Pytanie - Odpowiedź

Rozmowy na tematy związane z Edytą.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: ray »

Chodzi mi o to, czy ostatni spektakl "Metra" z udziałem Edyty miał miejsce już po Eurowizji, czy jeszcze przed? A jeśli przed, to czy jeszcze w 1993?
(Oczywiście pomijam występ gościnny w 2000 r.)
Awatar użytkownika
vanity
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9129
Rejestracja: 14 lut 2005, 2:21
Lokalizacja: 666

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: vanity »

Jest na przykład coś takiego, po włosach widać, z jakiego okresu jest to "fotka":

Obrazek

Tylko czy to liczy się jako spektakl?
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5023
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: addar »

mist, najlepsiejsze wykonanie litanii z dostepnych <3 te z 1000 x metro perfekcyjne wokalnie ale to ma tę teatralną magię..... odpowiadając mysle ze eda przestała pracować u józka pod koniec 93 na poczatku 94 a tu wystąpiła b byłó nagrywane to tv ....
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: ray »

Vanity, ja już się wcześniej zastanawiałem nad tym wideo do "Litanii". Na YouTube widnieje podpis: "Fragment musicalu "Metro" Janusza Józefowicza z 1992 roku", ale fryzura sugeruje późny 1994 lub nawet 1995.
otruty_gniewem
Hope for us
Hope for us
Posty: 47
Rejestracja: 18 lip 2015, 11:49
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Polska

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: otruty_gniewem »

Tak jak pisze addar, to nagranie do "Litanii" powstało wyłącznie na potrzeby oficjalnej ekranizacji telewizyjnej Metra, kiedy Edyty nie było już w zespole (ekranizację wydano na VHS w 1994 roku i później emitowano w TVP). Pełny spektakl jest dostępny tutaj
https://www.youtube.com/watch?v=erVvkESGiM8
Edyta ścięła włosy w połowie 1994 roku (przed Sopotem), zatem video do Litanii nakręcono w drugiej połowie 1994 r.
Wspomniana ekranizacja TV jest pewną hybrydą, w której obraz ewidentnie pochodzi z 1994 roku, natomiast ścieżka dźwiękowa - przynajmniej w części - z wcześniejszych spektakli (głos Edyty wyraźnie słychać m.in. w "A ja nie" i "Wieży Babel"). Być może dlatego w tytule filmiku na YT pojawia się rok 1992 r. - niewykluczone, że i nagranie audio "Litanii" pochodzi ze spektaklu z 1992 r., a Edyta dogrywała na potrzeby ekranizacji jedynie teledysk.
Nie znam dokładnej daty ostatniego występu Edyty w Metrze, ale najprawdopodobniej była to końcówka 1993 r. W jednej z anglojęzycznych biografii podają, że Górniak występowała w Metrze w latach 1991-1993, ponadto w styczniu 1994 r. trwały już przygotowania do Eurowizji.
Awatar użytkownika
Mist
Ready for love
Ready for love
Posty: 3077
Rejestracja: 21 lis 2005, 15:25
Lokalizacja: GB South West

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: Mist »

Swoja droga to byl jej najlepszy 'look' gdy sciela wlosy :)
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: Kamui Shiro »

Ej, czy mam prawo uważać, że muzycznie "Oczyszczenie" leciutko przypomina "Jak najdalej" (miejscami, nie całość), czy mi odbiło? chodzi mi głównie o fragment

Tracą moc kamienie, które rzucasz we mnie - wracają...

vs.

Choć dobrze wiesz dobrze wiesz
Uciec przecież nie da się przed sobą

no i ogólnie - tempo inne, wszystko inne, ale jakoś mi się kojarza te piosenki ;p
Awatar użytkownika
fashionman
Sit down
Sit down
Posty: 59
Rejestracja: 02 sie 2012, 12:51
Ulubiony album: dotyk
Ulubiona piosenka: gone
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: fashionman »

Czy jest Ktoś w stanie mi pomóc i napisać Kto produkował teledyski:

To Atlanta i List?

Koresponduję z KPM, zapytałem o możliwość włączenia do ramówki (fajnie by było oglądać te klipy w dobrej jakości). Administrator/ka na FB początkowo twierdził, że takie klipy nie powstały, po przesłaniu linków zaczęły się poszukiwania. KPM po zwróceniu się do Pomatonu EMI (teraz Warner) otrzymało informację, że wytwórnia nie dysponuje tymi teledyskami. List najprawdopodobniej będzie w Agorze?
KPM poinformowało mnie właśnie, że szukają dalej i zależy im na tym materiale.

