta - bis (KFPP Opole, 1996)

Data: 1 lipca 1996 r. (poniedziałek)
Premiera singla „To Atlanta”
Miejsce: Polska
Wykonanie: Lista utworów: „To Atlanta”, „To Atlanta” (Wersja Akustyczna), „To Atlanta” (Wersja Symfoniczna).
Dodatkowe informacje: Trzeci (po „Once in a lifetime - To nie ja” i „Love is on the line”) singiel komercyjny E. Górniak. Data nagrania – maj 1996 r. Do piosenki zrealizowano teledysk (reżyseria: Jacek Kęcik).
Utwór był oficjalną piosenką polskiej reprezentacji podczas XXVI Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1996 r. w Atlancie.
Źródło: musicbrainz.org; discogs.com; Wikipedia – To Atlanta; Gazeta Wyborcza nr 167, wydanie z dnia 19/07/1996.
Link do filmu:
To Atlanta (teledysk, 1996)

Data: 20 lipca 1996 r. (sobota)
Udział w studio olimpijskim - Atlanta '96 z okazji ceremonii otwarcia XXVI Letnich Igrzysk Olimpijskich
Miejsce: Studio TVP, Warszawa
Dodatkowe informacje: Ceremonia odbyła się w nocy z 19 na 20 lipca czasu polskiego. Gośćmi w studio TVP byli m.in. Bogdan Tomaszewski, Edyta Górniak i Janusz Józefowicz, którzy dyskutowali o idei olimpijskiej oraz ceremonii otwarcia igrzysk jako widowisku artystycznym. W programie przedstawiono również wykonywaną przez Górniak, oficjalną piosenką polskiej reprezentacji „To Atlanta”.
Źródło: Film; ramówki TV.
Link do filmu:
Wywiad przed ceremonią otwarcia Atlanta ’96 (lipiec 1996)

Data: 7 września 1996 r. (niedziela; data emisji w TV)
Udział i występ muzyczny w programie „Od przedszkola do Opola”
Miejsce: Teatr Muzyczny, Gdynia
Wykonanie: „Niebo to my”
Dodatkowe informacje: Program nagrano bezpośrednio po festiwalu w Opolu (na przełomie czerwca/lipca 1996 r.), jednak ze względu na przerwę wakacyjną odcinek wyemitowano dopiero 7 września (TVP1).
Źródło: Antena nr 37, 2 września 1996 r.; forum.
Link na YouTube:
Niebo to my (Od przedszkola do Opola, 1996)

Data: 28 września 1996 r. (niedziela)
Występ muzyczny w uroczystości „Atlanta 1996 - Gala”
Miejsce: Studio TVP (S1) przy Woronicza, Warszawa
Wykonanie: „Jestem kobietą”, „To Atlanta”
Dodatkowe informacje: Gala sportowo-telewizyjna z udziałem medalistów olimpijskich Atlanta '96. Oprócz Edyty Górniak wystąpiły Natalia Kukulska i Kayah; reżyserował Bolesław Pawica.
Relację z uroczystości nadano w TVP1 następnego dnia po nagraniu (29 września 1996 r.).
Źródło: Głos Pomorza nr 228, 30 września 1996 r.; Wikia o Starej Telewizji.
Linki na YouTube:
Jestem kobietą (Gala olimpijska, 1996)
To Atlanta (Gala olimpijska, 1996)

Data: jesień 1996 r.
Udział w reklamie margaryny Tina
Dodatkowe informacje: Reklama pojawiła się w TV późną jesienią (w okolicach listopada) 1996 roku.
Źródło: Internet – różne (m.in. przegląd archiwalnych bloków reklamowych).
Link na YouTube:
Reklama margaryny Tina (1996)

Data: 18 listopada 1996 r. (poniedziałek; data premiery albumu)
Gościnny udział na płycie „Duety” Ireny Santor
Wykonanie: „Embarras”, „Powrócisz tu”
Dodatkowe informacje: Edyta była jednym z kilkunastu artystów zaproszonych do nagrania w duecie z Ireną Santor jej największych przebojów w unowocześnionych wersjach. Udział Górniak w wykonaniu piosenek: „Embarras” (z Ireną Santor) i „Powrócisz tu” (z Ireną Santor i innymi artystami zaproszonymi do „Duetów” - Krzysztof Cugowski, Magda Umer, Andrzej Sikorowski, Zbigniew Wodecki, Kasia Stankiewicz, Paweł Kukiz, Alibabki, Wojciech Gąssowski, Jerzy Połomski, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Grażyna Łobaszewska, Justyna Steczkowska).
Ze względu na zobowiązania zagraniczne, Edyta jako jedyna spośród wykonawców nagrywała swoje partie oddzielnie.
Obie piosenki z udziałem Górniak wydano na przełomie 1996/1997 r. na singlu promocyjnym.
Źródło: discogs.com; Gazeta Wyborcza nr 268, wydanie z dnia 18/11/1996.
Link na YouTube: (tylko audio)
Walc Embarras (duet z Ireną Santor, 1996)

Data: 4 grudnia 1996 r. (środa)
Występ muzyczny podczas gali z okazji jubileuszu 4 lat Polsatu
Miejsce: Teatr Wielki, Warszawa
Wykonanie: „Room for change”
Dodatkowe informacje: Wykonanie „Room for change” z akompaniamentem Piotra Rubika. Relację z jubileuszowego koncertu galowego nadano 1 stycznia 1997 r. (Polsat).
Źródło: wirtualnemedia.pl; Antena nr 53, 23 grudnia 1996 r.
Link na YouTube:
Room for change (4-lecie Polsatu, 1996)

Data: grudzień 1996 r.
Recital z okazji 5. rocznicy ustanowienia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religi
Miejsce: Zameczek Myśliwski Promnice, Kobiór
Dodatkowe informacje: Impreza zamknięta. Rocznica ustanowienia Fundacji przypada 9 grudnia, dokładny dzień obchodów jubileuszu 5-lecia nie jest jednak znany.
Źródło: Kronka FRK im. Z. Religi

Data: 28 grudnia 1996 r. (sobota)
Zwycięstwo w III Strzeleckim Turnieju Gwiazd
Miejsce: Hala sportowa „Gwardii”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Trzecia edycja świątecznego turnieju gwiazd o puchar Fundacji „Strzelec Polski”. Na starcie stanęły gwiazdy piosenki, filmu, telewizji, m.in. Urszula, Andrzej Piaseczny, Piotr Fronczewski, Karol Strasburger, Tomasz Stockinger, Stefan Friedmann, Andrzej Chrzanowski, Katarzyna Dowbor. Górniak zdobyła 92 punkty na 100 możliwych. Drugie miejsce zajęła Urszula (87 pkt.), trzecie – Andrzej Chrzanowski.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 302, wydanie z dnia 30/12/1996.
Foto: Warszawa, Strzelecki Turniej Gwiazd (grudzień 1996)
Link na YouTube:
Edyta na strzelnicy w programie „Tok szok” (styczeń 1997)

Data: 29 grudnia 1996 r. (niedziela; data premierowej emisji w TV)
Występ muzyczny w programie „Godzina szczerości”
Miejsce: Warszawa
Wykonanie: „Szczęśliwej drogi już czas”
Dodatkowe informacje: Program „Godzina szczerości” (TVP2) był pierwszym programem typu talk-show nadawanym w Telewizji Polskiej. Edyta wystąpiła gościnnie w odcinku z udziałem Michała Bajora.
Źródło: Antena nr 53, 23 grudnia 1996 r.; film.
Link na YouTube:
Szczęśliwej drogi już czas (Godzina szczerości, 1996)

Data: 31 grudnia 1996 r. / 1 stycznia 1997 r. (wtorek/środa)
Recital podczas balu sylwestrowego biznesmenów w Kielcach
Miejsce: Kieleckie Centrum Biznesu „Exbud”, Kielce
Dodatkowe informacje: W balu, zorganizowanym przez Centrum Biznesu oraz Agencję „Kuman-Art”, wzięli udział przedstawiciele świata biznesu z całej Polski oraz władz lokalnych. Imprezę prowadził Krzysztof Ibisz, gwiazdą wieczoru była Edyta Górniak; wystąpili ponadto m.in. zespół Boba Jazz Band i Mariola Góra (Berg).
Źródło: Słowo Ludu nr 1, 2 stycznia 1997 r.


-------------------------------------
1997
-------------------------------------

Data: 17 stycznia 1997 r. (piątek)
Koncert noworoczny dla śląskiego środowiska akademickiego
Miejsce: Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
Wykonanie: Kolędy oraz własne piosenki
Dodatkowe informacje: W pierwszej części koncertu wykonawcy (Edyta Górniak, Krystyna Prońko, Magda Umer, Michał Bajor) śpiewali kolędy, a w drugiej – przeboje z własnego repertuaru.
Koncert zorganizował rektor Śląskiej Akademii Medycznej, prof. Zbigniew Religa.
Źródło: GW Katowice nr 15, wydanie z dnia 18/01/1997.

Data: 25 stycznia 1997 r. (sobota)
Recital podczas „Balu Menedżera”
Miejsce: Hotel „Sheraton”, Warszawa
Dodatkowe informacje: Wystąpili również: K. Tyniec, VOX oraz Orkiestra Zbigniewa Górnego. Impreza zamknięta, zorganizowana przez Stowarzyszenie Menedżerów w Polsce.
Źródło: Kalendarium Z. Górnego

Data: 17 marca 1997 r. (poniedziałek)
Udział w pokazie mody - kolekcja Krzysztofa Kolbergera
Miejsce: Teatr Narodowy, Warszawa
Dodatkowe informacje: Na wybiegu pokazały się m.in. Agnieszka Maciąg, Ilona Felicjańska, Katarzyna Butowtt, Zofia Czernicka, Magdalena Olszewska i Edyta Górniak.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 69, wydanie z dnia 22/03/1997.
Link na YouTube:
Edyta Górniak (reportaż z pokazu mody, 1997)

Data: wiosna 1997 r.
Udział w reklamie mydła Lux
Dodatkowe informacje: Reklama pojawiła się w TV w I połowie (w okolicach kwietnia) 1997 roku i była emitowana (w zaktualizowanej wersji) przynajmniej do 1998 r.
Źródło: Internet – różne (m.in. przegląd archiwalnych bloków reklamowych).
Link na YouTube:
Reklama mydła Lux (1997, krótsza wersja)
Reklama mydła Lux (1997, dłuższa wersja)

Data: 28 lipca 1997 r. (poniedziałek; data wydania płyty)
Udział na płycie charytatywnej na rzecz powodzian „Wznieś serce”
Wykonanie: „Niebo to my”, „Powrócisz tu” (z Ireną Santor i in.)
Dodatkowe informacje: Kolejna akcja środowiska polskich muzyków na rzecz ofiar wielkiej powodzi z 1997 roku. Na płycie znalazły się przeboje największych gwiazd rocka i popu, m.in. Edyty Górniak, Kayah, Grzegorza Turnaua, Justyny Steczkowskiej, Maanamu, jak również hymn pomocy powodzianom „Moja i twoja nadzieja”. Edyta przekazała na potrzeby płyty piosenkę „Niebo to my”, zaśpiewała ponadto w utworze zbiorowym „Powrócisz tu”.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 175, wydanie z dnia 29/07/1997; discogs.org

Data: 16 września 1997 r. (wtorek)
Certyfikat 4-krotnej „Platynowej Płyty” dla albumu „Dotyk”
Dodatkowe informacje: W wyniku obniżenia w 1997 r. progu wymaganego do uzyskania „Platynowej Płyty” do 100 tys. sprzedanych egzemplarzy, w tym samym roku ZPAV przyznał wiele zaległych wyróżnień dla starszych wydawnictw z uwzględnieniem zaktualizowanych norm. Z tego powodu przyznano m.in. certyfikat 4-krotnej „Platynowej Płyty” dla albumu „Dotyk” za sprzedaż powyżej 400 tys. (4 × 100 tys.) egzemplarzy.
Źródło: ZPAV - Platynowe Płyty 1997; Gazeta Wyborcza nr 297, wydanie z dnia 22/12/1997.

