Kasia Kowalska

O polskich wokalistkach, wokalistach i zespołach. Muzyka polska. Zapraszamy do dyskusji!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Steffie
Impossible
Impossible
Posty: 1671
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:30
Lokalizacja: Ziemia

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Steffie »

A kto normalnie prowadzi takie statystki i liczy sprzedaz? Tylko wytwornia? Czy jesli wytwornia nie liczy, to dane nie sa dostepne?
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Flux »

Krzysiu... To nie jest temat o tym, czy lubię żeby moje było na górze czy na dole oraz o tym, czy mam zasługi dla forum.

Nie jestem rzetelny, bo przywołałem artystki, których nie wymieniłeś? Sukces niejedno ma imię, obie panie również święciły triumfy w latach '90. Obserwujesz OLiS od lat, i doskonale wiesz że pierwszy tydzień sprzedaży jeszcze o niczym nie świadczy. Nie wiadomo jak będzie w kolejnych notowaniach, jednak na jakiejś podstawie postanowiłeś zaakcentować wyższość Kowalskiej nad Kukulską, Górniak, Lipnicką czy Steczkowską.

To ja się zagalopowałem czy Ty wybiegasz w przyszłość nie mogąc jej w pełni przewidzieć? To wróżenie z fusów. Żeby mówić o jakimś sukcesie sprzedażowym, trzeba analizy dłuższego odcinka czasu. Uważam, że to bardzo niewłaściwa retoryka i napędzane jakiegoś wyścigu szczurów pomiędzy gwiazdami. Kto jest bardziej na topie a o kim już zapomniano. Słupki listy sprzedaży to jeszcze nie wszystko.

Rynek się zmienił drastycznie, te wszystkie Edyty, Justyny i Kasie są jak króliki doświadczalne tego przeobrażenia. Wiadomo, że nie każda radzi sobie równie dobrze, ale jak już chcemy jednych wywindować na tle innych, czyńmy to na podstawie więcej niż tygodniowego wycinka.

Niestety nie każdy może prowadzić wytwórnię jak Kayah i mieć współudział w sukcesie innych, nie każdy może też liczyć na taki constans kariery jak choćby Jopek czy Nosowska. W końcu nie każdy przeżywa rozkwit wydając płytę bez zapowiedzi jak Chylińska.

Tylko po co te nieustanne porównania i to bez wyraźnych podstaw? Kowalska nagrała dobrą płytę. Jej koleżanki w ostatnich latach wcale nie gorsze. Nie spodziewajmy się też, że po dwóch, trzech dekadach niegdyś najpopularniejsi artyści nadal będą utrzymywać się na szczycie. Zwłaszcza, że wielu z nich zmieniło profil działalności.
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kasia Kowalska

Post autor: niuto »

Nie wiadomo jak będzie w kolejnych notowaniach, jednak na jakiejś podstawie postanowiłeś zaakcentować wyższość Kowalskiej nad Kukulską, Górniak, Lipnicką czy Steczkowską.
Przecież debiutując na 2 pozycji można stwierdzić, że Kaśka pokonała zarówno Steczkowską, jak i Kukulską, bo one debiutowały na odległych miejscach i zaraz wypadły z notowania. Tym samym nawet gdyby Kaśka za tydzień już nie pojawiła się na Olisie, to wygrała. Krzysiu przywołał tylko statystykę ot tak, jako ciekawostkę, a posypały się na niego gromy nie wiadomo za co. Teraz każdy będzie udowadniał, że nie ma racji :)
Awatar użytkownika
Kamui Shiro
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Edytomaniak: ja tu nocuję!
Posty: 3530
Rejestracja: 27 gru 2004, 12:17
Ulubiony album: Perła
Ulubiona piosenka: Niebo to my

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Kamui Shiro »

Ja nie wiem, po co te porównania... Ale skoro już, to... Abstrahując od wartości tego, co ostatnio przekazały światu (jednym się podoba, innym nie, ja jestem za a nawet przeciw), Kayah, Chylinska i Nosowska naprawdę dużo zrobiły, żeby ich odbiorca nie pozostał wobec ich najnowszych propozycji obojętny.

Kasia Kowalska nie.

Myślę, że o sukcesie na liście sprzedaży albumów można mowic, gdy płyta osiąga 1 miejsce lub długo utrzymuje się blisko niego - czy nawet daleko, ale z dobrymi osiągami. Jakie płyty wyprzedziły My, z ciekawości, w pierwszym tygodniu?
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kasia Kowalska

Post autor: endeven »

Steffie pisze:Jak to sie stalo, ze nie ma oficjalnych danych na temat sprzedazy "My"?
Przynajmniej Kaska nie boi sie liczb ani statystyk i ma odwage zmierzyc sie z wlasnymi wynikami, czego nie mozna powiedziec o innych.
normalnie.