Jeśli Ktoś coś wie, będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Matiz99
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9256
Rejestracja: 26 wrz 2006, 21:36
Ulubiony album: Edyta Gorniak
Ulubiona piosenka: ...Hold On Your Heart?
Lokalizacja: Droga Mleczna

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: Matiz99 »

A może użyj google.pl?
Reżyseria ,,Listu'': Mirosław Kuba Brożek (ten sam gość co od TNTJM)

Co do Atlanty to nie wiem czy ma reżysera. To nie był przypadkiem klip zrobiony przez TVP??
Awatar użytkownika
Marecki
Admin techniczny
Admin techniczny
Posty: 2806
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:37
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: WYCBTM
Lokalizacja: podlaskie;)

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: Marecki »

Reżyserem Listu jest Mirosław Kuba Brożek (nakręcony w HD, TNTJM też).
Klip ma Agora, wgrali nawet oficjalnie na YT, ale w marnej jakości (link). Możliwe, że tylko reżyser ma go w HD.

A prawa do "Atlanty" ma raczej Polska Fundacja Olimpijska - właściciel praw do utworu, i pewnie po części TVP (lub Polski Komitet Olimpijski). Nazwisko reżysera chyba nigdy nie było publicznie podane.
Co do Atlanty to nie wiem czy ma reżysera.
Wszystko ma reżysera, tylko nie zawsze się nim chwalono :ha:
Pełne dane o twórcach zawsze staram się umieszczać w opisach w Wideograii.
Dla przykładu już jakiś czas temu znalazłem wreszcie twórców Anything albo Jak najdalej. I co ciekawe gościu od Anything ma na koncie trochę znanych nazwisk, np. Amy z "Rehab" :D
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5023
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: addar »

Marecki przy okazji mi sie przypomniało, nie jest to nic wielkiego ale trochę brakuje jakiegoś przycisku powrotu z wideografii do normalnej strony...jezeli nie łączy sie to z jakąś akrobatyką programistyczną to warto taki przycisk dodac dla przejrzystości przeglądania :lol: Pysie apeluje do lajkowania i komentowania by tak tam pustkami nie świeciło...warto tez kazdą "wstawkę" odnotowywać na forum by podbijać oglądalność
Awatar użytkownika
Marecki
Admin techniczny
Admin techniczny
Posty: 2806
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:37
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: WYCBTM
Lokalizacja: podlaskie;)

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: Marecki »

No pewnie że się da, dzięki za komentarz addar! :d
Na każdej stronie - na samym dole - jest ścieżka np. jak włączysz Impo to wyświetli się:
Jesteś tutaj: Serwis internetowy › Wideografia › Teledyski › Impossible
czyli jeśli klikniesz na Teledyski będą klipy, jeśli Serwis - przejdziesz na str. główną.

Ale masz rację przyda się jakis większy przycisk. Coś jak w Prasie.
Awatar użytkownika
Matiz99
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9256
Rejestracja: 26 wrz 2006, 21:36
Ulubiony album: Edyta Gorniak
Ulubiona piosenka: ...Hold On Your Heart?
Lokalizacja: Droga Mleczna

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: Matiz99 »

Marecki pisze:Wszystko ma reżysera, tylko nie zawsze się nim chwalono :ha:
Chyba że tytuł reżysera można nadać każdemu kto zmontował Edytę z ujęciami z olimpiad. Np. zwykłych montażystów z fantazją :d
Awatar użytkownika
fashionman
Sit down
Sit down
Posty: 59
Rejestracja: 02 sie 2012, 12:51
Ulubiony album: dotyk
Ulubiona piosenka: gone
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: fashionman »

Co do "Listu" podobne informacje znalazłem w sieci. W sprawie "To Atlanta" brak konkretnych danych.
Wczoraj otrzymałem wiadomość od KPM:

"Nam się udało ustalić, że prawa do Listu ma prawdopodobnie Agora, a do Atlanty ma TVP lub PKOl. Będziemy dalej szukać, ale to jeszcze potrwa..."

Wygląda na to, że się starają:)
W przeciwieństwie do STARS TV, które na pytanie czy jest szansa, że klipy pojawią się na antenie, udzieliło odpowiedzi:

"Dobry wieczór. Nie ma takiej szansy, nie dysponujemy tymi teledyskami."
Awatar użytkownika
Mateusz_
Hope for us
Hope for us
Posty: 32
Rejestracja: 10 mar 2012, 8:48
Ulubiony album: E·K·G
Ulubiona piosenka: Dotyk
Lokalizacja: Poznań

Re: Pytanie - Odpowiedź

Post autor: Mateusz_ »

Marecki pisze: Dla przykładu już jakiś czas temu znalazłem wreszcie twórców Anything albo Jak najdalej. I co ciekawe gościu od Anything ma na koncie trochę znanych nazwisk, np. Amy z "Rehab" :D
Czy mamy jakieś niezależne źródła potwierdzające te dane? Dodałem reżyserów do spisu w dyskografii na Wikipedii, jednak źródło w postaci informacji na forum nie do końca jest weryfikowalne. Przydałyby się zewnętrzne źródła potwierdzające reżyserię „To nie ja!”, „Lustro” i „Jak najdalej”. Poza tym pozostaną reżyserzy do „To Atlanta” i „Hope for Us” (trudne do ustalenia najprawdopodobniej), a także „One & One”, przy którym wierzę, że z czasem się reżyser odnajdzie lub zostanie przez nas odnaleziony. :)
ODPOWIEDZ