Refleksja nad polska muzyką

Muzyczne podsumowanie lata, sprzedaż płyt w Polsce... czyli wszystkie tematy związane z muzyką a nie pasujące do pozostałych kategorii.
Awatar użytkownika
witcher
Linger
Linger
Posty: 916
Rejestracja: 09 lut 2009, 23:51
Ulubiony album: Live'99
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: WarSaw

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: witcher »

W moim odczuciu wznoszenie "Wracam do domu" do rangi przeboju to jednak przesada - nawet mimo 6 milionów odsłon rozbitych na kilka filmików (dla porównania jeden teledysk do "Teraz-tu" dobija do tej liczby). Nie w tym jednak rzecz. Po analizie powyższych wypowiedzi muszę przyznać, że wszystko rozbija się o to, kto jak definiuje przebój. Fakt, że obecnie najpopularniejszą piosenką Justyny w serwisach jest "Wracam do domu" automatycznie nie robi z tego numeru przeboju. To po prostu najchętniej słuchana piosenka tej artystki, która nigdy nie zrobiła szumu na listach przebojów, co przecież powinno być kwintesencją przeboju właśnie. Dla równowagi przypomnę przywoływane już w tym temacie "To nie tak jak myślisz", które zdobyło statuetkę Eska Music Awards dla Przeboju Roku czy choćby dotarło do 1. miejsca w dość mocno liczącej się na rynku "Popliście" RMF FM. Szczerze mówiąc nie chce mi się dalej wojować w tym temacie, bo znając życie każdy i tak pozostanie przy swoim zdaniu, za każdym razem znajdując nowe argumenty. Czasem po prostu tak musi być - i tyle. :)
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: Flux »

Wracam do domu to przepiękna, wzruszająca ballada, idealnie wyważona, zarówno w słowie, jak i muzyce. Nie jest to jednak żaden przebój, choć bardzo bym chciał :-) Jeśli już, to tzw. "cichy przebój", w sensie piosenka, która nie osiągnęła wymiernego sukcesu komercyjnego, ale potrafi wzruszyć ludzi, którzy niejako przypadkiem na nią trafią (np. widzowie The Voice of Poland, niekoniecznie miłośnicy muzyki Steczkowskiej) lub stanowi ona perełkę wyłowioną przez fanów (stąd też częste bisy z tym utworem, bo Justyna wie, jakie ma działanie i znaczenie dla jej publiczności).
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: ray »

Kryteriów służących do tego, by określić, czy piosenka jest przebojem, czy nie, jest sporo i oczywiście nie twierdzę, że listy przebojów czy inne plebiscyty nie mają znaczenia. Mają. :) Ale uważam też, że dziś najważniejszy jest YouTube - obecnie bez wsparcia najważniejszych rozgłośni radiowych piosenka może zyskać popularność (choć oczywiście jest to utrudnione - patrz: Doda), ale jeżeli nie ma jej na YouTube - nie. I nie przywiązywałbym dużej wagi do tego, że YouTube jest darmowy. Ostatnie single Grzeszczak, Chylińskiej i Dąbrowskiej w krótkim czasie nabiły miliony wyświetleń i również ostatnie płyty tych wokalistek sprzedają się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy - tak więc jest tutaj zależność. Inaczej jest chyba tylko z muzyką disco polo i z młodymi gwiazdkami jednej piosenki (typu: Popowska, Smykiewicz) - w tych przypadkach wyświetlenia na YouTube nie przekładają się na wyniki na OLiSie.

Ja nawet nie wiem, kiedy dokładnie Wracam do domu zostało wydane jako singiel i czy było grane w radiach - ale ewidentnie widać, że ten utwór przetrwał próbę czasu. Jeżeli piosenka została wydana prawie 10 lat temu, po latach od jej premiery Justyna zaśpiewała ją 3 razy w telewizji i te wykonania live zdobyły na YouTube parę milionów wyświetleń, to z czegoś to musi wynikać. Ze Spotify korzystam już od prawie 4 lat i Wracam do domu jest u Justyny niezmiennie cały czas na 1 miejscu. U innych wykonawców numer 1 się zmienia, u Justyny - nigdy. Dlatego właśnie uważam, że to ta piosenka jest jej największym przebojem.

