Kasia Kowalska

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
ODPOWIEDZ
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kasia Kowalska

Post autor: ray »

endeven pisze:Jak rzecz, A to co mam, sa ponadczasowe.
Ale na jakiej podstawie Ty tak uważasz?
Jak rzecz i A to, co mam baaardzo rzadko można usłyszeć w telewizji, prawie w ogóle. O ile jeszcze ich brak w radiu jest zrozumiały, bo według obecnych standardów nie są wystarczająco "radiowe", o tyle w TV, na przeróżnych festiwalach, koncertach, w programach rozrywkowych mogłyby się od czasu do czasu pojawiać, prawda?
Wydaje mi się, że na festiwalu w Opolu ani jedna, ani druga piosenka nie pojawiła się już od ponad 20 (!) lat. I na innych festiwalach jest podobnie. Tylko raz, 4 lata temu w Sopocie, na koncercie gwiazd lat 90., Kasia zaśpiewała te utwory.
I w nowych mediach też, jak na teoretycznie ponadczasowe przeboje, one radzą sobie słabo - na przykład na Spotify A to, co mam nie ma nawet w dziesiątce najpopularniejszych przebojów Kasi. I dokładnie tak samo jest na Deezer i Tidalu.
Żeby była jasność: swego czasu to były duże przeboje, ale dzisiaj one nie mają statusu ponadczasowych, no naprawdę nie mają. Nie jest tak, że zna je niemal każdy. My z pokolenia 30+ możemy sobie mówić, że wszystkie przeboje Kowalskiej, Górniak, Steczkowskiej, Bartosiewicz czy Varius Manx z lat 1994-1996 są dzisiaj kultowe, ale tak nie jest. Niektóre są bardziej popularne, inne - mniej, i akurat te 2 piosenki Kowalskiej są w tej drugiej grupie. :)
endeven pisze:Nie wiedziałem, że to Dumka jest najbardziej kultową piosenką Edyty?? :o
Tego nie napisałem, więc proszę mi tutaj nie imputować nie wiadomo czego. :PP
Steffie pisze:Jest to rzeczywiscie naciagane, bo przeciez "Piosenka ksiezycowa" nie byla tylko przebojem Lipnickiej, a "Orla cien" Stankiewicz. O "Dumce" juz nie wspominajac, bo nie jest to na pewno najwiekszy przeboj Edyty. Byla tu swego czasu dyskusja na temat przebojow Kaski, ale coz, Ray swoje, a inni swoje. ;)
Steffie, tak, Piosenka księżycowa nie była tylko przebojem Lipnickiej, a Orła cień - tylko Stankiewicz, ale to nie zmienia faktu, że obie te piosenki to hity ponadczasowe. :) Byłem rok temu na koncercie Lipnickiej z jej jubileuszowej trasy i niedawno na kolejnym, promującym jej nową płytę, i na obu Piosenka księżycowa pojawiła się na sam koniec, jako taka wisienka na torcie. Byłem też 2 lata temu na koncercie Varius Manx i Kasi i wtedy Piosenka księżycowa zabrzmiała aż 2 razy, z czego raz w całości zaśpiewaliśmy ją my, publiczność. Dość często można ten przebój usłyszeć w TV, w radiu, ma bardzo dobre wyniki w nowych platformach. Tak więc ta piosenka funkcjonuje dzisiaj jako kultowa. Orła cień ma podobny status. I wiele innych z lat 90., np. Moja i Twoja nadzieja i Teksański Heya czy piosenki z płyty "Kayah & Bregović", nawet te niesinglowe, jak Byłam różą. To są utwory, które znają wszyscy, co wychodzi na koncertach, na ogniskach, na karaoke... A o Jak rzecz i A to, co mam nie mogę już napisać tego samego.
Stefie, nie napisałem, że Dumka jest największym przebojem Edyty. :) Wymieniłem ją wśród piosenek, które dzisiaj uważane są za kultowe, a to jest jednak co innego. ;-) Na przykład Co mi Panie dasz Bajmu jest piosenką kultową (co potwierdziło się niedawno, kiedy Kozidrak i Nosowska wspólnie wykonały ją na Torwarze i podobno cała hala śpiewała razem z nimi), ale największym przebojem Bajmu niezmiennie pozostaje Biała armia. Tak samo jest z Maanamem - ten zespół ma dużo przebojów ponadczasowych, kultowych, ale wybór tego jednego, jedynego, największego byłby już dość trudny.