Data: początek października 1997 r.
Promocja albumu „Edyta Górniak” przed premierą w Japonii
Miejsce: Tokio, Japonia
Dodatkowe informacje: Tygodniowy pobyt w Tokio (w czasie polskiej premiery singla „When you come back to me”) – spotkania z promotorami azjatyckimi, wywiady dla prasy, radia, japońskiej MTV, udział w prezentacji zorganizowanej przez koncern TOSHIBA-EMI, połączonej z występem muzycznym.
Źródło: imbd.pl

Data: 6 października 1997 r. (poniedziałek)
Premiera singla promocyjnego „When you come back to me”
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: W dniu premiery singla, w TVP po raz pierwszy zaprezentowano wideoklip do piosenki (reżyseria: Tim MacMillan). Powstały dwie wersje teledysku – Edyty i reżyserska (zrealizowane w Londynie, niedługo przed premierą).
W 1998 roku, piosenkę wydano w Europie Zachodniej (singiel komercyjny i/lub promocyjny), kilku krajach Azji Południowo-Wschodniej i w RPA (singiel promocyjny).
Źródło: imbd.pl; discogs.org; IMVDb.com
Linki do filmów:
Rozmowa telefoniczna w TVP przed premierą WYCBTM (1997)
When you come back to me (teledysk, 1997)
When you come back to me (teledysk, alternatywna wersja)

Data: 7 listopada 1997 r. (piątek)
Premiera japońskiej edycji albumu „Edyta Górniak”
Miejsce: Japonia
Wykonanie: Lista utworów: „Anything”, „If I give myself (up) to you”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Be good or be gone”, „One & one”, „Linger”, „Soul boy”, „I don’t know what’s on your mind”, „The day I get over you”, „Miles & miles away”, „That’s the way I feel about you”, „Gone”, „Coming back to love”, „Hunting high & low”, „Under her spell”.
Dodatkowe informacje: Tytuł japońskiej edycji, będącej jednocześnie premierą światową albumu: „Kiss me, feel me (キス・ミー、フィール・ミー)”. Płyta zawiera trzy bonusowe (w stosunku do edycji polskiej i światowej) utwory: „Coming back to love”, „Hunting high & low” i „Under her spell”.
Album w Japonii promował singiel „One & one”, wydany 7 listopada 1997 r.
Źródło: discogs.org; musicbrainz.org; Wikipedia – Kiss me, feel me

Data: 10 listopada 1997 r. (poniedziałek)
Premiera albumu „Edyta Górniak” w Polsce
Miejsce: Polska
Wykonanie: Lista utworów: „Anything”, „If I give myself (up) to you”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Be good or be gone”, „One & one”, „Linger”, „Soul boy”, „I don’t know what’s on your mind”, „The day I get over you”, „Miles & miles away”, „That’s the way I feel about you”, „Gone”.
Dodatkowe informacje: Prace nad płytą (nagrywaną w Londynie) trwały 18 miesięcy, od wiosny 1996 r. do końca lata 1997 r. Album wydawano sukcesywnie przez cały 1998 r. w kolejnych państwach Azji, południowej Afryki oraz Europy Zachodniej. Płyta ukazała się łącznie w 29 krajach.
Źródło: m.in. Gazeta Wyborcza nr 262, wydanie z dnia 10/11/1997; discogs.org; musicbrainz.org
Link do filmu:
EPK - Wywiad promujący płytę „Edyta Górniak”

Data: listopad 1997 r. (data emisji w TV)
Wykonanie piosenki do reklamy kawy Jacobs
Wykonanie: „One moment in time” (fragment)
Dodatkowe informacje: Nagranie coveru piosenki Whitney Houston na potrzeby reklamy kawy Jacobs. Zrealizowano co najmniej trzy wersje reklamy (w tym świąteczną), z dwoma wariantami muzycznymi (krótszym i dłuższym). Piosenka nagrana w 1997 r., brak jednak dokładniejszej daty. Reklama pojawiła się w TV po raz pierwszy w okolicach premiery albumu „Edyta Górniak”; emitowana także w 1998 roku.
Źródło: Internet – różne (m.in. przegląd archiwalnych bloków reklamowych).
Link na YouTube:
Reklama kawy Jacobs – wersja świąteczna (1997-98)
Reklama kawy Jacobs – wersja regularna (1998)

Data: 21 listopada – początek grudnia 1997 r.
Promocja albumu „Edyta Górniak” w Polsce
Miejsce: m.in. Sopot, Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków
Dodatkowe informacje: Spotkania z fanami, rozdawanie autografów, podpisywanie płyt w sklepach muzycznych (m.in. 22-27 listopada, kolejno w: Warszawie, Sopocie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie; promocja kontynuowana do początku grudnia w mniejszych miastach – m.in. w Bydgoszczy); wywiady dla prasy i radia, udział w programach TV. Promocja albumu w Polsce nie obejmowała koncertów.
Źródło: Trybuna Śląska nr 275, 26 listopada 1997 r.; forum.
Linki na YouTube:
Krótki reportaż z promocji albumu „Edyta Górniak” w Polsce (1997)
Rozmowa w „Faktach” TVN z okazji promocji albumu „Edyta Górniak” w Polsce (1997)

Data: koniec listopada 1997 r.
Udział w programie „Mówmy swoje”
Miejsce: Oddział TVP, Wrocław
Dodatkowe informacje: Program kulturalny dla młodzieży emitowany w TV Wrocław. Nagranie pochodzi z okresu promocji albumu „Edyta Górniak” w Polsce (najprawdopodobniej z końca listopada).
Źródło: Forum; ramówki TV.

Data: 27 listopada 1997 r. (czwartek)
Udział i występ muzyczny w programie „Pełna kultura”
Miejsce: Krakowski Ośrodek Telewizyjny TVP, Kraków
Wykonanie: „Szczęśliwej drogi już czas”, „When you come back to me”
Dodatkowe informacje: Program kulturalny emitowany w TV Kraków. Nagranie zarejestrowano 27 listopada, podczas pobytu Edyty w Krakowie w związku z promocją albumu „Edyta Górniak”. Data emisji w TV: 28 listopada 1997 r.; powtórka 1 stycznia 1998 r. (TV Kraków).
Źródło: Gazeta Krakowska nr 277, 28 listopada 1997 r.; Dziennik Polski nr 277, 28 listopada 1997 r.; Antena nr 52, 22 grudnia 1997 r.
Linki na YouTube:
Szczęśliwej drogi już czas (Pełna kultura, 1997)
When you come back to me (Pełna kultura, 1997)

Data: koniec listopada 1997 r.
Premiera singla promocyjnego „Hope for us” (w duecie z José Carrerasem)
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: Singiel zapowiadał i promował charytatywny koncert José Carrerasa z gościnnym udziałem Edyty Górniak, który odbył się 22 grudnia 1997 r. w Warszawie.
Singiel promował również edycję specjalną albumu „Edyta Górniak”, wydaną 22 grudnia 1997 r. w Polsce, na której znalazły się 3 bonusowe piosenki („Hope for us”, „Hunting high & low” i „Coming back to love”).
Piosenkę „Hope for us” oraz teledysk nagrano w listopadzie 1997 r. w Nowym Jorku (z tego powodu Górniak nie była obecna na premierze albumu „Edyta Górniak” w Polsce).
Niektóre źródła wskazują błędnie, że singiel wydano dopiero na początku 1998 r. (piosenka zadebiutowała w stacjach radiowych jeszcze przed grudniowym koncertem, np. debiut na Liście Przebojów Programu Trzeciego – 5 grudnia 1997 r.).
Źródło: Gazeta Telewizyjna, wydanie z dnia 24/12/1997; MAGAZYN, dodatek do Gazety Wyborczej nr 265, wydanie z dnia 14/11/1997; musicbrainz.org; discogs.org
Link do filmu:
Hope for us (teledysk, 1997)

Data: 1 grudnia 1997 r. (poniedziałek)
Certyfikat „Złotej Płyty” dla albumu „Edyta Górniak” (w Polsce)
Dodatkowe informacje: Album osiągnął sprzedaż powyżej 50 tys. sztuk (równoznaczny ze statusem „Złotej Płyty”) po tygodniu od premiery; data nadania certyfikatu przez ZPAV - 1 grudnia 1997 r.
Źródło: ZPAV – Złote Płyty 1997; imbd.pl

Data: 20 grudnia 1997 r. (sobota)
Udział w IV Strzeleckim Turnieju Gwiazd
Miejsce: Hala sportowa „Gwardii”, Warszawa
Dodatkowe informacje: IV edycja świątecznego turnieju gwiazd o puchar Fundacji „Strzelec Polski”. Udział zapowiedziały gwiazdy piosenki, filmu, telewizji, m.in. Edyta Górniak, Cezary Pazura, Włodzimierz Szaranowicz i Dariusz Szpakowski. Brak informacji na temat wyników turnieju; nie jest też pewne, czy ostatecznie Edyta wzięła udział w zawodach (informacja pochodzi z artykułu sprzed imprezy).
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 296, wydanie z dnia 20/12/1997.

Data: 22 grudnia 1997 r. (poniedziałek)
Gościnny występ w koncercie charytatywnym José Carrerasa
Miejsce: Teatr Narodowy, Warszawa
Wykonanie: „All I Ask Of You”, „Hope for us”, „Silent Night / Cicha noc”, „That’s the way I feel about you”, „To nie ja!”, „When you come back to me”
Dodatkowe informacje: Dochód przeznaczono na stworzenie Centrum Przeszczepu Szpiku Kostnego w Polsce. Koncert składał się z dwóch części – w pierwszej Carreras wystąpił w repertuarze operowym, w drugiej – w bardziej komercyjnym repertuarze, m.in. w duecie z Edytą Górniak.
Data emisji w TV: 24 grudnia 1997 r. (TVP2).
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 298, wydanie z dnia 23/12/1997; Gazeta Telewizyjna, wydanie z dnia 24/12/1997.
Linki na YouTube:
All I ask of you (koncert z J. Carrerasem, 1997)
When you come back to me (koncert z J. Carrerasem, 1997)
To nie ja & That’s the way I feel about you (koncert z J. Carrerasem, 1997)
Silent Night / Cicha noc (koncert z J. Carrerasem, 1997)
Hope for us (koncert z J. Carrerasem, 1997)

Data: (najprawdopodobniej) koniec grudnia 1997 r.
Udział i występ muzyczny w programie „Siedem pokus”
Miejsce: Warszawa
Wykonanie: „When you come back to me”
Dodatkowe informacje: Program muzyczny Agnieszki Maciąg, emitowany w stacji RTL7. Nagranie pochodzi z końca listopada lub grudnia 1997 r.
Źródło: Film; edytaportfolio.za.pl; Wikia o Starej Telewizji.
Link na YouTube:
When you come back to me (Siedem pokus, 1997)


-------------------------------------
1998
-------------------------------------

Data: 6 stycznia 1998 r. (wtorek)
Certyfikat „Platynowej Płyty” dla albumu „Edyta Górniak” (w Polsce)
Dodatkowe informacje: Album osiągnął sprzedaż powyżej 100 tys. sztuk (równoznaczny ze statusem „Platynowej Płyty”) po miesiącu od premiery (tj. w grudniu 1997 r.); data przyznania certyfikatu sprzedaży przez ZPAV - 6 stycznia 1998 r.
Źródło: ZPAV – Platynowe Płyty 1998; imbd.pl

Data: II połowa stycznia 1998 r.
Promocja albumu „Edyta Górniak” w RPA
Miejsce: Johannesburg i/lub Pretoria, Republika Południowej Afryki
Wykonanie: m.in. „Anything”
Dodatkowe informacje: Edyta wystąpiła jako support przed koncertem popularnego wówczas w RPA, duńskiego zespołu Michael Learns to Rock.
Na podstawie zapisu video z pobytu Górniak w RPA powstała jedna z wersji teledysku do kolejnego singla z płyty – „Anything”.
Źródło: imbd.pl; New Straits Times, 102.1998
Link do filmu:
Anything (RPA, 1998)

Data: luty/marzec 1998 r.
Promocja albumu „Edyta Górniak” w Azji Południowo-Wschodniej
Miejsce: m.in. Japonia, Korea Południowa Hongkong, Malezja, Singapur, Tajlandia, Tajwan; ponadto w Azji (Bliski Wschód): Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Dodatkowe informacje: Wizyty promocyjne w Azji kontynuowano okazjonalnie w dalszej części roku.
Źródło: m.in. imbd.pl; Wprost nr 858, 9 maja 1999; New Straits Times, 102.1998

Data: marzec 1998 r.
Premiera singla „Anything”
Miejsce: Polska; Europa Zachodnia
Dodatkowe informacje: Dokładna data premiery singla nieznana, odnalezione źródła wskazują na marzec 1998 r. (np. debiut na Liście Przebojów Programu Trzeciego – 6 marca 1998 r.). W Polsce utwór ukazał się na singlu promocyjnym, w Europie Zachodniej (1998 r.) również na singlu komercyjnym. Do piosenki zrealizowano teledysk (reżyseria: Phil Griffin). Ponadto, na podstawie zapisu video z pobytu Górniak w RPA (w styczniu 1998 r.) powstała alternatywna wersja teledysku.
Źródło: discogs.org; musicbrainz.org; Archiwum Listy Przebojów Trójki – Edyta Górniak; IMVDb.com
Linki do filmów:
Anything (teledysk, 1998)
Anything (EPK, 1998)

Data: 16 marca 1998 r. (poniedziałek)
Zerwanie kontraktu menadżerskiego z Wiktorem Kubiakiem
Źródło: Piotr Krysiak. Edyta Górniak: Bez cenzury. Wydawnictwo Akapit-Press, maj 2005.