PS
Nie mogę się zgodzić z tym, że teledysk do Teraz-tu dobija do 6 milionów wyświetleń. Kiedy klip przekroczył 5 mln odsłon, napisał o tym Daami - to było 26 listopada. Dziś ten teledysk ma na liczniku 5 128 456 wyświetleń - czyli średnio przybywa dziennie tylko ok. 1400 nowych odsłon. Jeżeli takie tempo zostanie zachowane, ten teledysk dobije do 6 mln dopiero za półtora roku.
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: niuto »

Ray, zgadzam się z tobą w większości przypadków, ale kiedy zaczynasz pisać o Justynie to tracisz obiektywizm. "Wracam do domu" to może i jest jedna z ulubionych piosenek fanów, ale przebój to nie jest. Ludzie tej piosenki nie kojarzą. To już bardziej popularną piosenką jest "To tylko złudzenie" - szybciej jej nadałbym miano sezonowego przeboju, bo rozgrywała się we wszystkich stacjach radiowych i pociągnęła sprzedaż albumu. Natomiast tak jak napisał Endi, jesli mówimy o hitach ponadczasowych, to Justyna ma "Dziewczynę szamana" i "Oko za oko".

"Oko za oko" ma w tej chwili 450 000 odtworzeń na YT. I to pokazuje idealnie, że w przypadku gwiazd, które zaczynały w latach 90. stosowanie kryteriów wyświetleń naYT nie ma sensu. Bo "Oko za oko" hitem było i trudno z tym polemizować.
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: Kamui Shiro »

Proponuję po prostu zrobić ankietę wśrod ludności, kto zna "Wracam do domu", a kto "Oko za oko" i "Dziewczynę szamana" (przynajmniej z tytułu). Steczkowska sama w sobie nie jest już od dawna przebojem... więc to, co jest akurat z jej repertuaru najczęściej wyświetlane (może z uwagi na ten gejowski teledysk?) nie musi z automatu uchodzić za przebój. Pamiętam okres "Daj mi chwilę" i poczucie, że ta kobieta i jej muzyka jest totalnie nierelewantna. Pierwszy singiel z niej, "To tylko złudzenie", był jednak przynajmniej obecny.

Myślę też, że nie ma szans na uznanie "Tego chciałam" czy "Trudno mi się przyznać" za 'legendarne' w zestawieniu z "Dumką", "To nie ja" czy "Dziewczyną szamana". No bez przesady. Statystykami nie ma też się co zbytnio podpierać, bo na tej zasadzie można by uznać, że One Direction to ta sama ranga co the Rolling Stones.
Awatar użytkownika
witcher
Linger
Linger
Posty: 916
Rejestracja: 09 lut 2009, 23:51
Ulubiony album: Live'99
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: WarSaw

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: witcher »

ray pisze:Nie mogę się zgodzić z tym, że teledysk do Teraz-tu dobija do 6 milionów wyświetleń. Kiedy klip przekroczył 5 mln odsłon, napisał o tym Daami - to było 26 listopada. Dziś ten teledysk ma na liczniku 5 128 456 wyświetleń - czyli średnio przybywa dziennie tylko ok. 1400 nowych odsłon. Jeżeli takie tempo zostanie zachowane, ten teledysk dobije do 6 mln dopiero za półtora roku.
Jeśli już musimy być małostkowi i drobiazgowi to również służę: napisałeś, że kilka filmików "Wracam do domu" przekroczyło grubo 6 milionów. Tak grubo, że wychodzi 6 milionów i około 60 tysięcy wyświetleń. Także serio, nie czepiajmy się słówek tak bardzo. Pozdrawiam!
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: ray »

niuto pisze:"Wracam do domu" to może i jest jedna z ulubionych piosenek fanów, ale przebój to nie jest. Ludzie tej piosenki nie kojarzą.
Skoro uważasz, że ludzie tej piosenki nie kojarzą, to czym wytłumaczysz dominację tego utworu nad innymi piosenkami Justyny na YouTube i Spotify?
witcher pisze:Jeśli już musimy być małostkowi i drobiazgowi to również służę
Daruj sobie te próby wyzłośliwiania się, bo ja się tak nie zachowuję.
witcher pisze:napisałeś, że kilka filmików "Wracam do domu" przekroczyło grubo 6 milionów. Tak grubo, że wychodzi 6 milionów i około 60 tysięcy wyświetleń.
Nie. Najprawdopodobniej nie doliczyłeś jeszcze teledysku fanów z oficjalnego profilu Justyny - ma on ponad 200 tys. odtworzeń.
Ja Ciebie, Witcher, również pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: niuto »

Skoro uważasz, że ludzie tej piosenki nie kojarzą, to czym wytłumaczysz dominację tego utworu nad innymi piosenkami Justyny na YouTube i Spotify?
Wytłumaczę to tym, że Justyny prawie nikt dziś nie słucha i jeśli np. na spotify sięga ktoś po jej muzykę, to jest to fan. A fani mają to do siebie, że częściej niz ograne hity słuchają właśnie piosenek mniej znanych, tzw. perełek.

