Sprzedaż płyt w Polsce

Muzyczne podsumowanie lata, sprzedaż płyt w Polsce... czyli wszystkie tematy związane z muzyką a nie pasujące do pozostałych kategorii.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3529
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Kamui Shiro »

To raczej nie kwestia braku słuchaczy, tylko braku zaufania do debiutantow i zbyt małej reklamy czy charyzmy. Na albumy LP stawia się coraz mniej, więc może nie opłaca się ich mocno lansować. Celinska była w Olisie miesiącami, a przyznam, że nie słyszałem w radiu ani razu jej piosenki (choć może nie słuchałem akurat jakiejs konkretnej radiostacji, ktora ją promuje). Ludzie w Polsce wolą kupować to, co stare i mniej lub bardziej wyleniałe, przy czym oczywiście są duże bonusy za powrót do dużej formy czy za ciekawą propozycję muzyczną, czego o Lewczuk czy Popowskiej się powiedzieć nie ma - są totalnie przeciętne.
Lewczuk powinny jednak kupować choć troszkę nastolatki...
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Nowe notowanie podsumowujące sprzedaż w okresie 27.01.2017 - 02.02.2017.

Na miejscu 1 jak to zwykle bywa nowość z katalogu HH - Hades. Na 2 promowany tytuł Sylwii Grzeszczak poprzednia płyta Komponując siebie. Hades musiał mieć świetną sprzedaż skoro promowany tytuł nie dał rady wejść na 1.

Na -> 4 Sundtrack z La La Land, -> 5 świetna pozycja i duży awans po wizycie w Polsce - LP. Miejsce -> 10 to ostatnia płyta Grzeszczak. Artystka w TOP10 notuje dwa wydawnictwa 8) . Przez kolejne kilka lat nie musi wydawać nowego krążka bo poprzednie zapewnią jej dochód.

Aga Chylińska -> 14 , Domagała znów z awansem; już nie ma żartów 11 raz w TOP 50 tym razem na miejscu -> 16. Kwestią tygodni jest ZŁOTO.

Na -> 23 debiutuje znakomita płyta o dobrej zmianie EWA LIPSKA, ZBIGNIEW PREISNER 2016 DOKĄD? , dopiero na -> 24 nowa płyta Renaty Przemyk z piosenkami Cohena.

Swój sukces pieczętuje Miecio Szcześniak, tym razem na pozycji 30.

I teraz ciekawostki. Z przecenionych wydawnictw Made in Poland w Empiku widziałem COMA, Kayah, Brodka, Urszula, Warius Manx. Z wszystkich tytułów tylko COMA kolejny raz notuje się na -> 34 pozycji.

Czy ktoś z Was wie coś na temat zespołu NOCNY KOCHANEK ? Pojawili się wcześniej na 3 miejscu , w obecnym w TOP50 mają już dwie pozycję 12 i 38 . Jakieś nowe odkrycie ?

Dodano po 9 godzinach 11 minutach 52 sekundach:
W końcu.. skończy się sztuczne nabijanie 8)


Zmiany w przyznawaniu wyróżnień.
Konkretniej - każde 20 zł przychodu z pliku, piosenki w środowisku cyfrowym traktowane będzie jak sprzedaż jednej płyty, z której ten utwór pochodzi. Kryterium gatunkowe jest tu bez znaczenia. Próg 20 zł przychodu jest taki sam niezależnie, czy mamy do czynienia z muzyką rozrywkową, jazzem czy poważną.

Inaczej mówiąc, to, że klikasz gdzieś jeszcze, nie ma znaczenia. Znaczenie ma to dopiero wtedy, kiedy artysta i wydawca mogą z tego czerpać dochód. Tak jak ze sprzedaży płyt. Wtedy takie działanie słuchacza będzie miało wpływ na status Złotej, Platynowej i Diamentowej Płyty. Proste i klarowne, prawda?
http://www.cgm.pl/aktualnosci,48397,zpa ... ,news.html
Robik
Impossible
Impossible
Posty: 1629
Rejestracja: 08 gru 2004, 11:49
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Prawo

Post autor: Robik »

Zostały wprowadzone zmiany odnośnie przyznawania złotych, platynowych i diamentowych płyt:
http://www.cgm.pl/aktualnosci,48397,zpa ... ,news.html
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Happysad bierze wszystko. Ostatni krążek debiutuje na szczycie OLIS - u pokonując m.in składanke z filmu FIFTY SHADES DARKER. Koncerty, koncerty, koncerty... i są efekty.

