POPamiętane

Rozmowy na tematy związane z Edytą.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Estratos
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5339
Rejestracja: 20 maja 2008, 2:42
Lokalizacja: zza swiatow

POPamiętane

Post autor: Estratos »

Marek Krajewski, POPamiętane. słowo/obraz terytoria", Gdańsk 2006


SŁOWNIK ZJAWISK POPKULTUROWYCH
I ty bądź celebrity

Ta prawie dwustustronicowa książka autorstwa Marka Krajewskiego, socjologa kultury, pracownika naukowego Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu, jest jednocześnie słownikiem i subiektywnym pamiętnikiem popkulturowych zjawisk ostatnich lat: od "Allegro.pl", internetowego serwisu aukcyjnego, po reklamę "Zmień świat na Lotto".

Autor definiuje hasła funkcjonujące w świadomości masowej, by tym samym uchwycić i zrozumieć zjawiska kształtujące współczesną polską kulturę. Znalazły się tu wyrażenia takie, jak celebrity, idol, image, efekt Diderota, ale również depilacja i duperele. Opisani są Dorota Masłowska, serialowi Kasia i Tomek, Edyta Górniak i Janet Jackson. Autor przyjrzał się też scharakteryzowanym już zjawiskom, takim jak hip-hop czy punk rock.

O Masłowskiej Marek Krajewski pisze: "Jej debiut i reakcja społeczna na niego stanowi najlepszy dowód na zajęcie nowej pozycji przez byłą awangardę (środowisko związane z "Machiną", "Lampą i Iskrą Bożą", "Rastrem" itd.). Niszowe inicjatywy dojrzewają, osoby zaś, które były ich inicjatorami, zajmują centralne pozycje w procesie wytwarzania obowiązującego dyskursu, nadają ton debatom, kreują mody i kryteria. Masłowska jest więc znakiem zmiany pokolenia nie tyle literackiego, ile producenckiego, prototypem, który za moment wejdzie do masowej produkcji".

Celebrity, które przyjęło się na polskim gruncie po tym, jak wprowadzono na ekrany film Woody'ego Allena o takim tytule, jest według Krajewskiego określeniem postaci, która nie reprezentuje sobą żadnych wartości, ale staje się ważna, bo zaistniała w mediach, a ściślej, w telewizji. Telewizja daje gwarancję wyróżnienia, "nie chodzi dziś bowiem o to, by być kimś, ale by być kimś innym".

O hip-hopie zaś czytamy: "Jedno z najciekawszych zjawisk popkulturowych i społecznych ostatnich lat. W polskim wydaniu jednak jest manifestem niespełnionych konsumentów. Nie chodzi tu o rewolucję, ale o to, żeby odnieść sukces, by być w środku tego, co dziś traktowane jako niesprawiedliwe. Subkultura ta oferuje instrumentalizm w traktowaniu innych, brak solidarności i nacisk położony na "ja"".

Krajewski utrzymuje, że z popkultury czerpiemy wszyscy: "Nie jesteśmy wyemancypowani spod jej wpływu, a jedynie wstydzimy się, że z niej korzystamy, obwiniamy się, odkrywając w sobie pragnienia niegodne pozycji, którą zajmujemy, i sprzeczne z tym, w czym nauczyliśmy się dostrzegać wartość".

Według badacza kultura popularna nie jest poddawana refleksji przez jej użytkowników: "Nie próbują oni dociekać, dlaczego ulegają modom, dlaczego oglądają te, a nie inne teleturnieje, dlaczego założyli dziś ten, a nie inny rodzaj obuwia...".
Awatar użytkownika
Michael
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 6951
Rejestracja: 25 gru 2004, 13:20
Lokalizacja: PL

Re: POPamiętane

Post autor: Michael »

A co pisze o Edycie :?:
Awatar użytkownika
Estratos
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5339
Rejestracja: 20 maja 2008, 2:42
Lokalizacja: zza swiatow

Re: POPamiętane

Post autor: Estratos »

Michael pisze:A co pisze o Edycie
Jak dorwe te ksiazke to napisze :D
Awatar użytkownika
Michael
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 6951
Rejestracja: 25 gru 2004, 13:20
Lokalizacja: PL

Re: POPamiętane

Post autor: Michael »

Michal pisze:
Michael pisze:A co pisze o Edycie
Jak dorwe te ksiazke to napisze :D
Trzymam za słowo! 8)
Awatar użytkownika
vanity
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9129
Rejestracja: 14 lut 2005, 2:21
Lokalizacja: 666

Re: POPamiętane

Post autor: vanity »

Michael pisze:A co pisze o Edycie
pewnie podsumowanie będzie podobne do Raczka i jego Karuzeli z Madonnami.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: POPamiętane

Post autor: Kamui Shiro »

Ja jestem ciekaw, o ilu polskich gwiazdach pisze. To jest tylko o takich gwiazdach z III RP, jak rozumiem, więc gwiazdy z pokolenia naszych rodziców niekoniecznie będa miały swoje hasła... ale jestem ciekaw, czy tylko Edyta się go doczekała, czy też wiele popularnych piosenkarek polskich :]
ODPOWIEDZ