Doskonale znasz statystyki. Naprawdę twierdzisz, że "Wracam do domu" było swego czasu wiekszym przebojem niż "To tylko złudzenie"?
Awatar użytkownika
witcher
Linger
Linger
Posty: 916
Rejestracja: 09 lut 2009, 23:51
Ulubiony album: Live'99
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: WarSaw

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: witcher »

ray pisze:Nie. Najprawdopodobniej nie doliczyłeś jeszcze teledysku fanów z oficjalnego profilu Justyny - ma on ponad 200 tys. odtworzeń.

O tym nie wspominałeś w poprzedniej wypowiedzi, dlatego nie wpadłem na to, by go policzyć. Idąc tym tropem możemy policzyć wszystkie filmy z "Wracam do domu" w tle. Tylko gdzie nas to zaprowadzi? Niemniej dziękuję za ciekawą dyskusję, mam wrażenie, że forum w tym dość kiepskim dla wszystkich sympatyków Edyty czasie choć trochę ożywa. :)
Awatar użytkownika
Dobi
Administrator
Administrator
Posty: 4258
Rejestracja: 23 gru 2004, 12:46
Ulubiona piosenka: Smocze wzgórze
Lokalizacja: Warszawa

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: Dobi »

Abstrahując od toczącej się tutaj dyskusji, polecam wywiad jaki udostępnił dziś ZPAV na swoim profilu na FB -> Będzie drożej i mniej lokalnie

Z tego co zrozumiałem wynika, że nasi europosłowie, którzy teoretycznie powinni dbać o nasze interesy, chcą znieść tzw. geoblokadę i wyrównać ceny muzyki we wszystkich krajach do tego samego poziomu. Co z tego wyniknie można przeczytać w powyższym wywiadzie.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: ray »

Mnie się wydaje, że pan Kubicki trochę przesadza. Polscy wykonawcy, którzy cieszą się szacunkiem publiczności (typu: Celińska, Dąbrowska, Grzeszczak, O.S.T.R., Podsiadło) i tak będą dalej sprzedawać swoje kolejne płyty w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy.
Poza tym zdanie " (...) to sprawi, że nie będzie inwestycji w muzykę jazzową, klasyczną czy lokalną" też mnie nie przekonuje, bo ta muzyka i tak się dobrze u nas nie sprzedaje - nie bez powodu progi sprzedażowe dla złotej, platynowej i diamentowej płyty dla klasyki i jazzu są trzykrotnie niższe niż dla popu i hip-hopu.
I jeszcze z jednym zdaniem z tego wywiadu się nie zgadzam: "Cała muzyka europejska i światowa jest dostępna w Polsce". To nieprawda - np. studyjna wersja Night fever w wykonaniu Kylie Minogue jest dostępna wyłącznie jako bonus na francuskim wydaniu albumu "Kylie Christmas: Snow Queen Edition". ;-)
niuto pisze:Wytłumaczę to tym, że Justyny prawie nikt dziś nie słucha i jeśli np. na spotify sięga ktoś po jej muzykę, to jest to fan. A fani mają to do siebie, że częściej niz ograne hity słuchają właśnie piosenek mniej znanych, tzw. perełek.
:nienie: Na przykład ja jestem fanem Justyny i najczęściej słucham Dziewczyny szamana, Leć i piosenek z "Alkimji". A Wracam co domu słucham rzadziej - tylko, kiedy mam nastrój na ten utwór.
Po prostu teraz, w dobie YouTube i serwisów streamingowych ta piosenka i wartość, jaką ze sobą niesie, została zauważona. Podaję przykład: prawie 3 miesiące temu Anna Lewandowska, dzieląc się na Facebooku informacją o śmierci swojej znajomej, mistrzyni Polski w karate, dołączyła link do występu Justyny właśnie z Wracam do domu. Ludzie tę piosenkę znają, mimo że kiedy była nowa, nie była przebojem w radiach.
niuto pisze:Doskonale znasz statystyki. Naprawdę twierdzisz, że "Wracam do domu" było swego czasu wiekszym przebojem niż "To tylko złudzenie"?
To tylko złudzenie (To nie miłość) to był pierwszy singiel Justyny po dłuższej przerwie (wcześniej przez parę lat Steczkowska zajmowała się projektami z założenia nieradiowymi: "Mów do mnie jeszcze" z Delągiem, "Alkimja", "Femme fatale", a potem urodziła drugie dziecko). Kiedy wykonawca wraca z nową piosenką po dłuższej przerwie, siła rażenia tego utworu jest większa. W przypadku Edyty też tak nie raz bywało - Teraz-tu było bardziej popularne niż następne single On the run i Oj, kotku, a później o Your high było głośniej niż o Glow on i Oczyszczeniu. Tuż po premierze To tylko złudzenie (To nie miłość) piosenka była wałkowana i przez Radio Zet, i przez RMF, a nawet przez VIVA Polska. Ale czy przetrwała próbę czasu? Nie. A Wracam do domu, o której było wówczas dużo ciszej - tak. :)
Kamui Shiro pisze:Statystykami nie ma też się co zbytnio podpierać, bo na tej zasadzie można by uznać, że One Direction to ta sama ranga co the Rolling Stones.
Oczywiście, że zestawianie żywej legendy z idolami współczesnych nastolatek jest bezsensowne. Tak samo jak zestawianie przebojów sprzed 20 lat z nowościami. Ale już patrzenie, jak teraz radzą sobie piosenki wydane 10, 11 lat temu ma sens, bo pokazuje, do czego słuchacze cały czas chcą wracać, a do czego już nie.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: endeven »

