Sprzedaż płyt w Polsce

Muzyczne podsumowanie lata, sprzedaż płyt w Polsce... czyli wszystkie tematy związane z muzyką a nie pasujące do pozostałych kategorii.
Awatar użytkownika
Steffie
Impossible
Impossible
Posty: 1671
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:30
Lokalizacja: Ziemia

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Steffie »

Czyli wyglada na to, ze tylko Hey mial lepsza sprzedaz. Nawet Rojek srednio wypadl.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

Mamy nowe notowanie OLiSu (sprzedaż w okresie 27 lipca - 2 sierpnia):
http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=

Zdziwiłem się, że w Top50 są tylko dwie płyty Maanamu:
#8 "Złota kolekcja vol.1&2"
#31 "Nocny patrol"
Wcześniej na empik.com w Top100 było aż kilkanaście albumów Maanamu i Kory, w pewnym momencie nawet 19.
Skoro prawie wszystkie zapasy płyt Maanamu zostały niedawno wyprzedane, to czemu na OLiSie jest tak słabo? :shock:
Wygląda na to, że zdecydowana większość płyt w Polsce sprzedaje się jednak w tradycyjnych sklepach, a te internetowe typu Empik.com, Merlin czy Bonito mają dużo mniejsze znaczenie.

Cieszę się, że na 1 miejscu jest Whitney Houston. Pewnie to efekt i atrakcyjnej ceny albumu (19,99 zł), i filmu "Whitney". :)
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Kamui Shiro »

Pewnie naklad byl niski, a to chyba licza po zamówieniach sklepu?? nie wiem…

Tez mnie cieszy, ze film skutkuje w trafianiu muzyki Whitney pod polskie strzechy. Sam sie aktualnie w tejze plawie.

Reto, Remo… wtf, hyzio dyzio zyzio moze jeszcze? :roll: pewnie jakies rapsy?
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

@ray To wynika z braku płyt. To 8 miejsce Złotej Kolekcji jest tylko z tego co leżało na półkach w sklepach i było w magazynach sklepów. Niestety były to małe ilości.

Dodruk Złotej Kolekcji jest dopiero od wtorku w sklepach. Innych płyt wznowienie dopiero od 15 sierpnia.

Dziś w Empiku widziałem już dość dużo ZK na półkach. Whitney dalej promowana przy kasach za 19,99.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: endeven »

Dzięki @Krzysiu, że masz otwartą głowę i rękę na pulsie w kwestii Olisowych zależności i prawideł, którymi rządzi się ten ranking.

Muszę jednak przyznać, że smutny to jest świat i czas, kiedy szybko przechodzimy nad śmiercią artysty do porządku dziennego i sprowadzamy go do pośmiertnych wyników i bestsellerowych pozycji. Niczym kolejny numer na liście, bezosobowy wynik. Smutne. Nie mówię, że jestem ty czysty, sam sie na tym łapię, żę po śmierci George`aMichaela śledziłem notowania światowe i chciałem, by miał jak najlepszą sprzedaż i pozycję, by było to jakimś świadectwem wielkośći artysty, skali żałoby i widocznego wpływu na wkład w historię muzyki... już sma nie wiem, co chciałęm wyrazić, ale po prostu smutne ogromnie smutne są te wszystkie odejścia prawdziwych artystów, takich którzy nie tylko zapisują się w leksykonach i kartach archiwalnych dziejów, ale którzy mają kawałek Twojego serca na własność... :(
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

@endeven Dla mnie Kora to instytucja. Nie przeliczam jej śmierci na płyty. Zarówno Maanam jak i Kora dla mnie osobiście to historia, wspomnienia z dzieciństwa zakorzenione bardzo głęboko. Vinyle, które kolekcjonowała mama, mając 10 lat odkrywałem muzykę, wtedy nie znając jeszcze tekstów, genezy tekstów piosenek i co autorka miała na myśli. Mam szczególny sentyment do tych utworów. Nocnego Patrolu słucham szczególnie dużo od śmierci. Ta płyta w całości jest genialna. Mogę zapętlić i słuchać 5 razy pod rząd.

Myślę, że zarówno Kora jak i cała jej rodzina są szczęśliwi , że płyty cieszą się zainteresowaniem, że interesują się jej twórczością młodzi. Mam wielką nadzieję, że rodzina i Kamil Sipowicz będą dokonywać właściwych wyborów co do ewentualnych koncertów , wydawnictw , koncertów tribute to...

