Urszula

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Urszula

Post autor: niuto »

Mnie to nie dziei. Beata to babka z jajem, może i kiczowata momentami ale z charyzmą. No i to kopalnia naprawdę wielkich hitów. Ona wykreowała tyle przebojów, ze może tylko Rodowiczka mogłaby z nią rywalizować. Urszula natomiast kojarzona jest raptem z 2-3 przebojami, a sama jest trochę nijaka i wokalistką też jest raczej średnią.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Urszula

Post autor: Kamui Shiro »

Z 2-3? Co? :roll:

Malinowy król
Latawce, dmuchawce, wiatr
Na sen
Luz Blues
Konik na biegunach
Uwierz, to nie ja
Rysa na szkle
Dziś już wiem
i inne...

Żartujesz sobie? Jak tak, to bezczelnie. Te piosenki zna i ceni od lat cała Polska
Może nie robi wokół siebie wielkiego szumu, ale jest fajną, inteligentną kobietą i bardzo przez to lubianą przez rózne pokolenia słuchaczy.

Kto w ogóle wywołał ten żart?

Oczywiście Ray i jego wieczne porównania typu "obie są z Lublina"/ "obie są blondynkami"
"tylko ta jest na topie"
"a ta nie"
bla bla bla kwa kwa

Jak ja nie lubię takich cioteczkowych troll-porównań na forach o piosenkarkach pop.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Urszula

Post autor: ray »

Kamui Shiro, ja też wielu rzeczy nie lubię. Na przykład takich zaczepnych wypowiedzi. Chodzi mi nie tylko o Twój post tutaj, ale również w tematach o Mandarynie i Kasi Kowalskiej.
Gdybym porównywał piosenkarki na przykład na forum motoryzacyjnym, akwarystycznym czy kulturystycznym, to rzeczywiście mogłoby to budzić słuszny sprzeciw. Ale - przypominam - jesteśmy na forum dyskusyjnym o Edycie Górniak w dziale "Inna muzyka". :)
Kamui Shiro pisze:Może nie robi wokół siebie wielkiego szumu, ale jest fajną, inteligentną kobietą i bardzo przez to lubianą przez rózne pokolenia słuchaczy.
Urszula jest fajną, inteligentną kobietą, ale wychodzi na to, że jako piosenkarka jest niestety już trochę zapomniana, przebrzmiała.
Jej ostatni przebój to Dziś już wiem z 2005. Ona popełniła błąd, że nie wydała płyty krótko po wydaniu tego singla, tylko zwlekała aż do 2010. Później jej gwiazda już nigdy nie rozbłysła tak jak dawniej... Nowy singiel po 3 dniach od premiery ma tylko 3 tys. wyświetleń na YouTube i nie gra go żadne radio. :(
Dobrze chociaż, że ona cały koncertuje. Sam chętnie wybrałbym się na jej koncert.
SLAVEK
Make it happen
Make it happen
Posty: 147
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:19
Lokalizacja: usa

Re: Urszula

Post autor: SLAVEK »

Mnie takze Urszula kojarzy sie z 2-3 przebojami, a przede wszystkim z komuna lat 80-tych.
Nie rozumiem tego oburzenia Kamui Shiro.
Tutaj na tym forum kazdy ma prawo do swojego zdania i zawsze mozna odpowiedziec kulturalnie i bez zbednych EmOcji;
Ja zakladam, ze kazdy kto wchodzi na to forum jest odpowiedzialnym czlowiekiem i nie jest bezczelny.
Dla mnie ZARTEM jest zatracenie sie i pisanie glupot na FORUM DYSKUSYJNYM, od tego sa prywatne forum.
Awatar użytkownika
ediva
Linger
Linger
Posty: 936
Rejestracja: 17 mar 2014, 18:55
Ulubiony album: Nie Wiem Kiedy
Ulubiona piosenka: Nie Wiem Jak
Lokalizacja: Majami Bicz

Re: Urszula

Post autor: ediva »

