Doda!

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
To co najlepsze
Make it happen
Make it happen
Posty: 116
Rejestracja: 13 kwie 2018, 17:24
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: To co najlepsze
Lokalizacja: Polska

Re: Doda!

Postautor: To co najlepsze » 18 sty 2019, 13:25

Ale czad ! Jako wytrawny fan KORY jestem zadowolony

ray
Moderator
Moderator
Posty: 2623
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Doda!

Postautor: ray » 22 sty 2019, 22:28

Ja dołożę tutaj łyżkę dziegciu. :)
Mnie Krakowski spleen w wykonaniu Dody aż tak się nie podoba. OK, aranż jest bardzo fajny, ale śpiew Dody - nie. Znów słychać tutaj jej irytującą manierę. Mam też zastrzeżenia do jej dykcji - w paru miejscach, tam gdzie powinno być: "ciemne skłębione zasłony", słyszę: "ciemne skłębione zasłomy". :PP Cóż... Kora miała perfekcyjną dykcję, więc w sumie nic dziwnego, że w zestawieniu z nią Doda wypada blado.

Wczoraj ukazała się "Gala" z Dodą na okładce. We wstępniaku do wywiadu redaktor naczelna, Anna Zejdler-Ibisz napisała:
Anna Zejdler-Ibisz pisze:Dorota Rabczewska-Stępień szuka w życiu naturalności i prawdy. Podczas sesji dla "Gali" po raz pierwszy zdecydowała się pozować do zdjęć bez makijażu.

Tylko że to nie jest prawda - Doda ma na tych fotkach makijaż, delikatny, bo delikatny, ale jednak ma.

Wyraźnie widać, że ten wywiad ma za zadanie pokazać Dodę od dobrej strony w związku z tym, że w piątek wychodzi jej nowa płyta. Niewygodne wątki kompletnie pominięto, są też pewne przeinaczenia.
Na początku wywiadu Doda mówi:
Doda pisze:Ostatnio TVN, po dwóch latach od prawomocnego wyroku, przeprosił mojego ojca na antenie za to, że zrobił z jego życia prywatnego i z rodzinnej sytuacji sprzed 20 lat medialny lincz i niesmaczne żarty. Sąd uznał, że słowa lektorki i dziennikarki programu miały "obraźliwy charakter i ich żenujący poziom przyjąć należy nawet według miary mocno przeciętnej wrażliwości".

Zaraz, zaraz... Przecież pod koniec grudnia Doda wrzuciła na swój Instagram screen tych przeprosin:
https://www.instagram.com/p/BsB70x7BUq9/
Z tego wynika, że wyłącznie wypowiedź lektora została uznana przez sąd za naruszenie dóbr osobistych Pawła Rabczewskiego, natomiast Doda w najnowszej "Gali" zasugerowała, że sąd uznał również winę Szulim - nic takiego jednak nie miało miejsca. :PP

Doda pisze:Moi rodzice nie są osobami publicznymi i nie pozwolę, by program w telewizji monetyzował ich krzywdę i podbijał sobie oglądalność kosztem ich życia prywatnego.

Doda twierdzi, że jej rodzice nie są osobami publicznymi. Mhmmm...
W 2006 Doda razem z rodzicami gościła w programie TVP "Sekrety rodzinne".
W 2008 Doda wydała reedycję płyty "Diamond bitch" wzbogaconą o DVD z teledyskami i filmikami z jej dzieciństwa, w których wiele razy pojawiają się jej rodzice.
W 2009 Doda wraz z matką pojawiła się na okładce "Vivy!".
W 2011 ojciec Dody kandydował do Sejmu z listy nieistniejącej już partii Polska Jest Najważniejsza.
W 2012 Doda pojawiła się razem z rodzicami najpierw na premierze filmu "Kac Wawa", a później na manifestacji przeciwko GMO.
Tak więc czy faktycznie rodzice Dody nie są osobami publicznymi? Polemizowałbym.