Data: kwiecień 1998 r. (data publikacji)
Okładka i wywiad dla „Playboya”
Źródło: Playboy nr 4 (65), kwiecień 1998

Data: kwiecień 1998 r.
Udział w programie „Przytul mnie”
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Nocny talk-show emitowany na kanałach Polsat i Polsat 2 (jedna z prowadzących - Małgorzata Kosik – występowała wcześniej z Edytą w musicalu Metro i widowiskach Teatru Buffo). Z treści rozmowy (rocznica programu; promocja „EG” w maju) wynika, że odcinek nagrano w kwietniu, niedługo przed wiosenną promocją płyty „Edyta Górniak” w Europie Zachodniej.
Źródło: Film.
Link na YouTube:
Przytul mnie (1998)

Data: 17 kwietnia 1998 r. (piątek)
Nagroda muzyczna dwutygodnika „Bravo” za 1997 r.
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Nagroda „Srebrny Otto ‘97” dla najlepszej wokalistki.
Nagrody wręczano uroczyście 17 lutego 1998 r. w Warszawie, jednak Edyta odebrała statuetkę prawdopodobnie dopiero 17 kwietnia, podczas udzielania wywiadu dla Bravo.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 31, wydanie z dnia 06/02/1998; Bravo nr 12/1998.
Foto: Warszawa, nagroda Bravo (kwiecień 1998)

Data: 18 kwietnia 1998 r. (sobota)
Nominacje do nagrody „Fryderyk ‘97” i występ muzyczny podczas gali wręczenia nagród
Miejsce: Sala Kongresowa PKiN, Warszawa
Wykonanie: „Miles & miles away”
Dodatkowe informacje: Nominacja do „Fryderyka” w kategoriach: Album roku - pop („Edyta Górniak”), Wokalistka roku.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 92, wydanie z dnia 20/04/1998; ZPAV – Fryderyk ’97
Link na YouTube:
Miles & miles away (Fryderyk ’97, 1998)

Data: 26 kwietnia 1998 r. (niedziela; data emisji w TV)
Udział w programie „Wieczór z wampirem”
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Udział w talk-show Wojciecha Jagielskiego, nadawanym w stacji RTL7. Data emisji w TV: 26 kwietnia 1998 r. (RTL7); nagranie najprawdopodobniej tydzień wcześniej (19 kwietnia).
Źródło: Gazeta Telewizyjna nr 97, wydanie z dnia 25/04/1998; forum

Data: 17 maja 1998 r. (niedziela; data emisji w TV)
Gościnny udział w programie „30 Ton! Lista, lista - lista przebojów”
Dodatkowe informacje: Odcinek nagrano najprawdopodobniej w tym samym czasie co wywiad dla „Bravo”/„Wieczór z wampirem”, podczas krótkiego pobytu Górniak w Polsce (II połowa kwietnia). Data emisji w TV: 17 maja 1998 r.
Inne występy Edyty w „30 Ton!”: końcówka 1997 r. (wykonanie kolędy „Cicha noc”); prawdopodobnie (informacja niepewna) także wiosna 1996 r. i 1999/2000 r.
Ponadto (najprawdopodobniej na przełomie 1998/1999 r.) nagrano na potrzeby programu miniklip muzyczny z udziałem Górniak.
Źródło: Gazeta Telewizyjna nr 114, wydanie z dnia 16/05/1998.
Linki na YouTube:
Taka mała (Lista 30 Ton, maj 1998)
Miniklip muzyczny do Listy 30 Ton (1998)

Data: od maja, z przerwami do końca 1998 r.
Promocja albumu „Edyta Górniak” w Europie Zachodniej
Miejsce: m.in. Niemcy, Austria, Szwajcaria, kraje skandynawskie, Belgia, Hiszpania, Portugalia.
Dodatkowe informacje: Koncerty promocyjne dla branży muzycznej, wywiady dla prasy, radio i telewizji, udział w programach muzycznych i rozrywkowych.
Źródło: imbd.pl; Billboard, October 3, 1998; Wprost nr 858, 9 maja 1999; inne wywiady.

Data: 25-27 czerwca 1998 r. (czwartek-sobota)
XXXV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Miejsce: Amfiteatr, Opole
Wykonanie: Podczas koncertu „Przeboje list przebojów” (25 czerwca): „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Jestem kobietą”. Podczas koncertu finałowego „Pamiętajcie o ogrodach” (27 czerwca): „Czy mnie jeszcze pamiętasz” (zespołowo z innymi uczestnikami), „To nie ja!”.
Dodatkowe informacje: Jubileuszowa 35. edycja KFPP odbyła się w dniach 25-27 czerwca. Górniak wystąpiła w pierwszym i ostatnim dniu festiwalu. W ramach koncertu „Przeboje list przebojów” (25.VI) zaproszeni artyści wykonywali m.in. przeboje z ostatnich 12 miesięcy. Podczas finałowego, jubileuszowego koncertu „Pamiętajcie o ogrodach” (27.VI) zaśpiewano 35 największych hitów w historii opolskich festiwali, wybranych w plebiscycie TVP, Polskiego Radia i Gazety Wyborczej.
Edyta Górniak otrzymała nagrodę dziennikarzy i fotoreporterów XXXV KFPP, którą odebrała podczas koncertu finałowego. W trakcie trwania festiwalu, 25 czerwca 1998 r., Edyta zostawiła odcisk dłoni w opolskiej Alei Gwiazd.
Data emisji w TV: 25-27 czerwca 1998 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: Rzeczpospolita, 26 czerwca 1998 r.; Rzeczpospolita, 29 czerwca 1998 r.; Gazeta Wyborcza nr 150, wydanie z dnia 29/06/1998.
Linki na YouTube:
Jestem kobietą (KFPP Opole, 1998)
Czy mnie jeszcze pamiętasz & To nie ja (KFPP Opole, 1998)
Wywiad (KFPP Opole, 1998)

Data: 1 lipca 1998 r. (środa)
Występ muzyczny i wywiad w programie „Big Star Party”
Wykonanie: m.in. „Hunting high & low”
Dodatkowe informacje: Program muzyczny emitowany w TVN. Data nagrania pochodzi ze zdjęcia zamieszczonego na forum (w tytule wątku na forum podana jest jednak data 1 czerwca); data emisji odcinka w TV nieznana.
Źródło: forum; edytaportfolio.za.pl
Foto: Big Star Party (lipiec 1998)

Data: 3 lipca 1998 r. (piątek)
Występ podczas imprezy z okazji 40. urodzin Andrzeja Pawelca
Miejsce: Konstancin
Wykonanie: „Happy birthday”
Dodatkowe informacje: Impreza zamknięta. Edyta zaśpiewała solenizantowi (prezesowi Widzewa Łódź i jednemu z najbogatszych Polaków) „Happy birthday” i wręczyła kwiaty. Wystąpili ponadto m.in.: Perfect, Rezerwat i Norbi.
Źródło: GW Łódź nr 161, wydanie z dnia 11/07/1998.

Data: 25 lipca 1998 r. (sobota)
II Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów
Miejsce: Muszla Koncertowa, Ciechocinek
Wykonanie: „Anything”, „Jestem kobietą”, „Miles & miles away”, „When you come back to me”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” (z Don Vasylem)
Dodatkowe informacje: Druga edycja festiwalu odbyła się w dniach 24-25 lipca. Górniak wystąpiła gościnnie z recitalem podczas koncertu galowego zamykającego festiwal.
Data emisji w TV: 25 lipca 1998 r. (TVP2; transmisja na żywo).
Źródło: Rzeczpospolita, 25 lipca 1998 r.; Rzeczpospolita, 27 lipca 1998 r.; Wikia o Starej Telewizji.
Linki na YouTube:
Anything (Ciechocinek, 1998)
Jestem kobietą (Ciechocinek, 1998)
Miles & miles away (Ciechocinek, 1998)
When you come back to me (Ciechocinek, 1998)
Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma (Ciechocinek, 1998)

Data: 6 września 1998 r. (niedziela)
Koncert „Edyta Górniak i jej goście”
Miejsce: Opera Leśna, Sopot
Dodatkowe informacje: Gościnnie wystąpili Grzegorz Turnau i Ryszard Rynkowski.
Źródło: GW Trójmiasto (Gdańsk) nr 208, wydanie z dnia 05/09/1998.

Data: 16 października 1998 r. (piątek)
Koncert galowy z okazji jubileuszu 50-lecia łódzkiej Szkoły Filmowej
Miejsce: Teatr Wielki, Łódź
Wykonanie: „Noce i dnie”
Dodatkowe informacje: Uroczystości 50-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi odbyły się w dniach 16-17 października 1998 r. W koncercie galowym (16.X) wystąpili m.in.: Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Irena Santor, Katarzyna Skrzynecka, Jan Nowicki, Włodzimierz Nahorny, Stanisław Sojka, Varius Manx, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat i Janusz Gajos.
Data emisji w TV: 17 października 1998 r. (TVP1).
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 240, wydanie z dnia 13/10/1998; Gazeta Wyborcza nr 245, wydanie z dnia 19/10/1998.
Link do filmu:
Noce i dnie (Jubileusz 50-lecia łódzkiej „Filmówki”, 1998)

Data: 21 października 1998 r. (środa)
Występ promocyjny dla radia RFM w Lizbonie
Miejsce: Lizbona, Portugalia
Wykonanie: „When you come back to me”
Dodatkowe informacje: Nagranie „When you come back to me” zarejestrowane podczas występu w Lizbonie przez stację radiową RFM, wydano w 1999 roku na jednej z wersji singla „One & one”.
Występ w ramach europejskiej promocji albumu „Edyta Górniak”.
Źródło: discogs.org

Data: 31 października 1998 r. (sobota; data emisji w TV)
Występ muzyczny w hiszpańskim programie „Música sí”
Miejsce: Madryt, Hiszpania
Wykonanie: „Anything”
Dodatkowe informacje: Popularny hiszpański program muzyczny, nadawany przez TVE w latach 1997-2004. Data emisji odcinka z udziałem Edyty – 31 października 1998 r.
Występ w ramach europejskiej promocji albumu „Edyta Górniak”.
Źródło: Program TV
Link na YouTube:
Anything (Música sí, 1998)

Data: listopad 1998 r. (data premiery)
Udział w ścieżce dźwiękowej do filmu „Mulan”
Wykonanie: „Lustro”
Dodatkowe informacje: Piosenka „Lustro” w wykonaniu Edyty Górniak promowała film animowany wytwórni Walta Disneya „Mulan”. Data nagrania – sierpień 1998 r. w Londynie. Piosenkę wydano na singlu promocyjnym „Lustro” w październiku lub listopadzie 1998 r.; zrealizowano także teledysk (reżyseria: Bolesław Pawica).
Wersja Edyty znalazła się także na polskiej edycji soundtracku pt. „Mulan” (wydanej w listopadzie 1998 r. i dostępnej w sprzedaży komercyjnej), jednak nie pojawia się w samym filmie (wersję filmową „Lustra” wykonuje Katarzyna Pysiak).
Premiera filmu oraz debiut piosenki na Liście Przebojów Programu Trzeciego: 20 listopada 1998 r.
Źródło: Lustro - Wikipedia; castalbums.org; discogs.org; Archiwum Listy Przebojów Trójki – Edyta Górniak; filmweb.pl.
Linki do filmów:
Lustro (teledysk, 1998)
Lustro (teledysk – alternatywna wersja, 1998)

Data: 15 listopada 1998 r. (niedziela)
Udział w imprezach urodzinowych zorganizowanych przez oficjalne fankluby
Miejsce: Dom prywatny, Zalesie Górne p. Warszawą (impreza fanklubu „One & One”); klub „Tam Tam”, Warszawa (impreza fanklubu „Hope for us”)
Dodatkowe informacje: Ze względu na zobowiązania koncertowe Górniak w dniu urodzin (14 listopada), przyjęcia odbyły się następnego dnia. Relację z imprezy w Zalesiu Górnym, zorganizowanej w domu założycielki fanklubu, zamieszczono następnie w miesięczniku „Popcorn”.
Źródło: Wywiad w programie „Reflektor”; Piotr Krysiak. Edyta Górniak: Bez cenzury. Wydawnictwo Akapit-Press, maj 2005.
Foto: Zalesie, urodziny (listopad 1998)

Data: 29 listopada 1998 r. (niedziela)
Koncert charytatywny w Krakowie
Miejsce: Teatr Słowackiego, Kraków
Wykonanie: m.in. „Szczęśliwej drogi już czas”, „Stop!”
Dodatkowe informacje: Koncert charytatywny na rzecz Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Górniak zaśpiewała kilkanaście utworów, w tym piosenki z repertuaru innych wykonawców („Szczęśliwej drogi już czas” Ryszarda Rynkowskiego i „Stop!” Sam Brown).
Źródło: GW Kraków nr 280, wydanie z dnia 30/11/1998.