I teraz pytanie zz kategorii jestem ciekawski :PP , czy firma Kamiling Publishing Kamil Sipowicz ma wszystkie prawa do piosenek Maanamu i Kory ? Na złotej kolekcji wydanej w 2008 przy każdej piosence widnieje nazwa firmy Sipowicza Kamiling Co. Czyżby wykupili razem z Korą prawa do dysponowania piosenkami Maanamu ?
Ostatnio zmieniony 10 sie 2018, 23:38 przez KrzysiekF, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fookmetoo
The story so far
The story so far
Posty: 410
Rejestracja: 03 paź 2017, 14:28
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: KissMe,FeelMe,LoveMe
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: fookmetoo »

KrzysiekF pisze:@endeven Dla mnie Kora to instytucja. Nie przeliczam jej śmierci na płyty. Zarówno Maanam jak i Kora dla mnie osobiście to historia, wspomnienia z dzieciństwa zakorzenione bardzo głęboko. Vinyle a, które kolekcjonowała mama, mając 10 lat odkrywałem muzykę, wtedy nie znając jeszcze tekstów, genezy tekstów piosenek i co autorka miała na myśli. Mam szczególny sentyment do tych utworów. Nocnego Patrolu słucham od śmierci. Ta płyta w całości jest genialna. Mogę zapętlić i słuchać 5 razy pod rząd.

Myślę, że zarówno Kora jak i cała jej rodzina będą szczęśliwi , że płyty cieszą się zainteresowanie, że interesują się jej twórczością młodzi. Mam wielką nadzieję, że rodzina i Kamil Sipowicz będą dokonywać właściwych wyborów co do ewentualnych koncertów , wydawnictw , koncertów tribute to...

I teraz pytanie, czy firma Kamiling Publishing Kamil Sipowicz ma wszystkie prawa do piosenek maanamu i Kory ? Na złotej kolekcji wydanej w 2008 przy każdej piosence widnieje nazwa firmy Sipowicza Kamiling Co. Czyżby wykupili razem z Korą prawa do dysponowania piosenkami Maanamu ?

Może jest tak jak w przypadku Sośnickiej, nagrywała za własne pieniądze po 1980 roku i tylko dawała licencję wytówrniom na wydanie płyt. Dlatego dziś jest właścicielką tych albumów jak i piosenek które na nie nie trafiły.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Ok, doczytałem w internecie.
Pierwsza płyta jaką nagrał zespól Maanam dla firmy Kamiling był "Derwisz i anioł" (1992). Kamiling wydał też dwie pierwsze kompaktowe płyty zespołu: "The best of Kora and Maanam Vol.I "i "The best of Kora and Maanam Vo.I"

Obok nagrywania nowych płyt zespołu Maanam Kamiling postanowił wydać stare, archiwalne nagrania zespołu. W ten sposób trafiły na rynek płyty: ""Maanam", "O!", "Nocny Patrol", "Mental Cut", "Się Œciemnia", "Singiel Collections" a ostatnio "Wet Cat", "Night Patrol", "Live", "Totalski No Problemski", "Kminek dla dziewczynek". W ten sposób Kamiling przedstawił całš działalnoœć fonograficznš zespołu Maanam do połowy lat osiemdziesištych na płytach kompaktowych i kasetach. Kamiling wydał także zapomniane w zawierusze dziejów solowe projekty Kory: "Ja pana w podróż zabiorę" i Kora i Pudelsi : "Bela Pupa".
Wygląda na to, że obecnie Pomaton czy teraz Warner tylko pomaga w dystrybucji płyt i wydał Złotą Kolekcje. Jestem spokojny, wychodzi na to, że prawa do piosenek ma wyłącznie Kamiling Co i ta firma będzie decydować i udzielać praw do całości dorobku Maanamu.
Awatar użytkownika
vanity
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 9129
Rejestracja: 14 lut 2005, 2:21
Lokalizacja: 666

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: vanity »

KrzysiekF pisze:I teraz pytanie zz kategorii jestem ciekawski , czy firma Kamiling Publishing Kamil Sipowicz ma wszystkie prawa do piosenek Maanamu i Kory ? Na złotej kolekcji wydanej w 2008 przy każdej piosence widnieje nazwa firmy Sipowicza Kamiling Co. Czyżby wykupili razem z Korą prawa do dysponowania piosenkami Maanamu ?
Tak, wykupili. Nie wiem czy wszystkie, ale skupywali co się dało. Niedawno gdzieś o tym czytałam.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Najlepiej sprzedająca się 5 albumów w Empikach - 2018

POLSKA


Domagała 1984
Podsiadło Małomiasteczkowy
Paluch Czerwony dywan
Taconafide SOMA 0,5 mg
O.S.T.R. W drodze po szczęście.

ŚWIAT

Sting Shaggy 44/876
Lady Gaga Cooper Bradley A Star Is Born
Bohemian Rhapsody Soundtrack
Justin Timberlake Man of the Woods
Andrea Bocelli SI
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Ewa Demarczyk niestety już po śmierci znalazła się w TOP 50 tygodniowego OLIS.