W wywiadzie dla "Gali" jest też akapit o pojednaniu Dody z bratem, Rafałem:
Doda pisze:Nie nazywam go bratem przyrodnim. Wychowaliśmy się razem, mieliśmy tych samych rodziców, mój tata usynowił Rafała, kiedy mnie jeszcze nie było w planach, a on miał kilka lat. Powiedział do mamy, że bierze ją albo z nim albo w ogóle. Cieszę się, że spełniliśmy prośbę rodziców i pogodziliśmy się w te święta. Zmieniłam się i czuję ulgę, bo mam w sobie dużo spokoju.

Skoro Doda została zapytana o pojednanie z przyrodnim bratem, Rafałem, to teoretycznie można ją było zapytać też o pojednanie z przyrodnią siostrą, Pauliną. Ale ten temat w ogóle się tutaj nie pojawia. ;)

Podobają mi się fragmenty, w których Doda opowiada o swoim małżeństwie. Nie ma tu epatowania prywatnością, infantylizmu, akurat w tej kwestii Edyta powinna wziąć przykład z Dody.
Pod koniec wywiadu Doda mówi o muzyce - o płycie z orkiestrą i o nadchodzących koncertach.

Widać, jakie były intencje Dody i Anny Zejder-Ibisz - czytelnik "Gali" po przeczytaniu tego wywiadu ma odnieść wrażenie, że Doda się zmieniła, wydoroślała, pogodziła się z bratem, spełnia się jako szczęśliwa mężatka i właśnie wydaje płytę w hołdzie zmarłej babci.
W wywiadzie nie ma ani słowa o relacjach Dody z jej przyrodnią siostrą, ani słowa o toczących się sprawach sądowych związanych z Haidarem, żadnych uszczypliwości wobec Górniak, Steczkowskiej czy Rozenek i ani słowa o religii (przypominam, że kilka lat temu Doda została prawomocnie skazana za obrazę uczuć religijnych, ale do dziś nie zapłaciła zasądzonej grzywny, tylko złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i ta skarga cały czas czeka na rozpatrzenie).

Awatar użytkownika
Gosia1423
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 385
Rejestracja: 06 cze 2010, 19:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doda!

Postautor: Gosia1423 » 23 sty 2019, 0:15

Weszłam na link do screena z przeprosinami i ładnie tam Doda nadaje na Szulim z fanami w komentarzach... A to wszystko z 31.12.18... W opisie też daje do zrozumienia, że Szulim została uznana winna przez sąd, choć z oświadczenia TVN to nie wynika...

A, że wywiad ma poprawić PR to widać po okładce i nie trzeba czytać zawartości ;)

Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Ready for love
Ready for love
Posty: 3139
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Doda!

Postautor: Kamui Shiro » 23 sty 2019, 23:49

To że chce się pogodzić z EG czy JS, z którymi w sumie szło raczej o pierdoły, nie znaczy chyba, że ma już kochać każdego na planecie Ziemia? Szulim raczej sobie nie zasłużyła na jakieś szczególnie miłe słowa z jej strony.
Od 31.12 minęło też kilka tygodni i zaszło ważne zdarzenie, od gniewu do pojednania jest daleka droga, ale kto wie, na jakim jej etapie aktualnie Dorota w stosunku do każdego, kto jej podpadł, jest? ;)
Wystarczy się do wszystkiego z daną osobą związanego nastawić negatywnie - i wszystko da się podważyć, ale po co w sumie.
Wczoraj odświeżyłem sobie Katharsis, niezła była ta piosenka, choć nie najlepsza i tknięta już zębem czasu - wtedy hit.

Nie odbieram występowania z rodzicami tu czy tam jako coś czyniącego z nich tzw. osoby publiczne. Rozumiem, Ray, że dla CIebie ideałem prywatności jest Josef z Austrii, który trzymał córki w piwnicy. No ale to, że jakaś gwiazda zaprosi bliskich na ten czy inny event, nie musi znaczyć, że od razu należy w Tvn robić im ostro koło d...

ray
Moderator
Moderator
Posty: 2623
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Doda!