Data: 6 grudnia 1998 r. (niedziela; data premierowej emisji w TV)
Udział w programie „Reflektor”
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Talk-show prowadzony przez Magdalenę Mołek na antenie Canal+. Data nagrania – druga połowa listopada, data emisji w TV: 6 grudnia 1998 r. (Canal+).
Źródło: Film.
Link na YouTube:
Reflektor – Edyta Górniak (1998)

Data: grudzień 1998 r.
„Złota Płyta” dla albumu „Edyta Górniak” w Norwegii
Dodatkowe informacje: Album, wydany w krajach skandynawskich jesienią 1998 r., osiągnął status „Złotej Płyty” po dwóch miesiącach sprzedaży, tuż przed świętami Bożego Narodzenia tego samego roku.
Album „Edyta Górniak” uzyskał ponadto status „Srebrnej Płyty” w Portugalii i Szwajcarii (najprawdopodobniej na przełomie 1998/1999 r., biorąc pod uwagę daty wydania płyty).
Źródło: norwegiancharts.com; VG.no; imbd.pl

Data: 25 grudnia 1998 r. (piątek; data premierowej emisji w TV)
Udział w programie „Piękni i sławni, czyli Nasza wizyta u… Edyty Górniak”
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Wywiad Doroty Wellman z Edytą Górniak, zarejestrowany przed świętami Bożego Narodzenia 1998 r. Data emisji w TV: 25 grudnia 1998 r. (Nasza TV).
Źródło: Gazeta Telewizyjna nr 301, wydanie z dnia 24/12/1998.
Link na YouTube:
Nasza wizyta u... Edyty Górniak (1998)

Data: 31 grudnia 1998 r., 2 stycznia 1999 r. (czwartek, sobota)
Koncerty noworoczne w Turcji
Miejsce: Hotel „Ceylan Intercontinental”, Stambuł, Turcja; Ankara, Turcja
Dodatkowe informacje: Dwa koncerty w Turcji w ramach wizyty związanej z europejsko/azjatycką promocją albumu „Edyta Górniak” – koncert sylwestrowy w Stambule (31 grudnia 1998 r.) oraz koncert w Ankarze (2 stycznia 1999 r.).
Źródło: Tele Tydzień, 14 grudnia 1998 r.; milliyet.com.tr
Foto: Edyta Górniak w Turcji (1998/1999)


-------------------------------------
1999
-------------------------------------

Data: 15 stycznia 1999 r. (piątek)
Występ muzyczny podczas gali wręczenia nagród „Telekamery ‘99”
Miejsce: Teatr Polski, Warszawa
Wykonanie: „Miles & miles away”
Dodatkowe informacje: Gala z okazji wręczenia nagród przyznawanych przez magazyn telewizyjny „Tele Tydzień” za osiągnięcia telewizyjne minionego roku.
Data emisji w TV: 16 stycznia 1999 r. (Polsat).
Źródło: Telekamery – Wikipedia; Wikia o Starej Telewizji.
Link na YouTube:
Miles & miles away (fragment; Telekamery, 1999)

Data: 25 stycznia 1999 r. (poniedziałek)
Premiera singla promocyjnego „Dumka na dwa serca”
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: Piosenka wykonywana przez Edytę Górniak i Mieczysława Szcześniaka promowała film „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana (nie znalazła się jednak w samym filmie). Piosenkę nagrano w połowie listopada 1998 r. (wg książki J. Cygana; inne źródła wskazują na grudzień) i wydano 25 stycznia 1999 r. na singlu promocyjnym. Teledysk zrealizowano w grudniu 1998 r. (reżyseria: Janusz Kołodrubiec), a jego premiera telewizyjna odbyła się w styczniu 1999 r. Płytę „Ogniem i mieczem” z piosenką sprzedawano w sklepach muzycznych od 8 lutego 1999 r. W tym samym dniu odbyła się premiera filmu.
Źródło: Jacek Cygan, Życie jest piosenką. Wydawnictwo Znak, październik 2014.; GW Szczecin nr 31, wydanie z dnia 06/02/1999; musicbrainz.org; film.
Linki do filmów:
Dumka na dwa serca (teledysk, 1998)
Wywiad z E. Górniak i M. Szcześniakiem z okazji premiery teledysku (TVP1, 1999)

Data: 14 lutego 1999 r. (niedziela)
Koncert walentynkowy w Rzeszowie
Miejsce: Akademia Klub Piasta, Rzeszów
Wykonanie: m.in. „Dumka na dwa serca” (z M. Szcześniakiem), piosenki z albumów „Dotyk” i „Edyta Górniak”
Dodatkowe informacje: Koncert z Mieczysławem Szcześniakiem, będący jednocześnie ich pierwszym wspólnym występem na żywo. Poza premierowym wykonaniem „Dumki na dwa serca”, Edyta zaśpiewała po kilka utworów z płyt „Edyta Górniak” i „Dotyk”.
Źródło: GW Rzeszów nr 39, wydanie z dnia 16/02/1999.
Foto: Rzeszów, Walentynki (luty 1999)

Data: 8 marca 1999 r. (poniedziałek)
Premiera singla „One & one” w Europie
Miejsce: Europa
Dodatkowe informacje: Data premiery w Europie (m.in. Niemcy) – 8 marca 1999 r. (maxi-singiel komercyjny); promocja piosenki w europejskich rozgłośniach radiowych odbywała się już w lutym. Debiut na Liście Przebojów Programu Trzeciego – 9 kwietnia 1999 r.
„One & one” wydano wcześniej (7 listopada 1997 r.) w Japonii, jako pierwszy singiel promujący tamtejszą edycję albumu „Edyta Górniak”.
Ponadto, w 1999 r. w krajach skandynawskich wydano na singlu promocyjnym jeszcze jedną piosenkę z płyty „Edyta Górniak” – „Linger”; brak jednak dokładnej daty premiery.
Źródło: discogs.org; musicbrainz.org; Wikipedia – One & one; GW Wrocław nr 95, wydanie z dnia 23/04/1999; Archiwum Listy Przebojów Trójki – Edyta Górniak
Link do filmu:
One & one (teledysk, 1999)

Data: (najprawdopodobniej) marzec 1999 r.
Występ muzyczny w szwajcarskim teleturnieju „Megaherz”
Miejsce: Zürich, Szwajcaria
Wykonanie: „One & one”
Dodatkowe informacje: Wykonanie piosenki w popularnym teleturnieju rodzinnym „Megaherz”, nadawanym w latach 1994-2002 na niemieckojęzycznym kanale szwajcarskim SF1. Na podstawie filmu oraz dat wydania singla „One & one” i albumu „Edyta Górniak” w Szwajcarii można przypuszczać, że program nagrano w okolicach marca 1999 roku.
Źródło: Film; daty innych wydarzeń.
Link na YouTube:
One & one (SF1, 1999)

Data: marzec 1999 r.
Udział w reklamie funduszu emerytalnego Commercial Union
Dodatkowe informacje: Nagranie i premiera reklamy miały miejsce niedługo przed rozpoczęciem trasy koncertowej Edyty „Live ‘99”, której sponsorem był Commercial Union.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 109, wydanie z dnia 12/05/1999; Internet – różne (m.in. przegląd archiwalnych bloków reklamowych).
Link na YouTube:
Reklama Commercial Union (1999)

Data: 8 kwietnia 1999 r. (czwartek)
Rozpoczęcie trasy koncertowej „Live ’99” – koncert w Gdyni
Miejsce: Teatr Muzyczny, Gdynia
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Przygotowania do trasy „Live ’99” trwały od początku 1999 r. Lista koncertów: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; GW Trójmiasto (Gdańsk) nr 83, wydanie z dnia 09/04/1999.
Link na YouTube:
Reportaż z przygotowań do trasy „Live ‘99” (Zoom, RTL7)

Data: 9 kwietnia 1999 r. (piątek)
Trasa koncertowa „Live ’99” – koncert w Gdańsku
Miejsce: Teatr Wybrzeże, Gdańsk
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; GW Trójmiasto (Gdańsk) nr 83, wydanie z dnia 09/04/1999.

Data: 11 kwietnia 1999 r. (niedziela)
Trasa koncertowa „Live ’99” – koncert w Poznaniu
Miejsce: Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; GW Poznań nr 86, wydanie z dnia 13/04/1999; CO JEST GRANE nr 83, wydanie z dnia 09/04/1999.

Data: 15 kwietnia 1999 r. (czwartek)
Trasa koncertowa „Live ’99” – koncert w Łodzi
Miejsce: Teatr Wielki, Łódź
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Koncerty w Krakowie, Warszawie i Łodzi zostały zarejestrowane, a nagrania z Krakowa i Warszawy wykorzystano na albumie koncertowym „Live ’99”.
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; GW Łódź nr 85, wydanie z dnia 12/04/1999.

Data: 19 kwietnia 1999 r. (poniedziałek)
Trasa koncertowa „Live ’99” – koncert w Dąbrowie Górniczej
Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; Trybuna Śląska nr 92, 20 kwietnia 1999 r.

Data: 20 kwietnia 1999 r. (wtorek)
Trasa koncertowa „Live ’99” – koncert w Kielcach
Miejsce: Kieleckie Centrum Kultury, Kielce
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; CO JEST GRANE nr 89, wydanie z dnia 16/04/1999.

Data: 23 kwietnia 1999 r. (piątek)
Trasa koncertowa „Live ’99” – koncert we Wrocławiu
Miejsce: Teatr Polski, Wrocław
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; GW Wrocław nr 95, wydanie z dnia 23/04/1999.

Data: 24 kwietnia 1999 r. (sobota)
Trasa koncertowa „Live ’99” – koncert w Zabrzu
Miejsce: Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; Trybuna Śląska nr 92, 20 kwietnia 1999 r.

Data: 26 kwietnia 1999 r. (poniedziałek)
Trasa koncertowa „Live ’99” – koncert w Opolu
Miejsce: Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; GW Opole nr 98, wydanie z dnia 27/04/1999.

Data: 30 kwietnia 1999 r. (piątek)
Trasa koncertowa „Live ’99” – koncert w Krakowie
Miejsce: Teatr im. J. Słowackiego, Kraków
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Koncerty w Krakowie, Warszawie i Łodzi zostały zarejestrowane, a nagrania z Krakowa i Warszawy wykorzystano na albumie koncertowym „Live ’99”.
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; GW Kraków nr 101, wydanie z dnia 30/04/1999.

Data: 4 maja 1999 r. (wtorek)
Zakończenie trasy koncertowej „Live ’99” – koncert w Warszawie
Miejsce: Sala Kongresowa PKiN, Warszawa
Wykonanie: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „Będę śniła”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „That’s the way I feel about you ”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Linger”, „Miles & miles away”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „One & one”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone” oraz utwory na bis.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Live ’99”: Gdynia (8 kwietnia); Gdańsk (9 kwietnia); Poznań (11 kwietnia); Łódź (15 kwietnia); Dąbrowa Górnicza (19 kwietnia); Kielce (20 kwietnia); Wrocław (23 kwietnia); Zabrze (24 kwietnia); Opole (26 kwietnia); Kraków (30 kwietnia); Warszawa (4 maja).
Koncerty w Krakowie, Warszawie i Łodzi zostały zarejestrowane, a nagrania z Krakowa i Warszawy wykorzystano na albumie koncertowym „Live ’99”.
Źródło: Live ’99 - Wikipedia; Gazeta Stołeczna nr 102, wydanie z dnia 04/05/1999.

