KAYAH

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
ODPOWIEDZ
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

KrzysiekF pisze:Singiel PO CO otrzymał wyróżnienie przyznane przez ZPAV - ZŁOTA PŁYTA
I to jest właśnie dowód na to, jak wiele zmieniły nowe zasady przyznawania wyróżnień.
Skoro klip do Po co ma 10,5 mln wyświetleń na YouTube, to według starych zasad piosenka byłaby już podwójnie platynowym singlem (2,5 mln = złoto, 5 mln = platyna, 10 mln = podwójna platyna).

Trasa Kayah i Bregovica zebrała fantastyczne recenzje, według mnie, te zachwyty są nawet troszeczkę przesadzone, no ale cóż... Płyta "Kayah & Bregović" już zawsze będzie pomnikiem Kayah.
Ostatnio Kayah udzieliła wywiadu dla Onetu, w którym powiedziała, że nie wyklucza, że w przyszłości może jeszcze nagra coś razem z Bregovicem. Dla mnie byłby to krok wstecz. Przyznała też, że książka, wywiad-rzeka ukaże się jednak nie w tym roku, ale dopiero w następnym... :(
Smutne jest to, że pod tym wywiadem jest mnóstwo krytycznych komentarzy. Myślę, że ich autorami muszą być opłacone pisowskie trolle, bo nie chce mi się wierzyć, by ludzie sami z siebie wypisywali takie brednie.

Ostatnio w "Dzień Dobry TVN" pokazano materiał na temat trasy Kayah i Gorana:
-> Kayah i Bregović. Niezapomniany duet wraca na scenę
Podoba mi się ten moment, kiedy Kayah śmieje się jak czarownica. :lol3:

Od przyszłego tygodnia, w każdą środę, w godzinach 18-20 Kayah będzie prowadziła swoją autorską audycję w Meloradiu.
Kayah pisze:Od lat marzyłam o tym, by poprowadzić własny program w radiu. Cieszę się, że się ono spełni. Jestem bardzo podekscytowana tym, że już niebawem spotkam się ze słuchaczami na antenie.
I Kayah pojawi się gościnnie na płycie Michała Rudasia i duetu Healing Incantation - ma to być płyta z klasyczną muzyką indyjską.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

Singiel po co znakomicie sprzedawał się na Itunes. Kilka miesięcy w Top10. Ciągła sukcesywna sprzedaż utworu.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

W sobotę znów miałem przyjemność zobaczyć Kayah na scenie. Tym razem zaśpiewała w Manufakturze - z okazji Manufaktura Fashion Week i Nocnych Zakupów. Wykonała 7 piosenek: Supermenkę, Do D.N.A., Śpij kochanie, śpij, Na językach, Za późno, Testosteron i Po co. Z daleka wyglądała super, miałem też wrażenie, że zaśpiewała naprawdę bardzo ładnie (w ostatnim czasie zdarzały jej się przecież słabsze wokalnie występy), ale generalnie ten recital był dość dziwny. Kayah śpiewała na małej scenie połączonej z wybiegiem, na którym przez cały dzień odbywały się pokazy mody - nie było tam warunków, by muzycy grali na żywo, tak więc Kayah śpiewała do podkładów z taśmy. Towarzyszyły jej dwie chórzystki (wśród nich jak zawsze Iwona Zasuwa), dwie tancerki i tancerz. W trakcie Do D.N.A. po scenie przechadzały się również modelki w strojach, które miały być inspirowane scenicznymi kreacjami Kayah. Zdjęcia i wideo tutaj.
Kayah starała się zaktywizować publiczność - zachęcała do wspólnego śpiewania, machania rękami, ale ludzie pozostawali raczej niemrawi... Mhmmm... Publiczność na biletowanym koncercie to jednak inna publiczność niż przypadkowi widzowie, którzy przyjechali przede wszystkim po to, by kupić ciuchy w niższej cenie.
No i to miejsce... Ludzie jadący ruchomymi schodami nagrywali Kayah smartfonami... Atmosfery koncertu tam nie było. :( Oczywiście miałem skojarzenie z tym, co Agnieszka Jastrzębska powiedziała do Edyty w wywiadzie w "Gali" 4 lata temu: "Już kilka razy zastanawiałam się, czy Ci to powiedzieć, bo nie chciałam Cię obrazić (...) Ciągle pamiętam taką sytuację, dla mnie totalnie wstrząsającą, kiedy zobaczyłam Cię śpiewającą w centrum handlowym... (...) To był okropny występ. To miejsce... Pomyślałam sobie: jak artystka takiego formatu może śpiewać w centrum handlowym? Ludzie przechodzą z zakupami, jedzą hamburgera, siorbią colę i w tym wszystkim Edyta. Jak ona się dała wmanewrować w taką sytuację?!". Kiedy czytam te słowa Jastrzębskiej, od razu sobie wyobrażam, jak ona je wypowiada swoim sztucznym, słodko-pierdzącym głosem... :roll:
Cóż... Kiedy Kayah daje recital w centrum handlowym, to przynajmniej śpiewa swoje piosenki, natomiast Edyta woli śpiewać cudze.
Ten występ Kayah był miły dla oka i ucha, no ale jednak nie ma co ukrywać, że była to po prostu chałtura.
Ale i tak cieszę się, że w tym roku miałem okazję zobaczyć i posłuchać Kayah na żywo w aż czterech zupełnie różnych odsłonach - koncert kolęd, koncert "Kayah & Transoriental Orchestra", koncert z Bregovicem i teraz jeszcze ten recital.
Co ciekawe, w sobotę Kayah miała w Łodzi jeszcze jeden występ - na jakimś koncercie zamkniętym, na którym śpiewał również Mrozu.
W najbliższą sobotę Kayah zaśpiewa w Polanicy-Zdroju na koncercie galowym festiwalu Marii Czubaszek.
A w kolejną sobotę, 21 października, zaśpiewa na Torwarze na koncercie z okazji 20-lecia teleturnieju "Jaka to melodia?".
Kayah w tym roku cały czas gdzieś występuje... Podziwiam. Przebiła nawet Jusię. :)
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