Na -> 3 wciąż trzyma się promowana w Empikach poprzednia płyta Grzeszczak. Na 5 spada Anka Jopek. 8 kolejna płyta Grzeszczak i awans w 12 tygodniu sprzedaży :!:

Warto jeszcze odnotować soundtrack z filmu SZTUKA KOCHANIA. Film obejrzało już prawie 1,5 mln widzów , natomiast muzyka debiutuje na pozycji 22.

Z 50 powoli żegna się Renata Przemyk , wygląda na to że w 4 tygodniu sprzedaży nie znajdzie się już w 50.

Do 50 nie wchodzi płyta Łobaszewskiej.

http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

na empik.com jest nieprzyzwoita promocja Masa płyt polskich za groszę.

http://www.empik.com/ump-promocja-wiosna-2017


i ciekawostka w temacie sprzedaży. Bodajże po raz pierwszy w historii na listę OLIS wchodzi płyta vinylowa.

Tytuł WinyLove Jazz wydany przez Empik notuję 35 pozycję.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Debiutancki album Mateusza Ziółko w dniu premiery ZŁOTY.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

W najnowszym notowaniu OLiSu nie ma już ani Chylińskiej, ani Grzeszczak. Ale i tak obie odniosły ogromny sukces. Dziwię tylko, że i jedna, i druga od początku roku nie wydała żadnego klipu...

Zastanawia mnie, dlaczego płyty różnych wykonawców hiphopowych często od razu po premierze lądują na szczycie OLiSu, a potem błyskawicznie wypadają z całego TOP50.
Dwa tygodnie temu na 1 miejscu OLiSu był jakiś zespół WSRH z płytą "Zenit". Tydzień później był już na 20 miejscu, a w najnowszym notowaniu jest już poza całą listą.
Tydzień temu na 1 miejscu był jakiś Tau z płytą "On", dzisiaj jest już na 20 miejscu i pewnie historia się powtórzy i za tydzień też będzie już poza całym notowaniem.

Dziwi mnie też, że w zeszłym tygodniu na OLiSie były tylko 2 płyty Wodeckiego, a w ostatnim już 4 i to jeszcze wszystkie 4 są w pierwszej połowie zestawienia.

Wydaje mi się, że empik.com ma bardzo niewielki wpływ na całokształt sprzedaży płyt w Polsce. Markowska jest dzisiaj na 2 miejscu OLiSu, a na empik.com ani razu nie widziałem jej najnowszego albumu w czołówce najchętniej zamawianych płyt.
KrzysiekF pisze:Debiutancki album Mateusza Ziółko w dniu premiery ZŁOTY.
I to złoto było chyba głównie za wyświetlenia na YouTube. Co prawda od 1 marca to ukrócono, ale i tak wszystkie wyświetlenia zdobyte wcześniej się liczą. Jeżeli do milionów odsłon teledysku W płomieniach dołożymy miliony wyświetleń teledysku Bezdroża, to w ten sposób uzbiera się ta złota płyta. :)
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

A ja się cieszę z powrotu do 50 znów ALICJI MAJEWSKIEJ. Jej album był już 11 razy w 50.

Ala przebiła większość wydawnictw Artystek z czołówki.

<3
plus oczywiście MROZU dzięki singlowi Szerokie Wody wciąż walczy :) Na Yt Mrozu - Szerokie wody [Live Session] wyświetlono już prawie 300 tys razy :)

Warto też zauważyć , że Reedycja Złotej Kolekcji Młynarskiego radzi sobie świetne. Nie wiem kogo to zasługa, czy już spadkobierców - dzieci czy wytwórni ale wydanie płyty w cenie 19,99 to ukłon w stronę publiczności godny uwagi.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

Też się cieszę, że album Majewskiej cały czas się sprzedaje.
I myślę, że odejście Wodeckiego miało duży wpływ na to, że płyta Majewskiej zanotowała aż taki awans na OLiSie.
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Flux »

