"My" - najlepszy utwór

Głosowanie

Wszystkie forumowe ankiety.
ODPOWIEDZ

Najlepsza piosenka na albumie "My" to...

Find Me
13
4%
Obudźcie mnie
52
18%
Teraz-tu
6
2%
Nie zapomnij
56
19%
Consequences
49
17%
(Let's) Save the World
34
12%
Tafla
13
4%
Dzisiaj dziękuję
10
3%
On the Run
9
3%
Perfect Heart
36
12%
Sens-is
16
5%
On the Run (remix)
1
0%
 
Liczba głosów: 295

Awatar użytkownika
caterina78
Niebo to my
Niebo to my
Posty: 1279
Rejestracja: 28 mar 2009, 17:39

Re: "My" - najlepszy utwór

Post autor: caterina78 »

No dobrze to zatem moje ukochane perelki. Przyznam, ze trzeba skupienia i wyciszenia, by moc docenic piekno tkwiace w plycie. Zatem moj ranking tak sie przedstawia:

1. "Nie zapomnij"

Najukonchanszy utwor, napelniej, najszybciej do mnie dotarl, glownie ze wzgledu na tekst, identyfikuje sie kompletnie, moze nie w sensie relacji Kobieta i Mezczyzna, ale szerzej, kwestia czasu, przemijania, patrzenia na siebie z zupelnie innej perspektywy, na ludzi.

Szczegolnie utkwil mi w pamieci ten fragment:
"Spójrz, jak - nierealnie pięknych dni
Z dnia na dzień, wciąż mniej - płynę już bez sił
Idę wciąż pod wiatr!
A serce budzi strach!"

Muzyka oryginalna, ciekawy rytm, aranz stanowiaca doskonale tlo dla Edytowego Glosu.

2. (Let's) save the world

Przede wszystkim tekst, bardzo odwazny, ciekawy, dajacy niesamowita energie, sklania do refleksji. Muzyka niesamowita, w sensie albo od razu poczujesz albo odrzuca, do mnie natychmiast dotarla, uwielbiam to budowanie napiecia, az do momentu kulminacyjnego, gdzie serio sa dreszcze.
Owszem jak dla mnie jest to muzyka awangardowa, ale tak po dluzszym zastanowieniu nic bym nie zmienila, chyba ze na live wyostrzyc muzycznie, tak moze rockowo( to tylko moje wyobrazenie, jesli tak sie nie stanie, bede sie cieszyc tak samo).
Edi rewelacyjnie zinterpretowala tekst, odmalowala przeslanie, oddala wszystkie emocje, to bedzie istny wulkan na koncercie i ciesze sie, ze akurat ten utwor stanie sie kolejnym singlem.

3.Sens- Is

Z ta piosenka byla u mnie ciekawa historia, na poczatku nie moglam sie przekonac do tej technicznej obrobki glosu, przez co tak jakby przekreslalam cala kompozycje, owszem sluchalam, ale nie rozumialam dlaczego akurat ten efekt, az w koncu na ktoryms ze spacerow zdedydowalam, by posluchac bez uprzedzenia, oczekiwania. Wtedy dostrzeglam piekno tkwiace w tej piosence, czego glowna zasluga jest totalnie odmienny sposob prowadzenia Glosu przez Edi, nie spodziewalam sie, ze akurat w tak inny i odmienny sposob poczuje emocje, przeslanie i sens, moze dlatego, ze przyzwyczajona bylam do zupelnie innej ekspresji, gdzie ani jedna ani druga nie wykluczaja sie wzajemnie, a wzbogacaja wachlarz doznan muzycznych.
Tekst natomiast odbieram osobiscie, jakby to bylo spiewane specjalnie dla mnie, najjasniej wyjasnia to sama Edi, piszac o przeslaniu na FB. Zatem zacytuje Ja sama:

"SENS-IS - czytane jako Zmysły.
Lub interpretowane jako - w tym ukryty jest Sens ..
W obu sposobach rozumienia oznacza to samo i nie przez przypadek jest na
końcu płyty.

Chciałam, abyście poczuli jeśli dotrzecie do końca tego Albumu, że dopiero
od tego momentu, kiedy jest jego koniec, jesteśmy sobie naprawdę Bliscy..

cause in my life
I carry YOU inside
my home
is where YOU are."

To chyba najpiekniejszy sposob pokazania nam fanom, jak bardzo jestesmy dla Niej bliscy. Wzruszylam sie, gdy to wszystko do mnie dotarlo. Coz, dla przecietnego sluchacza taki klucz lektury jest zapewne nieistotny, ale to niewazne, traktuje to jako gest dla nas fanow, muzyczny prezent.

4. "Obudzcie mnie"

Ta piosenka, od razu trafila do mojego serca, Edi niesamowicie oddala emocje tekstu, co prawda przewidywalnie, bo tak jak do tej pory i tu nie bylo zadnej niespodzianki.
Zwyczajnie z zamknietymi oczami moglam byc prowadzona przez Jej Glos.
Muzycznie, fortepian pieknie wsplgral z Jej Glosem, inne dzwieki, ktore wylapalo moje ucho, chcace byc nowoczene, moglyby nie byc, ale z drugiej strony piosenka moglaby stracic swoja innowacyjnosc, a to u Edi kocham bardzo, zawsze zaskakujaca muzycznie, bez wpadania w rutyne dzwiekow.

