Sprzedaż płyt w Polsce

Muzyczne podsumowanie lata, sprzedaż płyt w Polsce... czyli wszystkie tematy związane z muzyką a nie pasujące do pozostałych kategorii.
ODPOWIEDZ
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

dorota pisze:ale to jest zestawienie z rok 2016 a Doda wydala album bodajże w grudniu, wiec trochę nie fair oceniać po miesiącu sprzedaży....
Nie. :) Płyta Dody ukazała się w sklepach 16 listopada, ale płyta Metalliki wyszła jeszcze później, 18 listopada, a i tak jest aż na 2 miejscu w skali całego roku! Bo podobno w grudniu sprzedaje się więcej płyt niż w pozostałych 11 miesiącach razem wziętych.
Tak więc "Choni" Virgin to po prostu wielki, wielki komercyjny flop.
Kamui Shiro pisze:Czy Bastet czasem nie sprzedała się całkiem przyzwoicie?
"Bastet" Cleo to też flop - choć nie aż tak wielki jak "Choni". ;-)
Ten album zadebiutował na OLiSie na 3 miejscu, w drugim tygodniu był na miejscu 12, w trzecim - na 36, i to było wszystko. Później tę płytę można było kupić w Biedronkach za 19,99 zł. I nawet w tej cenie nie schodziła - przynajmniej w mojej małej, osiedlowej Biedronce.

Cieszę się, że album "Gdy pada śnieg" Kayah znalazł się na 55 miejscu. Po pierwszych tygodniach sprzedaży wszystko wskazywało na komercyjną porażkę, wtedy zdecydowano się na promocję w Empikach i okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. 3 dni temu Kayah powiedziała w wywiadzie po koncercie w Radiowej Trójce, że w ciągu miesiąca sprzedało się prawie 15 tys. sztuk tego albumu. :shock: I wspomniała też, że w telefonie ma materiał na aż dwie kolejne płyty: -> Kayah: "Chciałabym, żeby święta trwały cały rok" - Flaashh.

Szkoda, że "Joanne" Lady Gagi jest poza Top100. :(

Zastanawiam się, czy pierwsza płyta Dawida Podsiadły dobije do podwójnej diamentowej płyty. Skoro diament został przyznany 15 I 2015, czyli prawie 2 lata temu, i potem album był notowany na OLiSie jeszcze ponad 80 razy, to ten podwójny diament wydaje się całkiem realny.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Kamui Shiro »

Flop? Bastet jest własnie złota, wiem, że to śmieszne liczby teraz i przy tej skali promocji i potencjału - mało, ale jednak...:P

O tej Twojej małej, osiedlowej Biedronce czytam tu już chyba 4-ty czy 5-ty raz ;) daj odetchnąć Dorotce i Tomkowi, mają czas. Czekamy, aż Doda pokaże teraz prezydentowi ch...a >D

Metallika jest zarąbista, choć troszkę wtórna, więc sorry :) Faktycznie nie ma co porównywać wielkiej legendyświatowej i obiektu wszechkultu z ostro znienawidzoną i podupadłą ikoną polskiego disco-rocka.

Gaga się przejadła i wkurzyła prawie wszystkich, więc trudno, krzyż na drogę.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

Kamui Shiro pisze:Flop? Bastet jest własnie złota, wiem, że to śmieszne liczby teraz i przy tej skali promocji i potencjału - mało, ale jednak...:P
Ale "Bastet" ma złotą płytę za same wyświetlenia na YouTube, a nie za fizyczną sprzedaż.
Tak samo "Lupus Electro" Natalii Nykiel. I "Tamta dziewczyna" Grzeszczak.
Kamui Shiro pisze:O tej Twojej małej, osiedlowej Biedronce czytam tu już chyba 4-ty czy 5-ty raz ;)
Bo uważam, że moja mała, osiedlowa Biedronka jest reprezentatywna dla całej Polski. ;-)
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Kamui Shiro »

Wow, nawet nie byłem świadom, że teraz w PL można mieć złoto itp. za samą klikalność na youtube
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

2500 wyświetleń któregokolwiek z utworów z oficjalnego kanału wykonawcy na YouTube liczone jest jako 1 sprzedany album.
Awatar użytkownika
Dobi
Administrator
Administrator
Posty: 4258
Rejestracja: 23 gru 2004, 12:46
Ulubiona piosenka: Smocze wzgórze
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Dobi »

Rynek muzyki tzw. streamingowej to teraz potężne medium i źródło dochodu (inna sprawa czy dla firmy czy dla artysty), więc nie dziwię się że w końcu wyświetlenia na YouTube czy portale typu Spotify są liczone do sprzedaży płyt. To w końcu Internet jest teraz głównym źródłem promocji nowych teledysków czy utworów.