Kiedys jeszcze pod koniec lat 90 tych Lista ZPAV publikowana w magazynie XL podawała i upubliczniała sprzedaż w liczbie sztuk z każdym miesięcznym notowaniem. Po przekształceniu w tygodniowy Olis zaprzestano upubliczniać dane. Posądzanie zatem artystów o nie chwalenie sie wynikami jest bezzasadne, bo to na poziomie regulacji z wytwórniami zapewne te dane nie są publiczne. Raczej normalne jest, że artyści chwalą się złotymi płytami, a nie ich brakiem. Nie dostrzegam tu kwestii odwagi ani teorii spiskowej. Nie ma się czym sztucznie oburzać.
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Flux »

Samo pojęcie "pokonania" jest tutaj w moim odczuciu niewłaściwe i wprowadza atmosferę jakiegoś niezdrowego współzawodnictwa. Kowalska zadebiutowała wyżej, potencjalnie sprzedała więcej egzemplarzy. To wszystko. Jest tutaj jakiś ring i panie walczą między sobą o przeżycie? Inna sprawa jest taka, że naprawdę nie ma większego znaczenia czy debiutuje się na 2 czy 10 miejscu i wypada z notowania po tygodniu czy dwóch. Wciąż mówimy o znikomych ilościach.
karen
Impossible
Impossible
Posty: 1741
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:31
Lokalizacja: z ...............

Re: Kasia Kowalska

Post autor: karen »

Ale i tak mimo wszystko lepiej zadebiutować na tym 2 i potem troche spaść , niż debiutować na 20 czy 30 i wylecieć całkowicie po tygodniu. :lol3:
Pisałam wczesniej i to zarówno o Kasi i o Variusach ze moga liczyć na starych fanów, a niestety nie wszyscy jednak artysci lat 90tych mają taki przywilej ;) Jesli wiecie o kim piszę :) jednak płyty nagrywa sie dla ludzi . I drugie miejsce Markowskiej na OLISIE odebrano tu na tym forum jako sukces-że jednak ma licznych fanów którzy są za nią, ao kimś innym już sie pisze inaczej.
A swoje do złota sprzeda spokojnie na staganikach Justyna bedzie prowadziła przecież
Awatar użytkownika
Steffie
Impossible
Impossible
Posty: 1671
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:30
Lokalizacja: Ziemia

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Steffie »

endeven pisze:Kiedys jeszcze pod koniec lat 90 tych Lista ZPAV publikowana w magazynie XL podawała i upubliczniała sprzedaż w liczbie sztuk z każdym miesięcznym notowaniem. Po przekształceniu w tygodniowy Olis zaprzestano upubliczniać dane. Posądzanie zatem artystów o nie chwalenie sie wynikami jest bezzasadne, bo to na poziomie regulacji z wytwórniami zapewne te dane nie są publiczne. Raczej normalne jest, że artyści chwalą się złotymi płytami, a nie ich brakiem. Nie dostrzegam tu kwestii odwagi ani teorii spiskowej. Nie ma się czym sztucznie oburzać.
Nikt sie sztucznie nie oburza, to nadinterpretacja.
Czyli nie ma zadnej instytuacji, ktora ma wglad do danych, bo oficjalnie nie ma danych, pod warunkiem, ze plyta sprzeda sie na poziomie 15 tys. i wtedy dane staja sie oficjalne? Czyli mozna mniemac, ze Edyta nie sprzedala tych 15 tys., skoro do tej pory nie bylo zlotej plyty. Slabo.
Ja mysle, ze Kaska moze nie bedzie miec jakiejs rekordowej sprzedazy, ale dobije do tych 15 tys.
Jeszcze slowko na temat porownywania wynikow. Przeciez artysci nie nagrywaja plyt charytatywnie, trudno sie zatem dziwic, ze nagradza sie ich za sprzedaz plyt oraz ze sami uzytkownicy porownuja wyniki. Sam Olis to tez przeciez porownywanie wlasnie wynikow artystow. ;) Mierzy sie w tej sposob popularnosc jak i powodzenie danej muzyki.
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kasia Kowalska

Post autor: endeven »

Steffie pisze:Nikt sie sztucznie nie oburza, to nadinterpretacja.
możliwe. albo nieznajomość rynku.
Steffie pisze:Czyli nie ma zadnej instytuacji, ktora ma wglad do danych
Pewnie ZPAV i wytwórnia wie.
Steffie pisze:Sam Olis to tez przeciez porownywanie wlasnie wynikow artystow. Mierzy sie w tej sposob popularnosc jak i powodzenie danej muzyki.
Powodzenie muzyki tak, ale nie jej jakość, ani wartość.
Awatar użytkownika
Steffie
Impossible
Impossible
Posty: 1671
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:30
Lokalizacja: Ziemia

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Steffie »

endeven pisze:możliwe. albo nieznajomość rynku.
Raczej brak fascynacji cyferkami, statystykami.
endeven pisze:Powodzenie muzyki tak, ale nie jej jakość, ani wartość.
Oczywiscie, jednak wszyscy nagrywaja plyty przede wszystkim z powodu finansowego. To wlasnie glownie ten aspekt decyduje, czy jakas plyta odniosla tzw. sukces w dzisiejszym swiecie. Pytanie jakie ktos wybiera srodki artystyczne i jak bardzo one trafiaja do sluchacza, zeby ten sukces odniesc. Raczej trudno oczekiwac, ze muzyka niszowa bedzie bila rekordy na listach, dlatego ci, ktorym udaje sie pogodzic jakosc z iloscia odnosza prawdziwy sukces.
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kasia Kowalska

Post autor: niuto »

Samo pojęcie "pokonania" jest tutaj w moim odczuciu niewłaściwe i wprowadza atmosferę jakiegoś niezdrowego współzawodnictwa. Kowalska zadebiutowała wyżej, potencjalnie sprzedała więcej egzemplarzy. To wszystko. Jest tutaj jakiś ring i panie walczą między sobą o przeżycie? Inna sprawa jest taka, że naprawdę nie ma większego znaczenia czy debiutuje się na 2 czy 10 miejscu i wypada z notowania po tygodniu czy dwóch. Wciąż mówimy o znikomych ilościach.
No i o to chodzi. Zadebiutowała wyżej - sprzedała więcej. Stwierdzenie faktu. Więc po co pisać, że tak nie jest, skoro tak jest. Jak ktoś lubi statystyki to informacje przyswoi, a jak nie, to puści mimo oczu. Ilości są znikome, to prawda, ale mimo wszystko ktoś debiutuje niżej, ktoś wyżej i na tej podstawie można wyciągnąć wnioski odnośnie ilości czy jakości fanów (np. określenie grupy wiekowej). Mam wrażenie, że ktoś tu nie może przeżyć, że Justyna dwoi się i troi i nie może zagrzać miejsca na Olisie, a Kaśka nie robi nic i nagle bum - 2 miejsce :P
Awatar użytkownika
endeven
Że kim ja jestem?
Że kim ja jestem?
Posty: 5202
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:58
Ulubiony album: Dotyk
Ulubiona piosenka: Glow On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kasia Kowalska

Post autor: endeven »

Steffie pisze:Oczywiscie, jednak wszyscy nagrywaja plyty przede wszystkim z powodu finansowego. To wlasnie glownie ten aspekt decyduje, czy jakas plyta odniosla tzw. sukces w dzisiejszym swiecie. Pytanie jakie ktos wybiera srodki artystyczne i jak bardzo one trafiaja do sluchacza, zeby ten sukces odniesc. Raczej trudno oczekiwac, ze muzyka niszowa bedzie bila rekordy na listach, dlatego ci, ktorym udaje sie pogodzic jakosc z iloscia odnosza prawdziwy sukces.
racja @niuto. Zgadzam się prawie ze wszystkim, tylko nie do końca z początkiem. Nie wiem czy akurat ta sprzedaż płyt to w roku 2018 taki super miernik tego sukcesu.. Zwłaszcza, ze Olis ciągle nie potrafi zliczać streamingów etc więc wypacza nieco kwestię i rozumienie "sprzedaży" w dzisiejszym świecie. Billboard sobie radzi i UK Official charts, ale ZPAV i OLIS już nie.
Awatar użytkownika
Flux
VIF czyli Very Important Fan
VIF czyli Very Important Fan
Posty: 5549
Rejestracja: 26 kwie 2009, 11:03
Lokalizacja: Polska

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Flux »

Niuto, bycie fanem Steczkowskiej nie ma tu nic do rzeczy. Płyty Justyny sprzedają się kiepsko od lat, miałem czas się oswoić z tą myślą. Pogadamy za kilka tygodni, kiedy będzie wiadomo jak Kasia sobie radzi.
Awatar użytkownika
Steffie
Impossible
Impossible
Posty: 1671
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:30
Lokalizacja: Ziemia

Re: Kasia Kowalska

Post autor: Steffie »

endeven pisze: Nie wiem czy akurat ta sprzedaż płyt to w roku 2018 taki super miernik tego sukcesu..
Mysle, ze ci, ktorzy moga pochwalic sie platynowymi plytami, moga dzis mowic o tym prawdziwym sukcesie. Tam na pewno polaczyla sie jakosc z iloscia.
Awatar użytkownika
niuto
Lunatique
Lunatique
Posty: 2652
Rejestracja: 20 maja 2007, 13:36
Ulubiony album: Edyta Górniak
Ulubiona piosenka: Nie proszę o wicej
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kasia Kowalska

Post autor: niuto »

Zgadzam się prawie ze wszystkim, tylko nie do końca z początkiem. Nie wiem czy akurat ta sprzedaż płyt to w roku 2018 taki super miernik tego sukcesu.. Zwłaszcza, ze Olis ciągle nie potrafi zliczać streamingów etc więc wypacza nieco kwestię i rozumienie "sprzedaży" w dzisiejszym świecie. Billboard sobie radzi i UK Official charts, ale ZPAV i OLIS już nie.
Ale my chyba nadal się nie rozumiemy i inaczej odczytujemy post Krzysia. Wszystko co piszesz jest prawdą. Tyle tylko, że KRzyś nie napisał, że Kasia odniosła spektakularny sukces sprzedażowy, tylko, że wypadła nieźle na tle koleżanek debiutujących w latach 90. I akurat Steczkowska wydała swoje ostatnie płyty w 2015 i 2016, Kukulska - w 2017, więc można je chyba porównywać z albumem wydanym w 2018 r.
ODPOWIEDZ