Ja nie wiem jak ona to wszystko robi, nie wiem...

Koncerty, firma, radio, mnóstwo innych projektów.

PO CO wciąż w 100 najczęściej granych utworów w Polsce.

Kobieta instytucja.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: KAYAH

Post autor: Kamui Shiro »

Afera polityczna dodała jej skrzydeł.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Jakaś dobra dusza wrzuciła na YouTube cały koncert telewizyjny Kayah i Bregovica na Służewcu z 1999:
-> Kayah i Bregović - Warszawa 10.09.1999
Fajnie się to ogląda teraz po latach - Kayah i Goran jeszcze tacy młodzi. :) I dziwię się, że TVN nigdy nie powtarzał tego koncertu, na pewno miałby dużą oglądalność.
Jakiś czas temu kupiłem reedycję albumu "Kayah & Bregović". Nie podoba mi się tylko jedno - że nie poprawiono błędów w książeczce. Na przykład To nie ptak zaczyna się od słów: "W kolorowej sukieneczce krząta się", a w booklecie jest: "W kolorowej sukience krząta się". :PP W Ta-bakierze Kayah śpiewa: "Już wtorek wygasł gdzieś", a napisane jest: "Już wtorek odszedł gdzieś". Z jednej strony to są drobnostki, ale z drugiej - wydawanie reedycji po 18 latach z tymi samymi błędami w książeczce jest słabe.
Zdziwiłem się, że ta reedycja nie weszła na OLiS - myślałem, że do Top50 się dostanie, a tymczasem jednak nie. Widocznie kto miał kupić tę płytę, już ją kupił. Kayah jest bohaterką najnowszego numeru "Pani" (bo na początku listopada kończy 50 lat) i we wstępniaku do wywiadu jest napisane, że album "Kayah & Bregović" sprzedał się w ponadmilionowym nakładzie. Naprawdę? Zazwyczaj podaje się, że sprzedało się 700 tys. sztuk tej płyty.

