Oficjalna polska lista przebojów

Czyli o Eurowizji, festiwalach w Opolu, Sopocie, galach i innych koncertach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Oficjalna polska lista przebojów

Post autor: Kamui Shiro »

Zawsze mi się wydawało, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak oficjalne notowanie sprzedaży singli (jeśli to prawda, to nie wiem, czemu tak jest -.-''), ale że zastępuje je cotygodniowa lista "30 Ton". Była ona tworzona chyba przez notowania popularności albumów na rynku i promujących je piosenek w radiu i uchodziła za najważniejszą polską listę przebojów, taką, na której podstawie można było powiedzieć "piosenka "Taka a taka" zespołu Takiego a Takiego jest na pierwszym miejscu w Polsce w tym tygodniu.

Teraz tej listy już nie ma; wyleciała z TVP w kwietniu i nawet w Internecie nie prowadzi się jej notowań :roll: w sumie była bardzo irytująca dla mnie (groch z kapustą - piosenki kabaretowe obok fragmentów koncertów muzyki klasycznej, piosenek sprzed kilku lub kilkudziesięciu lat, no i aktualnych singli; nieco irytujący prowadzący jak komentator meczu; nieodzwierciedlanie prawdziwego stanu rzeczy - jakoś mi się nie chce wierzyć, żeby dla tylu Polaków przez pół roku numerem jeden było "Brown Sugar" D'Angelo albo jakaś piosenka kabaretu Tey ^_^').

Ale zalety też miała: przede wszystkim to, że mogła uchodzić za oficjalną listę przebojów Polski. Poza tym były czasami ciekawe komentarze o gwiazdach, fakty typu koncerty, urodziny, sprzedaże w poszczególnych miastach, fragmenty teledysków, no i wywiady z jakąś gwiazdą co tydzień.

Czy koniec tej listy oznacza, że już nie będzie można ocenić na przykład na jakim miejscu jest w Polsce nowy singiel Edyty? :? Czemu nie zrobią jakiejś porządnej krajowej listy przebojów z miejscem np. w Vivie pl, MTV pl albo w Polsacie (niekoniecznie w TVP)? A może ja o czymś nie wiem? :d

Chyba że za oficjalną listę singli w Polsce uchodzi któraś z takich list: lista RMF FM, lista Radia Trójka, lista Mobila :roll: ?
Awatar użytkownika
vanity
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9129
Rejestracja: 14 lut 2005, 2:21
Lokalizacja: 666

Re: Oficjalna polska lista przebojów

Post autor: vanity »

Kamui Shiro pisze:Chyba że za oficjalną listę singli w Polsce uchodzi któraś z takich list: lista RMF FM, lista Radia Trójka
absolutnie nie, przecież ludzie głosują - społeczeństwo...
Kamui Shiro pisze:Zawsze mi się wydawało, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak oficjalne notowanie sprzedaży singli (jeśli to prawda, to nie wiem, czemu tak jest -.-''),
chyba nie ma, a dlaczego? chyba dlatego że singli się u nas właściwie nie wydaje - w sensie sprzedaży oczywiście, są dostępne jakieś sztuki na rynku, ale to margines...
Kamui Shiro pisze:Czy koniec tej listy oznacza, że już nie będzie można ocenić na przykład na jakim miejscu jest w Polsce nowy singiel Edyty?
na pewno są prowadzone raporty sprzedaży płyt. singli sie w to chyba nie wlicza. ale jest też chyba coś takiego jak Air Chart ( czyli popularność w mediach). nie jest źle - jakieś obliczenia są.
choć mówiąc szczerze to obliczenia można sobie wsadzić. bo sprzedaż płyt to tak naprawdę nie sprzedaż tylko: to co zostało sprzedane i to co nie zostało sprzedane i zalega na półkach w sklepach muzycznych. natomiast co do popularności w mediach: to też ciekawy wątek. bo z tego co słyszałam ZAIKS liczy sobie przyznawanie tantiemów w jakiś niejasny sposób (ile to już afer i procesów artystów z nimi - Zaiks ma problem z przekazaniem obliczeń artystom [mają prawo wiedzieć na jakiej podstawie dostają tyle a tyle przecież] co jest i śmieszne i żenujące.
Kamui Shiro pisze:Czemu nie zrobią jakiejś porządnej krajowej listy przebojów z miejscem np. w Vivie pl, MTV pl albo w Polsacie (niekoniecznie w TVP)? A może ja o czymś nie wiem? :d
tvn czy polsat to prywatne stacje i mogą sobie robić co chcą. natomiast tv publiczna robi co chce i ma wszystko gdzieś (tzn misję) dlatego polskie filmy puszcza koło północy, a polską piosenkę reklamuje Marylka Biesiadna puszczana regularnie w powtórkach w prime time....
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Oficjalna polska lista przebojów

