"Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Rozmowy na tematy związane z Edytą.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DAAMI
Nieśmiertelni
Nieśmiertelni
Posty: 2480
Rejestracja: 25 lis 2011, 16:24
Ulubiony album: My
Ulubiona piosenka: Grateful
Lokalizacja: Teraz - Tu

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: DAAMI »

addar pisze:ludziska wy naprawde od edy oczekujecie jedyniem ballad
nie zamykajcie Jej w kolejnej klatce :mama: dopiero jakiś czas temu z jednej się uwolniła !!
Awatar użytkownika
Martynkaa
Nieśmiertelni
Nieśmiertelni
Posty: 2053
Rejestracja: 23 sty 2010, 15:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: Martynkaa »

perła6 pisze: Przypomnijcie sobei lepiej 'As if'
Co ty chcesz od As if !? Moja babcia uwielbia przy tym tańczyć! :buahaha:
Awatar użytkownika
dorota
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5859
Rejestracja: 08 gru 2004, 21:38
Ulubiona piosenka: To,co najlepsze
Lokalizacja: Sopoćkowo

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: dorota »

perła6 pisze:'Mogę zapomnieć ciebie' nie jest jeszcze takie złe... Przypomnijcie sobei lepiej 'As if' 8P :lol3:
ja bardzo lubię As If!!! :):):) :hellobaby:
perła6
Perła
Perła
Posty: 1037
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:42
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: perła6 »

Jak Wam sie podoba As if to ja nie mam pytań... Jak dla mnie to straszny gniot...
perła6 pisze:kolejne pudło perełciu
Kolejne? Yyy... I fajnie by było gdyby w Twojej 'perłci' nie było ironii :d
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: ray »

Dokładnie dziś mija 21 lat od wydania płyty "Dotyk".
Jeden z fanów Edyty opublikował na swoim blogu dłuższy tekst o tym albumie: https://magiaminionychlat.wordpress.com ... -i-rozwoj/.
Podoba mi się ten artykuł, duży plus również za to, że autor zamieścił sporo rzadkich zdjęć Edyty z lat 90.

Podoba mi się również to, co o debiucie Edyty napisała 2 lata temu w swojej książce Karolina Korwin Piotrowska:
Karolina Korwin Piotrowska pisze:8 maja 1995 roku Edyta Górniak wydaje swoją debiutancką płytę pt. Dotyk. Na niej m.in. piosenka tytułowa, ale też piosenki Brela, Młynarskiego, Kofty oraz słynna Litania z Metra. Miszmasz po całości, ale zakochani w dziewczynie, która była wtedy bardziej zapowiedzią wielkiej artystycznej przygody niż jej spełnieniem, kupilibyśmy wszystko. Ta płyta, co widać po latach, była po prostu składanką w stylu the best of, ale wydaną na początku kariery. I to chyba nie był dobry ruch artystyczny. Marketingowo − doskonały, płyta sprzedawała się jak ciepłe bułeczki, ale nie tylko kasa się liczy. Nie ma tu żadnej artystycznej deklaracji, jest zaledwie dowód na to, że dziewczyna świetnie śpiewa, ma ogromną muzyczną wrażliwość, ale w porównaniu ze startującymi równolegle na muzycznej scenie Nosowską, Lipnicką, Kayah czy Bartosiewicz widać było jedno − mamy do czynienia z wybitnie uzdolnionym odtwórcą, który będzie uzależniony od innych, od autorów piosenek, tekściarzy, którzy albo dostarczą dobry utwór, albo nie. Z perspektywy prawie dwudziestu lat wiemy, że wielkich utworów zbyt wielu jej nie dostarczono. A szkoda.
Nie do końca zgadzam się z tym, co ona napisała w pierwszej części: "Piosenki Brela, Młynarskiego, Kofty (...) miszmasz po całości" - przecież piosenka Brela Nie opuszczaj mnie jest w tłumaczeniu Młynarskiego - bardzo rzadko nie zgadzam się z Korwin Piotrowską, ale wygląda na to, że tutaj ona nieco nagięła fakty. I chyba nie wiedziała, że Pada śnieg też oryginalnie nie należy do Edyty - wcześniej tę piosenkę śpiewał sam Antkowiak (i została ona wydana na jego debiutanckiej płycie w 1989 r.).