Wracając do Kasi i Alannah...
Ja bym Kasi nie chwalił za to, że ona nie promuje swojego nowego singla. Żyjemy w takich czasach, że każdy artysta, czy debiutant, czy uznana gwiazda, powinien promować swoją twórczość. Nie można wychodzić z założenia: "Muzyka obroni się sama". Teledysk rzeczywiście jest bardzo ładny i też mi się podoba to, jak Kasia się starzeje, ale sama piosenka jest, niestety, tylko średnia. I skoro przez pierwsze 3 tygodnie od premiery nie podbiła ani stacji radiowych, ani YouTube'a, to już się raczej nie rozkręci. :(
Awatar użytkownika
Steffie
Impossible
Impossible
Posty: 1671
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:30
Lokalizacja: Ziemia

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Steffie »

ray pisze:Zresztą zgodzę się, że Kowalska nigdy nie miała jednego naprawdę wielkiego, ponadczasowego przeboju, tak jak Kayah miała Prawy do lewego, Edyta - Dumkę, Lipnicka - Piosenkę księżycową, Stankiewicz - Orła cień, a Chylińska - Kiedy powiem sobie dość.
ray pisze:
endeven pisze:Nie wiedziałem, że to Dumka jest najbardziej kultową piosenką Edyty?? :o
Tego nie napisałem, więc proszę mi tutaj nie imputować nie wiadomo czego. :PP
ray pisze:Stefie, nie napisałem, że Dumka jest największym przebojem Edyty. :) Wymieniłem ją wśród piosenek, które dzisiaj uważane są za kultowe, a to jest jednak co innego. ;-)
No, nie wiem, powyzsze wpisy wydaja sie teraz jeszcze bardziej niejasne.
ray pisze:Steffie, tak, Piosenka księżycowa nie była tylko przebojem Lipnickiej, a Orła cień - tylko Stankiewicz, ale to nie zmienia faktu, że obie te piosenki to hity ponadczasowe. :) [...] To są utwory, które znają wszyscy, co wychodzi na koncertach, na ogniskach, na karaoke... A o Jak rzecz i A to, co mam nie mogę już napisać tego samego.
Uwazasz, ze ludzie nie znaja "Jak rzecz" czy "A to, co mam" tak jak "Orla cien", bo nie spiewaja tego na ogniskach i karaoke? A skad masz te dane?
Ja mysle, ze to Kaska nie ma cisnienia, zeby ze swoich starych przebojow robic nie wiadomo co i walkowac je zawsze i wszedzie tak jak Varius Manx, ktory bez tych przebojow nie istnieje.

Co do "Alannah" to naprawde nie wiem, w czym problem, bo mnie sie ten utwor wkrecil po trzech wysluchaniach i caly czas go sobie nuce w glowie, a zatem moze nie jest tak zle i cos jeszcze z niego bedzie. ;) Poza tym nie lubie tez zbyt nachalnej promocji, bo to jest takie zebranie o lajki, glosy na listach, naprawde szanowanemu artyscie nieco nie przystoi takie zachowanie. Rozumiem, ze komercja i sprzedaz dzis rzadza swiatem, ale trzeba zachowac w tym pewien umiar.
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kasia Kowalska

Post autor: niuto »

Ray, czasem się sam gubi w argumentacji. Piosenek Geppert, Santor, Jarockiej itd. też nie śpiewa się na karaoke i ogniskach, co nie zmienia faktu, że są one powszechnie znane. Kaśka ma przeboje funkcjonujące w świadomości szerokiej rzeszy publiczności. Można oczywiście się zastanawiać czy zyskały popularność na miarę Dumki czy Orła, ale ich poczesne miejsce wśród klasyki polskiej muzyki rozrywkowej jest raczej bezsprzeczne.

U Kaśki problem leży gdzie indziej. Ona po prostu nie specjalnie często występuje w TV i nie wałkuje tych piosenek non stop. Dlatego dziś ich popularność nieco przyblakła, choć jak już wcześniej zauważyliśmy, piosenki Kaśki cały czas są grane.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kasia Kowalska

Post autor: ray »