Niemal cztery lata temu, z okazji 30-lecia działalności, Urszula wydała genialny album "Wielki Odlot 2 - Najlepsze 80te", gdzie umieściła swoje przeboje z lat 80., nagrane na nowo, lecz wierne oryginalnym aranżacjom i brzmieniom. Urszula chciała by jej stare piosenki zabrzmiały świetnie na dzisiejszym sprzęcie audio i udało się to osiągnąć. Wokalnie jest nawet lepiej niż wtedy, a muzyka jakby prosto z lat 80. Te syntezatory, ten klimat, niesamowity projekt zrodzony z pasji. Jakby tego było miało, Urszula wyruszyła właśnie w ejtisową trasę koncertową - w ciągu miesiąca zagra 8 koncertów w największych miastach. Za chwilę Urszula kończy 58 lat, a pasją i pracowitością przewyższa dużo młodsze koleżanki. Co najważniejsze, skupia się tylko i wyłącznie na muzyce, próżno jej szukać w programach rozrywkowych czy reklamach. Stara szkoła i wielka klasa.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Urszula

Post autor: Kamui Shiro »

Kojarzyć się może każdemu z kim chce, nawet z kiszką cielęcą :!: :evil: Jednak pisanie, że jest ogólnie kojarzona za dwa-trzy przeboje, to przesada. Wymieniłem niemal 10 piosenek, które zna z radia i nie tylko rzesza ludzi - sam nie wiedziałem kiedyś, że np. Rysa na szkle to też piosenka Urszuli, może ludzie faktycznie spytani o nią potrafiliby podać tylko 2-3 piosenki - to już trzeba by zrobić sondę, nie wierzę. A jeśli ktoś się nie orientuje, to po co wydawać takie sądy?
Nie wiem, czy popełniła błąd, bo wydaje mi się, że w przypadku gwiazd o tak długim stażu pracy artystycznej trudno mówić o błędzie, raczej osobista decyzja o wyciszeniu się, z tego co pamiętam z wywiadów, z przyczyn osobistych. Trudno też oczekiwać, żeby wciąż była popularna na tej samej fali, co Natalia Nykiel albo Lanberry, jednak czas robi swoje i brak zmasowanego ataku na media. Niemniej jest wciąż aktywna, robi swoje. Zapomniana? Przebrzmiała? Są i tacy, dla których Dmuchawce na przykład to nagranie ponadczasowe.
Awatar użytkownika
ediva
Linger
Linger
Posty: 936
Rejestracja: 17 mar 2014, 18:55
Ulubiony album: Nie Wiem Kiedy
Ulubiona piosenka: Nie Wiem Jak
Lokalizacja: Majami Bicz

Re: Urszula

Post autor: ediva »

Kamui Shiro pisze:Trudno też oczekiwać, żeby wciąż była popularna na tej samej fali, co Natalia Nykiel albo Lanberry, jednak czas robi swoje i brak zmasowanego ataku na media.
Ciekawe czy za 30 lat Nykiel będzie pamiętana jak obecnie pamiętana i rozpoznawalna po tych wszystkich dekadach jest Urszula. Żadna z obecnie popularnych gwiazdek pop nie ma tak kultowych przebojów jak Dmuchawce, Konik, Na Sen czy Rysa Na Szkle. Urszula przetrwała ogromną próbę czasu i nie musi rywalizować z siksami o popularność w social mediach ;-)
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Urszula

Post autor: Kamui Shiro »

Nie chodziło mi nawet o kolejne zbędne porównania, nie wiem, co będzie z popularnością Nykiel itp. za x lat, pewnie nic. W każdym razie Urszula miała mocne wejście i gdyby miała jakiś przebój w tej dekadzie, to byłaby jedną z nielicznych posiadaczek wielkich przebojów w 4 dekadach. Jednak nie musi niczego udowadniać. Dlatego zdziwiły mnie te posty na jej temat. Jeśli ktoś musi w każdym temacie o polskich wokalistkach zaznaczać, która jest lepsza wokalem, "gwiazdorstwem", wydajnością, ilością niezaprzeczalnych hitów, to coś nie tak, dyskusja o artystach piosenki schodzi na poziom sprzeczki o grabki i wiaderka w piaskownicy. Po co sztucznie tworzyć te rankingi, jest miejsce w pamięci,a także na aktualnej scenie, i dla Maryli, i dla Beaty, i dla Urszuli, i dla innych. Nie każda musi mieć głos jak młot pneumatyczny i co kwartał nowy singiel, koncert i skandal.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Urszula

Post autor: ray »