Ile tysięcy egzemplarzy płyty się sprzedało? Ta kwestia była już nie raz poruszana na forum, ale koniec końców nie zostało to konkretnie ustalone. W programie "Muzeum polskiej piosenki - Jestem kobietą" Wojtek Olszak powiedział, że w Polsce sprzedało się ponad milion egzemplarzy tego albumu...
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: Flux »

Dotyk to niezmiennie najlepsza płyta Edyty. Dlaczego? Kipi od emocji, znajdują się tutaj doskonałe piosenki (czy to covery czy też pisane specjalnie dla niej, na potrzeby płyty czy powstałe w innych okolicznościach), pozwalające młodej Górniak wykazać się zarówno w kwestii śpiewu jak i interpretacji. Nic lepszego się jej nie przydarzyło, choć oczywiście pierwsza płyta międzynarodowa była bardziej spójna i zawiera głównie premierowy materiał (dyskusyjna sprawa z One&One). No i Dotyk cały jest zaśpiewany po polsku... Dziwię się, że od razu dokonano skoku na rynki międzynarodowe, kiedy jeszcze pozycja Górniak w Polsce nie była ugruntowana. Była objawieniem, jednak stosunkowo szybko wyszło na jaw, że nie ma własnej wizji i właściwego repertuaru. Powinna pójść za ciosem i wydać ze dwa albumy w rodzimym języku, kiedy jej głos jeszcze był młodzieńczy, tak niesłychanie "elastyczny". Tak czy inaczej, Dotyk odcisnął swe piętno na polskiej fonografii :-)
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: ray »

Oczywiście, że "Dotyk" jest najlepszą płytą w karierze Edyty. Dlatego wielka szkoda, że nie było żadnej reedycji tego albumu - idealna okazja była rok temu, kiedy od wydania płyty minęło dokładnie 20 lat. Tym bardziej, że dwa inne legendarne krążki z 1995 - "Elf" Varius Manx i "Kamień" Kayah doczekały się w zeszłym roku wznowienia. "Dotyk" warto by było wydać i jako CD z bonusami i jako winyl. Powinna być możliwość kupienia tej płyty po koncertach Edyty. No ale skoro Górniak nie ma menadżera, jej asystentem jest "specjalista od małych suk", a panowie, którzy przygotowują dla niej aranżacje i teledyski, nie dostają za swoją pracę ani złotówki, prędko się takiej reedycji nie doczekamy. :-)
weronka
Make it happen
Make it happen
Posty: 147
Rejestracja: 23 paź 2015, 17:46
Ulubiony album: Edyta Gorniak
Ulubiona piosenka: SZYBY
Lokalizacja: Polska

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: weronka »

Na stronie empiku info o reedycji 9.09 :-)
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: KrzysiekF »

Warner ostatnio zaczął wydawać reedycje płyt. Wsród kilkudziesięciu tytułów pojawi sie 9 września DOTYK
Awatar użytkownika
Charlie
Niebo to my
Niebo to my
Posty: 1288
Rejestracja: 14 gru 2014, 22:04
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Nie proszę o więcej
Lokalizacja: Koszalin

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: Charlie »

Zakupiłem reedycję Dotyku.
Już po okładce widać, że weszły pewne zmiany (niekoniecznie na lepsze).
Zdjęcie na okładce bardziej rozświetlone, zmiana czcionki w napisie "Edyta Górniak". Zamiast Pomatonu i Emi na końcu mamy tylko nowe logo Pomaton. Tak samo na grzbiecie - zamiast tradycyjnej literki "p" jest gwiazdka.
W środku naklejka na CD tak samo jak w premierowej wersji tylko bez "tekstury" - w sensie, że zdjęcie naklejki jest gładkie.
Książeczka z tyłu tak samo jak w pierwszej reedycji (wersja premierowa nie ma liczb z kodu kreskowego w górnym lewym rogu).
Naprawiono też błąd z pierwszej reedycji - w książeczce podpisy Edyty w premierowej wersji były wklejone w tło, w pierwszej reedycji natomiast były na białych prostokącikach. W nowej reedycji jest tak jak w premierowej wersji.
Najśmieszniejsza sytuacja jest z kolejnością utworów w książeczce - w każdej kolejność jest inna. Kolejność utworów zgadzała się w wersji premierowej, w reedycjach zrobione dwa różne misz-masze.
Podziękowania w nowej wersji wyglądają tak samo jak w reedycji - ściśnięte, przez co mniej czytelne...
Ogólnie niby reedycja ale zrobiona na odwal. Kupiłem do kolekcji bo się różni od tych wersji, które mam i tyle.
Bob
Lunatique
Lunatique
Posty: 2847
Rejestracja: 08 gru 2004, 13:26
Ulubiony album: Perła
Lokalizacja: Poland