Data: 6 czerwca 1999 r.
Występ muzyczny w niemieckim programie „ZDF-Fernsehgarten”
Miejsce: Lerchenberg, Moguncja, Niemcy
Wykonanie: „One & one”
Dodatkowe informacje: Popularny niemiecki program rozrywkowy, nadawany na żywo w ZDF w miesiącach letnich. Dokładna data zidentyfikowana na podstawie innego nagrania pochodzącego z tego samego odcinka.
Występ w ramach europejskiej promocji singla „One & one”.
Źródło: Film.
Link na YouTube:
One & one (ZDF-Fernsehgarten, 1999)

Data: lipiec lub sierpień 1999 r.
Występ muzyczny w niemieckim programie „Sommermelodien”
Miejsce: Hamburg, Niemcy
Wykonanie: „One & one”
Dodatkowe informacje: Cykliczny program muzyczny, emitowany latem w niemieckiej ARD. W 1999 r. nadano dwa odcinki programu, w dniach 3 lipca i 14 sierpnia. Brak informacji w którym odcinku wystąpiła Edyta.
Występ w ramach europejskiej promocji singla „One & one”.
Źródło: Film; ramówki TV.
Link na YouTube:
One & one (Sommermelodien, 1999)

Data: (prawdopodobnie) sierpień lub wrzesień 1999 r.
Występ muzyczny w programie „Zwyczajni - niezwyczajni”
Miejsce: Warszawa
Wykonanie: „The day I get over you”, „Perfect moment”
Dodatkowe informacje: Udział Edyty wynikał z faktu, że sponsor trasy koncertowej Live ’99 (Commercial Union) był jednocześnie sponsorem programu „Zwyczajni - niezwyczajni”. Brak dokładnej daty nagrania i emisji w TV – na podstawie filmu wydaje się, że program zarejestrowano późnym latem / wczesną jesienią (w okolicach września), niewykluczona jest jednak nieco wcześniejsza data po zakończeniu trasy „Live ‘99”.
Źródło: Film.
Linki na YouTube:
The day I get over you (Zwyczajni – niezwyczajni, 1999)
Perfect moment (Zwyczajni – niezwyczajni, 1999)

Data: 12 września 1999 r. (niedziela)
Festyn z okazji 10. rocznicy powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego
Miejsce: Dziedziniec Zamku Królewskiego, Warszawa
Wykonanie: m.in. „Jestem kobietą”, „When you come back to me”
Dodatkowe informacje: W koncercie „Urodziny Trzeciej Rzeczypospolitej” wystąpili: Edyta Górniak, Elektryczne Gitary, De Mono, Formacja Nieżywych Schabuff, Big Cyc, Grzegorz Markowski.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 214, wydanie z dnia 13/09/1999; Wikia o Starej Telewizji.
Data emisji w TV: 12 września 1999 r. (TVP2; transmisja na żywo).
Link na YouTube:
Jestem kobietą; When you come back to me (Urodziny III Rzeczypospolitej, 1999)

Data: 20 września 1999 r. (poniedziałek)
Premiera singla promocyjnego „Stop!”
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: Pierwszy singiel promujący album koncertowy „Live ‘99”. Nie zrealizowano teledysku do piosenki.
Źródło: Live ’99 – Wikipedia; musicbrainz.org

Data: 22 września 1999 r. (środa)
Certyfikat „Złotej Płyty” dla singla „Once in a lifetime - To nie ja” (w Polsce)
Dodatkowe informacje: Singiel osiągnął sprzedaż powyżej 10 tys. sztuk (równoznaczny ze statusem „Złotej Płyty” dla singli). Data nadania certyfikatu sprzedaży przez ZPAV – 22 września 1999 r.
Źródło: ZPAV – Złote Płyty 1999

Data: 25 września 1999 r. (sobota)
Premiera albumu koncertowego „Live ‘99”
Miejsce: Polska
Wykonanie: Lista utworów: „Intro”, „Perfect moment”, „When you come back to me”, „Dotyk”, „The day I get over you”, „Stop!”, „Jestem kobietą”, „I don’t know what’s on your mind”, „Miles & miles away”, „Hunting high & low”, „To nie ja!”, „Anything”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Gone”.
Dodatkowe informacje: Utwory zarejestrowane na płycie pochodzą z dwóch ostatnich koncertów trasy „Live ‘99” - w Krakowie (30 kwietnia 1999 r.) oraz w Warszawie (4 maja 1999 r.).
Album wydano również w niektórych krajach Europy Zachodniej (data premiery zagranicznej – 1 listopada 1999 r.).
Źródło: Live ’99 – Wikipedia; musicbrainz.org (1); musicbrainz.org (2)

Data: październik 1999 r.
Udział w programie „Ibisekcja”
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Autorski talk-show Krzysztofa Ibisza, emitowany w TVN w latach 1998-2000. Z treści rozmowy wynika, że odcinek z udziałem Edyty nagrano tuż przed promocją albumu „Live ’99” (najprawdopodobniej w październiku 1999 r.). Dokładna data emisji w TV nieznana.
Źródło: Film.
Link na YouTube:
Ibisekcja (1999)

Data: październik - listopad 1999 r.
Promocja albumu „Live ‘99” w Polsce
Miejsce: Kraków, Poznań, Łódź, Warszawa, Szczecin, Katowice, Wrocław, Rzeszów.
Dodatkowe informacje: Spotkania z fanami, rozdawanie autografów, podpisywanie płyt w sklepach muzycznych – w Krakowie (21 października), Poznaniu (29 października), Łodzi (4 listopada),Warszawie (6 listopada), Szczecinie (8 listopada), Katowicach (16 listopada), Wrocławiu (18 listopada), Rzeszowie (23 listopada). Równolegle odbywała się promocja w mediach – wywiady dla prasy i stacji radiowych, udział w programach TV.
Źródło: m.in. GW Łódź nr 259, wydanie z dnia 05/11/1999; GW Katowice nr 268, wydanie z dnia 17/11/1999; GW Wrocław nr 270, wydanie z dnia 19/11/1999; GW Rzeszów nr 273, wydanie z dnia 23/11/1999.
Foto: Łódź, Empik (listopad 1999)

Data: 23 października 1999 r. (sobota; data emisji w TV)
Udział i występ muzyczny w programie „Pełna kultura”
Miejsce: Krakowski Ośrodek Telewizyjny TVP, Kraków
Wykonanie: „Get here”, „Jestem kobietą”
Dodatkowe informacje: Program kulturalny emitowany w TV Kraków (Edyta wystąpiła w nim również w 1997 roku). Odcinek z udziałem Edyty nagrano najprawdopodobniej ok. 20 października (w trakcie promocji płyty „Live ’99” w Krakowie). Data emisji w TV: 23 października 1999 r. (TV Kraków).
Źródło: Film; Gazeta Krakowska nr 249, 23-24 października 1999 r.
Linki na YouTube:
Get here (Pełna kultura, 1999)
Jestem kobietą (Pełna kultura, 1999)

Data: 23 października 1999 r. (sobota)
Wielki Dobroczynny Koncert „Uczyńmy coś dobrego”
Miejsce: Hala „Spodek”, Katowice
Wykonanie: m.in. „Jestem kobietą”, „When you come back to me”, „Anything”, „Dotyk”, „To nie ja!”, „Dumka na dwa serca” (z M. Szcześniakiem).
Dodatkowe informacje: Koncert o charakterze religijnym, organizowany corocznie przez Stowarzyszenie Gaude Fest. Dochód przekazano na Centrum Onkologii - Instytut Marii Curie-Skłodowskiej w Gliwicach. Wystąpili: Edyta Górniak, Mieczysław Szcześniak i Gaude Big Band z Ewą Urygą.
Źródło: GW Katowice nr 250, wydanie z dnia 25/10/1999.
Foto: Katowice, Gaude Fest (październik 1999)

Data: 31 października 1999 r. (niedziela; data premierowej emisji w TV)
Udział w programie muzycznym „Rentgen”
Dodatkowe informacje: Cykliczny program nadawany w pierwszej polskiej telewizji muzycznej Atomic TV. Premierowa emisja odcinka z Edytą: 31 października 1999 r.
Źródło: Gazeta Telewizyjna nr 254, wydanie z dnia 29/10/1999.

Data: 5 listopada 1999 r. (piątek)
Udział w programie „Rower Błażeja”
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Program emitowano na żywo w TVP1, dzień przed podpisywaniem przez Edytę albumu „Live ’99” w warszawskim Empiku.
Źródło: Film.
Link na YouTube:
Rower Błażeja – Edyta Górniak (1999)

Data: 22 listopada 1999 r. (poniedziałek)
Certyfikat „Platynowej Płyty” dla singla „Love is on the line”
Dodatkowe informacje: Singiel osiągnął sprzedaż powyżej 20 tys. sztuk (równoznaczny ze statusem „Platynowej Płyty” dla singli). Data przyznania certyfikatu przez ZPAV – 22 listopada 1999 r.
Źródło: ZPAV – Platynowe Płyty 1999

Data: 31 grudnia 1999 r. / 1 stycznia 2000 r. (piątek/sobota)
Recital podczas imprezy sylwestrowej w Mikołajkach
Miejsce: Hotel „Gołębiewski”, Mikołajki
Źródło: omen-band.pl


-------------------------------------
2000
-------------------------------------

Data: 1 stycznia 2000 r. (sobota; data premierowej emisji w TV)
Udział w programie „Szansa na sukces”
Miejsce: Studio TVP, Warszawa
Wykonanie: „Dumka na dwa serca” (z Joachimem de Tusch-Lec, podczas występu konkursowego), „Dotyk” (ze zwyciężczynią odcinka – Hanną Stach, w finale programu)
Dodatkowe informacje: Program nagrano pod koniec 1999 r. w Warszawie. Data emisji w TV: 1 stycznia 2000 r. (TVP2).
Źródło: Lista odcinków Szansy na sukces - Wikipedia; film.
Link do filmu:
Szansa na sukces – Edyta Górniak (2000)

Data: 6 stycznia 2000 r. (czwartek; data premierowej emisji w TV)
Udział w programie muzycznym „Monogram”
Dodatkowe informacje: Cykliczny program, w całości poświęcony wybranemu artyście, nadawany w pierwszej polskiej telewizji muzycznej Atomic TV. Odcinek z udziałem Górniak wyemitowano 6 stycznia 2000 r.
Źródło: Antena nr 52, 27 grudnia 1999 r.

Data: styczeń 2000 r.
Premiera singla promocyjnego „Hunting high & low”
Miejsce: Polska
Dodatkowe informacje: Drugi singiel z płyty „Live ’99”. Nie zrealizowano teledysku do piosenki.
Debiut na Liście Przebojów Programu Trzeciego – 21 stycznia 2000 r.
Źródło: musicbrainz.org; Archiwum Listy Przebojów Trójki – Edyta Górniak

Data: 5 lutego 2000 r. (sobota)
Udział i występ muzyczny w gali rozdania nagród „Wiktory 1999”
Miejsce: Teatr Polski, Warszawa
Wykonanie: „Dumka na dwa serca” (z M. Szcześniakiem)
Dodatkowe informacje: Oprócz występu muzycznego, Edyta wręczyła nagrodę „Super Wiktora” Jerzemu Hoffmanowi.
Data emisji w TV: 5 lutego 2000 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: Rzeczpospolita, 07 lutego 2000 r.; Trybuna Śląska nr 31, 7 lutego 2000 r.; Wikia o Starej Telewizji.
Foto: Warszawa, Wiktory 1999 (luty 2000)

Data: 11 lutego 2000 r. (piątek)
Koncert walentynkowy w Szczecinie
Miejsce: Teatr Współczesny, Szczecin
Dodatkowe informacje: Koncert ze specjalnym walentynkowym repertuarem.
Źródło: Co jest grane nr 35, wydanie z dnia 11/02/2000.

Data: 15 lutego 2000 r. (wtorek)
Nominacje do nagrody „Fryderyk ‘99”
Dodatkowe informacje: Nominacja do „Fryderyka” w kategoriach: Piosenka roku („Dumka na dwa serca”, w duecie z M. Szcześniakiem), Wokalistka roku.
Data ogłoszenia nominacji: 15 luty 2000 r. Gala wręczenia nagród odbyła się 24 maja 2000 r. w Sali Kongresowej w Warszawie (bez udziału Edyty Górniak).
Źródło: ZPAV – Fryderyk ‘99; Rzeczpospolita, 16 lutego 2000 r.

Data: 20 lutego 2000 r. (niedziela)
IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej Rybnik 2000
Miejsce: Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik
Dodatkowe informacje: Czwarta edycja festiwalu odbyła się w dniach 18-20 lutego. W festiwalowym konkursie brali udział laureaci największych ogólnopolskich festiwali piosenki m.in. w Krakowie, Świnoujściu i Radomiu. Gościnny recital Edyty Górniak odbył się po zakończeniu finałowego koncertu galowego.
Źródło: Co Jest Grane nr 41, wydanie z dnia 18/02/2000.