Kamui Shiro, uspokój się. :)
Ja akurat też nie zgadzam się z Niuto i Slavkiem, że Urszula kojarzona jest tylko z 2-3 przebojami, ale szanuję to, że mają inne zdanie. I Ty też szanuj to, że ktoś ma inny punkt widzenia niż Ty.
Urszula ma mniej więcej 7 dużych przebojów - te, które wymieniłeś, z jednym zastrzeżeniem. Chodzi mi o Uwierz... to nie ja. To jest zapomniany utwór, na pewno nie można postawić go w jednym szeregu z Konikiem na biegunach czy Dmuchawcami.... Myślę, że nasi młodsi forowicze w ogóle nawet nie wiedzą, że Urszula i Kayah nagrały kiedyś razem piosenkę i że powstał do niej klip:
-> Urszula & Kayah - Uwierz... to nie ja
Autorką muzyki i słów była Kayah i zresztą słychać, że ten utwór jest bliższy jej stylowi niż Urszuli.
Rysa na szkle też nie była swego czasu jakimś wielkim hitem (są dwie wersje tej piosenki: z 1989 i z 1998), ale przez to, że po dziś dzień często można usłyszeć ją w radiu i w różnych talent show, można uznać, że z czasem zyskała status przeboju.
Może jeszcze dodałbym Niebo dla Ciebie i Anioł wie...
ediva pisze:Ciekawe czy za 30 lat Nykiel będzie pamiętana jak obecnie pamiętana i rozpoznawalna po tych wszystkich dekadach jest Urszula. Żadna z obecnie popularnych gwiazdek pop nie ma tak kultowych przebojów jak Dmuchawce, Konik, Na Sen czy Rysa Na Szkle.
Akurat Nykiel ma na to duże szanse, bo jest mądra (skończyła inżynierię środowiska, zaczęła studiować kulturoznawstwo, nie kupczy swoim życiem prywatnym i jak na razie bardzo dobrze prowadzi karierę) i już teraz ma swój charakterystyczny styl. Tak jak dzisiaj za kultowe przeboje możemy uznać Zakręconą czy Kiedyś Cię znajdę, tak samo będzie za parę lat z Bądź duży i Error. I to samo z Naucz mnie Sarsy czy Tamtą dziewczyną Grzeszczak. Możemy narzekać, że w porównaniu z muzyką z lat 90. te piosenki są słabe, ale świata nie zmienimy.
Zgodzę się jednak, że płyta Urszuli "Wielki odlot 2 - Najlepsze 80-te" brzmi świetnie.
ediva pisze:Urszula przetrwała ogromną próbę czasu i nie musi rywalizować z siksami o popularność w social mediach ;-)
Pewnie, że nie musi, tylko szkoda, że radia nie promują jej nowych singli i że jej ostatnie płyty tak słabo się sprzedały.
Singiel O mnie, o Tobie jest nowoczesny, radio friendly i gdyby wydała go na przykład Farna, to rozgłośnie grałyby tę piosenkę na okrągło. Dlaczego więc jej nie grają? Chodzi o ageizm? Czy o badania rozgłośni, z których wynika, że słuchacze nie chcą "nowej" Urszuli? A może o jedno i drugie? Albo jej wytwórnia, Universal ma ją tak samo w głębokim poważaniu jak Kowalską...

I kolejnym argumentem za tym, że Urszula jest już niestety zapomnianą gwiazdą, jest to, że na naszym forum temat o Urszuli ma zaledwie 2 strony. Forum istnieje od 2004 roku, Urszula od tego czasu wydała 6 płyt i - jak widać - mało kogo tutaj te płyty interesowały.

Dwa tygodnie temu Urszula była gościem w "Dzień Dobry TVN", gdzie promowała swoją nową trasę i zaśpiewała Twoje zdrowie mała:
https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/ ... 50961.html
Dziwię się, że ani słowem nie wspomniała, że zaraz ukaże się jej nowy singiel... Ogólnie ona była wtedy jakaś taka bez życia, może jeszcze zaspana...
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Urszula

Post autor: Kamui Shiro »

Będzie można oceniać za te 5-10-15 lat, czy faktycznie piosenki Nykiel lub Sarsy przeżyły tak dobrze próbę czasu jak wymienione obok nich starsze hity starszych koleżanek. Osobiście nie wyczuwam w nich takiego potencjału, szczegolnie w przypadku Nykielówny. Error nawet nie pamiętam, lol. Ich teksty są za mało zrozumiałe, muzyka za mało przebojowa, wykonawczynie za mało lubiane. Ale co kto lubi, raz jeszcze powtórzę, że podniecanie się porównaniami każdego z każdym bywa irytujące i zwodzi na manowce.