Postautor: ray » 24 sty 2019, 1:03

Kamui Shiro pisze:Szulim raczej sobie nie zasłużyła na jakieś szczególnie miłe słowa z jej strony.

Ale też nie zasłużyła na niemiłe.
Kilka lat temu w programie "Na językach" poruszono temat, o którym i tak wcześniej kolorówki pisały tygodniami. Tyle. Tak więc Doda powinna mieć pretensje przede wszystkim do wydawcy tego pisemka, które jako pierwsze ujawniło, że jej ojciec ma nieślubną córkę, a nie do Szulim. :PP

Kamui Shiro pisze:Nie odbieram występowania z rodzicami tu czy tam jako coś czyniącego z nich tzw. osoby publiczne. Rozumiem, Ray, że dla CIebie ideałem prywatności jest Josef z Austrii, który trzymał córki w piwnicy. No ale to, że jakaś gwiazda zaprosi bliskich na ten czy inny event, nie musi znaczyć, że od razu należy w Tvn robić im ostro koło d...

Nie, dla mnie ideałem prywatności nie jest Josef z Austrii, który trzymał córki w piwnicy.
Bardziej Kayah - mocno interesuję się nią, a mimo to cały czas nie wiem, jak wyglądają jej rodzice i 20-letni syn. :) Popatrzmy też na Margaret i Natalię Szroeder. Co chwilę można się na nie natknąć w TV, ale niewiele wiadomo o ich rodzinach. Natomiast Doda wielokrotnie w ciągu całej swojej kariery pokazywała się z rodzicami - i w telewizji, i w prasie, i na eventach. Poza tym jej ojciec w latach 2006-2014 był radnym Ciechanowa i - jak już pisałem - w 2011 kandydował do Sejmu, tak więc, według mnie, on był osobą publiczną.
I czy TVN robi Dodzie ostro koło d*py? Mhmmm... Niech TVN w pierwszej kolejności promuje te piosenkarki, które nie biją ludzi (typu: Bartosiewicz, Lipnicka, Jusis, Grzeszczak), a dopiero w drugiej kolejności te, które biją. ;)

Dzisiaj Doda była gościem "#OnetRANO", gdzie opowiadała zarówno o koncercie "Artyści przeciw nienawiści", jak i o nowej płycie:
-> Doda o "Artyści przeciw nienawiści": jesteśmy słabsi, gdy jesteśmy podzieleni | #OnetRANO

I w wywiadzie dla "Gali", i w "#OnetRANO" Doda powiedziała, że na nowej płycie śpiewa bez swojej maniery. Tylko że ja cały czas słyszę tę jej manierę. :PP A na przykład we Wkręconych nie słyszałem - wtedy faktycznie Doda zaśpiewała inaczej, ale teraz znów śpiewa tak jak zwykle.

patrix2012
Sit down
Sit down
Posty: 69
Rejestracja: 30 gru 2016, 20:38
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: To nie Ja
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Doda!

Postautor: patrix2012 » 24 sty 2019, 17:28

Już o północy cyfrowa premiera płyty, a teraz na instagramie ultimatedoda można odsłuchać fragmenty utworów. Mnie się bardzo podoba.
PS. W ciągu dziesięciu lat Doda wydała dwa DVD koncertowe, dwa albumy solowe i album z Virgin, ponadto single tj. Riotka, Nie pytaj mnie, Wkreceni i dużo przecieków dla fanów, prawie tyle ile by na nową płytę weszło. Pięć płyt. Edyta - jedną. Może czas się wziąć do roboty?

ray
Moderator
Moderator
Posty: 2623
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Doda!