Ala pewnie trochę "pluje sobie w brodę", że postanowiła dla odmiany nagrać duet z kimś innym, a nie "jak zwykle z Wodeckim". Nie mogła przewidzieć, że tak szybko go zabraknie. Młynarski nie mógł też napisać jej tekstów, wielka strata. Tak czy inaczej, Alka zasługuje na większe zainteresowanie po tylu latach bez regularnego wydawnictwa.
Awatar użytkownika
Love2Love 1990-2016
If I give myself (up) to you
If I give myself (up) to you
Posty: 301
Rejestracja: 05 sty 2016, 23:55
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Nie proszę o więcej
Lokalizacja: Kraków

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: Love2Love 1990-2016 »

ray pisze: I to złoto było chyba głównie za wyświetlenia na YouTube. Co prawda od 1 marca to ukrócono, ale i tak wszystkie wyświetlenia zdobyte wcześniej się liczą. Jeżeli do milionów odsłon teledysku W płomieniach dołożymy miliony wyświetleń teledysku Bezdroża, to w ten sposób uzbiera się ta złota płyta. :)
Tak, za same odsłony obu klipów na Youtube, Ziółko "sprzedał" ponad 18 tysięcy egzemplarzy nowej płyty.
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

TACO HEMINGWAY z nowym albumem SZPRYCER debiutuje na 1 miejscu OLIS - u. Sukces jest niepodważalny, tym bardziej , że pokonał dwa wydawnictwa promowane przy kasach w Empikach za 19,99. U2 oraz Abba.

Po drugie album w całości był do odsłuchu na tydzień przed fizyczną premierą w sklepach.

Płyta pięknie wydana w opakowaniu twardym w cenie 39,99. Diament dla Fanów Taco. Zazdraszczam.

http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=

Trasa koncertowa prawie w całości wyprzedana. 238 tys polubień na FB. Nowy Idol pokolenia...
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: KrzysiekF »

Empik ogłosił nominacje do tytułu Bestsellera Empiku 2017. 5 najlepiej sprzedających się tytułów w Empikach: (katalog Polska)

- Egzotyka Quebonafide
- Maleńczuk gra Młynarskiego Maciej Maleńczuk
- Minione Anna Maria Jopek
- Mój Dom Kortez
- Złota owca Paluch

Dodano po 24 minutach 21 sekundach:
======================

Sławomir po występach sylwestrowych awansuje na 4 miejsce OLIS- u 8) Dodam jeszcze, że jest to 31 tydzień kiedy jego debiutancki album jest notowany w TOP50.

Wynik nie osiągalny dla większości Artystów. Prawie 90 mln odtworzeń Miłości w Zakopanym na YT, a jednak ludzie i płyty kupują.

http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: ray »

ZPAV opublikował listę 100 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w 2017:
http://www.zpav.pl/aktualnosc.php?idaktualnosci=1607.

Oczywiście, znów potwierdziło się, że Polska hip-hopem stoi.
Wielki sukces osiągnął Kortez, który swoją płytę wydał dopiero 3 listopada, a i tak wystarczyło to na 4 miejsce w skali całego roku.
"Dla naiwnych marzycieli" Dąbrowskiej było na 4 miejscu najlepiej sprzedających się płyt w 2016, a teraz jest na 8 miejscu najlepiej sprzedających się płyt w 2017. :klaszcze:
Wydane w listopadzie "The Best Of" Dąbrowskiej też jest na wysokim, 25 miejscu.
Cały czas bardzo dobrze trzyma się Podsiadło - mimo że ostatnią płytę wydał ponad 2 lata temu (listopad 2015), to ten album nadal dobrze się sprzedaje.
W Top100 są aż dwie płyty Sylwii Grzeszczak (#32 - "Tamta dziewczyna", #72 - "Komponując siebie"). Myślę, że gdyby Grzeszczak wydała więcej singli z ostatniej płyty, miałaby jeszcze lepsze wyniki. Nie rozumiem, czemu po wydaniu albumu (listopad 2016), ona nie wypuściła już żadnego singla.
W pierwszej połowie zestawienia są aż 3 płyty Wodeckiego (#9, #17, #43). :)
No i mamy też wielkich nieobecnych - w Top100 nie ma ostatnich płyt Maryli Rodowicz, Patrycji Markowskiej, Natalii Nykiel, Sarsy...
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprzedaż płyt w Polsce

Post autor: endeven »

to zestawienie obejmuje tylko sprzedaż fizyczną. świat w 2018 roku ma już nieco inne mierniki i wskaźniki popularności. polska nadal nie potrafi przeliczyć streamingu i sumować danych.
ODPOWIEDZ