Sprzedaż płyt w Polsce

Muzyczne podsumowanie lata, sprzedaż płyt w Polsce... czyli wszystkie tematy związane z muzyką a nie pasujące do pozostałych kategorii.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Kamui Shiro »

Mnie to zawsze zastanawiało, kto właściwie słucha tych nowych albumów Iry.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

A fani Iry pewnie zastanawiają się, kto właściwie słucha tych (bardzo nielicznych) nowych albumów Edyty. :-)
Ira, tak jak Lady Pank czy Perfect, swoje złote czasy ma już dawno za sobą, ale jednak te zespoły nadal coś tam tworzą i cały czas koncertują. Lady Pank wydał parę tygodni temu zupełnie nową płytę, debiutowała na #2, teraz, w szóstym tygodniu, jest na #39. Czyli nie jest to sukces, wygląda na to, że po album sięgnęli tylko fani. Perfect wydał teraz składankę 30 największych hitów. Wszystkie trzy zespoły wystąpiły w zeszłym tygodniu na Polsat SuperHit Festiwal w Sopocie, zobaczymy, czy będzie to miało wpływ na wyniki sprzedaży ich płyt.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

IRA ma dużą grupę oddanych Fanów. Było to widać m.in podczas Jubileuszu w Sopocie ( koncert Polsatu). MY Iry wygrało z MY Edyty. IRA w mocnym tygodniu wylądowała na #3 pozycji OLIS. Edyty MY #4. Ciekawostka :oops:
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

Z jednej strony, Popruntheworld opublikował dzisiaj artykuł przeczący popularnej tezie, że płyty CD w Polsce sprzedają się coraz gorzej:
http://popruntheworld.pl/polski-rynek-f ... -wzrostem/.
Z drugiej strony, pojawiło się dziś nowe notowanie OLiSu. I w tymże notowaniu na miejscu 31 znajduje się płyta urodziwego, aczkolwiek niewzbudzającego we mnie żadnych emocji swoją muzyką Alvaro Solera. Płyta Solera notowana jest na liście najlepiej sprzedających się płyt w naszym kraju już po raz 30 i do tej pory nie pokryła się złotem. A przecież Soler jako zagraniczny wykonawca ma niższy próg, żeby dostać złotą płytę - wystarczy tylko 10 tys. sprzedanych egzemplarzy (w przypadku polskich wykonawców musi być 15 tys.). Wychodzi więc na to, że przez 30 tygodni pobytu na OLiSie Soler nie sprzedał nawet 10 tys. sztuk. Czyli średnio sprzedaje tygodniowo mniej niż 333 egzemplarze w całej Polsce, a i tak ten wynik wystarcza, by znaleźć się na liście najlepiej sprzedających się płyt... :shock:
Ale na przykład ostatnia płyta Zdzisławy Sośnickiej była notowana na OLiSie tylko 4 razy (kolejno: #5, #24, #39, -, #46), a niedawno pracownik Warnera powiedział, że sprzedało się 5350 sztuk - czyli niespodziewanie dużo, jak na tak krótki pobyt albumu na liście bestsellerów...
Maria Peszek za swój ostatni album dostała złotą płytę już po 5 tygodniach od premiery, mimo że album ani razu nie był na szczycie OLiSu (kolejno: #2, #5, #5, #4, #7) - czyli w jej przypadku tylko 5 tygodni wystarczyło, by sprzedać 15 tys. sztuk. Brodka miała lepsze wyniki od Peszek w pierwszych 5 tygodniach na OLiSie (#1, #2, #3, #5, #3), ale złotą płytę dostała minimalnie później - dopiero po 6 tygodniach.
Dziwne to wszystko...
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: niuto »

A nie jest tak, że do Olisu raportują tylko niektóre sieci sprzedaży (empik i kilka innych)? Sporo sprzedaje się natomiast w Biedronce, innych supermarketach czy sklepach internetowych. A złoto i platyna przyznawane sa chyba na podstawie zamówień sklepowych, a nie fizycznej realnej sprzedaży... Ale może coś mieszam.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: endeven »

ray pisze:Maria Peszek za swój ostatni album dostała złotą płytę już po 5 tygodniach od premiery, mimo że album ani razu nie był na szczycie OLiSu (kolejno: #2, #5, #5, #4, #7) - czyli w jej przypadku tylko 5 tygodni wystarczyło, by sprzedać 15 tys. sztuk. Brodka miała lepsze wyniki od Peszek w pierwszych 5 tygodniach na OLiSie (#1, #2, #3, #5, #3), ale złotą płytę dostała minimalnie później - dopiero po 6 tygodniach.
Dziwne to wszystko...
Najwyraźniej wytwórnia Brodki później złożyła odpowiedni wniosek do ZPAVu.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

niuto pisze:A złoto i platyna przyznawane sa chyba na podstawie zamówień sklepowych, a nie fizycznej realnej sprzedaży...
Już nie. Od 1 czerwca 2015 jest właśnie inaczej - za realną sprzedaż (fizyczną + cyfrową).
endeven pisze:Najwyraźniej wytwórnia Brodki później złożyła odpowiedni wniosek do ZPAVu.
Też nie.
Właśnie od czerwca 2015 jest zmiana:
Wyróżnienia będą przyznawane przez ZPAV na podstawie posiadanych danych w cyklach miesięcznych, bez potrzeby przesyłania wniosków o ich przyznanie.
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: niuto »