5. "On the run"

Wiele raz zapewne pisalam o tej piosence tu na forum, jesli nie to skleroza zaawansowana, moze w kontekscie teledysku. Zatem uwazam, ze jest to jedna z najodwazniejszych, zaskakujacych piosenek Edi, bardzo to cenie, jest dla mnie bardzo intrygujaca, hipnotyzujaca, wrecz transowa, ma w sobie magie i musze przyznac, ze wciaz ciesze sie nia, gdy ja odsluchuje.
Tekstowo wlasnie trafiajaca prosto w serce, sklania do refleksji.

6. " Teraz - tu"

Odsylam do moich wczesniejszych postow, trzeba tylko podkreslic, ze ta piosenka ma w sobie niezwykly potencjal, wlasnie dzieki uprzejmosci Mili, moglam podziwiac nowa zupelnie wersje ze Szczecina, tak tylko to Nasz Aniolek potrafi i w tym tkwi caly Jej geniusz. Muzycznie natomiast jak dla mnie swietny rytm, co mozna bylo podziwiac na zalaczonym wideo...

7. "Perfect Heart"
Urzekajaca, piekna kompozycja, pierwsze moje wrazenie, tak cieply, zupelnie inny glos, tak odmiennie, a zarazem tak Edytowo, prawie mialam wrazenie muzycznie jak "Kasztany".
Bardzo oryginalna linia melodyczna, cudowne partie gitarowe.
Tekstowo i tu zaskoczenie, autorka tekstu- nasza Edi, piekne wyznanie milosci, wrazenie, ze specjalnie dla Kogos adresowane, tym samym tak cudownie wyspiewane... Chociaz pewnie kazdy moze sie odnalezc w Jej slowach, lek przed miloscia, zranieniem, ilez to razy zdarzylo sie, ze w najmniej oczekiwanym momencie przychodzi to uczucie, przemieniajac nas, otwierajac na zycie...

8. "Tafla"

Kolejna piosenka, ktora omijalam na poczatku szerokim lukiem, bo nie rozumialam, nie chcialam sie otworzyc, a jednak przyszedl moment i dostrzeglam piekno, tekst bardzo intrygujacy, muzycznie nareszcie rozmiem, dlaczego tak, ta muzyka, sposob spiewania tak wlasnie ma oddac przeslanie: Trudna piosenka, wymaga skupienia, ale ma w sobie urok.

9. "Dzisiaj dziekuje"

Muzycznie oryginalna, duzy plus, znowu inaczej prowadzony glos, tak lekko i zwiewnie, a tekst, coz czasami warto podkreslic jak wazni sa dla nas ludzie, w zwiazku, niezaleznie, czy etap sie zamknal, czy wciaz storia trwa.

10. "Consequnces"

A jednak mozna zaszalec przy takiej piosence, az porywa do tanca, jest w swoim gatunku "Edytowym" perfekcyjnie zaspiewana, choc ja takie dzwieki omijam, to z Edi w rytm tej piosenki nuce sobie pod nosem, wspaniala, energetyczna, dobrze, ze ma w dorobku akurat taka, gdzie porywa na parkiet.

11. "Finde me"

Zmyslowa, oryginalna, ciekawa, rytmicznie tez intrygujaca, perfekcyjnie zaspiewana, szalony utwor, ale czy i w nas nie ma tez odrobiny szalenstwa?
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2012, 11:34 przez caterina78, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Virtual Tom
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7740
Rejestracja: 08 gru 2004, 8:38
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Anything
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: "My" - najlepszy utwór

Post autor: Virtual Tom »

caterina78 pisze:perfekcyjnie zaspiewana, choc ja takie dzwieki omijam,
I chwała CI za to, pośrednio pięknie podsumowałaś ten "klubowy hit" ^^
Awatar użytkownika
DAAMI
Nieśmiertelni
Nieśmiertelni
Posty: 2480
Rejestracja: 25 lis 2011, 16:24
Ulubiony album: My
Ulubiona piosenka: Grateful
Lokalizacja: Teraz - Tu

Re: "My" - najlepszy utwór

Post autor: DAAMI »

a mi CQ się poooodoba :dance2:
Awatar użytkownika
Michael
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 6951
Rejestracja: 25 gru 2004, 13:20
Lokalizacja: PL

Re: "My" - najlepszy utwór

Post autor: Michael »

caterina78 pisze:11. "Finde me"

Zmyslowa, oryginalna, ciekawa, rytmicznie tez intrygujaca, perfekcyjnie zaspiewana, szalony utwor, ale czy i w nas nie ma tez odrobiny szalenstwa?
Podpisuję się pod tym, co napisałaś :-). Szkoda, że Find me nie zostało singlem zamiast Consequences. CQ w nadmiarze męczy uszy i umysł :lol:.
Ja jakoś nie potrafię przy CQ tańczyć, za to przy Find me nogi same rwą się do tańca :tanczysam: big:D.
ODPOWIEDZ