#25 EWA DEMARCZYK GRANDE VALSE BRILANTE
#50 EWA DEMARCZYK EWA DEMARCZYK
#11 VINYL EWA DEMARCZYK ŚPIEWA PIOSENKI ZYGMUNTA KONIECZNEGO (tydzień wcześniej 7 )

Czy ktoś może wie , w jaki sposób Pan Jasiński ( CD-Contact Grzegorz Jasiński) wydający płyty Ewy zdobył prawa do utworów Demarczyk ? Jest to ten sam Pan , który wydał mnóstwo płyt Villas .

Również po śmierci Piotr Szczepanik ze Złotą Kolekcją na #20 .
Awatar użytkownika
fookmetoo
The story so far
The story so far
Posty: 410
Rejestracja: 03 paź 2017, 14:28
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: KissMe,FeelMe,LoveMe
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: fookmetoo »

Zgodę na wydanie tych piosenek/plyt Demarczyk chyba mają od niej samej. Polskie Nagrania na pewno ma prawa do taśm matek, ale bez zgody autorów/wykonawców nie mogą nic wydać.
Awatar użytkownika
Margaret
The story so far
The story so far
Posty: 565
Rejestracja: 27 sty 2014, 19:58
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: W-wa

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Margaret »

Ten artykuł pokazuje, że nie każda gwiazda (popularna czy legenda) sprzedaje masę płyt.
Wiadomo, obecnie liczy się iTunes czy Spotify.

Przy obecnym zamieszaniu Kultu z Bayer Full, Jurek Owsiak wyjawił, że pierwszy nakład płyty CD wynosił 8.000 sztuk i dzięki aferze sprzedał się cały nakład, dlatego zamówili kolejne 11.000 egzemplarzy.
A więc między wierszami można wyczytać, że te 8 tysięcy to nakład z górką, który pewnie bez tej afery by się nie sprzedał.

Nie śmieje się z Kazika, tylko te liczby pokazują jak obecnie sprzedają się płyty i to, że ktoś utrzymuje się kilkanaście tygodni na Olisie, to nie znaczy, że sprzedał wielotysięczny nakład.
Przykład - nowa płyta Kukulskiej - płyta na Olisie utrzymuje się od 11 tygodni, otrzymała "Złotą Płytę", ale nikt nie mówi, że ten certyfikat jest w kategorii "muzyka klasyczna", a więc aby dostać "złoto" to wystarczyło sprzedać 5.000 egzemplarzy.

Zalewski dobrze się trzyma, bo od 8 tygodni jest w zestawieniu, ale pewnie do 15.000 jeszcze mu brakuje.

Są oczywiście wyjątki jak np. Sanah, która ma platynę i jest już 27 tygodni na Olisie, ale jej wytwórnia mocno się stara, aby sprzedaż cały czas się utrzymywała.


link do artykułu:
https://www.antyradio.pl/Muzyka/Rock-Ne ... dane-44799
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Całe szczęście , że SP Records pisze i mówi o nakładzie bo wydawcy płyty MY zmieszani sprzedażą płyty napytanie zmieszani odpowiadali "nie ma czegoś takiego jak nakład".

Płyta Kultu jest aktualnie numer 1 na Olisie - jeszcze przed zamieszaniem z dofinansowaniem i Bajer Full ;)
Dojadą spokojnie do platyny albo i dalej.
Angie29
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 383
Rejestracja: 24 lis 2016, 19:30
Ulubiony album: My
Ulubiona piosenka: Nie zapomnij nas
Lokalizacja: Niemcy

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Angie29 »

Obecnie płyty bardzo mizernie się sprzedają. Za granicą jak i w Polsce cieszą się powodzeniem single artystów. Takie czasy. Na 100 artystów czy to nowych na rynku czy starych wyjadaczy raptem 10 ma jakiś status Złota lub Platyny. Wytwórnie pakują kasę w nowe artystki i wtedy jakoś płyta się wyprzedaje. Spójrzmy na nowe twarze w Polsce. Wytwórnie pakują kasę w Viki Gabor a to w Roksi Węgiel lub Sanah. I to się sprzedaje a nie wiadomo czemu..... Potem przychodzi kolejna płyta i już dany artysta nie ma tej promocji co wcześniej.
Przykład Cleo jest wszędzie w mediach, wychodzi z lodówki a mimo to jej nowa płyta Supernova przepadła z kwitkiem i już nie wchodzą jej w tylek jak przy poprzedniej płycie. Nie dziwię się, że nawet Doda, Justyna lub Edyta przy kolejnych projektach przepadają bez promocji bez dużych Wytwórni pomimo swoich nazwisk. Tendencja jest bardzo zmienna a czasy dziwne.
Artyści, którzy są od lat muszą walczyć o swoje a nowe twarze mają szybkie i bogate promocje.
ODPOWIEDZ