W takim razie moze rzeczywiście jest cos w tym o czym pisałem, że wiele sklepów nie raportuje na bieżąco sprzedaży do Olisu, w wyniku czego ta lista nie odzwierciedla do końca realnego stanu sprzedaży.

Choć z tym Alvaro to rzeczywiście zastanawiające - bo on był hitem internetu i streamingów również - powinien już się dobić do złota.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: endeven »

albo jak to w polskiej fonografii mają problem z liczeniem, sprzedażą fizyczną, streamingiem i digitalem, albo jeszcze nie wprowadzili tak naprawdę zapowiadanych zmian, albo dany tydzień innemu tygodniowi nierówny. Pytanie tylko, czy poziom zainteresowania ZPAVu tym tematem jest równie wyoski co @Raya :D
Awatar użytkownika
Dobi
Administrator
Administrator
Posty: 4258
Rejestracja: 23 gru 2004, 12:46
Ulubiona piosenka: Smocze wzgórze
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Dobi »

Wszystkie dane na portalu oraz statystki są zapożyczone ze strony ZPAV, na której to pojawił się wczoraj artykuł na ten temat -> Polski rynek fonograficzny wzrósł o ponad 20%
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

KeKe wykonawca HH sprzedał 30 tys sztuk swojego najnowszego albumu w ciągu tygodnia...


http://www.cgm.pl/aktualnosci,46497,kek ... ,news.html


Szok :shock: :shock: :shock:
„Miło mi poinformować, że album "Trzecie Rzeczy" po tygodniu od premiery przekroczył próg wymagany do otrzymania statusu "Platynowej Płyty".

Na oficjalny tytuł od ZPAV-u trzeba jeszcze trochę poczekać, ale wszystkie wymogi zostały już spełnione.

Dziękuję wszystkim którzy się do tego przyczynili”
Profil tego gościa na FB śledzi 200 tys ludzi, a post w którym informuję o Platynie ma blisko 9 tys lajków :lol3:
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

KęKę może sprzedać 30 tys. sztuk w tydzień, a Edyta Górniak nie może sprzedać 15 tys. sztuk w 4 i pół roku...

No to już wiadomo na 100%, że Kozidrak nie będzie #1 w czwartek. Szkoda... :(
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Kamui Shiro »

Disco polo też jest popularne i co z tego.
Nie wnikam, co tworzy Kękę i na jakim poziomie, ale hip hopolo i disco polo oraz ich wyniki sprzedaży nie robią na mnie wrażenia. Olis powinien raz na zawsze wydzielić osobne listy na sprzedaż albumow takich, śmakich i przede wszystkim składankowych.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

Tydzień temu zastanawiałem się, czemu Alvaro Soler nie ma jeszcze złotej płyty i proszę - wczoraj ZPAV przyznał mu od razu platynę (20 tys. sprzedanych egzemplarzy). Przecież powinien najpierw dostać złoto...
A dzisiaj ZPAV opublikował listę 100 najlepiej sprzedających się piosenek na rynku cyfrowym - TOP Digital Polska:
http://www.zpav.pl/aktualnosc.php?idaktualnosci=1425.
Wczytałem się w tę listę i zauważyłem, że na miejscu 10 jest Naucz mnie Sarsy i na miejscu 60 też jest Naucz mnie Sarsy. :lol3:
Straszny burdel mają w tym ZPAVie...

A jutro premierę ma mieć płyta-niespodzianka.
Popheart.pl pisze:Stało się! Moda na wydawanie albumów z zaskoczenia przyszła do Polski. Już w piątek będziemy świadkami dużego comebacku cenionej artystki na polskim rynku muzycznym.
Mimo, że Beyoncé nie była pierwszą osobą w historii, która wydała album-niespodziankę, to w pamięci wielu pozostanie tzw. „Beyoncé-effect” – wydanie bez zapowiedzi krążka. Od czasu pamiętnego longplaya „Beyoncé” minęło już 3 lata, ale wreszcie moda doszła do Polski.
Ciekawe, o kogo chodzi... :hmmm: Ja mam 3 typy: Sylwia Grzeszczak, Agnieszka Chylińska i Doda (jako Virgin).
k+b
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 265
Rejestracja: 26 sie 2010, 16:06
Ulubiony album: Dotyk
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: k+b »

Virgin raczej nie, Chylińska bardzo prawdopodobna, mówi się też o Kowalskiej.
ODPOWIEDZ