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: Bob »

Po co robić reedycje bez bonusów, materiałow dvd, remiksów , wersji na winylu....Bez sensu zupełnie...
Na pewno kupię Tinę Turner - reedycję Private Dancer na 2 cd....japończyka of course...
Wyszła cudowna wersja pierwszej płyty Matt Bianco z Basią.Cudooooo....Remiksy , utwory nigdy nie wydane na cd, wersje z singlii, wersje demo...
Cudowne reedycje 2 pierwszych płyt Basi.Marzenia się spełniają...
Samo się nie zrobi...
Przykład Wielkiej i kochanej Zdzisławy ....Ogromny wysiłek przy remasteringu starych nagrań, remastering materiału wideo z archiwów TVP ,po to ,żeby recitale śmigały po kanałach TVP...Można...
Właściwie to już nie mam jakichkolwiek wielkich oczekiwań wobec Edyty , co do nowego materiału to już wcale.
To co mogłaby zrobić dla nas Fanów-to przekazać stare materiały - te niepublikowane-w ręce Pana Fostera do remasteing, żeby wyszły jeszcze za jej życia nie pośmiertnie...
Poza tym , przy jej obecnej formie wokalnej powinna nie wychodzić ze studia...Jest tyle genialnej muzyki do scoverowania-POLSKIEJ!!!

Pozdrawiam melancholijnie.....
Awatar użytkownika
Matiz99
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9256
Rejestracja: 26 wrz 2006, 21:36
Ulubiony album: Edyta Gorniak
Ulubiona piosenka: ...Hold On Your Heart?
Lokalizacja: Droga Mleczna

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: Matiz99 »

To ma być reedycja? Na allegro wciąż można kupić wersje pierwotną. Żeby chociaż remaster zrobili - kupiłbym na pewno.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: ray »

W serwisach streamingowych udostępniono wreszcie dwie zablokowane dotąd piosenki z edycji specjalnej "Edyty Górniak", czyli Hunting high & low i Coming back to love.

I z opublikowanych 2 dni temu przez PopRunTheWorld statystyk polskiego YouTube'a wynika, że Pada śnieg zanotował w ciągu ostatniego tygodnia prawie milion wyświetleń (971 885):
https://www.facebook.com/popruntheworld ... =3&theater
:shock:
Awatar użytkownika
addar
Moderator
Moderator
Posty: 5023
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:26
Ulubiony album: live'99
Ulubiona piosenka: większość
Lokalizacja: Łódź

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: addar »

koffam jak ta fanowska stronka sie przeobraziła, niczym nasza forumowa kasia, gdy prowadzacy koffał edzie każdy "news" był och, ach, gdy "przejrzał na oczy" została edzia i same wrzuty na Aniołka :lol3:
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: "Dotyk", "Live'99", "Perła"...

Post autor: ray »

addar pisze:same wrzuty na Aniołka
Ja tam żadnych wrzut nie widziałem, co najwyżej trzeźwą ocenę sytuacji. :)

Dziwi mnie tak wielka popularność Pada śnieg. Ta piosenka jest na YouTube od 7 lat, pewnie zawsze w okresie przedświątecznym cieszy się wzmożonym zainteresowaniem, ale skąd teraz taki szał?
W ostatnim notowaniu listy AirPlay Top jest Kto wie? Desu, Ding Dong Kayah, Hej, ludzie, idą święta Varius Manx czy Dzień jeden w roku Czerwonych gitar, ale Pada śnieg nie ma...

Na kanale "Edyta Górniak" na YouTube pojawiły się niedawno 2 kolejne stare klipy Edyty:
-> Kolorowy wiatr
-> Lustro

I skoro prawa do albumu "Invisible" należą teraz do Universalu, czyli do (wciąż jeszcze) aktualnej wytwórni Edyty, to czemu w serwisach streamingowych nie ma ani The day before the rain, ani If you could, ani The story so far (Uptempo mix)? Wygląda na to, że po prostu nikomu na tym nie zależy. :(
ODPOWIEDZ