Data: 26 i 27 lutego 2000 r. (sobota, niedziela)
Koncerty w Chicago
Miejsce: Copernicus Center, Chicago, Stany Zjednoczone
Wykonanie: m.in. „Dumka na dwa serca” (z Krzysztofem Pietrzakiem), „One & one”
Dodatkowe informacje: Dwa koncerty w Chicago na zaproszenie Polonii amerykańskiej.
Źródło: Plakat zapowiadający koncerty w USA; Piotr Krysiak. Edyta Górniak: Bez cenzury. Wydawnictwo Akapit-Press, maj 2005.
Link na YouTube:
Dumka na dwa serca; One & one (Chicago, 2000)

Data: 4 marca 2000 r. (sobota)
Koncert na Manhattanie w Nowym Jorku
Miejsce: Webster Hall, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Wykonanie: m.in. „Jestem kobietą”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”
Dodatkowe informacje: Koncert na zaproszenie Polonii amerykańskiej.
Źródło: Zapowiedź koncertu w Nowym Jorku; Piotr Krysiak. Edyta Górniak: Bez cenzury. Wydawnictwo Akapit-Press, maj 2005.
Link na YouTube:
Jestem kobietą; Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma (Nowy Jork, 2000)

Data: 4 marca 2000 r. (sobota)
Nagroda „Złote Spinki” za działalność kulturalną
Miejsce: Opole
Dodatkowe informacje: Doroczne nagrody przyznawane przez Nową Trybunę Opolską dla zasłużonych Opolan. Ze względu na koncerty w Stanach Zjednoczonych, Edyta nie pojawiła się na uroczystości wręczenia wyróżnień.
Źródło: Pomagamy sobie w pracy. Opolski kwartalnik informacyjno-metodyczny 3/2000.

Data: (najprawdopodobniej) I połowa marca 2000 r.
Nagroda muzyczna „Mikrofon Popcornu ‘99”
Dodatkowe informacje: Mikrofon Popcornu za piosenkę roku 1999 „Dumka na dwa serca” (z Mieczysławem Szcześniakiem).
Orientacyjna data ustalona na podstawie daty rozdania nagród w sąsiednich latach.
Edyta najprawdopodobniej nie uczestniczyła w uroczystości rozdania nagród.
Źródło: Mikrofony Popcornu – Wikipedia

Data: 15 kwietnia 2000 r. (sobota)
II Koncert Charytatywny na rzecz fundacji „Godula Hope” w Bytomiu
Miejsce: Opera Śląska, Bytom
Dodatkowe informacje: Dochód z koncertu został przeznaczony na zakup ultrasonografu do diagnostyki onkologicznej. Wystąpili: Edyta Górniak i Jose Torres.
Źródło: GW Katowice nr 88, wydanie z dnia 13/04/2000; Trybuna Śląska nr 90, 15-16 kwietnia 2000 r.
Foto: Bytom, Opera Śląska (kwiecień 2000)

Data: 27 kwietnia 2000 r. (czwartek; data emisji w TV)
Miejsce: Warszawa
Udział w programie „Mieszane uczucia”
Dodatkowe informacje: Talk show Małgorzaty Domagalik poświęcony związkom międzyludzkim. W odcinku zatytułowanym „Porozmawiajmy o mężczyznach” gośćmi byli: Edyta Górniak i Iwona Guzowska. Data emisji w TV: 27 kwietnia 2000 r. (TVP2).
Źródło: Film; Gazeta Telewizyjna nr 95, wydanie z dnia 21/04/2000.
Link na YouTube:
Mieszane uczucia (2000)

Data: 19 maja 2000 r. (piątek)
Koncert charytatywny na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Poznaniu
Miejsce: Pawilon nr 23 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Poznań
Dodatkowe informacje: Wpływy z koncertu przeznaczono na zakup urządzenia do znieczulania noworodków dla Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej. Wystąpili: Edyta Górniak i chór „Polskie Słowiki”.
Źródło: GW Poznań nr 118, wydanie z dnia 22/05/2000.
Foto: Poznań, Targi (maj 2000)

Data: 27 maja 2000 r. (sobota)
Koncert z okazji 10-lecia Samorządu Terytorialnego w Częstochowie
Miejsce: Plac Biegańskiego, Częstochowa
Dodatkowe informacje: Półtoragodzinny koncert Edyty Górniak zakończył trwające dwa dni obchody związane z 10-leciem odrodzenia samorządności w Częstochowie.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 123, wydanie z dnia 27/05/2000; GW Częstochowa nr 124, wydanie z dnia 29/05/2000.

Data: 28 maja 2000 r. (niedziela)
Festyn w Przylepie k. Zielonej Góry
Miejsce: Lotnisko Zielona Góra-Przylep, Przylep
Dodatkowe informacje: W plenerowym koncercie, zorganizowanym na trawiastym lotnisku pod Zieloną Górą (obecnie w granicach miasta), wystąpili: Edyta Górniak, Robert Gawliński i Urszula.
Źródło: GW Zielona Góra nr 121, wydanie z dnia 25/05/2000.
Foto: Zielona Góra-Przylep (maj 2000)

Data: 30 maja 2000 r. (wtorek)
Koncert jubileuszowy z okazji 1000. przedstawienia musicalu Metro
Miejsce: Teatr Dramatyczny, Warszawa
Wykonanie: „Litania”, „Jestem kobietą”, „A ja nie” (wokaliza), „Wieża Babel” (zespołowo z innymi uczestnikami).
Dodatkowe informacje: 1000. przedstawienie musicalu Metro odbyło się 21 listopada 1999 r., jednak koncert jubileuszowy z tej okazji zorganizowano dopiero pół roku później. W uroczystości uczestniczyli twórcy, wszyscy czołowi wykonawcy z pierwszej obsady „Metra”, a także artyści z moskiewskiej wersji musicalu.
Data emisji w TV: 10 czerwca 2000 r. (TVP1).
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 126, wydanie z dnia 31/05/2000; Gazeta Stołeczna nr 125, wydanie z dnia 30/05/2000; e-teatr.pl
Linki na YouTube:
Litania (Jubileusz 1000. występu Metra, 2000)
A ja nie (Jubileusz 1000. występu Metra, 2000)
Jestem kobietą (Jubileusz 1000. występu Metra, 2000)
Wieża Babel (Jubileusz 1000. występu Metra, 2000)
Jubileusz 1000. występu Metra (2000)

Data: 2 czerwca 2000 r. (piątek)
Koncert podczas imprezy „Dni Stargardu 2000”
Miejsce: Amfiteatr, Stargard Szczeciński
Źródło: znanegwiazdy.pl; Głos Stargardzki, 20 czerwca 2002 r.

Data: 4 czerwca 2000 r. (niedziela)
III Ogólnopolski Festiwal Muzycznych Talentów w Szczecinie
Miejsce: Amfiteatr (Teatr Letni), Szczecin
Dodatkowe informacje: Festiwal odbył się w dniach 3-4 czerwca. W pierwszym dniu imprezy, po zakończeniu eliminacji do festiwalowego konkursu wystąpiła Kasia Stankiewicz. Gościnny recital Edyty Górniak odbył się następnego dnia, po zakończeniu koncertu finałowego.
Źródło: GW Szczecin nr 129, wydanie z dnia 03/06/2000; GW Szczecin nr 130, wydanie z dnia 05/06/2000.
Foto: Szczecin, III OFMT (czerwiec 2000)

Data: 11 czerwca 2000 r. (niedziela)
Recital podczas konwencji wyborczej Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Miejsce: Torwar, Warszawa
Wykonanie: m.in. „Szczęśliwej drogi już czas”
Dodatkowe informacje: Konwencja SLD rozpoczęła oficjalnie kampanię wyborczą Aleksandra Kwaśniewskiego. Podczas półgodzinnego recitalu, Górniak wykonała swe największe przeboje oraz piosenkę „Szczęśliwej drogi już czas”.
Źródło: Życie Warszawy nr 136, 12 czerwca 2000 r.; Rzeczpospolita, 12 czerwca 2000 r.

Data: 21 czerwca 2000 r. (środa)
Koncert podczas Dnia Polskiego w ramach wystawy EXPO 2000
Miejsce: Hala „Beat Box”, Hanower, Niemcy
Dodatkowe informacje: Program artystyczny na Dzień Polski przygotowało Towarzystwo Muzyczne im H. Wieniawskiego z Poznania. Odbyły się m.in.: folkowy koncert Jana Pospieszalskiego z udziałem Justyny Steczkowskiej, Anny Marii Jopek, kapeli góralskiej Sebastiana Karpiela i ludowego muzyka spod Opoczna Stanisława Stępnia; światowa prapremiera „Kantaty o św. Wojciechu” Henryka Mikołaja Góreckiego. Podczas wieczornego koncertu wystąpili Edyta Górniak oraz Perfect. Górniak zaśpiewała m.in. z całą salą pieśń z filmu „Czterej pancerni i pies”.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 145, wydanie z dnia 23/06/2000; Życie Warszawy nr 145, 23 czerwca 2000 r.

Data: 24 czerwca 2000 r. (sobota)
Centralne obchody „Dni Morza Gdańsk ‘2000”
Miejsce: Scena pod Zieloną Bramą, Gdańsk
Dodatkowe informacje: Dni Morza trwały od 24 czerwca do 4 lipca i składały się z różnorodnych imprez, m.in. koncertów muzyki poważnej i rockowej. Koncert Edyty Górniak odbył się pierwszego dnia obchodów, po zakończeniu koncertu inauguracyjnego Dni Morza.
Źródło: GW Mazowsze (Płock) nr 145, wydanie z dnia 23/06/2000.
Foto: Gdańsk, Dni Morza (czerwiec 2000)

Data: 3 lipca 2000 r. (poniedziałek)
Rozpoczęcie plenerowej trasy „Julia” – recital w Poznaniu
Miejsce: balkon Ratusza na Starym Rynku, Poznań
Wykonanie: Piosenki wykonywane podczas trasy: m.in. „Będę śniła”, „Dotyk”, „Dumka na dwa serca” (z Krzysztofem Pietrzakiem), „Miles & miles away”, „Pieśń Julii”, „Jestem kobietą”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „One & one”, „Szczęśliwej drogi już czas”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Julia”: Poznań (3 lipca); Wrocław (4 lipca); Kraków (5 lipca); Łódź (6 lipca); Warszawa (7 lipca). Nie odbyły się dwa spośród pierwotnie planowanych recitali - 2 lipca w Szczecinie oraz 8 lipca w Gliwicach (ten ostatni odwołany z powodu ulewy).
Trasa była częścią akcji promującej słuchowisko radiowe RMF FM „Romeo i Julia”, w którym Górniak występowała wspólnie z Maciejem Stuhrem. Słuchowisko promował również singiel promocyjny „Pieśń Julii”.
Źródło: GW Poznań nr 155, wydanie z dnia 05/07/2000.
Foto: Poznań, recital „Julia” (lipiec 2000)

Data: 4 lipca 2000 r. (wtorek)
Plenerowa trasa „Julia” – recital we Wrocławiu
Miejsce: balkon Muzeum Sztuki Medalierskiej, Wrocław
Wykonanie: Piosenki wykonywane podczas trasy: m.in. „Będę śniła”, „Dotyk”, „Dumka na dwa serca” (z Krzysztofem Pietrzakiem), „Miles & miles away”, „Pieśń Julii”, „Jestem kobietą”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „One & one”, „Szczęśliwej drogi już czas”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Julia”: Poznań (3 lipca); Wrocław (4 lipca); Kraków (5 lipca); Łódź (6 lipca); Warszawa (7 lipca). Nie odbyły się dwa spośród pierwotnie planowanych recitali - 2 lipca w Szczecinie oraz 8 lipca w Gliwicach (ten ostatni odwołany z powodu ulewy).
Trasa była częścią akcji promującej słuchowisko radiowe RMF FM „Romeo i Julia”, w którym Górniak występowała wspólnie z Maciejem Stuhrem. Słuchowisko promował również singiel promocyjny „Pieśń Julii”.
Źródło: GW Wrocław nr 156, wydanie z dnia 06/07/2000.