Jeżeli chodzi o sesję zdjęciową w "Pani", to oczywiście widać tutaj retusz, ale generalnie fotki są fajne. Kayah w wydaniu jesiennym, etnicznym, z tamburynem, z wilkami... - mamy tu stylową, świadomą swojej wartości kobietę. Jest też długi wywiad, w którym Kayah mądrze prawi, choć momentami powtarza to, co mówiła już wcześniej. Kayah sugeruje, że ma obecnie partnera, ale zapytana o konkrety, odpowiada: "Rzeczy przestają być intymne, kiedy stają się publiczne". Bardzo mi się podoba to, że ona tak dba o swoją prywatność - mimo że od lat mocno się nią interesuję, to nie wiem, ani jak wygląda jej syn, ani jak wygląda jej partner. :) W wywiadzie jest też co nieco o trudnej relacji Kayah z ojcem, jest też i troszeczkę o muzyce:
Kayah pisze:Nie odwołuję koncertów. Mogę ledwo trzymać się na nogach, ale nafaszeruję się sterydami i wystąpię. Wziąć na siebie odpowiedzialność za rozczarowanie ludzi? Nie wyobrażam sobie tego.
I faktycznie, nigdy nigdzie nie przeczytałem, by ona odwołała jakiś swój koncert.
Ale... W przyszłym roku Kayah ma występować na koncertach muzyki filmowej, które organizuje Łukasz Wojtanowski. A to znaczy, że niedługo zacznie odwoływać koncerty. ;-)
I jeszcze jest taki fragment:
Kayah pisze:W przyszłym miesiącu codziennie gram w innym mieście. Czasem nawet dwa razy. Odkąd przypomniałam o sobie szerszemu gronu odbiorców za sprawą piosenki Po co, zaczęło się prawdziwe perpetuum mobile. Jeden przebój i znów jestem rozchwytywana. To moje kolejne pięć minut. Czy tak zostanie? Nie mam tej pewności. Każdy artysta marzy o tym, żeby być rozchwytywanym, ale to jest okupione pewnymi wyrzeczeniami. Rzadko jestem w domu...
Kayah gra mnóstwo koncertów zamkniętych, ale się nimi nie chwali. Ale biletowane też gra - właśnie w dniu swoich 50 urodzin, 5 listopada, ma kolejny koncert z Transoriental Orchestra we Wrocławiu. Jeżeli ktoś ma możliwość iść, niech idzie - zaręczam, że nie będzie żałował. :) Później, 25 listopada Kayah wystąpi w Koninie jako gość specjalny na koncercie konińskiego chóru gospel. 19 grudnia ma koncert kolęd w Pałacu Kultury. I oprócz tego jeszcze dwa razy zaśpiewa gościnnie na koncertach Rodowicz. Teraz, na koniec roku, mogłaby wreszcie sobie trochę odpuścić, ale - jak widać - ona nie chce. Bo ona naprawdę kocha muzykę, w przeciwieństwie do co poniektórych. :PP

W ostatnią sobotę Kayah wystąpiła na koncercie urodzinowym "Jaka to melodia?". Zaśpiewała Supermenkę i Po co. Następnego dnia była retransmisja w TVP.
-> Supermenka, Po co - Koncert 20-lecia "Jaka to melodia?"
Fajnie Kayah wypadła. Podoba mi się to, że ona wyciska ze swojego najnowszego singla tyle, ile tylko się da - w telewizji zaśpiewała Po co już 7 razy, poza tym ta piosenka jest na każdym jej koncercie, na każdym recitalu. To jest super, że Kayah, mimo że nie jest już młódką i mimo że przez ostatnie lata nagrywała głównie utwory "nieradiowe", odniosła teraz aż taki sukces. Dla mnie największym polskim przebojem tego roku są co prawda Porady na zdrady (Dreszcze) Dąbrowskiej, ale Po co też zaliczyłbym do pierwszej piątki.
I cały czas mam w pamięci, co Kayah powiedziała parę miesięcy temu - że ona ma w "szufladzie" jeszcze jeden utwór nagrany z Idanem Raichelem, bardziej melancholijny i spokojny. Tak sobie myślę, że byłoby fajnie, gdyby wypuściła ten drugi utwór jakoś niedługo, może właśnie w dniu swoich 50 urodzin. Tym bardziej, że na nową płytę na razie nie ma co liczyć:
Kayah pisze:W tej chwili jestem tak szczęśliwa, że żadnej dobrej płyty bym nie nagrała. Bo łatwiej mi opisywać tęsknotę niż pełnię.
alanjopek
Hope for us
Hope for us
Posty: 28
Rejestracja: 28 sie 2017, 15:23
Ulubiony album: My
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Polska

Re: KAYAH

Post autor: alanjopek »

A dla mnie ten wielki powrot Kayah jest mocno naciągany, miejsce pierwsze idzie sobie kupić, a moim zdaniem gdyby nie Kayah wyzerunek, KAYAX i kontakty ktore ma od lat - czyli jest dość ważnym graczem na rynku to Poco by nie święciło takich sukcesów. Utwór w stylu Kayah - niezaprzeczalnie, promocja - napewno widać, ale czy wielki sukces na miarę Tesosteronu czy Procz Ciebie nic ? Niestety nie. Uwielbiam ją w wydaniu Transooriental Orkiestra.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

alanjopek pisze:Utwór w stylu Kayah - niezaprzeczalnie, promocja - napewno widać, ale czy wielki sukces na miarę Tesosteronu czy Procz Ciebie nic ? Niestety nie.
Ale dlaczego nie?
Ciężko jest porównywać sukcesy piosenek sprzed lat z sukcesem współczesnym, ale z drugiej strony - może spróbujmy. ;-)
Testosteron i Prócz Ciebie, nic były na 1 miejscu Listy Przebojów Trójki, Po co dotarło tylko do 40 miejsca.
Ale już na POPliście RMF Testosteron dotarł tylko do 5 miejsca, a Po co - na sam szczyt.