Steffie pisze:Uwazasz, ze ludzie nie znaja "Jak rzecz" czy "A to, co mam" tak jak "Orla cien", bo nie spiewaja tego na ogniskach i karaoke? A skad masz te dane?
Po prostu uważam, że Kasia ma dużo przebojów, ale nie ma takiego jednego legendarnego, który znałby każdy, niezależnie od pokolenia, jak na przykład właśnie Orła cień czy Niech żyje bal. I to ma dla Kasi zarówno dobre skutki, jak i złe.
Na przykład Co może przynieść nowy dzień to był swego czasu wielki przebój - 8 tygodni na szczycie listy "30 ton" i w sumie 18 tygodni na Liście Przebojów Trójki. I czy ta piosenka funkcjonuje obecnie jako legendarna, kultowa, ponadczasowa? No nie. Myślę, że młodsze roczniki w ogóle nawet jej nie znają. Młodsi znają przede wszystkim Spowiedź, Prowadź mnie, To, co dobre, Pieprz i sól i Antidotum, bo to właśnie te przeboje Kasi najczęściej lecą w radiu i w telewizji.
niuto pisze:Ray, czasem się sam gubi w argumentacji. Piosenek Geppert, Santor, Jarockiej itd. też nie śpiewa się na karaoke i ogniskach, co nie zmienia faktu, że są one powszechnie znane.
Nie, Niuto, z tym się nie zgadzam. :)
Pisałeś niedawno, że pracujesz w szkole. Nie wiem co prawda, czy to podstawówka, gimnazjum czy szkoła średnia, ale idę o zakład, że uczniowie w tej szkole nie wymienią Ci z marszu 3-4 tytułów Geppert, Santor i Jarockiej. :PP I myślę, że nawet większość naszych rówieśników by nie dała rady. Sam czasem dla zabawy sprawdzam wśród swoich znajomych, jak u nich jest ze znajomością twórczości różnych wykonawców, i już nie raz byłem mocno zaskoczony wynikami. Okazuje się, że nawet 30-latkowie z wyższym wykształceniem i to jeszcze po kilku kierunkach humanistycznych nie potrafią podać jednego tytułu Maanamu, Majewskiej, Sośnickiej... :shock: Ale to już jest temat raczej do wątku "Refleksja nad polską muzyką", więc nie będę już tego rozwijał. :)
Jeśli chodzi o występy Kasi w telewizji, to ostatnio jest lepiej niż gorzej. Pod koniec zeszłego roku nagrała 5 swoich przebojów do "Jaka to melodia?" (Prowadź mnie, Maskarada, Pieprz i sól, Antidotum, Alannah), wszystkie te piosenki już pokazano, niektóre nawet po parę razy, a że ten program cały czas ma dużą oglądalność, to i lepiej dla Kasi. Jeżeli doliczymy jeszcze sylwestra i 2 występy na festiwalu w Sopocie w sierpniu, to w sumie nie jest aż tak źle pod względem obecności Kasi na szklanym ekranie. Teraz przydałby się występ z nową piosenką w śniadaniówce. Skoro Rodowicz, Kozidrak i Kayah śpiewają swoje nowe single w "Dzień Dobry TVN", to i Kasia może - to nie byłaby dla niej żadna ujma.
Najlepiej by było, gdyby w tym roku ukazała się wreszcie nowa płyta, a w przyszłym roku wyszła dwupłytowa składanka "The best of" promowana dużym jubileuszowym koncertem telewizyjnym, na przykład w Operze Leśnej. :marzy: O dziwo, Kasia jeszcze nigdy nie miała takiego koncertu, a przecież ona ma tyle przebojów...
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kasia Kowalska

Post autor: niuto »

Ray, owszem, z podaniem tytułów, albo ze skojarzeniem artysty z piosenką byłby problem, natomiast ze znajomością samej piosenki moim zdaniem już nie. Tzn. sam łapię się na tym, że słysząc w polskim radio jakąś piosenkę oczywiście ją znam czy kojarzę, ale już wykonawcy podać nie jestem w stanie, chociaż samo nazwisko też przecież znam. Taka kolej rzeczy, że kolejne pokolenia zapominają artystów, ich nazwiska, natomiast same piosenki pozostają w świadomości słuchaczy.

Jak zapytam młodego człowieka czy wymieni piosenki Edyty Geppert, Ireny Santor, Ireny Jarockiej to pewnie odpowie przecząco, ale jak puszczę im "Jaka róża taki cierń", "Kocham Cię życie" albo "Walc embarass", to wielu pewnie powie, że słyszało tę piosenkę.

I Kowalską czeka podobny los w związku z tym, że ona po prostu nie wałkuje tych piosenek w TV od lat jak robiła to Edyta, Stankiewicz, czy Urszula.