Data: 5 lipca 2000 r. (środa)
Plenerowa trasa „Julia” – recital w Krakowie
Miejsce: balkon Sukiennic na Rynku Głównym, Kraków
Wykonanie: Piosenki wykonywane podczas trasy: m.in. „Będę śniła”, „Dotyk”, „Dumka na dwa serca” (z Krzysztofem Pietrzakiem), „Miles & miles away”, „Pieśń Julii”, „Jestem kobietą”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „One & one”, „Szczęśliwej drogi już czas”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Julia”: Poznań (3 lipca); Wrocław (4 lipca); Kraków (5 lipca); Łódź (6 lipca); Warszawa (7 lipca). Nie odbyły się dwa spośród pierwotnie planowanych recitali - 2 lipca w Szczecinie oraz 8 lipca w Gliwicach (ten ostatni odwołany z powodu ulewy).
Recital w Krakowie został zarejestrowany przez Telewizję Polską i miał telewizyjną premierę 15 grudnia 2000 r. w TVP1.
Trasa była częścią akcji promującej słuchowisko radiowe RMF FM „Romeo i Julia”, w którym Górniak występowała wspólnie z Maciejem Stuhrem. Słuchowisko promował również singiel promocyjny „Pieśń Julii”.
Źródło: GW Kraków nr 156, wydanie z dnia 06/07/2000, Wikia o Starej Telewizji.
Linki na YouTube:
Edyta Górniak – recital „Julia”, cz. 1 (Kraków, 2000)
Edyta Górniak – recital „Julia”, cz. 2 (Kraków, 2000)
Edyta Górniak – recital „Julia”, cz. 3 (Kraków, 2000)
Edyta Górniak – recital „Julia”, cz. 4 (Kraków, 2000)
Wywiad przed emisją recitalu „Julia” w TVP1 (15 grudnia 2000)

Data: 6 lipca 2000 r. (czwartek)
Plenerowa trasa „Julia” – recital w Łodzi
Miejsce: balkon na ulicy Piotrkowskiej 118, Łódź
Wykonanie: Piosenki wykonywane podczas trasy: m.in. „Będę śniła”, „Dotyk”, „Dumka na dwa serca” (z Krzysztofem Pietrzakiem), „Miles & miles away”, „Pieśń Julii”, „Jestem kobietą”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „One & one”, „Szczęśliwej drogi już czas”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Julia”: Poznań (3 lipca); Wrocław (4 lipca); Kraków (5 lipca); Łódź (6 lipca); Warszawa (7 lipca). Nie odbyły się dwa spośród pierwotnie planowanych recitali - 2 lipca w Szczecinie oraz 8 lipca w Gliwicach (ten ostatni odwołany z powodu ulewy).
Trasa była częścią akcji promującej słuchowisko radiowe RMF FM „Romeo i Julia”, w którym Górniak występowała wspólnie z Maciejem Stuhrem. Słuchowisko promował również singiel promocyjny „Pieśń Julii”.
Źródło: GW Łódź nr 156, wydanie z dnia 06/07/2000.
Foto: Łódź, recital „Julia” (lipiec 2000)

Data: 7 lipca 2000 r. (piątek)
Zakończenie plenerowej trasy „Julia” – recital w Warszawie
Miejsce: balkon kamienicy na Rynku Starego Miasta, Warszawa
Wykonanie: Piosenki wykonywane podczas trasy: m.in. „Będę śniła”, „Dotyk”, „Dumka na dwa serca” (z Krzysztofem Pietrzakiem), „Miles & miles away”, „Pieśń Julii”, „Jestem kobietą”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „One & one”, „Szczęśliwej drogi już czas”.
Dodatkowe informacje: Lista koncertów podczas trasy „Julia”: Poznań (3 lipca); Wrocław (4 lipca); Kraków (5 lipca); Łódź (6 lipca); Warszawa (7 lipca). Nie odbyły się dwa spośród pierwotnie planowanych recitali - 2 lipca w Szczecinie oraz 8 lipca w Gliwicach (ten ostatni odwołany z powodu ulewy).
Trasa była częścią akcji promującej słuchowisko radiowe RMF FM „Romeo i Julia”, w którym Górniak występowała wspólnie z Maciejem Stuhrem. Słuchowisko promował również singiel promocyjny „Pieśń Julii”.
Źródło: Gazeta Stołeczna nr 158, wydanie z dnia 08/07/2000.

Data: 1 września 2000 r. (piątek)
„Pożegnanie lata - Piknik Telewizji TVN”
Miejsce: Warszawa
Wykonanie: m.in. „Stop!”, „Linger”
Dodatkowe informacje: Występ z recitalem podczas plenerowej imprezy TVN. Fragmenty koncertu pokazano z odtworzenia we wrześniu.
Źródło: Film; Wikia o Starej Telewizji.
Linki na YouTube:
Stop (Piknik TVN, 2000)
Linger i wywiad (Piknik TVN, 2000)

Data: 7 września 2000 r. (czwartek)
XXXIV Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy
Miejsce: Pijalnia Główna, Krynica
Dodatkowe informacje: Festiwal pod dyrekcją artystyczną Bogusława Kaczyńskiego odbywał się w dniach 3-10 września. Program festiwalu obejmował m.in. występy tenorów, koncert pieśni żydowskich, opery i operetki, koncert Edyty Górniak, pokazy filmów z udziałem Jana Kiepury.
Źródło: GW Kraków nr 210, wydanie z dnia 08/09/2000; GW Kraków nr 207, wydanie z dnia 05/09/2000.

Data: listopad 2000 r. (data publikacji)
„Trofeum Elle 2000” dla najbardziej stylowej gwiazdy pop
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Trzecia edycja nagród miesięcznika „Elle”. Wyróżnienia przyznano w kategoriach: najbardziej stylowa gwiazda filmowa, telewizyjna, najbardziej stylowa gwiazda pop, najbardziej stylowy polityk, najlepszy polski projektant mody, najlepsza polska modelka oraz najbardziej stylowe miejsce.
Przyznaniu wyróżnień towarzyszyła profesjonalna sesja zdjęciowa, podczas której Edyta pozowała w parze z Bronisławem Geremkiem, laureatem w kategorii „najbardziej stylowy polityk”. Zdjęcia z sesji opublikowano w listopadowym numerze czasopisma.
Źródło: Elle nr 11, listopad 2000 r.
Foto: Trofea Elle 2000

Data: 28 listopada 2000 r. (wtorek)
Recital z okazji 11. urodzin kasyna w Hotelu Marriott
Miejsce: Hotel „Marriott”, Warszawa
Źródło: Tele Tydzień nr nieznany, 2000 r.; Koncerty

Data: 31 grudnia 2000 r. (niedziela; data emisji w TV)
Występ w programie sylwestrowym TVP1 „Od tanga do tanga – Sylwester milenijny z Jedynką”
Miejsce: Studio Buffo, Warszawa
Wykonanie: „Na pierwszy znak”, „Wrzuć grosz do grającej szafy”
Dodatkowe informacje: Rewia końca wieku z polskimi przebojami mijającego stulecia i czołówką gwiazd. Wykonawcy: Czesław Niemen, Irena Santor, Seweryn Krajewski, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Piotr Szczepanik, Jerzy Połomski, Wojciech Gąssowski, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, Janusz Józefowicz, Urszula, Robert Chojnacki, Andrzej Piaseczny, Paweł Kukiz, Katarzyna Groniec, Andrzej Rybiński, Wiktor Zborowski, Olaf Lubaszenko, Natalia Kukulska, Natalia i Eleonora Niemen, zespoły: Budka Suflera, Golec uOrkiestra, Brathanki, De Mono, Perfect, Maanam, Bajm, Vox, Lady Pank, Kukla Band i grupy taneczno-baletowe. Scenariusz i reżyseria: Janusz Józefowicz.
Program nagrywano ok. 10-15 grudnia; data emisji w TV: 31 grudnia 2000 r. (TVP1).
Źródło: Gazeta Telewizyjna nr 302, wydanie z dnia 29/12/2000; Agencja Gazeta
Link do filmu:
Na pierwszy znak; Wrzuć grosz do grającej szafy (Sylwester milenijny, 2000)


-------------------------------------
2001
-------------------------------------

Data: 7 lutego 2001 r. (środa)
Występ muzyczny podczas ceremonii otwarcia Zimowej Uniwersjady Zakopane 2001
Miejsce: Wielka Krokiew, Zakopane
Wykonanie: „Hunting high & low”, „One & one”, „Dumka na dwa serca” (z Krzysztofem Pietrzakiem)
Dodatkowe informacje: Oprócz Edyty wystąpił zespół Golec uOrkiestra (autorzy hymnu Uniwersjady). Artystyczną część ceremonii reżyserował Bolesław Pawica. Data emisji w TV: 7 lutego 2001 r. (TVP1; transmisja na żywo).
Źródło: GW Kraków nr 32, wydanie z dnia 07/02/2001.
Linki na YouTube:
Hunting high & low; One & one (otwarcie uniwersjady w Zakopanem, 2001)
Dumka na dwa serca (otwarcie uniwersjady w Zakopanem, 2001)

Data: 23 lutego 2001 r. (piątek)
Nagroda za najlepszy głos lat 90-tych w Konkursie Piosenki Eurowizji
Miejsce: Madryt, Hiszpania
Wykonanie: „When you come back to me”
Dodatkowe informacje: Nagroda wręczona podczas hiszpańskich preselekcji do 46. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2001 r., transmitowanych przez telewizję TVE. Po odebraniu statuetki, Edyta wykonała „When you come back to me” z akompaniamentem Adama Sztaby.
Źródło: Eurocanción - Wikipedia; film.
Link na YouTube:
When you come back to me (Eurocanción, 2001)

Data: 12 marca 2001 r. (poniedziałek)
Gościnna wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Skierniewicach
Miejsce: L.O. im. Bolesława Prusa, Skierniewice
Dodatkowe informacje: Spotkanie z młodzieżą szkolną. Pierwsza tego typu wizyta Edyty, okazjonalnie kontynuowana w następnych latach.
Źródło: Forum; znanegwiazdy.pl
Foto: Skierniewice, LO (marzec 2001)

Data: 28 marca 2001 r. (środa)
Recital podczas gali Renault w Warszawie
Miejsce: Warszawa
Dodatkowe informacje: Impreza zamknięta.
Źródło: Agencja Gazeta; forum.

Data: 8 grudnia 2001 r. (sobota)
Koncert charytatywny UNICEF „Boże Narodzenie Pomocnych Serc”
Miejsce: Sala Kongresowa PKiN, Warszawa
Wykonanie: „To nie ja!” (remix), „Nie proszę o więcej” (premierowe wykonanie)
Dodatkowe informacje: Dochód z koncertu przeznaczono dla dzieci na całym świecie, m.in. w Afganistanie, oraz Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”. W koncercie wzięła udział brytyjska aktorka Vanessa Redgrave oraz polscy artyści, m.in. Edyta Górniak, Piasek, Kasia Kowalska, Anita Lipnicka i Grażyna Szapołowska.
Źródło: onet.pl
Foto: Warszawa, koncert UNICEF (grudzień 2001)

Data: połowa grudnia 2001 r.
Gościnny udział w serialu TVP „Na dobre i na złe”
Dodatkowe informacje: Odcinek z udziałem Edyty (odc. 93 pt. „Odnaleźć siebie”) nagrywano w połowie grudnia 2001 r. Premierowa emisja w TVP2 – poprzedzona wywiadem z Górniak w studio TVP – odbyła się 3 marca 2002 r.
Źródło: nto.pl; filmweb.pl.
Link do filmu:
Na dobre i na złe, odc. 93 (2002)

Data: 31 grudnia 2001 r. (poniedziałek; data emisji w TV)
Występ muzyczny w programie sylwestrowym TVP1 „Tour de Maryla – Ole!”
Miejsce: Warszawa
Wykonanie: „One & one”, „Jak najdalej” (premierowe wykonanie), „Make it happen”
Dodatkowe informacje: Sylwestrowy odcinek cyklicznego programu „Tour de Maryla – Ole!” był poświęcony piosenkom z Hiszpanii. Wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Enrique Iglesias, Paweł Kukiz, Jerzy Połomski; całość reżyserował Leszek Kumański. Program wyemitowano w sylwestrowy wieczór w TVP1, a nagrywano w listopadzie i grudniu 2001 r. Podczas pracy nad programem został zarejestrowany teledysk do piosenki „Jak najdalej” (reżyseria: Leszek Kumański), wydanej na początku 2002 r. jako pierwszy singiel zapowiadający nowy album Górniak pt. „Perła”.
Źródło: Gazeta Telewizyjna nr 302, wydanie z dnia 28/12/2001; eastnews.pl; Wikia o Starej Telewizji.
Linki do filmów:
One & one (Tour de Maryla, 2001)
Jak najdalej; Make it happen (Tour de Maryla, 2001)

Data: 31 grudnia 2001 r. / 1 stycznia 2002 r. (poniedziałek/wtorek)
Występ podczas imprezy sylwestrowej na rynku w Krakowie
Miejsce: Rynek Główny, Kraków
Dodatkowe informacje: Górniak wystąpiła przed północą z godzinnym recitalem. Ponadto, udział wzięły zespoły Bakshish i Brathanki.
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 1, wydanie z dnia 02/01/2002.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Madlen
Lunatique
Lunatique
Posty: 2909
Rejestracja: 06 paź 2008, 13:34
Lokalizacja: Polska

Re: Początki kariery Edyty

Post autor: Madlen »

otruty_gniewem, znów się powtórzę, że to niesamowite co robisz :edi:

Byłbyś w stanie pokusić się o dalsze kalendarium od 2002r. do końca 2006? :)
Awatar użytkownika
vanity
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9129
Rejestracja: 14 lut 2005, 2:21
Lokalizacja: 666