Ja jestem zdania, że Po co to nie jest sukces naciągany, tylko prawdziwy, przede wszystkim dlatego, że ten singiel ma złotą płytę za faktyczną sprzedaż - nie za wyświetlenia na YouTube, które nic nie kosztują, tylko za to, że ludzie naprawdę wydawali na ten singiel pieniądze - tak jak wcześniej pisał KrzysiekF - przez kilka miesięcy Po co świetnie sprzedawało się na iTunes. Kayah zostawiła w tyle nie tylko swoje koleżanki z branży z lat 90., ale też obecnych idoli nastolatek typu: Farna, Margaret, Hyży, Kwiatkowski. Zresztą na YouTube i na Spotify Kayah też z nimi wygrywa.
No i nie zapominajmy, że Po co to jedyna polska piosenka w tym roku, która była notowana na wszystkich czterech najważniejszych listach przebojów - w Trójce, w Zetce, w RMF i w Esce.
Piosenka "zażarła", bo ma cholernie nośną melodię, nieskomplikowany tekst, niezły, młodzieżowy klip i miała dobrze poprowadzoną, intensywną promocję.
I czuję, że Kayah będzie tę piosenkę śpiewała jeszcze przez lata - nawet jeżeli znów skręci w ambitniejsze rejony, to na telewizyjnych sylwestrach, na letnich koncertach nadal będzie śpiewała Po co. To nie będzie tylko jednosezonowy przebój.

PS
Wygląda na to, że Kayah razem z Grzegorzem Hyżym nagrali piosenkę promującą film "Podatek od miłości". I wczoraj nagrywali klip:
https://www.instagram.com/p/Bav-xztl_PN ... na_walizce
Awatar użytkownika
lordarek1
Whatever it takes
Whatever it takes
Posty: 762
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:04
Ulubiona piosenka: Będę śniła,Szyby

Re: KAYAH

Post autor: lordarek1 »

Kayah nie zwalnia tempa zapowiada nowy singiel na FB ma to byc duet :PP

Wypatrujecie?
Jest mi niezmiernie miło poinformować Was, że mój nowy singiel to duet!!!
Przebieram nóżkami...
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: KAYAH

Post autor: Piter »

Strach się bać
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Tak jak pisałem w ostatnim poście, to będzie duet z Grzegorzem Hyżym - piosenka promująca film "Podatek od miłości".
Skoro klip był nagrywany ponad 2 tygodnie temu, to pewnie singiel wyjdzie razem z teledyskiem.
Piosenki do polskich komedii romantycznych są, jakie są - Porady na zdrady (Dreszcze), Śniadanie do łóżka, Wierność jest nudna, To nie tak, jak myślisz, Nie kłam, że kochasz mnie... Nowa piosenka Kayah i Hyżego będzie pewnie właśnie w tym stylu.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

Pięknie Kasiu, szykują się dwa hity w roku dla KAYAH.

<3 <3 <3
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: KAYAH

Post autor: Piter »

Ja się trochę łudziłem, że może autorska płyta a tu jakiś ochłap dla kasy. I to z Hyżym. :/
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Singiel Podatek od miłości jest już na Spotify.
Myślę, że to będzie przebój. Refren wpada w ucho.
Pewnie, że wolałbym coś ambitniejszego od Kayah, ale... "w sumie nie jest źle". :)

Kayah i Grzegorz Hyży - Podatek od miłości (Official Video):
https://www.youtube.com/watch?v=8T8hI9n ... e=youtu.be

Na początku klipu widzę nawiązanie do Thrillera Michaela Jacksona.
Awatar użytkownika
Love2Love 1990-2016
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 301
Rejestracja: 05 sty 2016, 23:55
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Nie proszę o więcej
Lokalizacja: Kraków

Re: KAYAH

Post autor: Love2Love 1990-2016 »

Bardzo fajny ten nowy numer Kayah!
Myślę, że przebojem się jednak niestety nie stanie ale chciałbym się mylić.
ODPOWIEDZ