PS. Nieaktualne informacje, zmieniłem pracę :P
Awatar użytkownika
Steffie
Impossible
Impossible
Posty: 1671
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:30
Lokalizacja: Ziemia

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Steffie »

Dla zainteresowanych Kasia i jej dzialalnoscia muzyczna - w maju wystapi w Kielcach, bedzie tez Agnieszka Chylinska. Ponizej fragment tekstu, ktory doskonale podsumowuje czy i jakie przeboje nagrala Kaska.
Rockowe Kobiety na kieleckiej Kadzielni. Mamy dla Was zaproszenia. Nie przegap tego!
http://plus.echodnia.eu/swietokrzyskie/ ... o,13069027
Kasia Kowalska ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród w tym: Fryderyki, Super Jedynki, MTV European Music Awards oraz ponad MILION sprzedanych płyt!
Każdy jej album pokrył się kilkakrotną platyną!
Autorka wielu przebojów: „ Prowadź mnie”, „A to co mam”, „Wyznanie”, „Coś optymistycznego”, „Wyrzuć ten gniew”, „Spowiedź”, „Antidotum”, „To co dobre”, „Być tak blisko”, „Co może przynieść nowy dzień”.
Obecna na scenie muzycznej już od ponad 20 lat! Choć od wydania pierwszej płyty minęło wiele czasu
i wiele w Jej życiu się wydarzyło, to pewne rzeczy pozostały niezmienne: Jej codzienna wrażliwość na dźwięk, miłość do muzyki i pasja z jaką je wykonuje!
Po 8 latach przerwy KASIA KOWALSKA wraca na scenę singlem „AYA”, który zapowiada jej nowy album. Wiosną 2018 roku ukaże się długo wyczekiwana przez wielbicieli talentu Kasi Kowalskiej jej nowa płyta. Zapewniamy, że warto było czekać…
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Kamui Shiro »

Ech...

Krótko. 'Ponadczasowe', 'kultowe' - tego się nie da tak o zmierzyć, stąd spory forumowe o to są naprawdę bezcelowe. Ktoś Kaśkę lubi i słucha jej od lat, to te piosenki ma stale w pamięci, takich osób może być dużo, mogą mieć swoje grona... Ale Ray ma rację (a opinia była oryginalnie moja, więc przyjmuję merytoryczny hejt), że takiego naprawdę międzypokoleniowego, bezsprzecznie kultowego i stale obecnego hitu raczej jej brak.
Nie wydaje mi się, żeby piosenki KK grywano typowo na weselach, by dzieciaki/ młodzież masowo potrafiły utożsamic je z czymś konkretnym - a to bardzo buduje ten status. Stare piosenki innych gwiazd, wymienione przez Raya, mocno zapadły polskiemu społeczeństwu w pamięć, bo były też naprawdę konkretne jako radiowe przeboje: tekst, muzyka, przekaz. I to wcale nie znaczy, że lepsze czy gorsze.
Varius Manx mogą się odwoływać do starych hitów, bo mają w nich naprawdę solidny kapitał przywiązania ze strony odbiorców, nie tylko tych dawnych. Tworzą nową muzykę, jednak chyba ciężko byłoby im przebić taki sukces, jaki mieli w latach 90-tych - nie rozumiem takiej krytyki. Kasia Kowalska na pewno też muzycznie jest gęsto i wspominana, i odkrywana przez młodych słuchaczy... Ale na mniejszą skalę. Nie bywam często w klubach, nie jestem bywalcem karaoke, ale ilekroć przez tyle lat miałem okazję, nigdy nie widziałem/słyszałem takiej silnej, emocjonalnej reakcji sali na któryś z utworów Kasi jak na wspomniane obok. O ile w ogóle grano coś Kasi. Ja sam jej piosenki kojarzę, na pewno słyszałem, ale wśród podawanych jako kultowe są takie, których nie przytoczę sobie w pamięci - może to o mnie źle świadczy, a może jednak jest to oznaka tego, że nie każdemu zapadają aż tak mocno w pamięć jak np. Prawy do lewego, Orła cień czy Kiedy powiem sobie dość. Nie piszę, co sądzę na temat samych piosenek, których nie znam dobrze, tylko na temat przedstawiania ich jako powszechnie wszystkim świetnie znane.

I o co tu się pienić jak Biały Jeleń? Proszę, by nie usuwano już mojego postu, bo jest zwykłym głosem w dyskusji, tak jak posty przedmówców. Nikogo nie atakuje, jeśli ktoś ma problem z tym, że post nalezy do mnie, to niech korzysta z funkcji ignoruj.
karen
Impossible
Impossible
Posty: 1741
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:31
Lokalizacja: z ...............