Re: Początki kariery Edyty

Post autor: vanity »

otruty_gniewem pisze:Data: wiosna 1997 r. Udział w reklamie mydła LuxDodatkowe informacje: Reklama pojawiła się w TV w I połowie (w okolicach kwietnia) 1997 roku i była emitowana (w zaktualizowanej wersji) przynajmniej do 1998 r.Źródło: Internet – różne (m.in. przegląd archiwalnych bloków reklamowych).Link na YouTube: Reklama mydła Lux (1997, krótsza wersja) Reklama mydła Lux (1997, dłuższa wersja)
Edyta, w którymś z wywiadów (na razie nie potrafię sobie przypomnieć, w którym to powiedziała, być może u Jagielskiego), twierdziła, że reklama ta była pokazywana także w innych krajach (7?). A była pokazywana w innych krajach bo się podobała. Oczywiście spróbuję drążyć temat, aby znaleźć źródło.
otruty_gniewem pisze:Data: koniec listopada 1997 r.Premiera singla promocyjnego „Hope for us” (w duecie z José Carrerasem)Miejsce: PolskaDodatkowe informacje: Singiel zapowiadał i promował charytatywny koncert José Carrerasa z gościnnym udziałem Edyty Górniak, który odbył się 22 grudnia 1997 r. w Warszawie.Singiel promował również edycję specjalną albumu „Edyta Górniak”, wydaną 22 grudnia 1997 r. w Polsce, na której znalazły się 3 bonusowe piosenki („Hope for us”, „Hunting high & low” i „Coming back to love”).Piosenkę „Hope for us” oraz teledysk nagrano w listopadzie 1997 r. w Nowym Jorku (z tego powodu Górniak nie była obecna na premierze albumu „Edyta Górniak” w Polsce). Niektóre źródła wskazują błędnie, że singiel wydano dopiero na początku 1998 r. (piosenka zadebiutowała w stacjach radiowych jeszcze przed grudniowym koncertem, np. debiut na Liście Przebojów Programu Trzeciego – 5 grudnia 1997 r.).Źródło: Gazeta Telewizyjna, wydanie z dnia 24/12/1997; MAGAZYN, dodatek do Gazety Wyborczej nr 265, wydanie z dnia 14/11/1997; musicbrainz.org; discogs.orgLink do filmu: Hope for us (teledysk, 1997)
Zawsze mi się wydawało, że Edyta była nieobecna w Polsce w czasie premiery płyty Edyta Górniak, bo wtedy ją promowała w Japonii. Podczas premiery płyty z Edytą połączono się telefonicznie i w takiej formie udzieliła wywiady bodaj w telewizyjnej jedynce. Ten Nowy York coś mi nie pasuje. Oczywiście nie znaczy to, że mam rację, pamięć potrafi zawodzić.
otruty_gniewem pisze:Data: 1 lipca 1998 r. (środa)Występ muzyczny i wywiad w programie „Big Star Party”Wykonanie: m.in. „Hunting high & low”Dodatkowe informacje: Program muzyczny emitowany w TVN. Data nagrania pochodzi ze zdjęcia zamieszczonego na forum (w tytule wątku na forum podana jest jednak data 1 czerwca); data emisji odcinka w TV nieznana.Źródło: forum; edytaportfolio.za.plFoto: Big Star Party (lipiec 1998)
Hunting high & low to był moim zdaniem playback.


ps. otruty_gniewem dziękuję za kolejne kalendarium. Powinniśmy zrobić zrzutkę na flaszkę dla Ciebie.
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Początki kariery Edyty

Post autor: Flux »

Madlen pisze:Byłbyś w stanie pokusić się o dalsze kalendarium od 2002r. do końca 2006? :)
Imponujące opracowanie. Skoro dał radę tak skrupulatnie opisać wcześniejsze lata, to teraz będzie tylko łatwiej bo i w karierze dzieje się coraz mniej :d Większość wydarzeń można opatrzyć komentarzem: "Edyta Górniak zapowiada gotowość zajścia w artystyczną ciążę ---> Edyta Górniak znalazła ojca swojego przyszłego dziecka ---> Edyta Górniak zachodzi w ciążę ---> W ciąży pojawiają się komplikacje ---> Edyta Górniak poroniła ---> Edyta Górniak znajduje nowego ojca i ponownie zachodzi w ciążę ---> Edyta Górniak wydaje na świat upragnione potomstwo, które nie zachwyca jak przystało na przenoszoną ciążę ---> Edyta Górniak obarcza winą ojca/ojców niepełnosprawnej latorośli, która nie odzwierciedla urody mamusi ---> Edyta Górniak robi test na ojcostwo, wypiera się dziecka i je porzuca ---> Dziecko pozostawione bez opieki umiera ale Edyta Górniak nie organizuje pogrzebu bo zajmuje ją celebracja życia ---> Edyta Górniak dumnie ogłasza kolejną ciążę, zaczyna wszystko od początku, tym razem geny będą lepsze :lol:

otruty_gniewem, naprawdę podziwiam :wink:
Awatar użytkownika
Charlie
Niebo to my
Niebo to my
Posty: 1288
Rejestracja: 14 gru 2014, 22:04
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Nie proszę o więcej
Lokalizacja: Koszalin

Re: Początki kariery Edyty

Post autor: Charlie »

W dniach 10-11 kwietnia 2000r. w Hotelu Marriott w Warszawie odbył się IV Ogólnopolski Kongres SAP, zatytułowany „Biznes Nowej Ery”. Nie wiem czy sama Edyta była na tym kongresie, ale mam płytę Live'99 ze specjalną kartonową nakładką: zdjęcie z książeczki (str. 4) z białym paskiem na którym są loga organizatorów (SAP i Sun microsystems) i dedykacja Edyty:
Z pozdrowieniami dla uczestników IV Kongresu SAP Edyta Górniak

Warto dodać jako akcje promocyjną Live'99
otruty_gniewem
Hope for us
Hope for us
Posty: 47
Rejestracja: 18 lip 2015, 11:49
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Polska

Re: Początki kariery Edyty

Post autor: otruty_gniewem »

Cała filozofia mojej pracy nad zestawieniem to przepisanie znalezionych informacji oraz podlinkowanie filmów i zdjęć (na dodatek nie własnego autorstwa), więc nie przeceniajcie jej zanadto :-) Fakt, zajęcie jest dość czasochłonne i wymaga cierpliwości, jednak dla mnie grzebanie w archiwach jest bardziej relaksem i odskocznią od codzienności niż żmudnym wysiłkiem. Dlatego, mając swego czasu dostęp do archiwów Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej, jak również bibliotek cyfrowych i papierowych wydań "Życia Warszawy", "Anteny" i dzienników krakowskich, zabrałem się do spisywania i porządkowania początków Edyty. O Górniak usłyszałem - podobnie jak wielu z Was - już w 1994 roku, nigdy jednak nie śledziłem jej kariery na tyle uważnie, by znać i pamiętać szczegóły wszystkich wydarzeń. Z tego względu nie zawsze byłem w stanie zweryfikować wiarygodność znalezionych informacji, a istniejących w opracowaniu nieścisłości i wątpliwości (m.in. dokładne daty niektórych występów i programów TV, piosenka wykonana na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich) pewnie nie będę już w stanie rozstrzygnąć.

vanity pisze: Zawsze mi się wydawało, że Edyta była nieobecna w Polsce w czasie premiery płyty Edyta Górniak, bo wtedy ją promowała w Japonii. Podczas premiery płyty z Edytą połączono się telefonicznie i w takiej formie udzieliła wywiady bodaj w telewizyjnej jedynce. Ten Nowy York coś mi nie pasuje. Oczywiście nie znaczy to, że mam rację, pamięć potrafi zawodzić.
Rozmowa telefoniczna w Japonii miała miejsce miesiąc wcześniej, z okazji premiery WYCBTM - jest chyba powyżej zamieszczony link do wywiadu. O Nowym Jorku mówiła sama Edyta w wywiadzie dla Leszczyńskiego (co prawda wypowiedzi Górniak to nie zawsze pewne źródło, jednak tamta rozmowa miała miejsce tuż przed premierą albumu, jest więc szansa, że nic wtedy nie przekręciła :)
vanity pisze: Hunting high & low to był moim zdaniem playback.
Przyznam, że tego wykonania nawet nie słyszałem, ale zapewne masz rację - był to chyba występ w jakimś barze czy dyskotece, więc warunki techniczne prawdopodobnie uniemożliwiły wykonanie live. Występów z playbacku w ww. okresie było oczywiście więcej (już w 1995 r. się pojawiały), ale jako że nie zawsze byłem ich pewien, nie są wyróżnione w opisie.
vanity pisze: Edyta, w którymś z wywiadów (na razie nie potrafię sobie przypomnieć, w którym to powiedziała, być może u Jagielskiego), twierdziła, że reklama ta była pokazywana także w innych krajach (7?). A była pokazywana w innych krajach bo się podobała. Oczywiście spróbuję drążyć temat, aby znaleźć źródło.
Zgadza się, wersja z Edytą była emitowana m.in. w Rosji, a skoro tam to pewnie i w kilku sąsiednich krajach. Swoją drogą fajna reklama, ciekawe ile kosztowała. Wg relacji członka ekipy zdjęciowej, dwa lata później, podczas kręcenia reklamówki Commercial Union, Górniak "była prawdziwą gwiazdą: znikała ekipie na długie minuty, zamykała się w hotelowym pokoju, żeby wypocząć. Powtarzała po 300 razy kolejne ujęcia, bo chciała, by wypadły jak najlepiej" (GW nr 109/1999). Jeśli przy Luxie było podobnie, to koszt sięgnął chyba budżetu produkcji pełnometrażowej:)
Charlie pisze: W dniach 10-11 kwietnia 2000r. w Hotelu Marriott w Warszawie odbył się IV Ogólnopolski Kongres SAP, zatytułowany „Biznes Nowej Ery”. Nie wiem czy sama Edyta była na tym kongresie, ale mam płytę Live'99 ze specjalną kartonową nakładką: zdjęcie z książeczki (str. 4) z białym paskiem na którym są loga organizatorów (SAP i Sun microsystems) i dedykacja Edyty:
Z pozdrowieniami dla uczestników IV Kongresu SAP Edyta Górniak

Warto dodać jako akcje promocyjną Live'99
Dzięki, spróbuję dowiedzieć się czegoś więcej o ew. udziale Edyty i dodam. :-) Z rokiem 2000 miałem zresztą spory kłopot - kilka zapowiadanych w prasie koncertów Górniak w ogóle się nie odbyło, paru innych nie udało się potwierdzić. Edyta nie wystąpiła m.in. w styczniu na wielkim koncercie charytatywnym Monaru, w ostatniej chwili (już po sprzedaży biletów) odwołała też udział w zaplanowanej na czerwiec w Warszawie "Biesiadzie Cygańskiej", w której miała wystąpić z Donem Wasylem, a skończyło się małą aferą z publiczną wymianą oświadczeń między jej menadżerem a organizatorem imprezy. Pod koniec 1999 roku zapowiadano także koncert walentynkowy Górniak we Wrocławiu, jednak dostępne źródła nie potwierdzają, że występ ten doszedł do skutku. Ponadto na jednej ze stron poświęconych Górniak, skądinąd porządnie zrobionej (znanegwiazdy), wymienione są jeszcze dwa koncerty Edyty z połowy ww. roku (Kwidzyn i Płock), co do których miałem wątpliwości. Pierwszy z nich najprawdopodobniej się nie odbył (w zorganizowanych wówczas Dniach Kwidzyna Edyta na pewno nie uczestniczyła), o Płocku nic nie znalazłem.
Madlen pisze: Byłbyś w stanie pokusić się o dalsze kalendarium od 2002r. do końca 2006?
Pierwotnie miało być właśnie do 2006 r., później jednak uznałem, że już 2002 r. jest wyczerpująco opisany w internecie, m.in. tu na forum (świetna robota nad kalendarium). O ile z wcześniejszego okresu dało się jeszcze doszukać w prasie coś niedostępnego w sieci, z późniejszych lat - poza uporządkowaniem chronologicznym - raczej nic nowego nie wniosę. Mogę jednak obiecać, że pomyślę o aktualizacji, choć z braku czasu pewnie nieprędko :)
Awatar użytkownika
Charlie
Niebo to my
Niebo to my
Posty: 1288
Rejestracja: 14 gru 2014, 22:04
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Nie proszę o więcej
Lokalizacja: Koszalin

Re: Początki kariery Edyty

Post autor: Charlie »

Data: 21 października 1998 r. (środa)
Występ promocyjny dla radia RFM w Lizbonie
Miejsce: Lizbona, Portugalia
Wykonanie: „When you come back to me”
Dodatkowe informacje: Nagranie „When you come back to me” zarejestrowane podczas występu w Lizbonie przez stację radiową RFM, wydano w 1999 roku na jednej z wersji singla „One & one”.
Występ w ramach europejskiej promocji albumu „Edyta Górniak”.
Źródło: discogs.org
Nagranie to zostało wydane na dwóch singlach O&O:
- wydaniu Europejskim z 1.02.1999 roku (zawierającym tylko ww.)
- Niemieckim wydaniu zawierającym oprócz dwóch ww. także Under her spell i remix O&O

Takie małe sprostowanko ;)
ODPOWIEDZ