Aż się musiałeś uśmiechnąć ikonką, że sobie pozwalasz pisać protekcjonalnym tonem do innych? Pocałuj mnie w... nutkę pod avatarem. Przeszkadzają ci zwykłe posty na temat, to skorzystaj z przycisku "wylogować".
To że mam inne zdanie i je wyrażam, nie znaczy, że zabraniam innym mieć inne. Czy gdzieś zabroniłem?
Chcesz uderzyć psa - to znajdź kij, a nie patyczek, bo twoje personalne uwagi do innych są nie na miejscu. Totalnie.

Owszem, Niebo dla ciebie i Anioł wie też były przebojowe, podobnie zresztą piosenki z 2001r. Nie chciałem jednak wymieniać wszystkich, jak leci, tylko te naprawdę ograne w radiu, które są standardami znanymi chyba większości słuchaczy i fanów polskiego popu.

Nie można mieć do muzyki podejścia jak do wyścigu pcheł. Jeśli nie wspomniała o singlu, to widocznie nie potrzebowała go dodatkowo tam ogłosić - i tyle.

Akurat to, kto jest zapomnianą gwiazdą a kto nie, nijak ma się do ilości postów na tym forum - sugerowałbym, że prędzej w niepamięć popadła stronka. Najbardziej popularnym męskim wykonawcą od lat jest niezmiennie Justin Bieber (czy ktoś to popiera, czy nie), jednak na forum posiada tylko jeden post w temacie sobie poświęconym - popełniony zresztą przeze mnie. Mało kogo poza wiernymi fanami i ojczyzną obchodzi za to, bez urazy, Delta Goodrem czy Kelly Clarkson. Z polskich wykonawczyń właściwie najwięcej zaś pisze się tutaj o tych, które w jakiś sposób są a)kontrowersyjne b) konkurencyjne wobec Edzi c) aktualnie na dużej fali, Urszula nie zalicza żadnego z tych czynników, co nie znaczy, że stała się no-namem.

Ale rozumiem, przedmówcy chodziło zapewne o to, by dowieść po ilości postów (głównie własnych), że na podium największych gwiazd w PL stoi, na dzień dzisiejszy, Jusia? :smile:
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Urszula

Post autor: Flux »

Byłem raz na koncercie Uli. Miła babka. Z pewnością nie jest zapomniana, choć często występuje w małych klubikach, gdzie ceny biletów nie są wygórowane a liczba miejsc mocno ograniczona. Jednak publiczność wciąż przychodzi, trudno się też spodziewać że wyciszona przeszło 50-letnia wokalistka nadal będzie elektryzować tłumy. Zresztą nie widać po Urszuli takich ciągot jak u Kozidrak, która żeby utrzymać popularność na względnie wysokim poziomie, drastycznie obniżyła loty muzycznie (B3). Zresztą różne są rodzaje popularności. Są tacy, którzy sprzedają płyty, tacy którzy mają tysiące wyświetleń w necie i tacy jak Górniak, która spokojnie nie może w Polsce przejść ulicą choć muzycznie nic nie robi.
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Urszula

Post autor: niuto »

Może nie robi wokół siebie wielkiego szumu, ale jest fajną, inteligentną kobietą i bardzo przez to lubianą przez rózne pokolenia słuchaczy.
Kamui, wrzuć na luz. Wiecznie masz pretensje, że ktoś się ciebie czepia i jest zaczepny, a Twoje ostatnie posty z "cioteczkowymi" przytykami są poniżej krytyki. Wyciągasz znowu z kontekstu pojedyncze stwierdzenia i robisz burzę nie wiadomo o co. Nigdzie nie stwierdziłem, że Urszula nie jest inteligentną kobietą lubianą przez pokolenia. Zgadzam się również z tym, że piosenki które wymieniłeś były swego czasu hitami. Współcześnie jednak Urszula na koncertach wałkuje "Konika" i "Dmuchawce" - z tego jest znana nie tylko przez starszych ale też młodych słuchaczy. Poza tym jej największe przeboje to lata 80. i początek 90., potem wylansowała już tylko jeden hit. Dlatego w porównaniu z Beatą wypada blado, bo da praktycznie nieprzerwanie od czasu debiutu utrzymuje się w mainstreamie i ma dziś fanów nie tylko wśród osób, które z nią dorastały, ale także wśród współczesnej młodzieży.