Postautor: ray » 24 sty 2019, 22:08

Patrix2012, w ciągu ostatnich 10 lat Doda nie wydała dwóch albumów solowych, tylko jeden ("7 pokus głównych"). Może pisząc o dwóch, miałeś na myśli jeszcze "Fly High Tour – Doda live", tylko że to było CD dołączone do DVD pod tym samym tytułem, więc nie liczmy tego wydawnictwa 2 razy. :PP
"Choni" zawierało tylko 7 nowych piosenek, reszta płyty to największe przeboje Virgin w starych wersjach.
Natomiast Edyta w ciągu ostatnich 10 lat oprócz płyty "My" wydała również 10 singli (Co tylko chcesz, All the way, Your high, Glow on, Oczyszczenie, Grateful, Andromeda, Dom dobrych drzew, Tylko Ty, Zatrzymać chwilę), tak więc w jej przypadku też można by powiedzieć, że tych singli jest tyle, że właściwie uzbierała się już cała płyta.
Oczywiście, że Doda jest bardziej pracowita od Edyty, ale nie popadajmy w skrajności i nie naginajmy faktów. Jest wiele piosenkarek bardziej pracowitych od Dody. :)

Czekam na północ i na premierę "Doroty" na Spotify. Najbardziej jestem ciekaw, jak brzmi Dodowa wersja Stanu pogody Anny Jurksztowicz. Oryginał uwielbiam. <3

patrix2012
Sit down
Sit down
Posty: 69
Rejestracja: 30 gru 2016, 20:38
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: To nie Ja
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Doda!

Postautor: patrix2012 » 25 sty 2019, 0:50

Dorota jest drugą płytą solową

Dodano po 30 minutach 9 sekundach:
ray pisze:Patrix2012, w ciągu ostatnich 10 lat Doda nie wydała dwóch albumów solowych, tylko jeden ("7 pokus głównych"). Może pisząc o dwóch, miałeś na myśli jeszcze "Fly High Tour – Doda live", tylko że to było CD dołączone do DVD pod tym samym tytułem, więc nie liczmy tego wydawnictwa 2 razy. :PP
"Choni" zawierało tylko 7 nowych piosenek, reszta płyty to największe przeboje Virgin w starych wersjach.
Natomiast Edyta w ciągu ostatnich 10 lat oprócz płyty "My" wydała również 10 singli (Co tylko chcesz, All the way, Your high, Glow on, Oczyszczenie, Grateful, Andromeda, Dom dobrych drzew, Tylko Ty, Zatrzymać chwilę), tak więc w jej przypadku też można by powiedzieć, że tych singli jest tyle, że właściwie uzbierała się już cała płyta.
Oczywiście, że Doda jest bardziej pracowita od Edyty, ale nie popadajmy w skrajności i nie naginajmy faktów. Jest wiele piosenkarek bardziej pracowitych od Dody. :)

Czekam na północ i na premierę "Doroty" na Spotify. Najbardziej jestem ciekaw, jak brzmi Dodowa wersja Stanu pogody Anny Jurksztowicz. Oryginał uwielbiam. <3


I jak ci się podoba? Przesłuchałem całej płyty, bardzo mi się podoba, zwłaszcza "Nie mam dokąd wracać" i właśnie "Stan pogody" :) świetna płyta, zobaczymy jak wysoko zadebiutuje w OLIS

Dodano po 1 minucie 41 sekundach:
A, właśnie zauważyłem, kto to napisał, przecież ja cię z Doda-music znam xd

ray
Moderator
Moderator
Posty: 2623
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Doda!

Postautor: ray » 25 sty 2019, 4:16

patrix2012 pisze:Dorota jest drugą płytą solową

W chwili, kiedy napisałeś: "wydała", ta płyta jeszcze nie była wydana. :PP

patrix2012 pisze:A, właśnie zauważyłem, kto to napisał, przecież ja cię z Doda-music znam xd

Nie, ja się nie udzielam na Doda-music. :)