O sile i znaczeniu streamingu może świadczyć ostatni rekord jaki padł w serwisie Spotify. Ed Sheeran oraz dwa jego nowe single w ciągu jednego dnia odtworzono ponad 13 milinów razy, czyli około 6,5 miliona jeden utwór. To są oczywiście wyniki nieosiągalne dla muzyków w Polsce ale i u nas wiele serwisów czy firm nawiązuje współpracę z tego typu portalami. Między innymi PlayStation Polska oferuje swoim użytkownikom zniżki na abonament w wymienianym już dwa razy Spotify.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Mamy najnowsze zestawienie sprzedaży płyt obejmujące w całości już tylko Nowy Rok ;)

MICHAEL JACKSON - NUMBER ONES drugi tydzień na szczycie. Ale to z pewnością dzięki promocji 19,99 przy kasach.

Znakomicie trzyma się Chylińska -> 4 miejsce, Grzeszczak -> 5. Na 10 miejscu dość mocna niespodzianka, bardzo duży awans w 8 tygodniu sprzedaży Paweł Domagała. Paweł wynikiem sprzedaży przebił już większość dobrze znanych wokalistów w Polsce torując sobie drogę do ZŁOTA. Płyta nie jest grana przez żadną rozgłośnie radiową o szerokim zasięgu.

Na 11 miejscu George Michael z albumem Older. 22 odpowiednio z TWENTY FIVE. 30 > SYMPHONICA.

25 miejsce należy do Akcentu i Zenka :lol3:

Świetnie trzymają się albumy. Metallicy, Palucha, Cohena, OSTR, Składanka Męskie granie 2016, Taco Hemingwaya, Kultu, Organka.

http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Kamui Shiro »

Polacy to nekrofile, muzycznie i nie tylko...

Jackson na szczycie po tylu latach od 2009 to tylko dowod na to, jak słaba jest kondycja polskiej fonografii.

A kto to Paweł Domagała?
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

Kamui Shiro pisze:Polacy to nekrofile, muzycznie i nie tylko...

Jackson na szczycie po tylu latach od 2009 to tylko dowod na to, jak słaba jest kondycja polskiej fonografii.
Nie, Jackson na szczycie to dowód na to, jak ogromne znaczenie w naszym kraju ma cena płyty. Ta składanka była sprzedawana w Empikach przy kasach za 19,99 zł. Gdyby kosztowała dwa razy tyle i nie była tak dobrze wyeksponowana, nie byłoby jej nawet na 50 miejscu.
Poza tym to bardzo dobrze, że akurat Michael Jackson jest na 1 miejscu, a nie jakiś Popek czy Sitek. :)

W najnowszym notowaniu OLiSu składanka Jacksona jest na 1 miejscu już trzeci tydzień z rzędu. Kto wie, jak tak dalej pójdzie, to może nawet okaże się najlepiej sprzedającą się płytą całego 2017 roku. ;-)

Chylińska i Grzeszczak wciąż bardzo wysoko - #6 i #7.
Trochę zaskakuje mnie tak dobry wynik Grzeszczak - Bezdroża nadal nie są grane ani przez Radio Zet, ani przez RMF, Sylwia jest prawie zupełnie nieobecna w mediach i nigdzie teraz nie koncertuje, a mimo to w 8 tygodniu po premierze album cały czas jeszcze utrzymuje się w pierwszej dziesiątce.

I na 50 miejscu niespodzianka: Varius Manx - "Made in Poland: Elf / Emu". Tu też zdecydowała cena - 19,99 zł za 2 legendarne płyty, w dodatku niedostępne w streamingach, to mało. Sam się skusiłem. Być może gdybym nie kupił tego zestawu, byłby dziś nie na 50, tylko na 51 miejscu, czyli poza notowaniem. ;-) To wydawnictwo jest warte swojej ceny, niestety nie ma książeczki z tekstami piosenek, jest tylko cienka wkładka. Razi mnie też, że "Elf" podpisana jest jako CD1, a "Emu" - jako CD2. Przecież "Emu" wyszła wcześniej niż "Elf".
Kamui Shiro pisze:A kto to Paweł Domagała?
Mamy na forum temat o Pawle:
http://e-gorniak.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=5734.
ryba
Sit down
Sit down
Posty: 60
Rejestracja: 29 gru 2016, 16:47
Lokalizacja: polska

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ryba »