Re: Kasia Kowalska

Post autor: karen »

Oficjalne-premiera płyty 8 czerwca. Nagrywana jest min przy współpracy z Adamem Abramkiem-który produkował juz płytę Kasi "5"
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kasia Kowalska

Post autor: ray »

Ale się cieszę, że w końcu będzie ta nowa płyta - po prawie 10 latach od poprzedniej. :)
Data premiery nie jest przypadkowa - dokładnie tego dnia minie 20 lat od premiery "Pełnej obaw".
Album nie jest jeszcze skończony - wczoraj Kasia napisała na Facebooku, że nagrywa wokale.
Jutro Kasia ma koncert akustyczny w Bełchatowie, a w niedzielę będzie gościem w "Dzień Dobry TVN", gdzie również zaśpiewa Alannah. :)
Wreszcie się ruszyło...
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Kamui Shiro »

Własnie chciałem napisać o tym DD tvn.
W sumie ma jeszcze jakieś szanse się odbić w gęstszy eter, tylko musiałaby się jeszcze bardziej nastarać i może wydać coś, co by wszystkich zaskoczyło. Jakiś duet...?
Awatar użytkownika
Grzegorz
Impossible
Impossible
Posty: 1889
Rejestracja: 26 sty 2007, 16:23
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wiecej
Lokalizacja: Jarosław

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Grzegorz »

Super info, bardzo dobrze że wreszcie pojawi się album! Po tylu latach!! :ha:
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kasia Kowalska

Post autor: ray »

Dużo się ostatnio dzieje u Kasi...
W niedzielę była gościem w "Dzień Dobry TVN", gdzie również zaśpiewała (na żywo!) swój najnowszy singiel:
https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/ ... 57684.html

W czwartek z kolei była gościem w radiowej Jedynce, gdzie powiedziała, że już skończyła nagrywać płytę i właśnie trwają pierwsze miksy:
https://www.polskieradio.pl/7/160/Artyk ... nowa-plyta

Pod koniec roku Kasia ma mieć trasę jubileuszową - już są ogłoszone 3 koncerty: 8 października w auli UAM w Poznaniu, 17 października w Fiharmonii w Bydgoszczy i 5 grudnia w Filharmonii w Szczecinie.
I Kasia będzie mieć recital na festiwalu w Opolu! Festiwal jest od 8 do 10 czerwca, a płyta ma wyjść właśnie 8 czerwca, więc będzie miała świetną promocję. :)

W czerwcu ukaże się również płyta Lady Pank z coverami, na której Kasia zaśpiewa Zamki na piasku. :)
2770132u
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 247
Rejestracja: 11 maja 2017, 13:59
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Łódź

Re: Kasia Kowalska

Post autor: 2770132u »

8 czerwca ukaże się "Aeternus"
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Kasia Kowalska

Post autor: ray »

Tytuł płyty nie jest jeszcze potwierdzony, podobno cały czas rozważane są różne opcje. Teoretycznie "Aeternus" by pasował, bo ostatnio Kasia cały czas decyduje się na jakieś osobliwe tytuły na "A". :)

Alannah (tak niewiele chcę) jest obecnie na 25 miejscu na liście AirPlay-Top. To dobry wynik (Andromeda dotarła do 26 miejsca). Ale z kolei na listach przebojów i na YouTube ten singiel nadal sobie nie radzi... :(

Płyty "Gemini" i "Ciechowski. Moja krew" są teraz w promocji w Biedronce za 14.99 zł. Sam kupiłem dzisiaj tę drugą płytę, bo brakowało mi jej w moich Kasiowych zbiorach. Znałem ten album wcześniej ze Spotify i... nie za bardzo mi się podobał. :PP
2770132u
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 247
Rejestracja: 11 maja 2017, 13:59
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Łódź

Re: Kasia Kowalska

Post autor: 2770132u »

"Allanah" pnie się wyżej. 23 miejsce na AirPlay

Dodano po 5 godzinach 50 minutach 6 sekundach:
Kasia Kowalska po 8 latach przerwy wraca do notowania Poplisty RMF FM. "Alannah" debiutuje w notowaniu na 19 miejscu. Przy okazji prezenter zapowiadział , że za miesiąc ukaże się płyta zatytułowana "Aeternus"
ODPOWIEDZ