Słucham od północy "Doroty"...
Jeśli chodzi o tracklistę, to mamy tu miszmasz po całości - jest jedna piosenka z lat 70. (Gdzie to siódme morze), kilka z lat 80. (Niech żyje bal, Gram o wszystko, Krakowski spleen, Stan pogody), jest utwór z "Metra" (Na strunach szyn), piosenka Jopek z Eurowizji (Ale jestem), nowa wersja przeboju Dody sprzed kilkunastu lat (Dwie bajki), parę anglojęzycznych hitów idoli nastolatek (I'm with you, Wrecking ball, Sign of the times) i dwie premierowe piosenki (Nie wolno płakać, Nie mam dokąd wracać). Pomieszanie z poplątaniem. :PP Zastanawiam się, jakim kluczem wybierano utwory na ten album... Doda mówiła, że nagrała piosenki, które bardzo lubiła jej babcia. Naprawdę babcia Dody słuchała Avril Lavigne, Miley Cyrus i Harry'ego Stylesa? ;-)
Większość coverów, które są na tej płycie, słyszałem już wcześniej w wykonaniu Dody...

"Dorota" kojarzy mi się z "Kalejdoskopem" Piasecznego.
W 2015 Piaseczny też wydał album nagrany z orkiestrą i wtedy również w trackliście były głównie covery, ale też nowa wersja jego hitu sprzed kilkunastu lat (Wszystko trzeba przeżyć) i dwie premierowe piosenki. :)

Na "Dorocie" aranżacje są fajne, ale przez to, że Doda ma wokal, jaki ma, czyli głośny, toporny, pozbawiony finezji, manieryczny, to płyta nie jest najlepsza, delikatnie mówiąc. Większość przebojów została wręcz oskalpowana. I'm with you to moja ulubiona piosenka Avril Lavigne, a Doda kompletnie odarła ją z uroku. :(

Na plus wyróżniłbym: Gram o wszystko, Stan pogody, Nie mam dokąd wracać i Ale jestem.
Nie mam dokąd wracać powinno być głównym singlem, jest dużo lepsze od Nie wolno płakać.
Natomiast najsłabszy dla mnie jest Niech żyje bal. Doda po prostu przedramatyzowała ten utwór. Uwielbiam Niech żyje bal w wykonaniu Maryli, lubię również wersję Kasi Groniec. Pamiętam też, jak Joanna Liszowska zaśpiewała tę piosenkę w JOŚ i jak Edyta się wtedy zachwycała... Niestety, w zestawieniu z nimi wszystkimi Doda wypada najsłabiej.
Ten album wnosi coś nowego do kariery Dody, ale czy wnosi coś do historii polskiej fonografii? No nie.
Doda chyba bardzo szybko nagrała tę płytę. Może właśnie za szybko?
Jestem bardzo ciekaw recenzji i tego, jak album się sprzeda...

Kto jest producentem tej płyty?
I właściwie czemu wydaje ją Agora, a nie Universal?

patrix2012
Sit down
Sit down
Posty: 69
Rejestracja: 30 gru 2016, 20:38
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: To nie Ja
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Doda!

Postautor: patrix2012 » 25 sty 2019, 8:53

No cóż, każdy ma prawo do własnej opinii, mnie jedynie średnio do gustu przypadł "Wrecking Ball", pozostałe utwory naprawdę fajnie skomponowane i zaśpiewane. Podoba mi się pokazana szeroka paleta umiejętności wokalnych, tj. m.in. głęboki i niski śpiew w "gram o wszystko", wysokie rejestry w "Sign of the times", w "I'M with you" podobały mi się przejęcia głosowe też w wyższych dźwiękach, z kolei "stanu pogody" trzeba po prostu posłuchać.

Agora, ponieważ z taką wytwórnia obecnie współpracuje Dorota. Edyta też w niej kiedyś była, wydała tam dwie płyty, EKG i Zakochaj się na świętą w koledach

Niech żyje bal to naturalne następstwo występu w Opolu

Awatar użytkownika
spot_me
Whatever it takes
Whatever it takes
Posty: 736
Rejestracja: 29 wrz 2014, 10:08
Ulubiony album: Live'99
Ulubiona piosenka: Gone
Lokalizacja: Polska

Re: Doda!

Postautor: spot_me » 25 sty 2019, 10:55

ray pisze:Doda ma wokal, jaki ma, czyli głośny, toporny, pozbawiony finezji, manieryczny, to płyta nie jest najlepsza, delikatnie mówiąc.