tak tylko dorzucę, że liczymy tu wszystkie wyświetlenia różnych plików Wracam do domu i wychodzi te 6,2 mln tak? Jak napisałeś o tej Lewandowskiej to nie dziwię się teraz, że ta piosenka ma takie wyniki. Plus ten serial. No i gejowski fan made, o którym pisały portale plotkarskie i darmowe przekierowania gawiedzi gwarantowane, ze względu na hmm gorący wątek debaty publicznej. Dyskutowałbym, czy wyniki tej piosenki śpiewanej w duecie z Sobierajskim to zasługa Justyny, czy uczestnika. Zawsze uczestnikami w danym momencie publika jara sie bardziej niż gwiazdami, co pokazują indywidualne wyświetlenia na kanale The Voice of Poland.

hmmm strasznie dużo tych bonusów. Teraz naprawdę rozumiem, jakim cudem nieznana piosenka dobiła do 6 mln. Szkoda, że brak Ci @ray obiektywizmu, by uznać ile tu dodatkowych warunków sprzyjających.

TT może przekroczyło te "jedyne" 5 mln. Pamiętajmy, że zanim sie pojawił teledysk było dostępne audio nieoficjalne, które zgromadziło coś między 1,5 mln a 2 mln, ale potem zniknęło z YT. No i nie liczyliśmy wszystkich innych filmików TT, ani tych z wykonań live. @ray, policzysz nam to wszystko razem?
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: niuto »

Ludzie tę piosenkę znają, mimo że kiedy była nowa, nie była przebojem w radiach.
No i przyznałeś to o co mi (i paru osobom) chodziło. Nie twierdzę, że "Wracam do domu" nie jest znaną i lubianą piosenką wśród fanów, tylko, że nie był to przebój. Tylko o to mi chodziło.

A to, że piosenki mniej znane nierzadko lepiej wytrzymują próbę czasu niż swego czasu ograne sezonowe przeboje to inna sprawa.
Awatar użytkownika
Margaret
The story so far
The story so far
Posty: 565
Rejestracja: 27 sty 2014, 19:58
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: W-wa

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: Margaret »

Każdy z Was ma rację, trzeba znaleźć złoty środek, a i punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Tak przy okazji, jak już liczycie wszystkie nagrania na YT utworu "Wracam do domu", to postanowiłam policzyć na szybko nagrania TT jakie są na YouTube.
endeven pisze:Pamiętajmy, że zanim sie pojawił teledysk było dostępne audio nieoficjalne, które zgromadziło coś między 1,5 mln a 2 mln, ale potem zniknęło z YT.
+ 6728954 = 8.728.954

Nie liczyłam nagrań, które przez ten czas zostały usunięte. Ja sama miałam nagranie z piosenką "Teraz Tu" gdzie oglądalność była ponad 50 tysięcy, ale ktoś mi zgłosił nagranie i usunęli :(
Nie liczę też nagrań z oficjalnymi remixami ;)
patrix2012
Sit down
Sit down
Posty: 96
Rejestracja: 30 gru 2016, 20:38
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: To nie Ja
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Refleksja nad polska muzyką

Post autor: patrix2012 »

Nie wiem, jak można zdefiniować miarę mierzenia sukcesu utwory - czyli uznania ją za przebój. Bo niejednokrotnie już piosenka nie była na listach przebojów największych stacji radiowych, a królowała na regionalnych i przede wszystkim w internecie i telewizji i była hitem, a innym razem na odwrót.
W każdym razie ja nie znam ,,Wracam do domu"
ODPOWIEDZ