Post autor: Kamui Shiro »

No, tak... Mnie TVP żenuje już od dawna -_- Dziękuję za informacje :)

A to pytanie o radiowe listy to stąd, że czasami ktoś mówi: jakaś piosenka jest na jakimś miejscu w Polsce, a okazuje się, że ma na myśli listę Trójki albo RMF...

Jakieś single jednak chyba u nas są xD ale pewnie za mało się sprzedają i za mało ich, żeby tworzyć jakieś listy... ale coś na kształt normalnej listy można by kiedyś spróbować zrobić :roll: w Czechach, na Węgrzech czy na Ukrainie są normalne listy przebojów raczej, a u nas to co... a ja jestem maniakiem list przebojów :beczy: 30 Ton, wróćcie... z wami źle, ale bez was gorzej ;) (ponoć moga wrócić na ramówkę TVP jesienią).
Grzechu
Perła
Perła
Posty: 1038
Rejestracja: 08 gru 2004, 14:35
Lokalizacja: Posen

Re: Oficjalna polska lista przebojów

Post autor: Grzechu »

Kamui, jest prowadzony w Polsce Airplay Chart :smile:

http://www.pifpaf.com.pl/airplay/

Niestety dostep do aktualnej listy (najczesniej granych singli w polskich radiach) jest platny :lol: :lol3: :|

Lista ta byla kiedys prezentowana co niedziele w TVP1.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Oficjalna polska lista przebojów

Post autor: Kamui Shiro »

Jako Kolejka to chyba leciało, nie? :] W soboty chyba też... Pamiętam, oglądałem i fajne dosyć było - co prawda pisoenki był miesiącami te same, ale prowadzący sympatyczny, dłuższe fragmenty teledysków niż w 30Ton i takie sympatyczne ogólnie :]

Dzięki za link :D
Awatar użytkownika
vanity
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9129
Rejestracja: 14 lut 2005, 2:21
Lokalizacja: 666

Re: Oficjalna polska lista przebojów

Post autor: vanity »

Kamui Shiro pisze:a okazuje się, że ma na myśli listę Trójki
lista trójkowa ma renomę, działa od lat, Niedźwiedź szanowany dziennikarz, na samą listę głosuje się od lat tak samo, unikają badziewia na listach, i koncentrują się na bardzo zdolnych artystach a nie tylko popularnych jakąś tandetną muzyczką...
Kamui Shiro pisze:Jakieś single jednak chyba u nas są xD ale pewnie za mało się sprzedają i za mało ich, żeby tworzyć jakieś listy
u nas nawet płyt nie chcą ludzie kupować bo drogie, single jeszcze gorzej. raz że ich nie ma, a dwa wątpię by człek zarabiający 550 zeta miesięcznie był zainteresowany kupowaniem singli po 15 zł sztuka za 1 piosenkę. ale temat cen płyt był wałkowany i wiadomo o co chodzi. sama branża muzyczna się pogrąża.
Awatar użytkownika
Dobi
Administrator
Administrator
Posty: 4258
Rejestracja: 23 gru 2004, 12:46
Ulubiona piosenka: Smocze wzgórze
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oficjalna polska lista przebojów

Post autor: Dobi »

Mi też kiedyś przeszkadzało, że nie ma w Polsce oficjalnej listy sprzedarzy singil. A 30 ton nigdy, mioim zdaniem, nie odzwierciedlała popularności utworów.

Mój brat nawet stwierdził, że listę tą układano przed wyemitowaniem w TV...
Wątpię, aby najpopularniejszym utworem granym w Polsce były piosenki kabaretu Tey :?

Jednyna lista, która jako tako istnieje i funkcjonuje to zestawienie najlepiej sprzedających się płyt w Polsce.
:arrow: http://www.olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=
ODPOWIEDZ