Delikatnie mowiac. Te piosenki sa tak 'dodowsko' zinterpretowane, ze az niestrawne. Nie wytrzymalem nawet po minucie. Zdecydowanie mam alergie na tego typu zmanierowane glosy. Krakowski Spleen wola o pomste do nieba i Kora sluchajac tego mowi ''dziewucho nie masz kultury spiewania'' :roll:
Obejrzalem jej wywiad dla Onetu i jestem pewny ze Rabczewska sie nie zmienila i zadni PR-owcy jej juz nie zmienia. To wciaz ta sama manieryczna, pelna jakiejs ukrytej agresji, narcystyczna laska z polsatowskiego Baru.

Awatar użytkownika
Steffie
Linger
Linger
Posty: 940
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:30
Lokalizacja: Ziemia

Re: Doda!

Postautor: Steffie » 25 sty 2019, 11:52

Nie zamierzam tego nawet słuchać. Mam alergię na Dodę właśnie od polsatowskiego "Baru". Pamiętam, jak zniszczyła tam taka ruda dziewczynę, która była nawet spoko. Tak że kciuk w dół. Nie wierzę w żadne przemiany. Poza tym ona ma rzeczywiście fatalna manierę śpiewania - to jest taki poziom dziewczynki z podstawówki, która dopiero uczy się spiewu.

Awatar użytkownika
spot_me
Whatever it takes
Whatever it takes
Posty: 736
Rejestracja: 29 wrz 2014, 10:08
Ulubiony album: Live'99
Ulubiona piosenka: Gone
Lokalizacja: Polska

Re: Doda!

Postautor: spot_me » 25 sty 2019, 12:21

Steffie pisze: ona ma rzeczywiście fatalna manierę śpiewania - to jest taki poziom dziewczynki z podstawówki

Nie wiem co Jozefowicz swego czasu w niej dostrzegl. Chyba silikony przeslonily mu klarowny obraz.
Jest jeszcze opcja, ze na przesluchanie przyszla ubrana tak jak dwa lata temu do prezydenta:
https://www.pudelek.pl/artykul/101067/doda_wypina_sie_przed_andrzejem_duda_tylko_jedna_literka_nas_rozni_s/foto_1#s1
Ciekawe jak dlugo PR-owcom uda sie utrzymac jej wulgarne cechu charakteru ma wodzy.

Awatar użytkownika
[email protected]
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 11049
Rejestracja: 12 sty 2009, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doda!

Postautor: [email protected] » 25 sty 2019, 13:00

spot_me pisze:Nie wiem co Jozefowicz swego czasu w niej dostrzegl. Chyba silikony przeslonily mu klarowny obraz.


Doda zaczęła pracę w Buffo w 1998 roku. Miała 14 lat, więc zamiast wylać kolejny jadowity komentarz - bez pokrycia i prawa do insynuacji - może warto zastanowić się nad faktami?

Wystarczy też poszperać kilka sekund w Googlach, by zobaczyć jak Doda wtedy wyglądała.

:)

Awatar użytkownika
spot_me
Whatever it takes
Whatever it takes
Posty: 736
Rejestracja: 29 wrz 2014, 10:08
Ulubiony album: Live'99
Ulubiona piosenka: Gone
Lokalizacja: Polska

Re: Doda!

Postautor: spot_me » 25 sty 2019, 13:11

Wulgarnosc ma sie we krwi wiec fakt ze miala 14 lat nic nie zmienia.
Doda byla, jest i bedzie symbolem patologii i kryminalu na salonach. Pozytywne artykuly w fakcie tego nie zmienia.

Jak to jest przejsc do 'kosciola' Rabczewskiej po wczesniejszym byciu fanem Gorniak?
Publicznie naplules w twarz Edycie wypominajac jej poronienie i podle mieszajac w to jej rodzine i mimo to nadal chodzisz na roraty czy moze teraz stales sie fanem plastikowych penisow wzorem nowej idolki?


Wróć do „Muzyka polska”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość