KAYAH

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: KAYAH

Post autor: Flux »

Mam mieszane uczucia. Zbyszek tylko wokalizuje do melodii. To ledwie zarys piosenki, do której resztę dorobiono już pośmiertnie. Skoro to singiel promujący wydawnictwo, to czy tak prezentuje się całość? Czy są utwory, które były niemal gotowe i do których zdążył nagrać pełnoprawny wokal, z jakimś tekstem? Budzą się pytania natury moralnej. Sama Kayah prezentuje się tutaj bardzo stylowo, z klasą. Zarówno wokalnie, jak i wizualnie.
karen
Impossible
Impossible
Posty: 1741
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:31
Lokalizacja: z ...............

Re: KAYAH

Post autor: karen »

Kayah gdzieś mówiła że Zbigniew zdążył do tej piosenki jedynie wokalizy nagrać
Mi się podoba, oczyiwście wiem ze to nie hit do radia,ale chyba nie o to chodzi. Całkiem przyjemnie sie słucha, takie lekkie pozytywne.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: KAYAH

Post autor: endeven »

nie wiem co tu się wydarza. Mam słabość do Zbyszka, Kayah cenię, ale nie czuję tak do końca tego kawałka. Niby piosenka, niby ma płynąć i niby muzycznie nawet i wzniosle jest, ale czuję jednak że to szkic, że to nieskończone, niedopełnione, że ten Zbyszek to tu jest jakby go nie było i źle mi z tym. może taki był zamysł i celowy wybór singla, by pozostawić takie uczucie straty... ale nie umiem wejść w ten utwór, za bardzo rzuca tym statkiem, żle mi sie kojarzą te wokalizy, przy braku choćby jednego wersu zaśpiewanego przez Zbyszka z tekstem, to brzmi jakby chciał cos nam zaśpiewać a nie może nic konkretnego... mam złe skojarzenia, z niemocą fizyczną, z chorobą, nie chciałbym go pamiętać w takiej niedopełnionej wersji siebie. zgrzyt.

ps. nie podoba mi się Kayah wizualnie. no nie.
karen
Impossible
Impossible
Posty: 1741
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:31
Lokalizacja: z ...............

Re: KAYAH

Post autor: karen »

Bo to chyba było tak że tekst został napisany póżniej, gdzies kiedyś było mówione że miał nagrywac po wyjściu ze szpitala, przed to były zapewne jedynie takie jakieś próby, nie wiem czy to nawet Jacek Cygan gdzieś nie mówil że czekały już teksty na niego. Muzyka była gotowa i były jakieś tam widac przymiarki do niej, teksty dopiero miały byc...
Piter
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7359
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:15
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: -
Lokalizacja: Tu-i-Tam

Re: KAYAH

Post autor: Piter »

Nie przyszło mi do głowy, że te pseudoangielskie wokalizy to wytwór człowieka w jakiejś niemocy. Dla mnie to po prostu zarys. Brakowało tekstu. Ładnie to Kayah zaśpiewała.
Awatar użytkownika
spot_me
Linger
Linger
Posty: 963
Rejestracja: 29 wrz 2014, 10:08
Ulubiony album: EG
Ulubiona piosenka: Gone
Lokalizacja: Polska

Re: KAYAH

Post autor: spot_me »

KrzysiekF pisze:Ten utwór miała "niby" śpiewać Edyta ? 8)
Wiemy co stanelo na przeszkodzie? pamietam, ze sama o tym wspomniala wiec plany musialy byc juz okreslone. Na plycie tez jej nie bedzie...

Zgadzam sie i duetem tez bym tego nie nazwal. Nie klei sie ten utwor jako calosc i w ogole mi sie nie podoba.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Ta piosenka byłaby lepsza, gdyby śpiewała ją tylko Kayah, albo gdyby chociaż było w niej mniej wokaliz Wodeckiego. Sama kompozycja bardzo mi się podoba, tekst - tak samo, śpiew Kayah - też, śpiew Wodeckiego - też, ale wszystko złożone w całość - już nie do końca... Jest dobrze, ale mogłoby być jeszcze lepiej.
Generalnie pierwszy raz spotykam się z takim pomysłem na piosenkę, czyli z połączeniem samych wokaliz zmarłego artysty ze "zwykłym" śpiewem drugiego artysty. Mieliśmy przecież pośmiertne piosenki choćby Michaela Jacksona czy Freddiego Mercury'ego i wtedy było to zrobione "po bożemu". A to jest... takie trochę dziwne... :PP Muszę się jeszcze osłuchać.
Teledysk oceniam na plus - prosty, ale zrobiony ze smakiem. I mnie Kayah podoba się tutaj wizualnie.
KrzysiekF pisze:Ten utwór miała "niby" śpiewać Edyta ? 8)
Myślę, że jednak nie. Portale plotkarskie podjęły temat udziału Edyty w tym projekcie po wypowiedzi Jacka Cygana dla "Rewii":
Jacek Cygan pisze:To bardzo piękny utwór. O czym napisałem? O tym, żeby łapać życie. Ja to pisałem kilka tygodni. Zdzwanialiśmy się jeszcze przed jego operacją. A potem, kiedy skończyłem i w nocy chciałem to przepisać, mówię: "Nie, zrobię to rano". Następnego dnia włączyłem komputer i przeczytałem, że Zbigniew Wodecki miał udar. Nie zdążyłem nawet powiedzieć: "Zbyszku, tekst jest gotowy". (...) To prawda, Edyta Górniak na pewno pięknie zaśpiewałaby piosenkę Zbyszka, ale nie jestem w stanie rozmawiać o tym w tej chwili. Jeszcze potrzeba czasu, jeszcze za wcześnie.
Wystarczyło tylko tyle i już portale plotkarskie zaczęły publikować artykuły typu: "Górniak zastąpi Wodeckiego? Piosenkarka zaśpiewa ostatnią piosenkę mistrza".

W całej sprawie jest jeszcze jedna bohaterka - Olga Bończyk. Podobno Wodecki właśnie jej chciał przekazać tę kompozycję:
Viva.pl pisze:"Zbyszek Wodecki dał mi w prezencie piosenkę. Mam ogromny żal do rodziny Zbyszka, bo ta piosenka została mi po prostu zabrana”, grzmiała w wywiadzie dla radia PIK w listopadzie 2017 roku Olga Bończyk. Utwór nosił tytuł „Walczyk”, słowa do niego napisał Jacek Cygan. „Niestety, tak się stało, że Jacek Cygan, który napisał ten tekst dla mnie, po śmierci Zbyszka zwrócił się do rodziny, a ona zdecydowała inaczej. A ponieważ mają takie prawo, to nie mam żadnych możliwości prawnych, by się odwoływać. Mogę odwoływać się do sumienia, ale, jak się okazuje, to nie jest dzisiaj aż tak ważne dla wielu. Pomimo prób, nalegań i powoływania się na wolę Zbyszka nie udało się tego zmienić. Może pośpiewam z nim, jak dołączę za jakiś czas do niego”, stwierdziła gorzko Olga Bończyk.
Tytuł Walczyk by pasował, bo Chwytaj dzień jest przecież w rytmie walca. Tak więc jeżeli Bończyk mówiła prawdę, to znaczy, że córka Wodeckiego, Kasia Wodecka-Stubbs odebrała jej tę piosenkę i dała Kayah.

Na płycie będzie jeszcze jedna piosenka w wykonaniu Kayah - Na paluszkach.
Kayah pisze:Jako muzyk zawsze pozostawałam pod ogromnym wrażeniem talentu i muzykalności Zbyszka. Tym większa moja radość, że mogę uczestniczyć w pierwszej edycji stworzonego przez Kasię Wodecką - Stubbs, córkę Zbyszka, festiwalu poświęconego Jego pamięci: „Wodecki Twist Festival”. Ale największym zaszczytem dla mnie jest być częścią pośmiertnej płyty, której sam nie zdążył dokończyć. Napisałam na nią tekst do przepięknej ballady „Na paluszkach”, który opisuje wyścig z czasem, jakiemu wszyscy śmiertelnicy podlegamy. To niezwykłe wyróżnienie - zaśpiewać na tej płycie także „Chwytaj dzień” - duet ze śladem wokalnym, jaki po Zbyszku pozostał. Będzie to pierwszy singiel, spoczywa więc na mnie, jako wykonawczyni, i na Jacku Cyganie, twórcy tekstu, nie lada odpowiedzialność. Stworzyliśmy do singla piękny teledysk, w którym moja postać jest tłem do wzruszających ujęć z życia Zbigniewa, to uroczy i bardzo wzruszający obrazek. To piękna kompozycja Zbyszka, jak na Wodeckiego przystało, wielce melodyjna i jakaś niedzisiejsza, bajkowa… Mam nadzieję, że wszystkim słuchaczom udzieli się ta niesamowita atmosfera , która towarzyszyła nam przy pracy nad tą piosenką i refleksja, że nic nie jest dane nam na zawsze, dlatego warto żyć chwilą. Klarujmy zatem wina swe! I chwytajmy dzień!
Awatar użytkownika
KrzysiekF
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 7480
Rejestracja: 10 gru 2004, 16:21
Ulubiony album: DOTYK
Ulubiona piosenka: Szyby
Lokalizacja: Tybet

Re: KAYAH

Post autor: KrzysiekF »

"Na paluszkach" <3

Wspaniały tekst.
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Kayah zapowiedziała nowy singiel - tym razem w duecie z raperem KęKę. Premiera 14 czerwca.
Marketing przy kawie pisze:Z okazji swoich 7. urodzin T‑Mobile przygotował projekt muzyczny. W jego pierwszej odsłonie wystąpią wspólnie Kayah i KęKę.
W T‑Mobile Electronic Beats zatytułowanym „Powroty” twórcy z różnych muzycznych światów połączą siły. Zaprezentują znane przeboje w zupełnie nowych odsłonach.
Pierwszy akord projektu to duet: Kayah i raper KęKę. Wokalistka znana jest z tego, że lubi łączyć style, czerpać z różnych kultur i tradycji, eksperymentować i łączyć siły z innymi artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne. Będzie to dla niej jednak pierwsza okazja do współpracy z artystą hiphopowym. Dla fanów KęKę to z kolei rzadka możliwość usłyszenia artysty w nagraniach z innymi twórcami.
Efekt ich współpracy zostanie zaprezentowany 14 czerwca. We wrześniu T‑Mobile Electronic Beats zorganizuje też w Warszawie własną imprezę, podczas której zaprezentują się wszystkie duety biorące udział w projekcie. Więcej szczegółów marka poda wkrótce.
Nie lubię hip-hopu, więc nie jestem do końca zadowolony. Cóż... Kayah lubi się sprawdzać w różnych gatunkach, teraz przyszła kolej i na hip-hop.
O ile na fanpage'u Kayah fani przyjęli wiadomość o wspólnym singlu spokojnie, o tyle na profilu KęKę zrobił się dym - niektórym fanom rapera przeszkadza to, że on nagrał coś razem z piosenkarką z mainstreamu i jeszcze w dodatku "KODziarą" i "kobietą, która biega po czarnych protestach". Korciło mnie, żeby odpisać na niektóre komentarze i wytłumaczyć co nieco co poniektórym, ale jednak uznałem, że nie warto tracić czasu na polemikę z debilami. Zresztą KęKę i tak już usunął te najbardziej chamskie wpisy.
I to nie będzie w 100% premierowa piosenka, to ma być nowa wersja któregoś z hitów Kayah. Czyli to, co ona lubi najbardziej - przerabianie tego, co już kiedyś nagrała. :PP

Chwytaj dzień pnie się do góry na Liście Przebojów Trójki - już jest na 7 miejscu. Wcześniej nie bylem do końca przekonany do tego singla, a teraz słucham go prawie codziennie. Na paluszkach też mi się bardzo podoba. Tekst tej piosenki zaczyna się od wiersza Haliny Poświatowskiej "Czy świat umrze trochę...". Najwyraźniej Kayah musi być z nim zżyta, bo już 8 lat temu zamieściła fragment tego wiersza we wstępie do płyty "Kayah & Royal Quartet".

W piątek Kayah zaśpiewała na festiwalu "Wodecki Twist Festiwal", dzisiaj miała koncert z okazji Dni Nowej Soli, a jutro ma koncert z Bregovicem na Dniach Jastrzębia-Zdroju. Czyli już wiadomo, czemu nie ma jej w tym roku w Opolu - przez wszystkie 3 dni festiwalu ona gdzieś występuje. I ciekawe, że Kayah i Bregović zagrają razem podczas Dni Jastrzębia-Zdroju - do tej pory wszystkie ich wspólne koncerty były biletowane, pewnie miasto musiało nieźle sypnąć groszem, by ściągnąć do siebie Bregovica na otwartą imprezę.

A tydzień temu, w sobotę Kayah zagrała koncert na rynku we Wrocławiu. Może ktoś z forum był? :)
Kayah wystąpiła tam z towarzyszeniem Wroclaw Respect Orchestra pod dyrekcją Mariusza Dziubka. Widziałem parę filmików na YouTube i Instagramie i bardzo mi się podobało, te aranże są świetne.
Zresztą sami posłuchajcie:
-> Kayah - Na językach - Europa na widelcu - Wrocław

Dwa tygodnie temu Kayah zaśpiewała Po co na festiwalu w Sopocie:
-> Polsat SuperHit Festiwal - Radiowy Przebój Roku - Kayah - Po co
Tym razem nie mogę jej pochwalić. Zamiast po prostu śpiewać, ciągle krzyczała: "Wszyscy!". I jej kreacja też nie była trafiona. Ale brawa za to, co powiedziała na sam koniec.

Cały czas coś się u niej dzieje, niedawno miała też koncerty z okazji dni miast w Kobylnicy i Radomsku, i niedługo wystąpi również w Kwidzynie (16 czerwca) i Swarzędzu (22 czerwca).
Jak ona to wszystko ogarnia? :shock:
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: KAYAH

Post autor: Kamui Shiro »

Nie słyszałem o tym koncercie w rynku wrocławskim. Byłem wtedy w rozjazdach, a ogolnie zwróciłem uwagę na dużą promocję występów Kai we Wrocławiu, ale przy innych okazjach, w ostatnich miesiącach.
Fakt, ciekawostka z tym Bregoviciem na dniach Jastrzębia, zwłaszcza że facet podobno bardzo łasy na kasę xD
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

W serwisach streamingowych dostępny jest już wspólny singiel Kayah i KęKę - Supermenka 2018.
Świetny numer, aż jestem zaskoczony, takiego hip-hopu to ja mogę słuchać. :) Bałem się, że KęKę zdominuje ten kawałek, ale na szczęście tak się nie stało, dla mnie to jest duet w stosunku 50:50. Fajnie brzmi tutaj wokal Kayah. I podoba mi się dowcipny tekst nawiązujący do oryginalnego. Aranżacja z kolei czerpie z aktualnej koncertowej wersji Supermenki.
Już myślę o fanach KęKę - pewnie rano, jak się obudzą i przesłuchają piosenkę, będą wypisywać na jego Facebooku, że się zeszmacił.

Kayah od początku roku wydała już 6 piosenek:
- Czarna polana
- Po co (Acoustic)
- Miłość
- Chwytaj dzień
- Na paluszkach
- Supermenka 2018.
Może to nawet lepiej, że ona zamiast wydać płytę, średnio raz na miesiąc wydaje jakąś piosenkę, i to jeszcze ciągle w innym stylu. Tak przynajmniej co miesiąc można się cieszyć z jednej małej rzeczy. Cie-szmy się z małych rze-czy, bo wzór na szczę-ście w nich zapisa-ny je-est! :)

Teledysk do Po co przekroczył 17 mln wyświetleń! Bardzo się cieszę, że od wydania tego singla Kayah ma taki dobry czas. :)
Dzisiaj w Meloradiu jej gościem była Alicja Majewska. Jeszcze nie słyszałem ich rozmowy, ale nadrobię to - jutro albo pojutrze powinien pojawić się podcast.

21 lipca Kayah, Nosowska, Brodka i Paulina Przybysz wystąpią na koncercie "Siła kobiet" na pl. Zamkowym w Lublinie, koncert ma trwać ok. 3-4 godzin, wstęp wolny.
A jesienią Kayah wystąpi na koncertach upamiętniających Wodeckiego, o których wspomniano już w temacie "Wodecki Twist Festiwal". Pewnie też weźmie udział w jesiennych koncertach upamiętniających Ciechowskiego ("Sztaba / Ciechowski - Spotkanie z Legendą").
Awatar użytkownika
DeathlySilence
Uwaga, spammer!!!! :D
Uwaga, spammer!!!! :D
Posty: 5125
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:29
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Gone
Lokalizacja: Słoneczne Mazury.

Re: KAYAH

Post autor: DeathlySilence »

Obrazek

Kayah & KęKę - Supermenka 2018 (Official Video)
https://youtu.be/g2chXlc2xKU
Kayah z KęKę w nowym muzycznym projekcie – POWROTY

Fuzja popu i hip-hopu na najwyższym poziomie w wyjątkowym duecie Kayah z KęKę. Tym zaskakującym połączeniem we współpracy z Kayaxem otwieramy niezwykły projekt muzyczny POWROTY.

Artyści z różnych muzycznych światów, z całkowicie różnym bagażem artystycznych doświadczeń, łączą siły, by pokazać wielkie przeboje w zupełnie nowych odsłonach. Przez kilka najbliższych miesięcy prezentowane będą kolejne duety biorące udział w projekcie.

Na pierwszy ogień idą Kayah – jedna z najważniejszych, najbardziej znanych i docenianych postaci polskiej sceny muzycznej i KęKę – raper, który w ciągu ostatnich 5 lat sprzedał ponad 200 tysięcy płyt. Kayah znana jest z tego, że uwielbia łączyć style, czerpać z różnych kultur i tradycji, eksperymentować i łączyć siły z innymi artystami, reprezentującymi różne gatunki muzyczne.

KęKę z kolei zdecydowanie w swojej twórczości stawia na autorskie formy i niezbyt często mamy okazję słyszeć go w nagraniach z innymi twórcami. Jego niezwykle charakterystyczna stylówka, prawdziwie hiphopowy sznyt w zderzeniu z twórczością Kayah? To będzie coś bardzo nieoczekiwanego.

Jeśli jesteście ciekawi tej kooperacji, bądźcie czujni!

Już 14 czerwca poznacie efekt ich współpracy. Właśnie tego dnia zostanie opublikowany teledysk do zupełnie odświeżonego przeboju. Jakiego? Tego dowiecie się już wkrótce. Poznacie też kulisy tej wyjątkowej współpracy. Szczegółów szukajcie na social mediach Artystów oraz T-Mobile Electronic Beats.
KAYAH pisze:T-Mobile Electronic Beats POWROTY to projekt, który od razu przypadł mi do gustu. Uwielbiam kiedy utwory dostają nowe aranże, nowe brzmienia i nowe życie. Wiecie doskonale, że kocham muzyczne eksperymenty. Długo poszukiwaliśmy odpowiedniego rapera. Kiedy zapoznałam się z twórczością KęKę, jego historią, metamorfozą, rozwojem i przede wszystkim utworami, z których płynie mądrość, trafność spostrzeżeń, ale też wielki dystans do siebie i świata, wiedziałam że to musi być on. Ogromnie ucieszyłam się kiedy przyjął moje zaproszenie do projektu i wybrał Supermenkę. A kiedy już go poznałam w studiu, wiedziałam, że zrobimy wspólnie wyjątkową rzecz. Myślę, że intuicja mnie nie zawiodła.
Kękę pisze:Gdy tylko dostałem propozycję udziału w projekcie T-Mobile Electronic Beats POWROTY, aby odświeżyć wspólnie któryś z przebojów Kayah, nie zastanawiałem się ani chwili. Pierwszy kawałek, który przyszedł mi do głowy, to była właśnie „Supermenka”. Ten numer z 1997 roku, to chyba moje pierwsze muzyczne wspomnienie z Kayah. Już nie pamiętam, czy to przez obecność Ice-T w klipie, czy może już wtedy w mojej 14-letniej głowie, kiełkowała myśl, że Supermenka widzi tylko jedną stronę medalu….:). Chciałem zaprezentować swój punkt widzenia i cieszy mnie, że moja wizja i mój pomysł na utwór został przyjęty w 100%. No i ten listonosz… Nie mogło być inaczej (śmiech)”.
Źródło
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

Podoba mi się ten teledysk, fajnie koresponduje z oryginalnym klipem do Supermenki. Kayah znów eksponuje swoje zgrabne nogi... I mamy też scenę z Kayah jako śpiewającym aniołem - kojarzy mi się to ze słowami z Grateful: "Angels sing and I smile inside". ;-)

Na YouTube pojawiło się profesjonalne nagranie Po co z koncertu "Gwiazdy dla autyzmu":
-> Kayah i Orkiestra Wieniawa - Po co
Mam mieszane uczucia, bo momentami ta orkiestrowa aranżacja kompletnie mi nie pasuje, a momentami mi się podoba, powiedziałbym, że najlepsza jest końcówka.
Cieszę się, że Kayah wycisnęła z Po co wszystkie możliwe soki. Wśród komentarzy na YouTube są nawet wpisy dzieci, że uczyły się tej piosenki w szkole na muzyce. Jest też nagranie, jak Po co śpiewa zespół Teatru Studio Buffo - tutaj.
Awatar użytkownika
DeathlySilence
Uwaga, spammer!!!! :D
Uwaga, spammer!!!! :D
Posty: 5125
Rejestracja: 08 gru 2004, 15:29
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Gone
Lokalizacja: Słoneczne Mazury.

Re: KAYAH

Post autor: DeathlySilence »

Obrazek

BIAŁYSTOK NEW POP FESTIVAL

Ktoś się, oprócz mnie, wybiera? Chce się spotkać? PW. :)

Będę w Białymstoku od piątku do niedzieli. :hellobaby:

Bosze... trzeba się pakować, bilety kupić, mapę wydrukować, pokój zabukować (pisać, bo nie wiem, czy większe łóżko będzie potrzebne). :lol3:

KAYAH - kolejne muzyczne rozdziewiczenie. :ha:

CZAROWNICA jedzie na SABAT koncertowy.

:voodoo:

PIĄTEK 13 TRZYNASTEGO. :buka:
ray
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3400
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Litania
Lokalizacja: Łódź

Re: KAYAH

Post autor: ray »

DeathlySilence pisze:KAYAH - kolejne muzyczne rozdziewiczenie. :ha:

"Pogmerałem" w starych postach i zauważyłem, że pisałeś tutaj o Kayah jeszcze za czasów prezydentury Kwacha, a mimo to do dziś jeszcze ani razu nie słyszałeś jej na żywo? :shock: :PP
Chociaż... ja, mimo że słucham Kayah od dzieciństwa, to też dość długo nie byłem na żadnym jej koncercie - dopiero w 2012 zaliczyłem swój pierwszy raz ze Szczot(ką). ;-)

Widziałem Kayah na scenie już w naprawdę wielu odsłonach, ale zawsze chciałem też zobaczyć na żywo "Kayah & Royal Quartet". Długo z różnych względów się to nie udawało. Aż do wczoraj. :D
Tym samym tajemnica z shoutboxa jest już rozwiązana - byłem wczoraj na koncercie "Kayah & Royal Quartet" w Pałacu Kultury, w Teatrze Studio. Ten koncert to Kayah w najbardziej elitarnym wydaniu - na scenie tylko ona, kwartet smyczkowy i chórzystka. Zagrali całą płytę "Kayah & Royal Quartet" (bez Lume) plus dwa bonusy - Twoja dłoń i Fever, które są tylko na winylowej wersji albumu (szkoda, że cały czas nie ma ich w streamingach, zwłaszcza Fever). Wrażenia mam jak najbardziej pozytywne, chociaż myślę, że byłoby jeszcze lepiej, gdyby i na płycie, i na koncertach było więcej żywszych utworów. Mój ulubiony numer z tego albumu to Libertango (to jedna z najczęściej słuchanych przez mnie piosenek na Spotify w ogóle), świetne jest też 100 lat młodej parze, fajne jest Fever. Na albumie jednak dominują ballady i kiedy słucham płyty w całości, mam takie wrażenie, że to jest trochę zbyt "ciężkie", za bardzo udramatyzowane. Z ballad najbardziej podoba mi się Wiosna przyjdzie i tak, chociaż w wersji oryginalnej podoba mi się jeszcze bardziej. Na koncercie jest o tyle lepiej, że między poszczególnymi balladami Kayah zabawia publiczność typowymi dla siebie gadkami, często frywolnymi, więc nawet jak utwory są trochę dołujące, to i tak zaraz atmosfera robi się lżejsza.
Wokalnie Kayah była wczoraj w świetnej formie, ale był też moment grozy - pod koniec Jak liść dostała takiego ataku kaszlu, że nie była w stanie dokończyć piosenki. Po prostu zachłysnęła się powietrzem. Utwór musiała za nią dokończyć chórzystka (w tej roli jak zawsze Iwona Zasuwa, czyli - jak mawia Kayah - "Iwonka - kawałek słonka" :)). Dlatego właśnie warto mieć chórki - na wypadek takich nieoczekiwanych sytuacji.
Widać było, że ci wszyscy ludzie na scenie bardzo się lubią - Kayah dziękowała muzykom kwartetu za ich wspólny projekt, powiedziała, że to jest jej ukochana płyta, że tak jak 3 lata temu ruszyła w trasę "Kamień - 20 lat później", tak teraz może warto by było zorganizować trasę "Kayah & Royal Quartet - 10 lat później".
Bardzo się cieszę, że wreszcie mogłem być na tym koncercie. Oczywiście później, jak zawsze, Kayah wyszła na autografy i zdjęcia. :)

Pewnie we wrześniu znów zobaczę i usłyszę Kayah na żywo, tym razem już u mnie w Łodzi, i to aż 2 razy.
7 września Kayah zaśpiewa na otwarciu Festiwalu Czterech Kultur.
Pierwszego dnia wydarzenia, w piątek 7 września, na festiwalowej scenie na Starym Rynku wystąpią Kayah, L.U.C., Bovska, Grubson oraz Zeus. W ramach projektu Rebel Babel Ensemble wsparci zostaną między innymi przez orkiestry reprezentacyjne łódzkiego MPK i Poczty Polskiej. Będzie to „zderzenie energii lokalnych orkiestr” – jak mówi Bovska.
A 21 września Kayah wystąpi w Wytwórni na koncercie "Woman's voices" razem z Brodką, Pauliną Przybysz i Darią Zawiałow.
Na jesień Kayah ma już ogłoszone 3 różne trasy z coverami - jedna to właśnie ta "babska trasa", druga to "Tribute to Wodecki", a trzecia to kolejne koncerty muzyki filmowej wymyślone i opracowane przez Jusię.
Na trasie "Sztaba / Ciechowski - Spotkanie z Legendą" jednak nie będzie Kayah.
Myślę, że jej nowa autorska płyta wyjdzie jesienią 2019, mniej więcej na 10-lecie "Skały".

W niedzielę Kayah zaśpiewała na Polsacie na koncercie "Gwiazdy dla Ziemi" w Uniejowie, wykonała Po co i Za późno. I szczerze mówiąc, nie za bardzo podobał mi się ten występ, bo znów - po raz enty - zamiast śpiewać, ciągle tylko zachęcała do tańca i krzyczała: "Wszyscy!". Myślę, że Po co ma na tyle porywającą melodię, że ludzie sami z siebie będą się gibać, nie trzeba ich do tego co chwilę namawiać.
I następnego dnia w Warszawie Kayah miała na sobie dokładnie tę samą sukienkę, co w Uniejowie.

Na YouTube pojawiły się kolejne profesjonalne nagrania z koncertu Kayah z orkiestrą dętą:
-> Supermenka - Kayah i Orkiestra Wieniawa
-> To nie ptak - Kayah i Orkiestra Wieniawa
-> Testosteron - Kayah i Orkiestra Wieniawa
ODPOWIEDZ