Po to jest chyba forum, żeby wyrażać swoje zdanie i porównywać. Sam o to walczysz, więc daj luz i innym użytkownikom.
Ciekawe czy za 30 lat Nykiel będzie pamiętana jak obecnie pamiętana i rozpoznawalna po tych wszystkich dekadach jest Urszula. Żadna z obecnie popularnych gwiazdek pop nie ma tak kultowych przebojów jak Dmuchawce, Konik, Na Sen czy Rysa Na Szkle.
Z tym też się zgadzam, mam wrażenie, że niewiele ze współczesnych przebojów przetrwa próbę czasu, tak jak zrobiły to piosenki Urszuli czy wspomnianej Beaty i innych artystów tego pokolenia. Wraz z nastaniem XXI wieku daje się zauważyć sezonowość piosenek, które szybko odchodzą w zapomnienie.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Urszula

Post autor: Kamui Shiro »

Beata na niejednym występie też śpiewa tylko 2-3 największe hity (Biała armia, Józek, Do lata). Działała z zespołem przez 30 lat, solo to inna bajka.

Personalnych zaczepek nie będę dalej komentować - uderzyć w stół, a odezwą się nożyce, jak mówi przysłowie. Komu zależy na pyskowaniu tutaj, niech se to ciągnie. Tak samo nie będę się sprzeczać jak dziecko, co jest hitem, a co nie, czy też która kultowa piosenkarka jest wyżej w tej waszej wydumanej hierarchii - wiele dyskusji tutaj wykazało, że nie ma to sensu i wyciągane są słabe argumenty. Po prostu nie zgodziłem się na bzdurę, że Urszula jest kojarzona z tylko 2-3 utworów. I proszę cię uprzejmie, zrób raz w życiu jakieś badanie, na podstawie którego będziesz wydawać sądy o młodym czy starszym pokoleniu ;o
w0lna
Invisible
Invisible
Posty: 8
Rejestracja: 04 cze 2017, 19:46
Lokalizacja: Polska

Re: Urszula

Post autor: w0lna »

Kamui Shiro pisze:Beata na niejednym występie też śpiewa tylko 2-3 największe hity (Biała armia, Józek, Do lata). Działała z zespołem przez 30 lat, solo to inna bajka.
2-3 hity? Na praktycznie każdym koncercie (wiem, bo bywam ;) ) BAJM gra:

1-Nie ma wody na pustyni
2-Co mi Panie dasz
3-Myśli i słowa
4-O tobie
5-Dwa serca dwa smutki
6-Józek
7-Szklanka wody
8-Ta sama chwila
9-Biała armia
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Urszula

Post autor: ray »

Jeszcze raz: Kamui Shiro, uspokój się. :)
Absurdalne jest to, że sam pozwalasz sobie na docinki, przytyki, wycieczki osobiste, a potem jeszcze piszesz, że moje personalne uwagi do innych są totalnie nie na miejscu. Tylko nie wiem, o jakie uwagi Ci chodzi - bo to, że piszę, byś się uspokoił i szanował to, że ktoś ma inne zdanie, to nie jest żadna złośliwość. Niepotrzebnie się tak emocjonujesz. Widać, że Ty piszesz posty na szybko i być może przez to nie zawsze dobrze interpretujesz to, co napisali przedmówcy. Na przykład w jednym miejscu kompletnie mnie nie zrozumiałeś:
Kamui Shiro pisze:Owszem, Niebo dla ciebie i Anioł wie też były przebojowe, podobnie zresztą piosenki z 2001r. Nie chciałem jednak wymieniać wszystkich, jak leci, tylko te naprawdę ograne w radiu, które są standardami znanymi chyba większości słuchaczy i fanów polskiego popu.
Napisałem, że Niebo dla Ciebie i Anioł wie można jeszcze zaliczyć w poczet tych przebojów Urszuli, z których ona jest kojarzona przez masy. Natomiast jeśli chodzi o single z 2001, czyli Piesek twist i Klub samotnych serc - absolutnie nie, bo to były tylko sezonowe przeboje. A już ostatni singiel z 2001, Progress przeszedł chyba zupełnie bez echa.
Urszula ma swoją wierną publiczność, ale niestety dla Radia Zet czy RMF ona już się nie liczy, nawet jeżeli wydaje tak radiowy singiel jak ten ostatni. :(
ODPOWIEDZ