A ja uważam że dość niską cena za płyty to bardzo dobry pomysł. Kiedyś płyty były drogie i się dobrze sprzedawały , bo nie było Internetu, dziś wolą ludzie włączyć yt, niż iść do sklepu. A określony budżet można przeznaczyć na dodatkowe albumy - czyli wsparcie innego Artysty.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3528
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Kamui Shiro »

Dobrze że Jackson, naprawdę cenię i lubię (miejscami, w większości) jego spuściznę, ale po 7.5 latach od wielkiego boomu na jego kawałki, bywam znudzony. To jest nie tyle dowod na znaczenie ceny, co na brak konkurencji, w ostatnich dniach chyba nie wyszedł żaden znaczący album... Chociaż przyznam, że nie śledziłem.
Dzięki za temat o Pawle :)
Jacksonowi na pewno nie zaszkodzi finansowo taka promocja z obniżką ceny.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

ray pisze:
Chylińska i Grzeszczak wciąż bardzo wysoko - #6 i #7.
Trochę zaskakuje mnie tak dobry wynik Grzeszczak - Bezdroża nadal nie są grane ani przez Radio Zet, ani przez RMF, Sylwia jest prawie zupełnie nieobecna w mediach i nigdzie teraz nie koncertuje, a mimo to w 8 tygodniu po premierze album cały czas jeszcze utrzymuje się w pierwszej dziesiątce.

I na 50 miejscu niespodzianka: Varius Manx - "Made in Poland: Elf / Emu". Tu też zdecydowała cena - 19,99 zł za 2 legendarne płyty, w dodatku niedostępne w streamingach, to mało. Sam się skusiłem. Być może gdybym nie kupił tego zestawu, byłby dziś nie na 50, tylko na 51 miejscu, czyli poza notowaniem. ;-) To wydawnictwo jest warte swojej ceny, niestety nie ma książeczki z tekstami piosenek, jest tylko cienka wkładka. Razi mnie też, że "Elf" podpisana jest jako CD1, a "Emu" - jako CD2. Przecież "Emu" wyszła wcześniej niż "Elf".
Chylińska i Grzeszczak będą w 50 pewnie jeszcze przez kolejne miesiące, gotowy produkt tylko do wypuszczania singli.

Przy okazji poprzednia płyta Sylwii Komponując siebie wchodzi do sklepów po 19,99 ...

Jeszcze wspomnę o powrocie do 50 Krzyśka Zalewskiego i mega awansie Dąbrowskiej Anki. Nie wiem czy większe znaczenie ma cena 30 zł, czy nowy filmowy singiel...Jest to 6 album w karierze Anki i szykuje się 2x platyna. Jak widać można :) " Dla naiwnych marzycieli " jest notowane 38 raz na 25 miejscu. Na empik.com płyta jest nawet w 10 :shock: . Miecio Szcześniak pokonał MY. Album zbiera dobre recenzję i nawet ludzie kupują. 9 tydzień notowana w 50 Olisu na >23 pozycji.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: endeven »

Bardzo dobre wyniki The XX #8 i Bonobo #16
Cieszy powrót Zalewskiego
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Flux »

Byłem ostatnio na koncercie Zalewskiego. Ten chłopak zasługuje, żeby być dużo, dużo wyżej notowany. Zwłaszcza, że tworzy muzykę tak dobrą, że zbrodnią na sztuce jest go nie zauważyć. Miecio dobry, ciekawe jak wypada na jego tle "konkurencyjny" album Napiórkowskiego, też z tekstami ks. Twardowskiego.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Kolejna płyta Kasi Popowskiej nie weszła do 50 Olis-u. Podobnie Moniki Lewczuk. Rozgłośnie grają na siłę, Fanów nie widać.

Na znakomitym miejscu zadebiutowała ścieżka dźwiękowa z filmu LA LA LAND > 5. Nie zdarza się to często w naszym kraju, aby muzyka z filmu była notowana tak wysoko.

Świetnie trzyma się Sylwia Grzeszczak zaliczając w 9 tygodniu sprzedaży awans na 6 pozycję. Na -> 11 nowa płyta Marka Dyjaka. Na 19 Anka Dąbrowska. Ewidentnie efekt singla filmowego mimo , że piosenki nie ma tym krążku.

Na miejscu 31 nasz ulubieniec Zenek Martyniuk z Akcentem.

W przyszłych notowaniach będzie już na pewno ciekawiej. Zobaczymy jak poradzi sobie Renata Przemyk, Anna Maria Jopek, soundtrack z kolejnej części Graya, Maciej Balcar, Graża Łobaszewska.

http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=
ODPOWIEDZ