12-latek kontra Britannica (o Polsce)

Rozmowy na tematy nie pasujące do pozostałych kategorii.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
B@r
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 11159
Rejestracja: 12 sty 2009, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

12-latek kontra Britannica (o Polsce)

Post autor: B@r »

Na Onecie znalazlam ciekawy artykul. Zawsze to milo przeczytac, ze ktos za granica interesuje sie Polska.

12-latek znalazł w encyklopedii błędy nt. Polski



Brytyjski 12-latek, który sporo wie o historii Polski i polskiej przyrodzie, wytknął poważne błędy w ostatniej edycji renomowanej brytyjskiej encyklopedii "Britannica" - podał "The Times".

Ten chłopiec wyedukowany lepiej niż eksperci 32-tomowej "Britanniki" to Lucian George, który chodzi do szkoły w północnym Londynie.

Zauważył on na przykład, że w "Britannice" napisano, iż Chocim leży w Mołdawii, podczas gdy jest on położny nad Dniestrem w południowo-zachodniej Ukrainie.

12-latek przeszukał "Britannicę" bardzo skrupulatnie, tom po tomie, strona po stronie, kolumna po kolumnie. Na przykład w tomie drugim źle umiejscowiono Puszczę Białowieską (pisząc przy tym, że wciąż istnieją województwa suwalskie i łomżyńskie) i błędnie podano obszary występowania żubrów.

Lucian Goerge nie jest prymusem, ale pasjonuje się historią Polski ze względu na polskie pochodzenie matki. Co roku spędza w Polsce przynajmniej miesiąc wakacji.

Za namową rodziców chłopiec napisał list do wydawcy "Britanniki" z listą błędów. Dziesięć dni temu dostał odpowiedź. "Dziękujemy za wskazanie pewnej liczby błędów i wprowadzających w błąd twierdzeń" - napisała w imieniu wydawnictwa Anita Wolff. Obiecała, że w kolejnych wydaniach artykuły poświęcone Polsce będą zredagowane na nowo i poprawione.

Lucian Goerge powiedział, że mimo błędów uważa "Britannicę" za najlepsze tego rodzaju źródło wiedzy na świecie.
Awatar użytkownika
Estratos
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5339
Rejestracja: 20 maja 2008, 2:42
Lokalizacja: zza swiatow

Re: 12-latek kontra Britannica (o Polsce)

Post autor: Estratos »

Czytalem rano. Nie ma sie co dziwic, skoro najwieszke gazety na calym swiecie pisza o 'polskich obozach zaglady', 'polskich komorach gazowych', itp.
Awatar użytkownika
DeathlySilence
Uwaga, spammer!!!! :D
Uwaga, spammer!!!! :D
Posty: 5125
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:29
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Gone
Lokalizacja: Słoneczne Mazury.

Re: 12-latek kontra Britannica (o Polsce)

Post autor: DeathlySilence »

Kiedys było głośno jak wydano Encyklopedie Microsoftu od Wielkiego Billa ;) (jakiś rok temu)
Pod hasłem Polska można było zobaczyć zdjecia Polski za czasów PRLu - kraj zabity dechami, bez pradu, gazu, wody itd. :wink: A najlepsza była mapka Europy - mieliśmy jak teraz dostep do morza, ale na pewno nie było to M. Bałtyckie :lol:

A co do 'polskich obozów zagłady' - przydałoby sie poruszyć tą sprawe w odrębnym temacie - wygładzanie historii i przeinaczanie faktów - powielanie kłamst - a to wszystko jest na reke Niemcom - i nie ukrywajmy że to oni dażą do tego...temat rzeka...
ODPOWIEDZ